BenQ Zowie G-SR II

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Charakterystyka
3. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar: 475 x 397 x 3.9 mm (rozmiar faktyczny)
  • kolor: czarny
  • rodzaj: materiałowa
  • powierzchnia: wolna
  • twardość powierzchni: ~21 - 22 °Sh A
  • cena (stan na 6.10.2023) - 175 zł


2. Charakterystyka

  • Powierzchnia podkładki wykonana jest z tego samego materiału co poprzednie wersje. Jest to naszym zdaniem najprzyjemniejsza odmiana powierzchni jaką wyróżniamy wśród podkładek nazywanych materiałowymi. Jest gładka, ale ciągle wyczuwamy delikatną szorstkość i matowość materiału. Podkładka cechuje się bardzo dużą jednolitością ruchów po osi X i Y. Do tego ma bardzo dobrze wyczuwalny start z pozycji zerowej, podczas którego wyraźnie czuć lekki, ale równy opór. W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek jej szybkość znacznie dłużej utrzymuje się na jednolitym poziomie. Już po ok. 2-3 tygodniach osiąga swój naturalny ślizg. Od tego momentu nawet po 3 miesiącach użytkowania nie zauważyliśmy, aby się zmienił. Przełoży się to na to, że przez dłuższy czas będzie gwarantować doskonałą kontrolę. Wszystkie ruchy myszką wydają się niezwykle pewne z doskonałym feedbackiem. Łatwo się na niej zatrzymuje myszkę w miejscu przez co na pewno sprzyja osobom wykonującym flick-shoty.
  • Strona bazowa (spód) jest wykonana z neoprenowej pianki. Jest ona średnio miękka, dobrze tłumi drgania i jest wystarczająco elastyczna, aby ślizgacze się na niej nie zapadały nawet te o małej powierzchni. W skali Shore'a posiada ona wynik ok. 21-22°Sh A. Dla porównania podkładka BenQ Zowie G-SR(czarna) posiada ok. 36-37°Sh, BenQ Zowie G-SR SE ok. 31-32°Sh A, natomiast DM Pad ok. 37-38°Sh A. Im mniejszy współczynnik °Sh A, tym podkładka jest miększa. Chociaż w teorii materiał ten nie jest specjalnie podatny na odkształcenie to mocno nie zalecamy zaginać/zwijać tą podkładkę, aby uniknąć nieodwracalnych szkód. Spód trzyma bardzo pewnie i trudno jest przypadkowo przesunąć podkładkę. Jest to kolejny zauważalny czynnik którym różni się od G-SR I. Przekłada się to na delikatnie lepsze wyczucie podczas zatrzymywania myszki. Co ciekawe nie zauważyliśmy, aby miało to wpływ na szybkość i opór ślizgu zarówno przy starcie z "pozycji 0" czy też podczas normalnych ruchów. Różnice mogą wystąpić jedynie gdy dociskamy myszkę do podłoża gdyż wtedy myszka zauważalnie bardziej wyhamowuje.
  • Podkładce nie towarzyszy żaden intensywny zapach. 
  • Podkładka jest obszyta, splot jest bardzo równy i zwarty - nie powinien się strzępić, ani rozchodzić. Nie czuć go podczas ruchów ręką.
  • Podkładka posiada średnią podatność na zabrudzenia. Niewielkie zabrudzenia nie wpływają jednak znacząco na ślizg. Nie można jej prać. Brud ścieramy delikatnie ścierką lub odkurzamy.
  • Podkładka nie jest w pełni wyprostowana po wyjęciu z pudełka. Niemniej z czasem w pełni się prostuje.
  • Kolejna różnicą względem poprzednika to ulepszona podatność na ciecz. Być może stwierdzenie, że poprzednie G-SR'y wyjątkowo cierpiały z tego powodu to za mocne stwierdzenie, ale przy naprawdę długiej grze i w sytuacji gdy ta dłoń się nam naprawdę pociła to fakt jest faktem, że ślizg zaczynał wtedy zauważalnie mulić. Jeżeli więc cierpicie na potliwość dłoni to na G-SR II zauważalnie mniej zmienia się ślizg pod jego wpływem. Niemniej jest pewna granica, po której przekroczeniu owe mulenie też nastąpi. W zasadzie podobnie jest na wszystkich materiałowych więc nie jest to coś niezwykłego ani wyjątkowego (w negatywnym sensie). Po prostu podatność na ciecz jest nieco lepsza niż miało to miejsca dotychczas na starszych G-SR'ach. Jeżeli to kogoś ciekawi to ze zdjęć w przybliżeniu można wywnioskować, że uzyskano taki efekt za sprawą mniej gęstego splotu, czyli woda po prostu wchodzi głębiej do środka podkładki a nie pozostaje na jej wierzchu.
  • Podkładka nie powinna wywoływać potliwości dłoni (przynajmniej podczas naszych testów nie zauważaliśmy, aby ktokolwiek kto dotychczas nie miał z tym problemów nagle zaczął je mieć).
  • Posiada pełną współpracę z najnowszymi sensorami. Nie zwiększa, ani nie zmniejsza bazowego LOD dla danego sensora. Nie zalecamy jednak ustawiać LOD, który łapie "na styk" gdyż jak to bywa na większość czarnych i o stosunkowo gęstym splocie powierzchniach, może nie zawsze równo zaczytywać obrazy podłoża co może skutkować drobnymi zaburzeniami w działaniu sensora.
  • Obstawiamy optymalną jej żywotność (przy założeniu, że z czasem równomiernie spadnie jej szybkość i gładkość) na ok. 1.5 - 2 lata.
  • Podkładka ma delikatnie inny rozmiar niż podaje producent (jest to 475 x 397 x 3.9 zamiast 470 x 390 x 3.5).
  • Zamiennik: wśród testowanych przez nas to jedyny odpowiednik jaki znamy to Endgame Gear EM-C, który ma jednak trochę inne właściwości ślizgowe. Natomiast starsze wersje G-SR są ciągle niemal tym samym.

3. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Zestawienie BenQ Zowie G-SR II w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce BenQ Zowie G-SR II. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
53 76 6.5 9 9
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce. Do 55 zaliczamy wolne, do 67 średnie, wszystko powyżej szybkie.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Dla podkładek wolnych i średnich pożądanym wynikiem jest od 62 pkt. Podkładki szybkie nie mają zalecanego progu.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka (w tym: start z pozycji 0, równość ruchu po osi XY, ruch pod dociskiem, jednolitość ruchu). Dla graczy FPS zalecany poziom to 5.5 do 7. Pod RTS od 7 w górę. Jest to czynnik mocno zależny od preferencji, gdyż jeden będzie wolał większy opór przy starcie z pozycji 0 albo przy docisku, inny woli jednolitość w każdej sytuacji.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni. Do hardcorowego grania zalecamy podkładki ze współczynnikiem min. 7.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu. Również mocno subiektywny podpunkt, gdyż nie zawsze większy grip będzie pożądany podczas grania.
SIŁA POCZĄTKOWA CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
~0.43N - 0.50N ~0.34N - 0.44N
  • siła początkowa - pomiar siłomierzem ruchu myszki z pozycji zerowej. Im wyższa wartość N tym większy opór. W różnych częściach podkładki mogą występować różne wartości. 
  • chropowatość powierzchni - pomiar siłomierzem podczas ruchu myszki na podkładce. Mniejsze liczby oznaczają większą gładkość, a tym samym większą szybkość ruchu myszki. Mniejszy rozrzut w przedziale liczbowym może też oznaczać większą jednolitość podczas ruchu myszki na całej powierzchni.

Aby wartości miały większy sens należy je zestawić z wartościami innych podkładek i porównać (patrz do zestawienia).

Jittering – można odczuć lekko zwiększony jittera dla wartości dpi powyżej zalecanych dla danego sensora. Z reguły tak jest na większości stricte materiałowych podkładkach.

 


4. Podsumowanie

Król wolnych podkładek powrócił i w swojej ulepszonej wersji zachowuje swoje charakterystyczne właściwości na dłużej. Jakby to nie brzmiało to jest to naprawdę spory plus i najlepiej zobrazuje to przypomnienie krótkiej historii życia G-SR'a. Model ten nigdy do długowiecznych nie należał. U jednych wolniej u drugich szybciej, ale niemal z każdym tygodniem dało się zauważyć jak powierzchnia stawała się miejscami coraz wolniejsza i wszystko co najlepsze w niej zanikało. Osoby cierpiące na potliwość dłoni jeszcze bardziej przyspieszały ten proces, co koniec końców powodowało, że w pewnym etapie swojego życia G-SR zwyczajnie zamulał do tego stopnia, że grać się na nim już nie dało. Jako że zamienników za bardzo nie posiada to zapewne jak to i u nas kupowało się nowego i w tym momencie zaczynał się nowy cykl życia naszego nowiutkiego G-SR, przypominający cykl życia ananasa, który to zaczyna jako zielony badyl, daje pyszny owoc i gwałtownie umiera. Tak samo nasz G-SR w pierwszej swojej fazie cyklu (zielonego badyla xd) nie był do końca tym dlaczego go kupowaliśmy. Była to faza, którą jak najszybciej chcieliśmy przeskoczyć, gdyż powierzchnia podkładki była wręcz nieprzyjemnie szybka. Dopiero po pewnym czasie, gdy jej włókna postanowiły dojrzeć podkładka oferowała nam upragniony wolny, równy i przy tym niezwykle kontrolowany ślizg. Trwało to do momentu aż zaczęliśmy zauważać, że nasz ślizg zaczyna być nierówny w różnych częściach podkładki. Ten trójfazowy cykl życia G-SR był jej cechą charakterystyczną... i już nie jest. No dobra... może nie tak do końca nie jest, ale przynajmniej pierwsza faza nie ma tak drastycznej różnicy w szybkości i mija znacznie szybciej. Po trzech miesiącach użytkowania nie jesteśmy jeszcze w stanie stwierdzić czy i kiedy nastąpi faza trzecia, ale wygląda to wszystko bardzo optymistycznie. Fascynujące w tym wszystkim jest to, że BenQ Zowie praktycznie w ogóle nie zmienił charakterystyki ślizgu G-SR, a jedynie poprawił jej żywotność i w zasadzie jakość, bo powinniśmy być teraz w stanie dłużej z niej komfortowo korzystać. Wydaje nam się, że wszystko to osiągnięto zmieniając jedynie gęstość splotu, co dodatkowo poprawiło podatność na wodę, co z kolei poprawia komfort grania osobom cierpiących na nadmierną potliwość dłoni. Podkładka jest również miększa co z kolei osobom dociskającym myszkę mocniej do podłoża doda większej kontroli przy zatrzymywaniu jej po szybkich ruchach. Dawno nie spotkaliśmy takiego produktu, który po dokonaniu niewielkich zmian daje tyle radości i zachwytów. Wiemy, że model ten ma nie tylko zwolenników, ale i sporą rzeszę przeciwników. Z naszych obserwacji wynika, że sporą ich część stanowią osoby, które po prostu z wolnych podkładek nie potrafią korzystać a z jakiegoś powodu kupiły właśnie G-SR'a. Jeżeli więc i wy wolicie szybsze powierzchnię to taki G-SR będzie dla was totalnym niewypałem. Macie na rynku całą masę szybkich dobrych podkładek więc nawet nie patrzcie w stronę wolnych. Jeżeli jednak lubicie wolne to... najprawdopodobniej i tak korzystacie z G-SR'a i przy najbliższej wymianie w zasadzie nie macie co się zastanawiać - kupcie po prostu jego najnowszą wersję. Szczerze polecamy.

Cena w dniu publikacji - 175 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.



Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.


Jeżeli zechcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->

Postaw mi kawę na buycoffee.to