Fnatic Gear Focus

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar i cena (stan na 02.2017):
   M: 280 x 214 x 3 mm - ~49 zł
   L: 340 x 260 x 3 mm - ~59 zł
   XL: 400 x 305 x 3 mm - ~79 zł
   XXL: 487 x 372 x 3 mm - ~99 zł
   Desktop: 950 x 450 x 3 mm - ~159 zł
  • kolor: czarny
  • rodzaj: materiałowa
  • powierzchnia: o średniej szybkości

——---——Recenzowana podkładka jest w rozmiarze L


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • Strona ślizgowa podkładki jest wykonana z lekko polerowanego materiału (coś a'la delikatnie naoliwiona tkanina). Posiada lekki połysk, jest śliska i gładka.
 • Materiał z którego wykonano podkładkę cechuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu ślizg bardzo długo utrzymuje się na tym samym poziomie.
 • Dolna warstwa jest wykonana ze standardowej gumy, która w przekroju przypomina gąbkę. Nic złego nie powinno się z nią dziać.
 • Krawędzie nie są obszyte, lecz jedynie przycinane laserowo. Nie zauważyliśmy żadnych oznak strzępienia się lub odklejania materiału od gumy.
 • Podkładka charakteryzuje się małą podatnością na zabrudzenia. Brud jest praktycznie niewidoczny, a do tego w razie konieczności bardzo łatwo go zmyć (wystarczy przetrzeć lekko zwilżoną szmatką).
 • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na wodę. Poruszając myszką w miejscu w którym jest mokro nie odczuwamy drastycznych zmian w ślizgu, co pozwala osobom cierpiącym na potliwość dłoni w miarę komfortowo korzystać z podkładki.
 • Po wyjęciu z opakowania podkładka była niemal całkowicie prosta (dotyczy wersji L).


3. Przyczepność

Gumowy spód w miarę dobrze utrzymuje podkładkę w miejscu (wiadomo, że im większa wersja podkładki, tym będzie lepiej przylegać). Trzeba się jednak liczyć z tym, że podczas grania możemy zaobserwować drobne jej przemieszczenia (jak ma to miejsce przy większości podkładek z tym spodem).


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka cechuje się bardzo dobrą współpracą z większością sensorów (w tym ze starszymi optykami). Współpracę podkładki z PMW3310 oraz PMW3360/66 przetestowaliśmy również na innych, niż niżej wymienione, modelach myszek wyposażonych w ten sensor (ZA11, Sagitta, DM1, DM2, Avior 7000, G403, MasterMouse Pro L) i nie zauważyliśmy żadnych problemów.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna 4m/s
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- częściowa 0.3m/s
(3.5CD)
E-BLUE TYPE-IM
(A3050)
- pełna 2.7m/s
(3.5CD)
STEELSERIES RIVAL 100
(A3059 @500dpi)
- pełna 3.6m/s
(2
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna 3m/s
(~1.5CD)
CM XORNET II
(PMW3320)
- pełna 3m/s
(1CD)
CM STORM ALCOR
(A3090)
- pełna 2.5m/s
(2.5CD)
ROCCAT SAVU
(A3090)
- pełna 4m/s
(3.5CD)
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
- pełna 1.8m/s
(2CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- pełna 1.4m/s
(1CD)
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna 4m/s
(2.5CD)

RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna 5.6m/s
(1.5CD)
EASY_TOUCH CORNET
(A7700)
- pełna 3m/s
(1.5CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna 4.8 m/s
(1CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna 6.4m/s
(1CD)
 • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
 • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:

Podkładka charakteryzuje się dosyć szybkim, bardzo gładkim i dosyć równym ślizgiem. Ruch myszki w poziomie różni się trochę od ruchu w pionie. Podczas wykonywania szybkich ruchów myszką czujemy podobny ślizg jak przy wolnych ruchach, co dobrze świadczy o równości ślizgu. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest mała. Oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwa się jedynie niewielki opór (efekt przyklejania się myszki do podkładki jest tutaj mało odczuwalny). Ogólnie rzecz mówiąc czuć wyraźny feedback jaki zapewnia nam powierzchnia. Podkładka z racji na swoją gładkość i jednolitość ślizgową nie sprzyja przy próbach zatrzymywania myszki w miejscu po szybkim ruchu. Często się może zdarzyć, że nie trafimy przez to w nasz cel. Pomimo tego, kontrola na podkładce jak na ten typ powierzchni wydaje się całkiem dobra. Z racji na mały opór podczas ruchów dosyć dobrze można śledzić cele (głównie przy drobnych ruchach), ale trudniej wykonywać skutecznie flick shoot'y. Focus jest bardzo sprężysty, ale przy mocniejszym dociśnięciu można poczuć jak lekko zapada się w niej myszka, co pomaga nieco w kontroli (można używać cieńszych ślizgaczy, np. tych w myszkach Zowie, bez przeszkód). Podkładka dobrze się sprawdzi w rekreacyjnym graniu w FPS'y i RTS'y.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
W podkładkach takich jak Cobface, Strix Glide Speed, Carbonic, Bloody B-071 materiał i powierzchnia wydają się bardzo podobne. Różnice występują jednak w wartościach ślizgowych (aczkolwiek niewielkie) oraz w kompatybilności z niektórymi myszkami i poziomie LOD danych sensorów.

Zestawienie Fnatic Gear Focus w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Fnatic Gear Focus. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link wyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
65 61 7 7.5 6.5
 • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
 • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Do oceny kontroli staraliśmy się nie brać pod uwagę niewyprostowanej powierzchni.
 • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
 • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
 • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – wszystkie sensory wydają się bardzo poprawnie działać przy swoich optymalnych wartościach dpi. Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 2000dpi; A9500 - 3000dpi; PMW3310 - 4000dpi; S3988 - 6400dp; PMW3366 - 5000dpi.

kliknij, aby powiększyć

Podkładki z serii Focus dostępne są aż w pięciu rozmiarach, więc nikt nie powinien mieć problemu z doborem tej odpowiedniej dla siebie. Recenzowany przez nas model jest w średnim rozmiarze i wg producenta powinien mieć 340 x 260 x 3 mm. W rzeczywistości wymiary są nieco inne i jest to 335 x 260 x 3 mm.


5. Podsumowanie

Przyznamy szczerze, że po podkładce spod znaku Fnatic'a spodziewaliśmy się czegoś pokroju Zowie G-SR lub SS Qck'a. Tymczasem dostajemy dosyć szybką, śliską powierzchnię, która wśród graczy nie cieszy się największą popularnością z racji na względnie słabą kontrolę, zwłaszcza w FPS'ach. Oczywiście znajdą się gracze, preferujący tego typu podkładki jednak obawiamy się, że zbyt wielu ich nie będzie. Niemniej osobom grającym więcej w gry typu BF4, MoH, CoD a niżeli w CS'a może się ona spodobać. Mówiąc krótko, osoby szukające szybkich powierzchni mają w czym wybierać, a przez to Focus jest po prostu jedynie jedną z wielu podobnych podkładek. Na plus na pewno można jej zaznaczyć dostępność w aż 5 rozmiarach, przystępną cenę i dobrą kompatybilność z wieloma sensorami. Czy brak obszytych brzegów będzie stanowić problem, czy brzegi będą się z czasem strzępić? Naszym zdaniem nie. Podobnie ma się fakt z jakością materiału, który wg nas długo zachowa swoje wartości. Podsumowując, o podkładce Focus można powiedzieć, że jest to dobra podkładka, ale nie dla zapalonych graczy CS'a lub tego typu podobnych gier. Przewidujemy, że zainteresują się nią jedynie fani drużyny Fnatic.

Cena w dniu publikacji - 59 zł (rozmiar L). Sprawdź aktualną cenę tutaj.