Qpad OM-75

Spis Treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt
3. Precyzja
4. Precyzja w grach
5. Jakość wykonania, obudowa, kabel, ślizgacze
6. Przyciski i scroll
7. Oprogramowanie
8. Podsumowanie

Myszka była testowana na Windows 7 x64.
Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).

1. Specyfikacja
qpad om-75 1x

  • sensor: Avago 3060
  • zakresy DPI: 400/1600
  • polling rate: 125/250/500/1000 Hz
  • podłączenie poprzez port USB
  • 7 przycisków - 5 programowalnych
  • pleciony kabel o długości 2 metrów
  • plug & play - lecz można zainstalować sterowniki
  • wymiary:  125x90x42, waga: 112g
  • cena ok. 179zł

qpad om 75 2

2. Waga, wielkość, kształt

Myszka waży ok. 112g, jej wymiary to 125mm długość x 90mm w najszerszym miejscu x 42mm wysokość. Myszka posiada ergonomiczny profil dedykowany pod palm grip wraz z ułożeniem palców 1+2+2 (kciuk na lewej krawędzi+wskazujący/środkowy na górze+serdeczny/mały na prawej krawędzi). Jej wyjątkowa obudowa zapewnia niezwykle komfortowe i stabilne ułożenie całej dłoni - każdy palec ma tu swoje wyznaczone miejsce. Dłoń non-stop wypoczywa, nawet po wielogodzinnych sesjach nie odczuwaliśmy najmniejszego zmęczenia lub dyskomfortu. Nawet osoby przyzwyczajone do symetrycznych lub słabo wyprofilowanych myszek, bardzo szybko przywykną do nowego kształtu jaki oferuje OM-75.
Jeżeli ktoś spędza przed komputerem wiele godzin dziennie i odczuwa różne dolegliwości związane z ręką powinien spróbować ergonomicznej myszki jaką jest OM-75.

qpad om 75 3

qpad om 75 5qpad om-75 4

3. Precyzja

Sensor Avago 3060 zamontowany w OM-75 jest przeznaczony raczej dla graczy preferujących średnie/średnio niskie czułości. Wykonując bardzo szybkie ruchy możemy wywołać efekt akceleracji negatywnej (kursor po prostu staje w miejscu - widoczne jest to w grach, gdy przy bardzo niskich czułościach, wykonujemy maksymalnie szybki ruch ręką w celu np. obrotu o 180°).

  • predykcja – bardzo mała
  • jittering – praktycznie brak, sensor chodzi bardzo ładnie zarówno przy 400 jak i przy 1600dpi.
    jitter om-75
  • interpolacja – brak
    interpolacja om-75
  • maksymalna szybkość (najwyższy wynik na 5 szybkich ruchów na podkładce zowie g-tf speed, na twardej Roccat Raivo i Qpad Ct wyniki były praktycznie identyczne)
    speed om-75
    O ile przy 400dpi bez problemu program pokazuje ponad 3m/s, to przy 1600dpi nie mogliśmy osiągnąć wartości ponad 2,5m/s
  • akceleracja – brak
  • LOD (wysokość podniesienia myszki nad podkładką) – W zależności od powierzchni, kursor przestaje reagować: na białej jest to ok 1,5 płyty cd, na czarnej jest to 3,5 płyty cd, na plastikowej jest to 4,5 płyty cd. Sensor jest bardzo zależny od powierzchni. Wysokość 3 płyt cd, przy czarnej powierzchni na których ciągle możemy poruszać kursorem może być problemem dla graczy low sens. Takie osoby często podnoszące myszkę nad podkładkę mogą doświadczyć niechcianego przemieszczenia się kursora.
    qpad om-75 7
  • odpowiednia podkładka pod myszkę - sensor działa dobrze na jednolitych lub o podobnych kolorach podkładkach. Na różnokolorowych, sensor potrafił się "zgubić".

Podkładki użyte od testów: Zowie GT-F speed, Roccat Taito, Steelseries Qck, Razer Goliathus Speed, Ktec 300c, KeSPA for RTS (blue jean – wersja czarna i niebieska), A4tech X7, KeSpa NEOpad, Razer Vespula, Roccat Raivo, Everglide Titan, Nostromo, PureTrack Stealth, Qpad CT white, Tesoro Aegis X2 i X4, gratisowa podkładka, biała kartka papieru,  Blat

4. Precyzja w grach

Testując jej zachowanie w różnych grach, możemy stwierdzić, że kursor spisuje się bardzo dobrze bez względu na to czy używamy 400 czy 1600 dpi.
Dzięki bardzo wygodnej obudowie i dobremu sensorowi precyzja podczas np. celowania była bardzo wysoka, nic nie stawało na przeszkodzie, aby trafić w wyznaczony piksel na ekranie - oczywiście o ile nie korzystamy z podkładek różnokolorowych, na których myszka gubiła się (np. niebieskie paski na Qpadzie CT white powodowały taki efekt). Jedynie osoby, które poruszają myszką o ok. 40cm w celu np. obrotu i wykonują przy tym naprawdę szybkie ruchy mogą wywołać efekt akceleracji negatywnej. Fakt, że myszka posiada tylko 2 zakresy dpi 400 i 1600, sprawia, że gracze używający do tej pory czegoś pośrodku (np. bardzo popularne wśród graczy 800 lub 1000dpi) będą zmuszeni zmieniać swoje ustawienia w grach, aby dostosować je do nowych wartości DPI.

Ocena w kategorii competitive gaming (CS;GO, BF4, APB:R, W3:TFT) – 2/5

Testowane w grach: CS:GO, Dota 2, Warcraft 3 TFT, APB Reloaded, Guild Wars 2, Chivalry: MW, Arma 3, Skyrim, BF3
qpad om 75 6

5. Jakość wykonania, obudowa, kabel, ślizgacze

  • Obudowa:
    - całość jest pokryta dosyć śliskim gumo-podobnym tworzywem
    - przy długim użytkowaniu staje się lepka, dosyć śliska i zbiera brud.
  • Kabel:
    pleciony, o średnicy ok 3.5mm, bardzo sztywny. Zalecamy użycie czegoś do jego przytrzymania (np. mouse bungee) gdyż szurając nim po podkładce stawia on nieprzyjemny opór. Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB.
  • Ślizgacze:
    bardzo śliskie, świetnie wyprofilowane i wytrzymałe. Małą wadę jest stosunkowa duża szpara wokół ślizgaczy gdzie zbiera się brud.
  • Jakość:
    jakość myszki jest na najwyższym poziomie. Wszystko jest tu doskonale do siebie spasowane a użyte materiały są z najwyższej półki. Jako, że dostaliśmy już produkt wcześniej testowany mieliśmy szanse przekonać się na temat żywotności przycisków - czuć użycie lecz nie zużycie, zakładając, że myszka przeszła kilkuset godzinne testy jest ona w świetnej kondycji. Największą wadą myszki jest jej powierzchnia (jest ona taka sama jak ta w Zowie ec evo), która bardzo szybko staje się lepka i dosyć śliska co znacznie zmniejsza komfort z jej trzymania a sama powierzchnia jest po prostu nie przyjemna w dotyku. Wyzwala ona nadmierną potliwość dłoni, co dodatkowo skutkuje wytwarzaniem się brudu i osiadaniem na myszce - stąd bardzo często musimy ją przecierać, mycie rąk przed każdym użyciem myszki OM-75 również nie pomaga ;).
    qpad om-75 11
    qpad om-75 10

6. Przyciski i scroll

Myszka posiada 7 przycisków - 2 główne, 2 boczne po lewej stronie, 1 pod rolką i 2 do zmiany dpi.

  • Lewy i prawy przycisk myszy działają bardzo miękko. Każda z osób, które testowały myszkę miały na początku pewne problemy z przyzwyczajeniem się do tak łatwo wciskających się przycisków. Wystarczy lekko oprzeć palec, aby wywołać jego wciśnięcie. Podczas grania zdarzały się nam przypadkowe wciśnięcia - cały czas trzeba pamiętać, aby nie położyć za mocno palca na przycisku.
    Z czasem jednak zauważyliśmy zaletę z tak dużej łatwości ich wciskania, czas reakcji potrzebny na np. strzał skrócił się, a wszystkie kliknięcia wydawały się działać szybciej.
  • Dwa przyciski boczne aktywują się również bardzo lekko, lecz dzięki dobremu ich ułożeniu na myszce nie ma obawy, że przypadkowo je wciśniemy. Co więcej do obydwóch sięga się komfortowo, bez konieczności zmiany ułożenia naszej dłoni.
  • Przycisk na kółeczku działa bardzo dobrze, wciska się go lekko nie przekręcając przy tym scrolla. Dzięki temu jest on naprawdę użyteczny i spełnia znakomicie rolę 3-ciego przycisku.
  • Scroll jest bardzo intuicyjny, wyraźnie czuć przeskok. Nie ma obawy, że podczas kręcenia wciśniemy przycisk pod nim. Posiada jednak wadę (być może tylko w naszym egzemplarzu), jak nim kręcimy to wydaje dźwięk jakby trzeszczącego plastiku.
  • 2 przyciski do zmiany dpi są trochę bezzasadne, jako, że mamy do wyboru tylko 2 ustawienia (400 i 1600dpi). Do zmiany DPI można było użyć jednego, a drugi przeznaczyć na dowolną inną funkcję. qpad om 75 9xqpad om 75 8qpad om-75 12

7. Oprogramowanie

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • zaprogramowanie 5 przycisków - do wyboru jest kilka określonych funkcji, ustawienie własnego przycisku z klawiatury lub makro.
  • ustawienie szybkości 2-kliku
  • zmianę szybkości przewijania scrolla w aplikacjach
  • wyłączenie/włączenie podświetlania kółeczka
  • zmianę polling rate (125, 250, 500 i 1000)
  • ustawienie szybkości kursora, akceleracji i predykcji
  • tworzenie makr

Sterowniki działają płynnie i bezproblemowo. Spore zastrzeżenia można mieć do funkcji tworzenia makr - jest ona bardzo uboga. Możemy jedynie ustawić sekwencję dla 5 wciśnięć i to jedynie z klawiatury. Nie ma również takich opcji jak: powtarzanie akcji podczas przytrzymania przycisku czy ustawienia czasu pomiędzy poszczególnymi wciśnięciami.
Dziwi również fakt, że przycisków do zmiany dpi nie da się konfigurować - 2 przyciski, aby przełączać z 400 na 1600dpi są po prostu zbędne. Przynajmniej jeden z nich mógłby posłużyć jako dodatkowy przycisk makro dla graczy np. mmo.

qpad om-75 drivers
kliknij, aby powiększyć

Osoby, które nie potrzebują dodatkowych funkcji mogą korzystać z Qpad OM-75 na zasadzie plug&play.

.

8. Podsumowanie

Qpad OM-75 jest ergonomiczną myszką dla praworęcznych graczy, trzymających chwytem palm. Każdy palec ma tutaj swoje miejsce, dzięki czemu mysz jest niezwykle wygodna, a ręka się na niej w ogóle nie męczy. Spory rozmiar myszy, może być kłopotliwy dla osób o mniejszych dłoniach. Dużym problem myszki Qpad jest jej powierzchnia - po chwili użytkowania staje się ona lepka i dosyć śliska, co sprawia, że jest ona nieprzyjemna w dotyku. Po dłuższym czasie wywołuje to potliwość naszej dłoni, co drastycznie zmniejsza komfort z użytkowania myszki. Na szczęście, dzięki dobremu profilowi nie wpływa to znacznie na kontrolę nad nią. Kolejnym mankamentem myszki jest dosyć wysoki LOD. Sensor A3060 charakteryzuje się bardzo dobrą precyzją oraz stosunkowo niską szybkością maksymalną, lecz w większości przypadków jego wartość jest trudna do przekroczenia. Sensor jest wybredny jak chodzi o powierzchnię na której działa. Kwestią sporną są przyciski. Dla jednych mogą aktywować się zbyt łatwo, dla innych będzie to zaleta.
Naszym zdaniem zamieniając kilka elementów w Qpad OM-75, można by otrzymać naprawdę doskonały produkt, tak jest to po prostu solidna, dobra myszka.

Ocena
w skali od 1 do 5 (gdzie 5 to najlepiej)
  • kształt – 5
  • sensor – 3.5
  • jakość – 4
  • powierzchnia – 1.5
  • przyciski – 3
  • scroll – 3.5
  • sterowniki – 3

qpad om 75 endx

Produkt dostarczyła firma Alstor - Polski przedstawiciel produktów Qpad. Dziękujemy.
qpad_logoalstor