ASUS ROG Whetstone

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar: 325 x 273 x 2 mm (rozmiar faktyczny)
    • wygląd: czarna ze wzorem inspirowanym sztuką Majów
    • rodzaj: hybrydowa (syntetyczny materiał)
    • powierzchnia: szybka
    • cena ok. 200 zł


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Powierzchnia ślizgowa wykonana jest z bardzo gładkiego syntetycznego materiału. W przeciwieństwie do standardowych materiałowych podkładek, w dotyku zamiast miękkich włókien czujemy gęsty, twardy splot. W materiale tym odciśnięto wzór przypominający labirynt - wg producenta są to znaki inspirowane sztuką Majów (swoją drogą widoczne we wszystkich najnowszych produktach z serii ROG).
  • Spód wykonany jest z silikonu, czyli o jego trwałość nie powinniśmy się martwić. Z górną warstwą jest wręcz stopiony, stąd nie ma mowy o ewentualnym rozwarstwianiu. 
  • Również możemy być spokojni o lekko zaokrąglone brzegi, które raczej nigdy się nie postrzępią.
  • Wytrzymałość tego typu podkładek jest z reguły bardzo wysoka. W przypadku Whetstone szacujemy, że 3-4 lata nie powinny stanowić problemu.
  • Banalnie utrzymać ją w czystości - sama z siebie praktycznie nie przyciąga brudu, a w razie czego wystarczy lekko przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką.
  • Dzięki bardzo dużej elastyczności całej podkładki, trudno ją uszkodzić lub odkształcić.
  • Dużym minusem jest fakt, że nawet po miesiącu użytkowania, Whetstone nie chce się w 100% wyprostować. Po bokach ciągle znajdują się niewielkie uwypuklenia. Dodajmy, że żadne próby prostowania tu nie pomagają.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni i jest do tego wodoodporna.


3. Przyczepność

W większości przypadków czerwona silikonowa warstwa pewnie utrzymuje podkładkę w jednym miejscu. Chociaż na śliskich powierzchniach (głównie drewnianych) podkładka może się trochę przesuwać (ręką da się ją przesunąć), to podczas grania raczej się to nie zdarza lub przynajmniej nie w stopniu mającym jakikolwiek wpływ na grę.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka nie współgra z sensorami A3090 oraz PAW3305DK. Objawy są różne - czasami kursor "wariuje" przy każdym ruchu, w innym wypadku praktycznie niemożliwym jest podniesienie i położenie myszki bez skoków kursora. Trzeba jeszcze dodać, że osoby grające na niskich czułościach i korzystające z sensora PMW3310 podobnie jak na innych hybrydowych podkładkach mogą bardziej odczuwać jego buga. Pozostałe sensory nie mają z nią żadnych problemów.
Charakterystyka ślizgu:
Jest to podkładka dla tych osób, dla których najważniejsza jest szybkość. Tu każdy ruch, praktycznie nie napotyka w ogóle oporu (jak na materiałową). Nawet w momencie w którym dociskamy myszkę do podłoża i robimy ruch z pozycji zero, mysz przesuwa się równie łatwo i gładko jak podczas szybszych przesunięć. Żłobienia na powierzchni (wzór Majów) sprawiają, że przy każdym ruchu myszką, odczuwamy jakbyśmy jeździli po torach, być może komuś to w czymś pomoże, jednak wg nas jedynie zaburza kontrolę. Warto tu dodać, że im większe ślizgacze w myszce, tym przyjemniej korzysta się z podkładki. Odbiór powierzchni staje się lepszy jeżeli ustawimy ją pionowo (robiąc ruchy prawo-lewo "jeździmy" wzdłuż linii i nie wyczuwamy wgłębień) niestety znacznie ograniczamy w ten sposób powierzchnię ślizgową. Podkładka znacznie lepiej sprawdza się przy krótkich ruchach, gdzie nie jest tak ważne wyczucie miejsca zatrzymania (przy tzw. "flick shot'ach" przeważnie przestrzeliwujemy).
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):

Nie da się ukryć, że powierzchnia jest niemal identyczna jak ta w modelu SteelSeries Dex. Również zachowanie sensorów wydaje się niemal jednakowe. Główna różnica w ślizgu wynika z innego wzoru jaki tworzą wcięcia na powierzchni.

Zestawienie ASUS ROG Whetstone z uśrednionymi wynikami w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy wyniki ślizgu i kompatybilności dla poszczególnych myszek i ich sensorów (wybraliśmy po jednej myszce z każdej firmy, która udostępniła dany model do testów. Większość producentów bardzo często stosuje w swoich myszkach w miarę jednakowe ślizgacze, stąd, bazując na poniższych danych, wiemy czego można się spodziewać po innych modelach tej samej firmy). Średnia wszystkich myszek w danych kategoriach jest widoczna w ogólnym zestawieniu.

SPEED
CONTROL SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP LOD
KOMPATYBILNOŚĆ
LOGITECH (G9X- A9500)
74 57 8.5 7 6 2mm pełna
TESORO (Shrike - A9500)
78 55 8.5 6.5 6 1mm pełna
CM STORM (Xornet - A3050)
77 56 8.5 7 6 2.5mm pełna
STEELSERIES (Rival - PMW3310)
78 53 8.5 6.5 6 1mm pełna
ROCCAT (Savu - A3090)
78 - 8.5 7 6 - brak
ZOWIE (EC 1 Evo CL - A3090)
75 54 8.5 7 6 1mm częściowa
MIONIX (Avior 7000 - PMW3310)
78 54 8.5 6.5 6 1mm pełna
MAD CATZ (R.A.T. TE - Philips Twin-Eye)
77 53 8.5 6 6 1.5mm pełna
A4TECH (Bloody V3 - PAW3305DK)
77 - 8.5 6 6 - brak
ASUS (ROG Gladius - S3988)
76 55 8.5 6 6 1.5mm pełna
GIGABYTE (M6900X v2 - PAW3305DK-H)
76 - 8.5 6.5 6 - brak
RAZER (DeathAdder Chroma - S3988)
79 56 8.5 6 6 1.5mm pełna
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • control (kontrola - skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Do wyniku nie wchodzi maksymalna szybkość danej myszki. W przypadku jak któraś myszka nie działa to do oceny kontroli brany jest wynik z innych myszek tego samego producenta.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).

Zdjęcie struktury powierzchni spod mikroskopu:

Jittering – Optyki A3050 i A3090 powinny być używane w wartościach nie przekraczających 1000 dpi. Sensorom PMW3310 i S3988, żadne wartości nie są straszne. Natomiast na laserach A9500/9800 można spokojnie grać do 2000 dpi.

kliknij, aby powiększyć

Podkładka dostępna jest tylko w jednym rozmiarze: 325 x 273 x 2 mm (rozmiar faktyczny różni się nieznacznie w stosunku do wielkości podanej przez producenta). Jest to typowa wielkość pod mid/high sensa.


5. Podsumowanie

Czytając materiał reklamowy ASUS'a o podkładce ROG Whetstone, spora część rzeczywiście pokrywa się z naszymi testami. Podkładka jest bardzo wytrzymała, łatwa w czyszczeniu, wodoodporna i pewnie trzyma się podłoża. Niestety twierdzenie "Doskonale współpracuje z myszkami dla graczy", jest trochę niedoprecyzowane, bo sensory A3090 i 3305DK nie najlepiej się na niej zachowują. Do tego dochodzi nieduży rozmiar oraz według nas nie do końca udane żłobienia tworzące wzór Majów (prezentuje się to bardzo ładnie, lecz gorzej wypada w praktyce). Według producenta podkładka została opracowana na podstawie opinii profesjonalnej drużyny graczy Taipei Assassins, która przypominamy gra w League of Legends. Poniekąd potwierdza to nasze końcowe wnioski, że podkładka najwidoczniej ma być tylko dla graczy MOBA/RTS, dla których szybkość i minimalny opór są najważniejsze. W dużej mierze stanowi ona konkurencję dla podkładek plastikowych, które przez tą grupę odbiorców są znacznie częściej wykorzystywane. Nie ma co tu ukrywać, że uznania w środowisku graczy FPS podkładka ta nie znajdzie. Pozostaje jeszcze kwestia ceny, która na tą chwilę bynajmniej nie jest atrakcyjna i konkurencyjna. Naszym zdaniem jest to podkładka tylko dla fanów najnowszej serii ROG.

Cena w dniu publikacji - ok. 200 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


Produkt do testów dostarczyła firma ASUS. Dziękujemy.