Dream Machines DreamPad Rough Control

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Charakterystyka
3. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja


2. Charakterystyka

  • Powierzchnia podkładki wykonana jest z syntetycznego materiału - mikrofibry. Jest to bardzo wytrzymały materiał. W dotyku jest dosyć szorstka (można by powiedzieć, delikatny papier ścierny). Zastosowano tutaj specjalną obróbkę termiczną tego materiału dzięki czemu materiał jest mocno wygładzony i przy tym dosyć przyjemny w dotyku. Idealna powierzchnia dla tych, którzy szukają czegoś nowego. Podkładka cechuje się bardzo dużą jednolitością ruchów po osi X i Y. Ślizg jest niemal identyczny pod każdym kątem. Do tego ma bardzo dobrze wyczuwalny i równy start z pozycji zerowej i nie następuje po nim gwałtowne załamanie szybkości. Niemniej wyczuwamy ciągle delikatny, równy opór podczas startu. Jest tutaj bardzo dobry balans między szybkością a kontrolą. Ogólnie na podkładce czujemy stały, jednolity opór. Pomimo faktu, że nie jest to szybka powierzchnia, to czuliśmy, że lepiej na niej sprawdzają się gry wymagające śledzenia celu niż wykonywania flick shotów - nie zawsze wyczuwa się dobrze moment zatrzymania po szybkim ruchu.
  • Strona bazowa (spód) jest wykonana ze standardowej gumy. Jakością nie odbiega od tego co widzimy u konkurencji. Przez pierwszych kilka dni podkładce towarzyszy lekko intensywny zapach gumy. Spód trzyma pewnie - podkładka nie przemieszcza się podczas grania. Spód jest mocno sprężysty, więc można używać na niej cienkich ślizgaczy.
  • Podkładka jest obszyta, splot jest bardzo równy i zwarty - nie powinien się strzępić, ani rozchodzić. Nie czuć go podczas ruchów ręką.
  • Podkładka posiada średnio-wysoką podatność na zabrudzenia. Szorstka powierzchnia działa na zasadzie tarka i zostaje na niej nasz naskórek (widoczny w postaci białych śladów). Niewielkie zabrudzenia nie wpływają jednak znacząco na ślizg. W teorii powinna przetrwać pranie w temp. 40° i nie ulec odkształceniu.
  • Podkładka nie jest w pełni wyprostowana po wyjęciu z pudełka. Przez co najmniej tydzień utrzymują się fałdki na bokach podkładki.
  • Podkładka posiada niską odporność na ciecz. Woda niemal od razu wsiąka w powierzchnię, ale na szczęście niewielkie zalanie nie wpływa znacząco na poślizg.
  • Podkładka nie powinna wywoływać potliwości dłoni.
  • Posiada pełną współpracę z najnowszymi sensorami. Nie zwiększa, ani nie zmniejsza bazowego LOD dla danego sensora.
  • Obstawiamy optymalną jej żywotność (przy zachowaniu nieznacznie zmienionych parametrów) na ok. 2 lata.
  • Podkładka ma inny rozmiar niż jest to podane na opakowaniu.
  • Zamiennik: najbliżej jej do Roccat Taito Control zarówno pod kątem ślizgowym jak i w dotyku (wykorzystują ten sam materiał), ale jest od niej delikatnie wolniejsza.

3. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Zestawienie DreamPad Rought Control w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Dream Machines. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
55 70 7.5 7 7
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce. Do 55 zaliczamy wolne, do 67 średnie, wszystko powyżej szybkie.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Dla podkładek wolnych i średnich pożądanym wynikiem jest od 62 pkt. Podkładki szybkie nie mają zalecanego progu.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka (w tym: start z pozycji 0, równość ruchu po osi XY, ruch pod dociskiem, jednolitość ruchu). Dla graczy FPS zalecany poziom to 5.5 do 7. Pod RTS od 7 w górę. Jest to czynnik mocno zależny od preferencji, gdyż jeden będzie wolał większy opór przy starcie z pozycji 0 albo przy docisku, inny woli jednolitość w każdej sytuacji.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni. Do hardcorowego grania zalecamy podkładki ze współczynnikiem min. 7.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu. Również mocno subiektywny podpunkt, gdyż nie zawsze większy grip będzie pożądany podczas grania.
SIŁA POCZĄTKOWA CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
~0.48N - 0.60N ~0.38N - 0.46N
  • siła początkowa - pomiar siłomierzem ruchu myszki z pozycji zerowej. Im wyższa wartość N tym większy opór. W różnych częściach podkładki mogą występować różne wartości. 
  • chropowatość powierzchni - pomiar siłomierzem podczas ruchu myszki na podkładce. Mniejsze liczby oznaczają większą gładkość, a tym samym większą szybkość ruchu myszki. Mniejszy rozrzut w przedziale liczbowym może też oznaczać większą jednolitość podczas ruchu myszki na całej powierzchni.

Aby wartości miały większy sens najlepiej je zestawić z wartościami innych podkładek i porównać (patrz do zestawienia).

Jittering – nie odczuliśmy zwiększonego jittera poza standardowym dla danego sensora.

 


4. Podsumowanie

Najnowsza podkładka Dream Machines DreamPad Rough Control znacząco różni się od dobrze znanego wielu graczom standardowego Dream Pada. Po pierwsze dostajemy zupełnie nowy, syntetyczny materiał (mikrofibrę) co przekłada się na totalnie inny ślizg. Powierzchnia zapewnia szybkość ślizgu na pograniczu średnio - wolnego z zachowaniem bardzo równego i wyczuwalnego poślizgu. Na pewno jest to podkładka dla tych co lubią eksperymentować, co szukają czegoś nowego o nietypowych właściwościach. O ile w większości wolne powierzchnie gwarantują lepsze wyczucie flick-shotów (pojedynczy szybki ruch w stronę celu), tak ta powierzchnia gwarantuje lepszy tracking (śledzenie celu). Tym samym jest to idealna propozycja dla graczy high sens i wszystkich tych, którzy operują myszkę głównie nadgarstkiem. Podkładka w pełni współgra ze wszystkimi nowszymi sensorami więc o LOD oraz precyzję ich działania nie musicie się martwić. Warto też zaznaczyć, że jest to niemal o połowę tańsza alternatywa dla Roccat Taito Control (która jest bardzo podobna pod każdym względem do Rough Control). Z czystym sumieniem polecamy.

Cena w dniu publikacji - 49 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.



Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.


Jeżeli zechcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->

Postaw mi kawę na buycoffee.to