Glorious Elements Mousepad – FIRE

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja


2. Jakość wykonania

  • Powierzchnia podkładki wykonana jest z mikrofibry, czyli syntetycznego materiału. Jest to dosyć wytrzymała powierzchnia pod warunkiem zapewnienia jej czystości. 2 lata ciągłego użytkowania powinna przetrwać bez problemu.
  • Strona bazowa (spód) jest wykonana ze standardowej gumy. Jakością nie odbiega od tego co widzimy u konkurencji. Przez pierwszych kilka dni podkładce towarzyszy lekko intensywny zapach gumy.
  • Podkładka jest obszyta, splot jest bardzo równy i zwarty - nie powinien się strzępić, ani rozchodzić. Nie czuć go podczas ruchów ręką.
  • Podkładka posiada wysoką podatność na zabrudzenia. Szorstka powierzchnia działa na zasadzie tarka i zostaje na niej nasz naskórek (widoczny w postaci białych śladów). Niewielkie zabrudzenia nie wpływają znacząco na ślizg.
  • Podkładka jest w pełni wyprostowana po wyjęciu z pudełka.
  • Podkładka posiada dosyć dużą odporność na ciecz. Po zalaniu przez pewien czas woda utrzymuje się na wierzchu i powoli zaczyna wsiąkać, ale gdy szybko ją wytrzemy to nie odczujemy zmian w ślizgu.
  • Podkładka może wywoływać lekką potliwość dłoni.

 


3. Przyczepność

Na spodzie znajdziemy dosyć standardową chwytną gumę. Sam rozmiar powoduje, że nie będzie się ona przemieszczać. W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, na wszystkich zwyczajnych powierzchniach z jakich wykonuje się standardowe biurka do pracy czy dla graczy (szkło, metal, drewno, plastik) nie mogliśmy jej przesunąć. Oznacza to, że jeżeli powierzchnia na której trzymamy podkładkę jest odpowiednia, to będzie ona leżeć niczym wmurowana. Identyczny spód zastosowano w modelu Glorious - ICE.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się pełną współpracą z każdym nowszym sensorem. Niektóre sensory mogą mieć nieco zwiększony LOD.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
Zowie EC1-A
(PMW3310)
- pełna (1.5CD)
Krypton 555
(PAW3333)
- pełna (~2CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna (~1CD)
CM MM710
(PMW3389)
- pełna (~1.5CD)
Katana Superlight
(PAW3370)
- pełna (~1CD)
Logitech G Pro X
(Hero)
- pełna (1CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną lub występują zaburzenia w pracy kursora przy niektórych wartościach dpi).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • nie przeprowadzamy już testów modeli sensorów, których praktycznie na rynku nie ma.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka Glorious Elements Mousepad FIRE posiada średnio szybki ślizg. Powierzchnia posiada lekko chropowatą fakturę, która pomaga w wyczuciu ruchu myszki. Czuć jednak, że jest to sztuczna powierzchnia o plastikowych włóknach co obniża łatwość kontroli. Szybkość ruchu w poziomie jest praktycznie identyczna jak w pionie. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest zauważalna - oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwamy opór (potrzeba zaledwie ok. 0.48N, aby wykonać ruch), a następnie myszka przyspiesza podczas ruchu. Taka nie konsystencja w przypadku trackingu może negatywnie wpływać na kontrolę. Myszkę za to w miarę dobrze da się zatrzymywać w wybranym miejscu po flickach. FIRE jest bardzo sprężysta, więc można używać myszek z cienkimi ślizgaczami. Podkładka ma szansę znaleźć swoich fanów, ale raczej jej przeznaczenie jest do rekreacyjnej gry w dowolne tytuły.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):

Podkładka przypomina w dotyku Roccat Taito Control, DM Rought Control lub Zowie G-TF Speed.

Zestawienie Glorious Elements - FIRE w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Glorious Elements Mousepad - FIRE. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
66 60 7 7 7
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce. Do 55 zaliczamy wolne, do 67 średnie, wszystko powyżej szybkie.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Dla podkładek wolnych i średnich pożądanym wynikiem jest od 62 pkt. Podkładki szybkie nie mają zalecanego progu.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka (w tym: start z pozycji 0, równość ruchu po osi XY, ruch pod dociskiem, jednolitość ruchu). Dla graczy FPS zalecany poziom to 5.5 do 7. Pod RTS od 7 w górę. Jest to czynnik mocno zależny od preferencji, gdyż jeden będzie wolał większy opór przy starcie z pozycji 0 albo przy docisku, inny woli jednolitość w każdej sytuacji.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni. Do hardcorowego grania zalecamy podkładki ze współczynnikiem min. 7.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu. Również mocno subiektywny podpunkt, gdyż nie zawsze większy grip będzie pożądany podczas grania.
SIŁA POCZĄTKOWA CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
~0.42N - 0.54N ~0.32N - 0.43N
  • siła początkowa - pomiar siłomierzem ruchu myszki z pozycji zerowej. Im wyższa wartość N tym większy opór. W różnych częściach podkładki mogą występować różne wartości. 
  • chropowatość powierzchni - pomiar siłomierzem podczas ruchu myszki na podkładce. Mniejsze liczby oznaczają większą gładkość, a tym samym większą szybkość ruchu myszki. Mniejszy rozrzut w przedziale liczbowym może też oznaczać większą jednolitość podczas ruchu myszki na całej powierzchni.

Aby wartości miały sens (aby coś nam mówiły) należy je zestawić z wartościami innych podkładek i porównać (patrz do zestawienia).

powierzchnia z bliska:

Jittering – praktycznie wszystkie sensory cechuje bardzo niski jitter.

Podkładka dostępna jest tylko w jednym rozmiarze - 433 x 381 x 3 mm. Jest to dosyć standardowy rozmiar i dla większości powinien wystarczyć. Podkładka źle znosi załamania, ale wydaje się podatna na zwijanie. To oznacza, że powinno być możliwe zrobienie większej wersji. Trzeba nadmienić, że producent podaje inny rozmiar grubości podkładki (4 mm), co w rzeczywistości mija się z prawdą.


5. Podsumowanie

Druga podkładka z serii Elements - FIRE to już bardziej standardowy model i coś co na rynku jest częściej spotykane. Posiada ona hybrydową, średnio szybką powierzchnię, o bardzo charakterystycznej chropowatości. Model, który z pewnością bardziej przypasuje graczom bazującym na wykonywaniu flick'ów. Trudno jest jednak komuś polecić ten model i powiedzieć, że jest on lepszy od innych pod jakimś względem. Być może osobom, którym standardowe materiałowe podkładki "nie leżą" zbyt dobrze, spodoba się bardziej sztuczna powierzchnia i jej specyficzny poślizg. Tutaj jednak barierą może okazać się cena, gdyż taniej znajdzie się z kilka odpowiedników. Nie ma co się obawiać o kompatybilność jej z nowszymi sensorami. Pod kątem jakości również zastrzeżeń nie ma. Fakt, że dostajemy ją w 100% wyprostowaną jest na pewno sporym plusem. U niektórych osób o wrażliwej skórze może wywoływać lekką potliwość dłoni. Minusem jest też to, że powierzchnia wymaga regularnego czyszczenia (przecierać tylko lekko zwilżoną szmatką). Wcześniej recenzowana przez nas podkładka Gloriousa - ICE z pewnością była bardziej unikatowa i pomimo swoich wad ma szansę znaleźć swoją niszę. Model FIRE niestety w żadną niszę się nie wstrzelił i ciężko będzie mu się przebić na rynku.

Cena w dniu publikacji 165 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


 


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.