CM Storm Power-RX

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość
5. Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
6. Podsumowanie

1. Specyfikacja

  • rozmiar: 452mm x 331mm x 2mm
  • kolor: czarny
  • powierzchnia: hybrydowa
  • cena ok. 129zł

cm power1

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Powierzchnie podkładki można opisać jako formę sprasowanego, niezwykle gęstego materiału. Na powierzchni po prostu nie czuć w ogóle włókien. Pod opuszkami czuć jakby jedną zbitą masę - co jest jedną z cech rozpoznawalnych dla podkładek hybrydowych 🙂
  • Jest mega solidna i trwała. Ciężko dopatrzeć się śladów użytkowania, dopiero jak sami zaczniemy drapać podkładkę to da się takowe zrobić ;). Specjalnie wytarliśmy kawałek powierzchni, aby zobaczyć jak zmieni się ślizg - okazało się, że specjalnie dużej różnicy nie ma. Po zdarciu pierwszej warstwy, dalej można spokojnie używać podkładki.
  • Podkładka nie posiada obszytych boków, gdyż takich nie potrzebuje. Materiał na krawędzi jest dobrze scalony z dolną warstwą silikonu i nie wykazuje żadnych tendencji do strzępienia się. Nawet jak sami próbowaliśmy mu pomóc odpaść, to zawzięcie się nam przeciwstawiał.
  • Podkładka jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Nie przyciąga kurzu, w momencie jak zobaczymy na niej ślady codziennego używania (lekki brud) wystarczy przemyć ją wilgotną szmatką, aby ją wyczyścić.
  • Po wyjęciu z opakowania powierzchnia jest idealnie prosta.
  • Szacujemy czas żywotności podkładki na ok. 3 lata (regularnego używania).
  • Pot nie wpływa na ślizg, można go przetrzeć suchą szmatką i zniknie. Podkładka jest wodoodporna - specjalnie zalaliśmy ją wodą, żeby zobaczyć co się stanie, jak się okazało, woda po prostu spłynęła z niej ;).

cm power4

cm power11

  • Na podkładce znajdują się dwa symbole Cooler Mastera. Pierwszy, czyli logo producenta w górnej części podkładki (widoczne na zdjęciu po lewej) oraz symbol podkładki Power-RX w prawym dolnym rogu (prawe zdjęcie). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wystarczy lekko przejechać paznokciem po owych symbolach, aby je całkowicie zdrapać. Wiemy, że są osoby, które preferują jednolite podkładki bez żadnych dodatków, dla których możliwość pozbycie się w łatwy sposób nadruku będzie sporą zaletą. Tak też decyzję czy jest to minus czy plus pozostawiamy Wam 🙂

    kliknij, aby powiększyć
    kliknij, aby powiększyć
  • podkładka po zdrapaniu symbolu w dolnej części:cm power6

3. Przyczepność

Podkładka jest bardzo stabilna i pewnie trzyma się podłoża. Nawet najsilniejszy ruch ręką nie jest w stanie jej przesunąć. Nie znaleźliśmy powierzchni, na której moglibyśmy normalnym ruchem ręki ją przesunąć.

cm power10

4. Szybkość

Jest to zdecydowanie jedna z szybszych podkładek na rynku. Ciekawym zjawiskiem jest jednak to, że nawet jak przesiadamy się ze znacznie wolniejszej podkładki, to dosyć szybko przyzwyczaimy się do nowej powierzchni i od razu potrafimy zapanować nad myszką. Wielkość ślizgaczy nie ma znacznego wpływu na szybkość.

>> dokładne porównanie szybkości CM Storm Power RX z innymi podkładkami <<

 

cm power3x

5.Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Powierzchnia jest bez dwóch zdań wyjątkowa. Jest to pierwsza tego typu podkładka, na której pomimo dużej szybkości oraz gładkości tak łatwo jest kontrolować myszkę. Między podkładką a myszką widoczna jest duża synergia, każdy ruch jest doskonale odczuwalny przez naszą rękę. Jak trzeba gwałtownie zatrzymać myszkę, to ma się odczucie, że podkładka nam w tym pomaga. Jak trzeba przyspieszyć, to nie stawia żadnych barier. Ruch w każdym kierunku jest jednakowy, mysz nie stawia oporu przy ruchach z pozycji "0", a dzięki sporej twardości, możemy spokojnie dociskać myszkę do podłoża, bez zmiany ślizgu.
Porównując powierzchnię podkładki do innych hybryd, najbliżej jej do Zowie G-TF Speed (która jest bardziej jak plastikowa) i Rough (bardziej jak materiałowa). Power-RX plasuje się pośrodku nich, co od razu da się zauważyć w doskonałym balansie szybkości, kontroli i gładkości.

Jedynym mankamentem podkładki jest jej wybredność co do sensorów, objawiająca się niskimi wartościami maksymalnej prędkości. Bez obaw możemy używać A9500 (np. g9x, Shrike) oraz Pixart PMW3310 (Rival). A9800 ma trochę obniżonego max speeda (ale w granicach użyteczności - musi być szybki, długi ruch, aby wywołać akcelerację negatywną). Optyki A3050 , A3080 i 3090 niestety mają bardzo niskie prędkości maksymalne, co skutkuje częstą utratą kontroli nad kursorem (na A3050 z logitecha g100 dało się jeszcze jako-tako grać, podobnie z optykiem A3090 z myszki Zowie Ec Evo (bez CL - bo wersja "coolera" jest bardziej wybredna na powierzchnię)). Ciężko jednoznacznie orzec jaki sensor będzie dobrze działał na podkładce, gdyż co myszka to może się on trochę inaczej zachowywać.

Pod mikroskopem widać bardzo duże podobieństwo do powierzchni podkładki Zowie G-TF Speed, stąd dziwi, skąd taka rozbieżność w działaniu sensorów na podkładce. Włókna są bardzo gęste, płaskie i mocno splecione. W porównaniu do podkładki Zowie widać, że w RXie są one trochę większe i bardziej rozszczepione.

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

LOD(lift-off distance) – sensory łapią o ok. 1mm wyżej niż normalnie.

Jittering – sensory nie mają problemów z jitterem w niskich i średnich wartościach. Sensory A9800 i P3310 dobrze sobie radzą do 3000dpi, a A9500 do 2000.

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

cm power14cm power9

6. Podsumowanie

CM Storm Power-RX jest bez wątpienia jedną z najsolidniejszych podkładek, jaką do tej pory testowaliśmy. Połączenie materiału z silikonem jest świetnym rozwiązaniem, gdyż zapewnia to gwarancję, że podkładka się nie rozwarstwi oraz będzie trzymać się pewnie podłoża. Posiada unikalną powierzchnię, która oferuje doskonały balans pomiędzy szybkością a precyzją. Niestety posiada ona jedną wadę - nie współpracuje ze wszystkimi sensorami. Jeżeli używacie A9500, A9800 lub Pixarta 3310 to śmiało możecie kupić tą podkładkę. W innym wypadku, tylko po wcześniejszym upewnieniu się, czy wasza prędkość ruchu myszki nie jest za duża dla Power-RXa.
Jeżeli podkładka współpracowałaby z najpopularniejszymi optykami Avago to z czystym sumieniem dalibyśmy maksymalną ocenę. Tak, jedynie szczęściarze z sensorami laserowymi mogą czerpać radość z jej użytkowania.

cm power15
rekomendacjaTG-1

 

Produkt dostarczyła firma Cooler Master. Dziękujemy.
cm-storm-logo