E-Blue Cobface

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar:
   S: 280 x 225 x 3 mm (wg producenta)
   M: 365 x 265 x 3 mm (wg producenta)
   L: 445 x 355 x 3 mm (wg producenta)
   XL: 905 x 295 x 3 mm (wg naszego pomiaru)
  • kolor: czarna z zieloną grafiką
  • rodzaj: materiałowa
  • powierzchnia: o średniej szybkości
  • cena: od 25 zł (S) do 79 zł (XL)

——————Recenzowany model jest w rozmiarze XL


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • Górna warstwa podkładki wykonana jest z tzw. polerowanego materiału - czyli jest bardzo gładka, śliska, jakby lekko naoliwiona. Z doświadczenia wiemy, że taki materiał jest bardzo wytrzymały i ślizg bardzo długo utrzymuje się na tym samym poziomie - przeważnie jest to okres 3-4 lat.
 • Dolna warstwa jest wykonana ze standardowej gumy (w przekroju podkładka posiada warstwę przypominającą gąbkę). Nie zdarzyło się nam jeszcze, aby były z tą warstwą jakiekolwiek problemy jakościowe.
 • Krawędzie są równo obszyte gęstym i mocnym szwem, który gwarantuje, że brzegi nie będą się strzępić lub rozklejać.
 • Podatność na zabrudzenia w przypadku tej powierzchni jest bardzo mała. Brud jest praktycznie niewidoczny, a do tego w razie konieczności bardzo łatwo go zmyć (wystarczy przetrzeć lekko zwilżoną szmatką).
 • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalania nie powodują znaczących zmian w ślizgu, ale są odczuwalne.
 • W przypadku wersji XL, po wyjęciu z pudełka, podkładka Cobface była niemal idealnie wyprostowana (jedynie na brzegach są niewielkie wybrzuszenia).

 


3. Przyczepność

Biorąc pod uwagę fakt, że część podkładki będzie znajdowała się pod klawiaturą (w przypadku wersji XL), która to dociska ją do podłoża, to można być spokojnym o jej przyczepność nawet w sytuacji, gdy położymy ją na wyjątkowo śliskiej powierzchni. W przypadku wersji o mniejszym rozmiarze (sugerując się taką samą gumą w innych podkładkach) uważamy, że również nie powinno być problemów z przyczepnością. Niemniej, wiadomym jest, że im większa podkładka, tym lepsza przyczepność.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Ze względu na grafikę, podkładka nie współgra z niektórymi optycznymi sensorami. Wśród nich są występujące w tanich modelach A5050 i PAW3305 oraz w droższych A3090 i A3888. W przypadku A3090, działanie w dużej mierze zależy od kalibracji sensora przez producenta, gdyż np. w modelu CM Alcor, sensor ten sprawuje się bez zarzutu. Sensory A3050, PMW3310, S3988 oraz lasery A9500 i Twin-Eye działają bezproblemowo. Poniżej w tabelce, obok kompatybilności, podano maksymalną szybkość (w m/s) jaką dany model myszki osiąga na podkładce Cobface.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI (na części z zieloną grafiką)
(obok oceny kompatybilności podano maksymalną szybkość w m/s oraz w nawiasach lod dla danego modelu)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna 4m/s
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- brak
E-BLUE TYPE-IM
(A3050)
- pełna 3.3m/s
(4CD)
GAMDIAS EREBOS OPT.
(A3050)
- pełna 3.6m/s
(4.5
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna 4m/s
(1CD)
CM STORM XORNET II
(PMW3320)
- pełna 2.8m/s
(1CD)
CM STORM ALCOR
(A3090)
- pełna 3.1m/s
(3.5CD)
ROCCAT SAVU
(A3090)
- brak
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
- częściowa 1.7m/s
(2.5CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- brak
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- brak
RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna 5m/s
(2CD)
COUGAR 550M
(S3988)
- pełna 5m/s
(1CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna 4m/s
(1.5CD)
ZOWIE ZA11
(PMW3310)
- pełna 4.4m/s
(1.5CD)
 • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
 • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka charakteryzuje się szybkim i gładkim ślizgiem, który nie jest jednak równomierny (można zauważyć różnicę między ruchem pionowym a poziomym). Co więcej różnica występuje również podczas wykonywania ruchu statycznego i dynamicznego. Start z pozycji zerowej wiąże się z dodatkowym oporem (jest efekt jakby myszka lekko przylepiała się do podłoża). Już w trakcie wykonywania ruchu, można odnieść wrażenie, że myszka przyspiesza - jeżeli nie zwalniamy to ślizg na podkładce jest bardzo szybki. Cobface jest bardzo sprężysty, ale przy mocniejszym dociśnięciu można poczuć jak lekko zapada się w niej myszka, co przynajmniej w małym stopniu ułatwia zatrzymanie jej po szybkim ruchu. Można ją używać z myszkami o cienkich ślizgaczach. Ten rodzaj podkładki lepiej sprawdza się w przypadku gier gdzie ważniejsze jest  ciągłe śledzenie celu, niż pojedyncze ruchy, po których musimy zatrzymać myszkę w pożądanym miejscu. Osobom grającym "zawodowo" w gry typu FPS lub RTS nie zalecamy tej podkładki. Pod inne gatunki lub grę solo, jak najbardziej można polecić.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Ślizg i powierzchnia wydają się praktycznie identyczne jak na podkładkach ASUS Strix Glide Speed oraz XTracGear Carbonic. Zmiany mogą być natomiast w kompatybilności z niektórymi myszkami oraz wartościami LOD danych sensorów - może być to spowodowane użyciem innego koloru, rodzaju farbki czy nawet sposobu jej nakładania. Podobny materiał można spotkać również w podkładach takich jak: Roccat Taito lub Tesoro Aegis.

Zestawienie E-Blue Cobface w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce E-Blue Cobface. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link wyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
65 59 7 7 6.5
 • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
 • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
 • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
 • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
 • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – Sensor optyczny A3050 zalecamy używać do 1000 dpi. Sensor A3090 powinien być pozbawiony jittera do 2000 dpi. O dziwo laserowy A9500 osiąga świetny rezultat nawet przy 3200 dpi. PMW3310 oraz S3988 mogę być używane w dowolnym przedziale dpi.

kliknij, aby powiększyć

E-Blue Cobface dostępny jest w aż czterech rozmiarach. To zapewnia praktycznie każdemu możliwość doboru odpowiedniej podkładki do własnych potrzeb i możliwości. Recenzowany przez nas model jest największą wersja(XL). Nie podoba nam się fakt, że podkładka w pionie ma jedynie 295mm. Dla osób, które wykonują długie ruchy może się to okazać niewystarczające. Pod kątem szerokości, raczej nikomu nie powinno zabraknąć miejsca. Dodatkową zaletą tak szerokich podkładek jest fakt, że korzystając z klawiatury pozbawionej podpórki, nadgarstek spoczywa na miękkiej powierzchni, a nie na twardym biurku (bardzo często, postawienie klawiatury na podkładce zmniejsza szansę na jej przemieszczanie się).


5. Podsumowanie

Podstawową zaletą podkładki E-Blue Cobface jest to, że możemy kupić ją w aż czterech rozmiarach. Do tego ceny każdej z wersji nie są na pewno wygórowane. Osoby poszukujące podkładki na długie lata na pewno powinny wziąć ten model pod uwagę, gdyż z racji na swoją specyficzną powierzchnię i obszyte brzegi, nie powinna ulec szybkiemu zużyciu (do tego nie jest podatna na zabrudzenia). Pod kątem ślizgu, podkładka jest przeznaczona dla osób, które poszukują średnio-szybkiej powierzchni, typu - "polerowany", gładki, lekko śliski materiał. Ze względu na dużą zieloną grafikę starsze sensory optyczne mogę mieć spore problemy z kompatybilnością. Nowsze PMW3310 lub S3988 w pełni współgrają z podkładką (o dziwo nawet laser A9500 osiąga bardzo dobre rezultaty). Naszym zdaniem parametry podkładki i rodzaj powierzchni bardziej pasują do korzystania z niej podczas gry w mniej wymagające tytuły (wszędzie tam, gdzie niepotrzebna jest zbyt duża kontrola podczas śledzenia celu oraz dokładność krótkich ruchów).

Cena w dniu publikacji - 79 zł (XL). Sprawdź aktualną cenę tutaj.

cobface 7