Logitech G502 Proteus Core

Spis Treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt

3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Podsumowanie

Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32. Szybkość wskaźnika: 6/11 wraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika). Testowane na wersji sterowników 88.1.13.

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

1. Specyfikacja

 • sensor: Pixart PMW3366DM,
 • zakresy dpi: od 200 do 12000 (przeskok co 50),
 • polling rate: 125/250/500/1000Hz,
 • maksymalna szybkość - 7.6 m/s,
 • pod 2 głównymi przyciskami - Omron D2FC-F-7N (20M),
 • rozbudowane sterowniki,
 • dopasowanie lod do podłoża,
 • pleciony kabel o długości 2m,
 • podświetlane logo na obudowie,
 • 11 przycisków + scroll,
 • wymiary: 130x76x42, waga 126g (bez kabla)
 • dodatkowe ciężarki 5 x 3.6g,
 • cena ok. 330zł.

2. Waga, wielkość, kształt

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

Wymiary to: długość - 130mm  x szerokość - 76mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 42mm. Myszka jest mocno wyprofilowana dla praworęcznych graczy, posiada spore nachylenie ku prawej stronie. Najefektywniej i najwygodniej trzymać ją palm-gripem wraz z ułożeniem palców w sposób 1+2+2 (jedynie osoby o dosyć szczupłych dłoniach mogą chwycić ją w sposób 1+3+1, wszyscy inni będą odczuwać lekką "ciasnotę" w okolicach przycisków). Górna część obudowy ma kształt obły, który doskonale dopasowuje się do chwytu. Śródręczem obejmiemy ją w sposób naturalny i komfortowy (tył obudowy niejako wpasowuje się w środek śródręcza). Z lewej strony znajduje się spora wypustka, będąca oparciem dla kciuka. Trzeba przyznać, że jest bardzo wygodna. Gorzej wygląda prawy bok myszki, który tuż przy końcu mocno się zawęża. O ile na mały palec jest tam aż nadto miejsca, to niestety, ale palec serdeczny musi spoczywać praktycznie na krawędzi owego boku. Na szczęście między prawym przyciskiem a brzegiem pozostawiono odrobinę miejsca, dzięki czemu nie przytrafi nam się przypadkowe naciśnięcie prawego przycisku.
Musimy również ostrzec osoby o masywnych dłoniach, które poza problemem ze znalezieniem miejsca na palec serdeczny, mogą przypadkowo wciskać przycisk umieszczony obok lewego przycisku (G8). Przed zakupem zmierzcie sobie średnicę palca wskazującego, bo jeżeli macie +2cm to liczcie się z tym, że przyciski będą dla was za wąskie. Reasumując, konstrukcja G502'ki jest zrobiona po prostu pod szczupłe dłonie.

g502 3

Logitech G502 waży ok. 126g bez kabla oraz 133g z częścią kabla, który porusza się podczas normalnego używania myszki. Za pomocą ciężarków możemy zwiększyć wagę o dodatkowe 18g (5 x 3.6g). Mysz posiada dosyć gruby, elastyczny i ciężki kabel (waga z kablem - ok. 165g), przez co mouse bungee nie jest nam potrzebne, a już w szczególności jak jesteśmy low sensami. Osoby, które chciałyby trochę "odchudzić' gryzonia, mogą korzystać z niego bez pokrywki na ciężarki u spodu myszki, ważącej ok. 6g (na upartego, można dodatkowo zdemontować magnesik, kilka śrubek i wewnętrznych elementów, obniżając wagę o ok. 10-12g).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

g502 5

 3. Precyzja

W myszce znajduje się sensor Pixart PMW3366DM. Jest to pierwsza myszka na rynku z tym sensorem. Możemy powiedzieć krótko, jeżeli ktoś lubił do tej pory sensor optyczny jakim był A3090 to w 3366 po prostu się zakocha :). Można powiedzieć, że jest to jego nowszy, lepszy model. Ma praktycznie identyczny feeling, ogromną precyzję, brak akceleracji pozytywnej, interpolacji, a w przeciwieństwie do A3090 ma kilkukrotnie większą maksymalną prędkość oraz równy lod i doskonałe działanie na wszystkich powierzchniach (przynajmniej na tych, na których go testowaliśmy).
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD – sensor działał wyśmienicie na każdej z testowanych powierzchni. Za pomocą funkcji dostrajania sensora do powierzchni, automatycznie uzyskujemy najniższy możliwy lod. Działanie owej funkcji najlepiej widać gdy przechodzimy np. z podkładki plastikowej na białą (Qpad ct) lub o nietypowej powierzchni (Zowie Rough). Bez dostrojenia kursor jest nieprecyzyjny (np. "przeskakuje" zamiast poruszać się płynnie) albo ma zawyżony lod. W dużej mierze po dostrojeniu sensora do np. standardowej czarnej podkładki, będzie on działał identycznie na wszystkich innych czarnych o tej samej powierzchni. Podobnie z plastikami, raz dostrojony, radzi sobie bez problemu również na innych twardych padach.

 • Polling rate – wszystkie wartości są bardzo stabilne.
 • Predykcja – brak.
 • Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – do ok. 2000dpi brak, powyżej zaczyna być on coraz bardziej widoczny, lecz nigdy nie przekracza granicy, po której kompletnie nie dałoby się z myszki korzystać. Podkładka nie ma większego wpływu na jitter.

  kliknij, aby powiększyć
 • Interpolacja – brak (nawet na 12000dpi w programie VMouse Benchmark, przy maksymalnie wolnym poruszaniu myszką nie uświadczymy interpolacji).
 • Akceleracja pozytywna – brak.
 • Maksymalna szybkość – według producenta mysz osiąga wartości ok. 7.6m/s na podkładce G240. W programie Enotus, testując G502 na tej samej podkładce osiągamy wyniki rzędu 4m/s, niemniej wierzymy, że może to być więcej, gdyż za nic w świecie nie możemy wywołać akceleracji negatywnej.
  max speed

Competitive gaming (ocena pod kątem rywalizacji w sieciowych grach FPS: CS;GO, BF4, APB:R oraz RTS: W3:TFT)

Tylko dla graczy trzymających palm gripem, posiadających szczupłe dłonie, poszukujących ciężkich (ale o równym rozłożeniu masy) oraz stabilnych myszek. Sensor w niej jest doskonały. Przyciski dobrze dobrane i ulokowane, chociaż taka ich ilość jest nie potrzebna. Ślizgacze zapewniają równy, gładki ślizg na większości podkładek, są średniej szybkości. Niemniej, w wymagających sieciowych grach FPS i RTS brakowało większej zwrotności oraz pewniejszego chwytu umożliwiającego lepszą kontrolę, do tego przeszkadza kołysząca się na boki rolka. Lepsza pod FPSy niż RTSy.

Ocena w kategorii competitive gaming (CS;GO, BF4, APB:R, W3:TFT) – 4/5

4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze

 • Obudowa: Górna część wraz z przyciskami wykonana jest z matowego, gładkiego plastiku na którym nie pozostają ślady palców. Wydaje się być solidny i przyjemny w dotyku. Boki są pokryte gumą, posiadającą lekkie wypustki. Pomimo że może u niektórych osób powodować lekką potliwość dłoni, to całkiem dobrze przeciwdziała ewentualnemu ślizganiu się myszki. W konstrukcję wkomponowano również kilka elementów, łączących poszczególne części obudowy, wykonanych z tzw. świecącego plastiku, nie mających jednak żadnego wpływu na komfort trzymania myszki - mają znikomy kontaktu z dłonią. Poprzez obecność sporej ilości przycisków, znajduje się tu dużo szczelin, w których będzie gromadził się brud. Osoby pedantyczne będą miały ciężką przeprawę z utrzymaniem G502 w czystości.
 • Kabel: Pleciony, dosyć gruby i ciężki. Z wyglądu przypomina grubą sznurówkę. Ma średnicę 4mm i długość 2m. Ze względu na dużą elastyczność kabla, używanie mouse bungee jest średnio przydatne. Materiałowy oplot wydaje się jednak słabej jakości, na szczęście kable chroni jeszcze gumowa warstwa.
 • Ślizgacze: U spodu myszki znajduje się 6 teflonowych ślizgaczy. O ich trwałości może świadczyć chociażby fakt, że w egzemplarzu, który otrzymaliśmy do testów były one już mocno eksploatowane, a mimo to ich ślizg był jednolity i gładki. Na dodatek, już po naszych testach, w tym po ich odklejeniu i przyklejeniu podczas rozkręcania myszki, pozostały ciągle w całkiem dobrym stanie.
 • Wnętrze: Aby dostać się do wnętrza trzeba odkręcić 4 śrubki znajdujące się pod ślizgaczami (1 z przodu, 1 pod małym ślizgaczem na środku, 2 z tyłu,). Wewnątrz wszytko jest doskonale spasowane. Główne komponenty są bardzo dobrej jakości, a sposób ich montażu jest wzorowy. Pod przyciskami zastosowano Omron'y oraz Zip'y, scroll jest z kolei konstrukcją Logitecha. Za poprawną współpracę poszczególnych elementów odpowiada 32-bitowy mikro-kontroler ARM® Cortex™ (32 MHz CPU) firmy STMicroelectronics (specyfikacja).

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. Przyciski i scroll

PRZYCISKI

Jak już wspomnieliśmy podczas opisywania kształtu myszki, główne przyciski są stosunkowo wąskie. Jest to praktycznie jedyny element do którego można mieć jakieś zastrzeżenia. Czy poważne? Dla osób o grubszych dłoniach, na pewno tak. Niemniej, cała reszta osób może cieszyć się z dobrej jakości, dobrze ulokowanych i funkcjonalnych przycisków. Gorzej wypada w tym wypadku scroll. Podejrzewamy, że chętnych na zwykły 2 kierunkowy, lekki scroll byłoby znacznie więcej niż zwolenników tego w obecnej postaci. Z pewnością dla osób, które potrzebują jak największej ilości przycisków, możliwość jego pochylania na boki będzie ogromną zaletą. Reszta, cóż... jest co jest i trzeba się do niego przyzwyczaić.
g502 9

 • 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Omron D2FC-F-7N, mające wytrzymać do 20 milionów kliknięć. Są programowalne.
  • miękkość - 3/5 *(5 to najsztywniejsze)
  • głośność - 3.5/5 *(5 to najgłośniejsze)
  • szybkość odbicia (feedback) - 4.5/5 *(5 to najlepszy feedback)

 • 3 boczne (G4, G5, Sniper): są to przełączniki ZIP. Są w pełni programowalne. Co ciekawe, przycisk "dalszy" (G5) jest łatwiej nacisnąć niż ten bliżej nas (G4), gdyż znajduje się bezpośrednio pod kciukiem. Przycisk "sniper" powinien być dla większości stosunkowo łatwo dosięgalny (czubek kciuka powinien stykać się z tym przyciskiem), lecz im mniejszą macie dłoń tym może być to cięższe.
  • miękkość - 3.5/5
  • głośność - 3/5
  • feedback - 3.5/5
 • 2 obok LPM (G7 i G8): są to przełączniki Omron D2FC-F-7N (5 mln kliknięć). Są w pełni programowalne. Jest je bardzo łatwo dosięgnąć (dla niektórych nawet aż za bardzo).
  • miękkość - 2.5/5
  • głośność - 2.5/5
  • feedback - 2.5/5
 • 1 przyciski poniżej scrolla do zmiany dpi (G9). Jest to Omron D2FC-F-7N (5 mln kliknięć), jest w pełni programowalny. Aby go aktywować wymagane jest uniesienie ręki. Stąd, jego użyteczność sprowadza się głównie do gier mmo.
  • miękkość - 2.5/5
  • głośność - 2.5/5
  • feedback - 2.5/5

SCROLL

 • 3 kierunkowy przycisk „na kółeczku” składa się z 3 bez-firmowych przełączników, żaden z nich nie posiada żadnego logo producenta. Jest w pełni programowalny. Klik na boki jest wyraźnie miększy niż „w dół”. Jest identyczny jak w modelu G500s.
  • miękkość – 4/5 *(5 to najsztywniejsze) (klik na boki 3/5)
  • głośność – 3.5/5 *(5 to najgłośniejsze)
  • feeling (jak bardzo klik jest charakterystyczny) – 3/5 *(5 to najlepszy)
 • Metalowy Scroll możemy ustawić w 2 tryby działania. Przy pierwszym kółko będzie poruszać się lekko, ale z wyraźnym przeskokiem oraz towarzyszącym przy tym odgłosie terkotania. Przy drugim kółko będzie kręcić się bez najmniejszego oporu i praktycznie bezgłośnie. Tryby te zmieniamy przy pomocy przycisku tuż poniżej scrolla. Podczas ruchu myszką, rolka lekko chybocze się na boki, może to niektórym osobom przeszkadzać podczas szybkich, gwałtownych ruchów.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. Oprogramowanie i podświetlenie

Testowane na wersji sterowników 88.1.13

Oprogramowanie umożliwia nam:

 • dowolne zaprogramowanie 11 przycisków oraz ruchu scrolla (2 dowolne przyciski muszą jednak zawsze odpowiadać dwóm głównym - LPP i PPM)
 • ustawienie pięciu poziomów dpi,
 • tworzenie i zarządzanie 6 profilami,
 • zmianę dpi w zakresie od 200 do 12000 dpi (przeskok co 50dpi),
 • zmianę polling rate (125, 250, 500 i 1000),
 • update firmware,
 • włączenie/wyłączenie podświetlenia,
 • włączenie/wyłączenie akceleracji,
 • włączenie/wyłączenie predykcji,
 • szeroko rozwinięte funkcje tworzenia makr,
 • G- shift (przytrzymując jeden przycisk, możemy zmienić funkcję reszcie przycisków)
 • przypisanie wielu różnych funkcji przyciskom,

Na szczególną uwagę zasługuje mnogość funkcji do ustawienia poszczególnym przyciskom. Wszystkie makra i sekwencje klawiszy posiadają opcje powtarzania: gdy naciśnięty jest przycisk, do ponownego wciśnięcia lub jednorazowo. Sporą zaletą oprogramowania Logitecha jest funkcja - Przesunięcie G (kojarzona głównie z produktów Roccata jako Easy-Shift[+]) . Umożliwia to dokładnie to samo co u konkurencji, czyli podwojenie funkcji wszystkim przyciskom.

W edytorze poleceń mamy następujące opcje:

 • Sekwencja klawiszy - możemy przypisać dowolny przycisk lub prostą funkcję (np. shift+c, alt+r).
 • Kombinacja klawiszy - umożliwia przypisanie szeregu poleceń (z klawiatury lub myszki) wraz z interwałem czasowym pomiędzy wciśnięciami.
 • Blok tekstu - możemy wstawiać bloki tekstu, które za naciśnięciem wybranego przycisku pokażą się na ekranie.
 • Funkcja myszy - tutaj do wyboru mamy wszystkie standardowe ustawienia myszki (np. zmianę dpi, wstecz, klik PPM, przesunięcie G).
 • Multimedia - skróty do obsługi odtwarzacza muzyki.
 • Klawisze dostępu - są tu podstawowe skróty klawiszowe.
 • Skrót - otwiera dowolnie przypisany folder, plik lub program.
 • Funkcja - otwiera mój komputer, www, kalkulator, pocztę e-maila lub odtwarzacz muzyki.
 • Ventrilo - gracze mogą zaprogramować przyciski do korzystania z podstawowych funkcji w komunikatorze głosowym.
kliknij, aby powiększyć

Podświetlenie:
Myszka posiada podświetlane logo na obudowie w kolorze niebieskim. Możemy je wyłączyć/włączyć lub ustawić wygaszenie po wybranej liczbie minut.

7. Podsumowanie

G502 jest "powiewem świeżości" wśród myszek Logitecha. Myszka otrzymała nową stylistykę i trochę zmieniony kształt - ciągle pod palm-gripa, ale z przeznaczeniem dla osób o szczupłych dłoniach ceniących sobie ciężkie myszki, nowy sensor - PMW3366, będący praktycznie doskonałym optykiem oraz nowe możliwości - m.in. nowy system wagi, g-shift, przycisk "sniper". Do wad na pewno można zaliczyć słabej jakości oplot oraz "dyskusyjny" scroll. Wspomnieć należy o 11 przyciskach, które wraz z funkcją g-shift, tworzą multum kombinacji, a to z pewnością przyciągnie do niej szereg graczy mmo.
G502 jest jedną z najlepszych propozycji dla osób poszukujących palm-gripowej, ciężkiej myszki oraz ceniących sobie niebywałą precyzję, jakość oraz funkcjonalność.

Cena w dniu publikacji - ok. 330zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej)
 • kształt - 4
 • waga - 4
 • sensor - 5
 • jakość - 4.5
 • powierzchnia - 4
 • przyciski - 4.5
 • scroll - 3
 • ślizgacze - 5
 • sterowniki - 5
_rekomendacjaTG2

Produkt dostarczyła firma Logitech. Dziękujemy.
Logitech-logo