recenzja podkładki - Corsair MM700 RGB
Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, podświetlenie i sterowniki
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie
-
- rozmiar: 930 x 400 x 4 mm
- kolor: czarna
- rodzaj: tkanina
- powierzchnia: wolna
- podświetlenie: RGB (regulowane w sterownikach)
- HUB x2 USB
- cena: 269 zł (stan na 02.2021)
- rozmiar: 930 x 400 x 4 mm
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz), podświetlenie i sterowniki
- Strona ślizgowa podkładki jest wykonana z lekko polerowanego materiału (coś a'la delikatnie naoliwiona tkanina). Czuć dużą gładkość, ale równocześnie wyczuwamy włókna, które zapewniają odrobinę szorstkości.
- Wersja bazowa (spód) jest wykonana ze standardowej gumy, pokryta jest dodatkowo środkiem zwiększającym przyczepność. Jest dobrej jakości gdyż po wyjęciu nie odczuwaliśmy żadnego nieprzyjemnego zapachu gumy.
- Wokół całej podkładki biegnie plastikowa, podświetlana rurka. Przymocowana jest plastikową żyłką o dosyć równym i dokładnym szwie. Jak pokazuje nasze doświadczenie, owo rozwiązanie jest skuteczne i wytrzymuje codzienne użytkowanie. Mocowanie rurki jest wykonane trochę zbyt luźno, gdyż rurka za bardzo się porusza przy krawędzi. Nie ma to jednak wpływu podczas normalnego użytkowania.
- Podkładka posiada dosyć niską podatność na zabrudzenia i nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Dosyć łatwo się czyści wszelkie zabrudzenia powstałe podczas eksploatacji, najlepiej od czasu do czasu ją odkurzyć lub przetrzeć wilgotna szmatką. Jeżeli tego nie robimy regularnie to ślady po naskórku i kurzu będą mocno widoczne, ale z tego co zaobserwowaliśmy nie wpływają znacząco na ślizg.
- Podkładka w naszym przypadku była prawie całkowicie wyprostowana po wyjęciu z pudełka. Brzegi były lekko zaokrąglone, ale po ok. 2 dniach wyprostowały się przynajmniej w 90%.
- Podkładka posiada umiarkowaną odporność na wodę. Poruszając myszką w miejscu w którym jest mokro wyczuwamy zmiany, ale nie są one na tyle drastyczne, aby powodowały znaczące zmiany w ślizgu.
- Podkładka nie wywoływała potliwości dłoni u osób testujących.
- Bardzo dobre wrażenie robi kontroler sterujący wraz z HUB'em x2 USB oraz kabel. Materiały z których je wykonano są dobrej jakości. Hub posiada dwa porty USB 2.0. Bez problemu podepniemy do nich mniejsze urządzenia peryferyjne lub bezprzewodowy nadajnik od myszki. Żadnych problemów z działaniem portów nie zauważyliśmy.
Podświetlenie:
Wzdłuż całej krawędzi biegnie przeźroczysta rurka, który podświetla naszą podkładkę. Jest to rozwiązanie powielane praktycznie w każdym obecnym na rynku modelu materiałowej podkładki z podświetleniem. Podświetlane jest również logo producenta na kontrolerze. Z kontrolera w obu kierunkach wychodzi wiązka światła, która biegnie przez rurkę i w ten sposób powstaje efekt świetlny. Rożne odcienie uzyskuje się poprzez miksowanie się dwóch wiązek o różnych kolorach. Podświetlenie jest dosyć równe i wyraźne na całej długości - są jednak miejsca gdzie kolor jest bardziej intensywny lub bardziej wyblakły. W zestawie dostajemy kabel USB o długości 1.75 m, który podpinamy do plastikowego pilota na stałe przymocowanego do górnej krawędzi podkładki. Owy pilot posiada tylko jeden przycisk. Podświetlenie jest intensywne. Kolory są dosyć żywe. Niemniej, wiele odcieni nie uzyskamy lub nie wyglądają zbyt dobrze. Trzeba przyjąć, że do dyspozycji mamy tylko kilka podstawowych kolorów, które faktycznie dobrze się prezentują.
- Do dyspozycji mamy 12 predefiniowanych trybów wyświetlania:
→ tęcza
→ zmiana kolorów
→ pulsujące kolory
→ kolorowy oddech (wg. tłumaczenia producenta :P)
→ czerwone
→ zielone
→ niebieskie
→ seledynowe
→ żółte
→ pomarańczowe
→ fioletowe
→ białe (realnie patrząc to jest błękitno białe)
W praktyce pierwsze 4 tryby są bardzo do siebie podobne. Znacznie lepsze efekty uzyskamy dopiero w sterownikach.
Sterowniki:
Pobieramy multi-platformowe oprogramowanie Corsaira iCUE. Jeżeli posiadamy już jakiś sprzęt Corsaira to podkładka doda się do naszego "portfolio" w sterownikach. W programie możemy kontrolować podświetlenie dla dwóch stref oraz logo. Do wyboru jest kilkanaście różnych trybów, gdzie wiele z nich posiada różne opcje do personalizacji podświetlenia. Niczego przełomowego (w stosunku do konkurencji) nie zaobserwowaliśmy, niemniej mnogość możliwych konfiguracji robi naprawdę bardzo dobre wrażenie i pod tym względem przewyższa konkurencję. Jesteśmy przekonani, że osoby, które szukają podświetlonej podkładki powinny być w 100% usatysfakcjonowane.
O ile nie korzystamy z biurka ze śliską lakierowaną powierzchnią to nie powinniśmy mieć problemu z przyczepnością. Biorąc pod uwagę fakt, że na tego typu biurkach żadna podkładka nie leży dobrze to nic niepokojącego w tym nie widzimy.
W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, wykonywanym na zwyczajnych powierzchniach z jakich wykonuje się standardowe biurka do pracy lub dla graczy (szkło, metal, drewno, plastik) - nie mogliśmy jej przesunąć. Oznacza to, że jeżeli powierzchnia na której trzymamy podkładkę jest odpowiednia, to będzie ona leżeć niczym wmurowana.
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się pełną współpracą z każdym nowszym sensorem (m.in. 3310, 3320, 3325, 3327, 3330, 3359, 3360 oraz 3389 wraz ze wszystkimi swoimi odmianami tj. Owl-Eye, TrueMove3, 3366) oraz laserami A9500/9800. Jest to też dobra pozycja dla osób, które ciągle stosują starszej generacji sensory (np. A3050, A3090), ale nie korzystają z wysokich dpi, gdyż powyżej 1000 dpi pojawiają się mimowolne drgania kursora.
KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI (obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm) |
||||
Tesoro SHRIKE (A9500) - pełna (1CD) |
Tracer Toriado (A3050) - częściowa (~4CD) |
Zowie EC2 Evo (A3090) - częściowa (1.5CD) |
SS Rival 300 (PMW3310) - pełna (1CD) |
CM XORNET II (PMW3320) - pełna (2CD) |
Genesis Krypton 500 (PMW3325) - pełna (2CD) |
CM MM S (PMW3330) - pełna (~1CD) |
DM1 Pro S (PMW3360) - pełna (~1CD) |
DM1 FPS (PMW3389) - pełna (~1CD) |
Razer Viper Mini (PAW3359) - pełna (~2.5CD) |
|
Charakterystyka ślizgu:
Podkładka charakteryzuje się wolnym ślizgiem (jest odrobinę szybsza od typowo wolnych podkładek typu Qck, Taito, Aegis, G-SR, ale wolniejsza od M12, Goliathus, X7, XTP1). Szybkość i opór jaki odczuwamy jest podobny w poziomie do tego w pionie. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest mała. Oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwa się jedynie niewielki opór (efekt przyklejania się myszki do podkładki jest tutaj mało odczuwalny). Dużym plusem podkładki jest wyraźny feedback podczas poruszania myszką. Podkładka swoimi właściwościami zapewnia dobrą kontrolę. Łatwość zatrzymania z szybkiego ruchu jest tutaj dobra, ale z racji tego, że podkładka jest dosyć mocno sprężysta to po szybkich ruchach często możemy przejechać myszką dalej niż planowaliśmy. Jest to ten rodzaj powierzchni, który bardziej sprzyja krótkich ruchom (śledzeniu celu) a niżeli wykonywaniu flick shotów i opieraniu się głównie na tym sposobie celowania. Można z powodzeniem używać cieńszych ślizgaczy, np. tych w myszkach Zowie. Podkładka powinna dobrze się sprawdzić w zawodowym graniu zarówno w FPS'y jak i RTS'y.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Powierzchnia jest identyczna jak w podkładce Genesis Boron 500 (zarówno pod kątem włókien jak i właściwości ślizgowych). Pod kątem powierzchni i materiału podobna jest natomiast do takich podkładek jak: Xtrfy XTP1, Taito 2017, Ozone Ground Level, Natec M11, Xtrac Ripper. Tutaj różnice występują jednak w wartościach ślizgowych oraz w kompatybilności z niektórymi myszkami i poziomie LOD danych sensorów.
Zestawienie Corsair M700 RGB w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.
Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Corsair MM700 RGB. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).
SPEED |
KONTROLA | SMOOTHNESS | FEEDBACK | GRIP |
55 | 68 | 6.5 | 8 | 8 |
|
powierzchnia z bliska:
Jittering – Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1200dpi; A9500 - 3600dpi; natomiast wszystkie nowsze (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360, 3389) sensory optyczne doskonale sobie radzą we wszystkich natywnych wartościach i nie wykazują żadnych negatywnych zachowań.
Podkładka dostępna jest w jednym rozmiarze: 930 x 400 x 4 mm (licząc z rurką wokół podkładki to jej faktyczny rozmiar to 940 x 405 x 4 mm). Powierzchnia zapewnia wystarczającą ilość miejsca dla graczy low sens, nawet gdy korzystamy z pełnej klawiatury.
Podświetlane podkładki coraz częściej pojawiają się w ofertach polskich sklepów. Ze względu na znacznie wyższą cenę od standardowych podkładek są kierowane do zamożniejszych odbiorców. Nie jest na pewno dla nikogo nowością informacja, że w Polsce jeszcze nie cieszą się zbyt dużą popularnością i producenci muszą bardziej powalczyć, aby przekonać graczy na wydanie nawet paruset złotych na tego typu podkładkę. Na pewno łatwego zadania nie ma Corsair, który próbuje sprawić, aby model MM700 RGB znalazł się na biurkach wielu graczy. Rynek podkładek jest o tyle ciekawy, że na rynku tan sam materiał można nieraz spotkać u kilku producentów w różnych modelach. Niejeden taki przypadek już widzieliśmy. Tak też jest w przypadku MM700 RGB, który posiada taki sam materiał (wraz z takimi samymi wartościami ślizgowymi) jaki spotkaliśmy wcześniej w recenzowanym przez nas modelu Genesis Boron 500. Dla graczy jest to super sprawa, gdyż mamy możliwość zakupu ulubionej powierzchni w różnych wariantach. Podkładka Corsaira jest droższa, ale oferuje więcej. Jest zdecydowanie większa, posiada lepszej jakości gumowy spód, nie ma dziwnej grafiki, oferuje HUB USB z dwoma portami oraz umożliwia sterowanie podświetleniem za pomocą sterowników. Czy jest to wystarczające, aby dopłacić ok. 130 zł więcej? Dla wielu osób na pewno tak, zwłaszcza jak należymy przy tym do fanów marki Corsair i posiadamy ich inny sprzęt. Niezdecydowanym zalecamy zaczekać jak cena spadnie i stanie się bardziej przystępna jak na polskie warunki. Powierzchnia, którą tutaj zastosowano jest warta polecenia. Zapewnia dosyć wolny (wdł. naszej klasyfikacji), równy i dobrze wyczuwalny ślizg. Praktycznie każda z osób grająca w FPS'y lub RTS'y była z niej bardzo zadowolona. Podświetlenie cieszy oko, pomimo, że nie jest ono jeszcze idealne i całkowicie pozbawione wad. Fajną opcją jest możliwość jego konfiguracji poprzez sterowniki co trochę nadrabia niedociągnięcia. Porty USB na pewno ułatwią pracę wielu osobom i bardzo dobrze, że się tutaj znalazły.
Reasumując, model MM700 RGB jest bez wątpienia ciekawą opcją dla osób, którzy chcą upiększyć sobie wygląd biurka, a przy tym mieć powierzchnię, która faktycznie sprawdzi się w każdej grze. Jej wysoka cena sprawia, że w pierwszej kolejności sięgną po nią fani marki Corsair oraz osoby, które szukają nowych rozwiązań nie zważając na koszty. Chociaż na rynku jest tańsza alternatywa o tej samej powierzchni, to trzeba się liczyć z tym, że tam dostajemy po prostu mniej za mniej. Jak wolicie pakiet all inclusive to musicie wybrać Corsaira :).
Cena w dniu publikacji 269 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.
Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.