Genesis Boron 500 RGB

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar:
   XXL:
   800 x 300 x 4 mm
   M: 350 x 250 x 4 mm
  • kolor:
   XXL: czarna z szarą grafiką
   M: czarna
  • rodzaj: tkanina
  • powierzchnia: wolna
  • podświetlenie: RGB
  • cena: 139 zł (stan na 07.2020)


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz) i podświetlenie

 • Strona ślizgowa podkładki jest wykonana z lekko polerowanego materiału (coś a'la delikatnie naoliwiona tkanina). Czuć dużą gładkość, ale równocześnie wyczuwamy włókna, które zapewniają odrobinę szorstkości.
 • W przypadku wersji XXL wzór na powierzchni nie wpływa w żadnym stopniu na gładkość ślizu.
 • Wersja bazowa (spód) jest wykonana ze standardowej gumy. Jakością nie odbiega od tego co widzimy u konkurencji - jest ok. Przez pierwszych kilkanaście dni podkładce towarzyszy dosyć intensywny jej zapach.
 • Wokół całej podkładki biegnie plastikowa ramka z podświetleniem. Przymocowana jest plastikową żyłką o bardzo równym i dokładnym szwie. Takie rozwiązanie wydaje się dosyć wytrzymałe. W niektórych przypadkach minusem tego rozwiązania jest ocieranie plastikowego szwu o nasze przedramię - jak ktoś ma bardzo delikatną skórę, to w miejscu kontaktu może mieć czerwone otarcia na ręce. Dla większość osób nie był to jednak żaden problem.
 • Podkładka posiada dosyć niską podatność na zabrudzenia i nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Dosyć łatwo się czyści wszelkie zabrudzenia powstałe podczas eksploatacji, najlepiej od czasu do czasu odkurzyć podkładkę.
 • Podkładka w naszym przypadku nie była wyprostowana po wyjęciu z pudełka, brzegi były dosyć mocno zaokrąglone. Nawet po wielu próbach jej wyprostowania nie udało się nam tego w pełni osiągnąć (na bokach są ciągle wybrzuszenia).
 • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na wodę. Poruszając myszką w miejscu w którym jest mokro wyczuwamy zmiany, ale nie są one na tyle drastyczne, aby powodowały znaczące zmiany w ślizgu.
 • Podkładka nie wywoływała potliwości dłoni u osób testujących.
 • Bardzo długo utrzymuje się na niej nieprzyjemny zapach gumy. Przed korzystaniem sugerujemy wystawić ją na parę dni na pole. 

Wzdłuż całej krawędzi jest ledowy pasek, który podświetla naszą podkładkę. Jest to rozwiązanie powielane praktycznie w każdym obecnym na rynku modelu materiałowej podkładki z podświetleniem. Podświetlenie jest równe i wyraźne na całej długości, nie da się jednak sterować jego natężeniem. W zestawie dostajemy kabel USB o długości ~1.80 m, który podpinamy do plastikowego pilota na stałe przymocowanego do górnej krawędzi podkładki. Owy pilot posiada tylko jeden przycisk. Podświetlenie nie jest zbyt intensywne, niemniej kolory są dosyć żywe.
-
Przytrzymując go na ok. 3 sec. włączamy i wyłączamy podświetlenie.
- Do dyspozycji mamy 12 trybów wyświetlania (producent podaje 11):
→ pulsacyjne przejście między kolorami (jednolite dla całej podkładki)
→ pulsacyjne przejście między kolorami (góra i dół mają inny kolor)
→ czerwone
→ niebieskie
→ zielone
→ fioletowe
→ seledynowe
→ żółte
→ biało-błękitne
→ płynne przejście kolorów bez zanikania w stylu RGB (cały pasek posiada różne odcienie).
→ płynne przejście kolorów bez zanikania w stylu RGB (mniej odcieni naraz wyświetlanych na pasku niż w poprzednim trybie).
→ migające przejście kolorów w stylu RGB (coś jak pulsacja, ale natychmiastowa)
→ wyłączone


3. Przyczepność

O ile nie korzystamy z biurka ze śliską lakierowaną powierzchnią to nie powinniśmy mieć problemu z przyczepnością. Biorąc pod uwagę fakt, że na tego typu biurkach żadna podkładka nie leży dobrze to nic niepokojącego w tym nie widzimy.
W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, wykonywanym na zwyczajnych powierzchniach z jakich wykonuje się standardowe biurka do pracy lub dla graczy (szkło, metal, drewno, plastik) - nie mogliśmy jej przesunąć. Oznacza to, że jeżeli powierzchnia na której trzymamy podkładkę jest odpowiednia, to będzie ona leżeć niczym wmurowana.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się pełną współpracą z każdym nowszym sensorem (m.in. 3310, 3320, 3325, 3327, 3330, 3360 oraz 3389 wraz ze wszystkimi swoimi odmianami tj. Owl-Eye, TrueMove3, 3366) oraz laserami A9500/9800. Jest to też dobra pozycja dla osób, które ciągle stosują starszej generacji sensory (np. A3050, A3090) ale nie korzystają z wysokich dpi. Powyżej 1000 dpi pojawiają się mimowolne drgania kursora w miejscu występowania grafiki.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
Tesoro SHRIKE
(A9500)
- pełna (1CD)
Tracer Toriado
(A3050)
- częściowa (~4CD)
Zowie EC2 Evo
(A3090)
- częściowa (1.5CD)
SS Rival 300
(PMW3310)
- pełna (1CD)
CM XORNET II
(PMW3320)
- pełna (2CD)
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- pełna (2CD)
CM MM S
(PMW3330)
- pełna (~1CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna (~1CD)
DM1 FPS
(PMW3389)
- pełna (~1CD)
 • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną lub występują zaburzenia w pracy kursora przy niektórych wartościach dpi).
 • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
 • nie przeprowadzamy już testów modeli sensorów, których praktycznie na rynku już nie ma.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka charakteryzuje się wolnym ślizgiem (jest odrobinę szybsza od typowo wolnych podkładek typu Qck, Taito, Aegis, G-SR, ale wolniejsza od M12, Goliathus, X7, XTP1). Szybkość i opór jaki odczuwamy jest podobny w poziomie do tego w pionie. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest mała. Oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwa się jedynie niewielki opór (efekt przyklejania się myszki do podkładki jest tutaj mało odczuwalny). Dużym plusem podkładki jest wyraźny feedback podczas poruszania myszką. Podkładka swoimi właściwościami zapewnia dobrą kontrolę. Łatwość zatrzymania z szybkiego ruchu jest tutaj dobra, ale z racji tego, że podkładka jest dosyć mocno sprężysta to po szybkich ruchach często możemy przejechać myszką dalej niż planowaliśmy. Jest to ten rodzaj powierzchni, który bardziej sprzyja krótkich ruchom (śledzeniu celu) a niżeli wykonywaniu flick shotów i opieraniu się głównie na tym sposobie celowania. Można z powodzeniem używać cieńszych ślizgaczy, np. tych w myszkach Zowie. Podkładka powinna dobrze się sprawdzić w zawodowym graniu zarówno w FPS'y jak i RTS'y.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):

Najbardziej można ją przyrównać do podkładek takich jak: Xtrfy XTP1, Taito 2017, Ozone Ground Level, Natec M11, Xtrac Ripper, gdzie materiał i powierzchnia wydają się bardzo podobne w dotyku. Różnice występują jednak w wartościach ślizgowych oraz w kompatybilności z niektórymi myszkami i poziomie LOD danych sensorów.

Zestawienie Genesis Boron 500 w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Genesis Boron 500 RGB. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
55 68 6.5 8 8
 • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce. Do 55 zaliczamy wolne, do 67 średnie, wszystko powyżej szybkie.
 • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Dla podkładek wolnych i średnich pożądanym wynikiem jest od 62 pkt. Podkładki szybkie nie mają zalecanego progu.
 • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka (w tym: start z pozycji 0, równość ruchu po osi XY, ruch pod dociskiem, jednolitość ruchu). Dla graczy FPS zalecany poziom to 5.5 do 6.5. Pod RTS od 7 w górę. Jest to czynnik mocno zależny od preferencji, gdyż jeden będzie wolał większy opór przy starcie z pozycji 0 albo przy docisku, inny woli jednolitość w każdej sytuacji.
 • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni. Do hardcorowego grania zalecamy podkładki ze współczynnikiem min. 7.
 • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu. Również mocno subiektywny podpunkt, gdyż nie zawsze większy grip będzie pożądany podczas grania.

powierzchnia z bliska:

Jittering – Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1200dpi; A9500 - 3600dpi; natomiast wszystkie nowsze (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360, 3389) sensory optyczne doskonale sobie radzą we wszystkich natywnych wartościach i nie wykazują żadnych negatywnych zachowań.

Wg producenta podkładka dostępna jest w dwóch rozmiarach XXL: 800 x 300 x 4 mm (w rzeczywistości posiada 790 x 305 x 4 mm) oraz w rozmiarze M: 350 x 250 x 4 mm. W przypadku recenzowanej wersji XXL, przy korzystaniu z pełnej klawiatury możemy odczuwać brak miejsca na to, aby wygodnie trzymać ją wraz z myszką na całej powierzchni. Gracze low sense mogę również cierpieć na brak wystarczającego miejsca na ruchy w pionie. Naszym zdaniem proporcje wielkości nie są najlepiej dobrane i spodobają się tylko tym osobom, których ogranicza miejsce na biurku.


5. Podsumowanie

Boron 500 RGB to pierwsza w ofercie Genesisa podkładka materiałowa z podświetleniem. Podobnie jak w innych tego typu produktach, wokół całego brzegu osadzony jest pasek LED'owy, którego podświetlenie kontrolujemy za pomocą zintegrowanego pilota. Mamy do dyspozycji 12 trybów wyświetlania (w tym 7 pojedynczych kolorów i kilka efektów RGB). Podświetlenie jest wyraźne, efekty są ok, ale nie wzbudzają nadmiernego zachwytu. Ciągle mamy wrażenie, że nie jest to jeszcze przełomowa technologia i w przyszłości na pewno ukażą się lepsze rozwiązania dla takiego podświetlania podkładek. Boron 500 występuje tylko w dwóch rozmiarach. Według nas brakuje pośredniej wielkości rzędy ~450 x 400 mm. Nie za bardzo podoba nam się też to, że na podkładce w wersji XXL znajduje się nadruk, który wizualnie mało komu pasował. Naszym zdaniem czysta czarna powierzchnia byłaby znacznie lepszym rozwiązaniem (tak jak to ma miejsce w rozmiarze M). Największą zaletą tej podkładki jest bez wątpienia jej powierzchnia. Zapewnia ona dosyć wolny (wdł. naszej klasyfikacji), równy i dobrze wyczuwalny ślizg. Praktycznie każda z osób grająca w FPS'y lub RTS'y była z niej bardzo zadowolona. Pod kątem jakości poza faktem, że brzegi nie do końca pozwalają się wyprostować (w rozmiarze XXL) to nie mamy zastrzeżeń. Szacujemy, że strona ślizgowa powinna wytrzymać minimum 2 lata użytkowania bez znacznych zmian w ślizgu.
Genesis Boron 500 RGB jest naszym zdaniem bardzo udanym produktem i biorąc pod uwagę fakt, że jest to podświetlana podkładka to jej cena nie wydaje się zawyżona. Jeżeli pasują wam jej rozmiary i podświetlenie jest czymś co musicie mieć, to z czystym sumieniem możemy Wam ją polecić.

Cena w dniu publikacji 139 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.