Gigabyte Aivia Krypton Mat

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość
5. Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
6. Modyfikacja
7. Podsumowanie

1. Specyfikacja

krypt mat-1x

 

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

krypt mat
kliknij, aby powiększyć

Podkładka składa się z czterech warstw plus gumy okalającej ją z trzech stron. Całość jest bardzo dobrze ze sobą scalona za pomocą kleju. Podkładka jest zawsze idealnie prosta, co zawdzięcza podwójnej warstwie plastiku. Do tego jest bardzo elastyczna, więc nie ma obawy o jej złamanie.

Powierzchnia materiałowa

  • Powierzchnia podkładki jest wykonana z bardzo gładkiego materiału, który w dotyku wydaje się bardzo delikatny.
  • Owa delikatność bynajmniej nie świadczy o nietrwałości. Wręcz przeciwnie, na powierzchni w ogóle nie widać śladów użytkowania.
  • Brzeg części materiałowej nie ma tendencji do strzępienia się. Niemniej, jak będziemy często o niego zahaczać, to może się trochę odkleić (jest to jedynie estetyczna zmiana).
  • Podkładka jest łatwa w utrzymaniu czystości. Nie przyciąga kurzu, w momencie jak zobaczymy na niej ślady codziennego używania (lekki brud) wystarczy przemyć ją wilgotną, miękką szmatką. Poważniejsze zabrudzenia jest ciężko usunąć, gdyż do pralki jej nie wrzucimy 😉
  • Szacujemy czas żywotności podkładki na ok. 2 lata (przy regularnym użytkowaniu).
  • Pot w małym stopniu wpływa na ślizg i dosyć szybko wysycha.

krypt mat-5

krypt mat-4

Powierzchnia plastikowa

  • Mikro-granulowa z dobrze wyczuwalnym ślizgiem. W dotyku czuć minimalną szorstkość (powierzchnia ma podobną strukturę jak Roccat Raivo).
  • Krawędzie są wycinane laserowo, są trochę ostre.
  • Zastosowany plastik wydaje się dosyć trwały, gdyż w ogóle nie widać na nim śladów użytkowania.
  • Podatność na zabrudzenia jest znikoma.
  • Po każdym miesiącu użytkowania będą powstawać widoczne ślady wytarcia na ślizgaczach myszki. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że po ok. roku, ślizgacze mogą potrzebować wymiany.
  • Powierzchnia nie wywołuje potliwości dłoni (przynajmniej nie wywoływała u osób które ją testowały).
  • Powierzchnia nie odkształca się, ani nie odkleja od reszty warstw.

krypt mat-6x

3. Przyczepność

Podkładka posiada gumową ramkę, która odpowiada za przyczepność do podłoża. Niestety nie jest to najskuteczniejszy sposób na unieruchomienie podkładki. Wystarczy lekki ruch ręką, aby ją przesunąć.

krypt mat-9

4. Szybkość

  • Strona materiałowa

Jest to jedna z szybszych podkładek materiałowych jakie było nam dane testować. Rozmiar ślizgaczy nie miał dużego wpływu na ślizg. Ujmując graficznie jej szybkość: Goliathus Speed < Krypton Mat < Qpad Ct < Zowie G-TF Speed (różnice nie są duże)

  • Strona plastikowa

Z kolei strona plastikowa nie jest tak szybka jak np. Roccat Raivo, ale ciągle znacznie szybsza niż jakakolwiek materiałowa powierzchnia.

Porównanie Aivia Krypton Mat z wieloma innymi modeli podkładek pod względem -  m.in.  szybkości, kontroli oraz gładkości ślizgu dostępne TUTAJ.

krypt mat-10

5. Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Aby móc mówić o kontroli, na podkładce musi się wygodnie grać...a tak nie jest za sprawą gumowej ramki. Grając w gry wymagające pełnego skupienia nie myślimy o tym, że nasze pole manewru jest ograniczone i przy szybkim ruchu bardzo często "odbijamy się" od niej niczym łyżwiarz od bandy. Myślę, że nie trzeba pisać o frustracji w takich chwilach, nawet nie ze względu na to, że myszka się zatrzyma, ale ze względu na to, że takie uderzenie może zaboleć (ta guma potrafi dobrze "skasować" nasz palec serdeczny i mały :P). Pewnie pomyślicie, że są przecież gracze high sens, którzy nie potrzebują zbyt dużej powierzchni, aby móc komfortowo grać. Więc w czym taka ramka może im przeszkadzać? Otóż może i to nie tylko im, wyobraźcie sobie np. gumowy kabel ocierający o inną gumę...wrażenie jakby ktoś non-stop chwytał nam za kabelek...ba, nawet pleciony kabel non-stop zahaczający o tą ramkę potrafi skutecznie uprzykrzyć granie. Dobrym rozwiązaniem jest mouse bungee, które całkiem dobrze wyprowadza kabel nad ramką, chociaż i tak nie jest to w 100% skuteczne.
Owe problemy doprowadziły do rozwiązania jakim jest modyfikacja podkładki (o czym przeczytacie w podpunkcie 6-tym owej recenzji).

krypt mat-11

  • Część materiałowa

Strona ta jest bardzo gładka i na pewno nie charakteryzuje się dużą kontrolą, wrażenie jest jakby nasza myszka jeździła po niej niczym piórko, podłoża praktycznie nie czuć. Ślizg jest zawsze jednakowy, krótkie ruchy wykonuje się identycznie jak długie. Podczas ruchu z "pozycji 0" nie czujemy praktycznie żadnego oporu. Podkładka jest dosyć twarda, więc spokojnie można używać na niej dowolnej wielkości i grubości ślizgaczy.

Chociaż jest to podkładka materiałowa to nie współgra ona z sensorami optycznymi A3050, A3080, i w szczególności A3090 (bardzo łatwo osiągają akcelerację negatywną na niej). Laserowy A9500 i A9800 nie mają żadnych problemów z prawidłowym działaniem.

Jak widać, włókna są gęste i bardzo gładkie. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, co jest powodem tak złej pracy z sensorami optycznymi.

krypt mat-21

  • Część plastikowa

Jeżeli, ktoś do tej pory grał na równym, drewnianym i lakierowanym biurku to na pierwszy rzut oka podobne wrażenie odniesie na tej podkładce. Różnica będzie jednak w płynności i jednolitości ślizgu. O ruchu informuje nas charakterystyczne dla większości plastikowych podkładek szuranie oraz dość dobrze wyczuwalne (jak na plastiki) podłoże.

Świetnie współpracuje ze wszystkimi sensorami.

Powierzchnia jest podobna do tej z Roccat Raivo, jest jednak bardziej równa, co powoduje, że ślizgacze stykając się z podkładką osiągają większe (niż w przypadku Raivo) tarcie, co skutkuje trochę mniejszą szybkością, ale za to większą kontrolą.
krypt mat-20

LOD(lift-off distance) – Część materiałowa obniża przynajmniej o ok. 1mm LOD w większości sensorów. Na plastikowej sensory osiągają standardowe wartości.

Jittering –  Sensory nie wykazują obecności jittera na obu powierzchniach - zakładając, że używamy je zgodnie z zalecanym dpi (optyki do 2000dpi, lasery do 4000dpi).

KRYPTON MAT jitter
kliknij, aby powiększyć

krypt mat-17

6. Modyfikacja

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zrobili czegoś z gumową ramką. Po modyfikacji widocznej na zdjęciu możemy naprawdę cieszyć się z powiększonej, dobrej dwustronnej podkładki, bez obawy o uraz palców. Pozostaje jeszcze kwestia stabilności, otóż polecamy wziąć jakąś starą wytartą podkładkę, zedrzeć z niej cześć materiałową i na niej położyć Kryptona.

krypt mat-18x

7. Podsumowanie

Podkładka Gigabyte Krypton pozostawiła po sobie mieszane uczucia, chociaż całościowo jest bardzo dobrej jakości, nawet cena nie jest specjalnie wygórowana za tego rozmiaru pada, to z jednej strony dostajemy materiałową podkładkę, która słabo współpracuje z optykami, a z drugiej naprawdę dobrą plastikową powierzchnię, świetnie współpracującą ze wszystkimi sensorami. Całe pozytywne wrażenie psuje...ta okropna gumowa ramka...dla waszego bezpieczeństwa i komfortu gry mocno rekomendujemy jej ściągnięcie.
Reasumując, polecamy zakup Aivia Krypton Mat tym, co szukają dużej, plastikowej podkładki i nie boją się poddać ją lekkiej modyfikacji 😉

krypt mat-9x