E-Blue Marface

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar:
   S: 280 x 225 x 3 mm (wg producenta)
   M: 362 x 263 x 3 mm (wg naszego pomiaru)
   L: 445 x 355 x 3 mm (wg producenta)
   XL: 920 x 295 x 3 mm (wg producenta)
  • kolor: czarna z niebieską grafiką
  • rodzaj: materiałowa
  • powierzchnia: o średniej szybkości
  • cena: od 29 zł (S) do 84 zł (XL)

——————Recenzowany model jest w rozmiarze M


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • Strona ślizgowa podkładki wygląda niczym materiałowa siateczka - w dotyku jest lekko szorstka (przypomina bardziej syntetyczny materiał, niż standardowy). Wydaje nam się, że powinna przetrwać bez problemu okres ok. 2 lat.
 • Dolna warstwa jest wykonana ze standardowej gumy (w przekroju podkładka posiada warstwę przypominającą gąbkę). Pod kątem jakości nie będzie z nią żadnych problemów.
 • Krawędzie są równo obszyte gęstym i mocnym szwem, który gwarantuje, że brzegi nie będą się strzępić lub rozklejać.
 • Podatność na zabrudzenia w przypadku tej powierzchni jest średnia. Nie widać na niej zbytnio brudu, ale trzeba regularnie ją czyścić, gdyż w przypadku mocniejszego zabrudzenia lub po dłuższym okresie czasu używania, ciężko jest go z niej usunąć. W rezultacie brak dbałości o czystość podkładki znacznie skróci jej żywotność.
 • Podkładka posiada całkiem dobrą odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalania nie powodują znaczących zmian w ślizgu i nie są odczuwalne.
 • W przypadku wersji M, po wyjęciu z pudełka, podkładka Marface posiada nierówności na brzegach. Nawet po dłuższym okresie czasu, trudno ją w pełni wyprostować (zawsze będzie maksymalnie wyprostowana gdzieś w 80-90%).


3. Przyczepność

Gumowy spód pewnie utrzymuje podkładkę w miejscu. W przypadku rozmiaru M nawet na lekko śliskich powierzchniach (np. lakierowane lub malowane drewno) nie zauważyliśmy, aby podkładka przemieszczała się w trakcie grania.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Ze względu na grafikę i specyficzną powierzchnię, podkładka nie współgra z niektórymi starszymi optycznymi sensorami - PAW3305 oraz A5050. Na sensorze A3050, w niektórych modelach mogą występować gorsze prędkości maksymalne. Wszystkie pozostałe sensory jakie testowaliśmy nie miały z podkładką żadnych problemów.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna 3.3m/s
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- brak
E-BLUE TYPE-IM
(A3050)
- częściowa 2m/s
(3.5CD)
GAMDIAS EREBOS OPT.
(A3050)
- pełna 3.1m/s
(4
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna 4m/s
(1CD)
CM STORM XORNET II
(PMW3320)
- pełna 3m/s
(1CD)
CM STORM ALCOR
(A3090)
- pełna 2.7m/s
(3CD)
ROCCAT SAVU
(A3090)
- pełna 3.3m/s
(4CD)

A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
- częściowa 1.7m/s
(2.5CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- brak
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna 4m/s
(6CD)

RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna 5m/s
(2CD)
COUGAR 550M
(S3988)
- pełna 5m/s
(1.5CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna 4m/s
(2CD)
ZOWIE ZA11
(PMW3310)
- pełna 4m/s
(1.5CD)
 • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
 • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka charakteryzuje się dosyć szybkim, gładkim i równym ślizgiem. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest mała. Podczas startu z pozycji zerowej czujemy minimalny opór (nie ma efektu przyklejania się myszki do podkładki). W trakcie wykonywania ruchów, ślizg wydaje się równy bez względu na kierunek. Włókna zapewniają przyjemny, miękki poślizg, co gwarantuje dobre wyczucie zmiany położenia i zwiększa kontrolę nad gryzoniem. Marface jest mocno sprężysta, co z jednej strony zapewnia gładszy ślizg, a z drugiej zmniejsza łatwość zatrzymania myszki po szybkim ruchu. Ten rodzaj podkładki najlepiej sprawdza się w przypadku gier w których najważniejsze jest ciągłe śledzenie celu lub po prostu częste i szybkie poruszanie kursorem. Najlepiej się sprawdzi w grach typu RTS/MOBA.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Ślizg, materiał i powierzchnia wydają się bardzo zbliżone do podkładek Natec M22 oraz Razer Goliathus Control. Zmiany mogą być natomiast w kompatybilności z niektórymi myszkami oraz wartościami LOD danych sensorów - może być to spowodowane użyciem innego koloru, rodzaju farbki czy nawet sposobu jej nakładania.

Zestawienie E-Blue Marface w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce E-Blue Marface. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link wyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
64 62 7.5 7 6.5
 • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
 • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
 • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
 • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
 • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – wszystkie sensor doskonale współpracują z podkładką w swoich zalecanych wartościach dpi (A3050 do 1000, A3090 do 2000, A9500 do 3000, PMW3310 i S3988 do 5000 i 6000 dpi).

kliknij, aby powiększyć

E-Blue Marface dostępny jest w aż czterech rozmiarach (identycznie jak wersja Cobface). To zapewnia praktycznie każdemu możliwość doboru odpowiedniej podkładki do własnych potrzeb i możliwości. Recenzowany przez nas model jest średniej wielkości (M) 362 x 263 x 3 mm. Do gry na mid lub high sensie powinna w zupełności wystarczyć.


5. Podsumowanie

E-Blue Marface jest kolejną podkładką tego producenta, która cechuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Obszyte brzegi i wytrzymały materiał powinny zagwarantować jej długą żywotność. Dzięki możliwości wyboru spośród czterech rozmiarów, zapłacimy dokładnie za taki jaki potrzebujemy. Jest to podkładka o średnio-szybkim ślizgu i specyficznej siateczkowej powierzchni. Nie da się ukryć, że wymaga ona przyzwyczajenia i na pewno nie każdemu od razu przypasuje. Większość dobrych sensorów będzie z nią w pełni współpracować (nawet przy dosyć wysokich dpi) - jedynym minusem tutaj będzie wyższy LOD w stosunku do wielu innych podkładek. Naszym zdaniem podkładka bardzo dobrze spisuje się w grach RTS/MOBA, w których liczy się przede wszystkim minimalny, równy opór podczas każdego ruchu i stosunkowo szybka powierzchnia. Jeżeli podoba Wam się jej grafika i specyfikacja, to śmiało możecie ją przetestować na własnych myszkach.

Cena w dniu publikacji - 39 zł (M). Sprawdź aktualną cenę tutaj.


rekomendacjaTG-1