Logitech G502 Proteus Core

Spis Treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt

3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Podsumowanie

Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32. Szybkość wskaźnika: 6/11 wraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika). Testowane na wersji sterowników 88.1.13.

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

1. Specyfikacja

 • sensor: Pixart PMW3366DM,
 • zakresy dpi: od 200 do 12000 (przeskok co 50),
 • polling rate: 125/250/500/1000Hz,
 • maksymalna szybkość - 7.6 m/s,
 • pod 2 głównymi przyciskami - Omron D2FC-F-7N (20M),
 • rozbudowane sterowniki,
 • dopasowanie lod do podłoża,
 • pleciony kabel o długości 2m,
 • podświetlane logo na obudowie,
 • 11 przycisków + scroll,
 • wymiary: 130x76x42, waga 126g (bez kabla)
 • dodatkowe ciężarki 5 x 3.6g,
 • cena ok. 330zł.

2. Waga, wielkość, kształt

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

Wymiary to: długość - 130mm  x szerokość - 76mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 42mm. Myszka jest mocno wyprofilowana dla praworęcznych graczy, posiada spore nachylenie ku prawej stronie. Najefektywniej i najwygodniej trzymać ją palm-gripem wraz z ułożeniem palców w sposób 1+2+2 (jedynie osoby o dosyć szczupłych dłoniach mogą chwycić ją w sposób 1+3+1, wszyscy inni będą odczuwać lekką "ciasnotę" w okolicach przycisków). Górna część obudowy ma kształt obły, który doskonale dopasowuje się do chwytu. Śródręczem obejmiemy ją w sposób naturalny i komfortowy (tył obudowy niejako wpasowuje się w środek śródręcza). Z lewej strony znajduje się spora wypustka, będąca oparciem dla kciuka. Trzeba przyznać, że jest bardzo wygodna. Gorzej wygląda prawy bok myszki, który tuż przy końcu mocno się zawęża. O ile na mały palec jest tam aż nadto miejsca, to niestety, ale palec serdeczny musi spoczywać praktycznie na krawędzi owego boku. Na szczęście między prawym przyciskiem a brzegiem pozostawiono odrobinę miejsca, dzięki czemu nie przytrafi nam się przypadkowe naciśnięcie prawego przycisku.
Musimy również ostrzec osoby o masywnych dłoniach, które poza problemem ze znalezieniem miejsca na palec serdeczny, mogą przypadkowo wciskać przycisk umieszczony obok lewego przycisku (G8). Przed zakupem zmierzcie sobie średnicę palca wskazującego, bo jeżeli macie +2cm to liczcie się z tym, że przyciski będą dla was za wąskie. Reasumując, konstrukcja G502'ki jest zrobiona po prostu pod szczupłe dłonie.

g502 3

Logitech G502 waży ok. 126g bez kabla oraz 133g z częścią kabla, który porusza się podczas normalnego używania myszki. Za pomocą ciężarków możemy zwiększyć wagę o dodatkowe 18g (5 x 3.6g). Mysz posiada dosyć gruby, elastyczny i ciężki kabel (waga z kablem - ok. 165g), przez co mouse bungee nie jest nam potrzebne, a już w szczególności jak jesteśmy low sensami. Osoby, które chciałyby trochę "odchudzić' gryzonia, mogą korzystać z niego bez pokrywki na ciężarki u spodu myszki, ważącej ok. 6g (na upartego, można dodatkowo zdemontować magnesik, kilka śrubek i wewnętrznych elementów, obniżając wagę o ok. 10-12g).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

g502 5

 3. Precyzja

W myszce znajduje się sensor Pixart PMW3366DM. Jest to pierwsza myszka na rynku z tym sensorem. Możemy powiedzieć krótko, jeżeli ktoś lubił do tej pory sensor optyczny jakim był A3090 to w 3366 po prostu się zakocha :). Można powiedzieć, że jest to jego nowszy, lepszy model. Ma praktycznie identyczny feeling, ogromną precyzję, brak akceleracji pozytywnej, interpolacji, a w przeciwieństwie do A3090 ma kilkukrotnie większą maksymalną prędkość oraz równy lod i doskonałe działanie na wszystkich powierzchniach (przynajmniej na tych, na których go testowaliśmy).
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD – sensor działał wyśmienicie na każdej z testowanych powierzchni. Za pomocą funkcji dostrajania sensora do powierzchni, automatycznie uzyskujemy najniższy możliwy lod. Działanie owej funkcji najlepiej widać gdy przechodzimy np. z podkładki plastikowej na białą (Qpad ct) lub o nietypowej powierzchni (Zowie Rough). Bez dostrojenia kursor jest nieprecyzyjny (np. "przeskakuje" zamiast poruszać się płynnie) albo ma zawyżony lod. W dużej mierze po dostrojeniu sensora do np. standardowej czarnej podkładki, będzie on działał identycznie na wszystkich innych czarnych o tej samej powierzchni. Podobnie z plastikami, raz dostrojony, radzi sobie bez problemu również na innych twardych padach.

 • Polling rate – wszystkie wartości są bardzo stabilne.
 • Predykcja – brak.
 • Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – do ok. 2000dpi brak, powyżej zaczyna być on coraz bardziej widoczny, lecz nigdy nie przekracza granicy, po której kompletnie nie dałoby się z myszki korzystać. Podkładka nie ma większego wpływu na jitter.

  kliknij, aby powiększyć
 • Interpolacja – brak (nawet na 12000dpi w programie VMouse Benchmark, przy maksymalnie wolnym poruszaniu myszką nie uświadczymy interpolacji).
 • Akceleracja pozytywna – brak.
 • Maksymalna szybkość – według producenta mysz osiąga wartości ok. 7.6m/s na podkładce G240. W programie Enotus, testując G502 na tej samej podkładce osiągamy wyniki rzędu 4m/s, niemniej wierzymy, że może to być więcej, gdyż za nic w świecie nie możemy wywołać akceleracji negatywnej.
  max speed

Competitive gaming (ocena pod kątem rywalizacji w sieciowych grach FPS: CS;GO, BF4, APB:R oraz RTS: W3:TFT)

Tylko dla graczy trzymających palm gripem, posiadających szczupłe dłonie, poszukujących ciężkich (ale o równym rozłożeniu masy) oraz stabilnych myszek. Sensor w niej jest doskonały. Przyciski dobrze dobrane i ulokowane, chociaż taka ich ilość jest nie potrzebna. Ślizgacze zapewniają równy, gładki ślizg na większości podkładek, są średniej szybkości. Niemniej, w wymagających sieciowych grach FPS i RTS brakowało większej zwrotności oraz pewniejszego chwytu umożliwiającego lepszą kontrolę, do tego przeszkadza kołysząca się na boki rolka. Lepsza pod FPSy niż RTSy.

Ocena w kategorii competitive gaming (CS;GO, BF4, APB:R, W3:TFT) – 4/5

4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze

 • Obudowa: Górna część wraz z przyciskami wykonana jest z matowego, gładkiego plastiku na którym nie pozostają ślady palców. Wydaje się być solidny i przyjemny w dotyku. Boki są pokryte gumą, posiadającą lekkie wypustki. Pomimo że może u niektórych osób powodować lekką potliwość dłoni, to całkiem dobrze przeciwdziała ewentualnemu ślizganiu się myszki. W konstrukcję wkomponowano również kilka elementów, łączących poszczególne części obudowy, wykonanych z tzw. świecącego plastiku, nie mających jednak żadnego wpływu na komfort trzymania myszki - mają znikomy kontaktu z dłonią. Poprzez obecność sporej ilości przycisków, znajduje się tu dużo szczelin, w których będzie gromadził się brud. Osoby pedantyczne będą miały ciężką przeprawę z utrzymaniem G502 w czystości.
 • Kabel: Pleciony, dosyć gruby i ciężki. Z wyglądu przypomina grubą sznurówkę. Ma średnicę 4mm i długość 2m. Ze względu na dużą elastyczność kabla, używanie mouse bungee jest średnio przydatne. Materiałowy oplot wydaje się jednak słabej jakości, na szczęście kable chroni jeszcze gumowa warstwa.
 • Ślizgacze: U spodu myszki znajduje się 6 teflonowych ślizgaczy. O ich trwałości może świadczyć chociażby fakt, że w egzemplarzu, który otrzymaliśmy do testów były one już mocno eksploatowane, a mimo to ich ślizg był jednolity i gładki. Na dodatek, już po naszych testach, w tym po ich odklejeniu i przyklejeniu podczas rozkręcania myszki, pozostały ciągle w całkiem dobrym stanie.
 • Wnętrze: Aby dostać się do wnętrza trzeba odkręcić 4 śrubki znajdujące się pod ślizgaczami (1 z przodu, 1 pod małym ślizgaczem na środku, 2 z tyłu,). Wewnątrz wszytko jest doskonale spasowane. Główne komponenty są bardzo dobrej jakości, a sposób ich montażu jest wzorowy. Pod przyciskami zastosowano Omron'y oraz Zip'y, scroll jest z kolei konstrukcją Logitecha. Za poprawną współpracę poszczególnych elementów odpowiada 32-bitowy mikro-kontroler ARM® Cortex™ (32 MHz CPU) firmy STMicroelectronics (specyfikacja).

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. Przyciski i scroll

PRZYCISKI

Jak już wspomnieliśmy podczas opisywania kształtu myszki, główne przyciski są stosunkowo wąskie. Jest to praktycznie jedyny element do którego można mieć jakieś zastrzeżenia. Czy poważne? Dla osób o grubszych dłoniach, na pewno tak. Niemniej, cała reszta osób może cieszyć się z dobrej jakości, dobrze ulokowanych i funkcjonalnych przycisków. Gorzej wypada w tym wypadku scroll. Podejrzewamy, że chętnych na zwykły 2 kierunkowy, lekki scroll byłoby znacznie więcej niż zwolenników tego w obecnej postaci. Z pewnością dla osób, które potrzebują jak największej ilości przycisków, możliwość jego pochylania na boki będzie ogromną zaletą. Reszta, cóż... jest co jest i trzeba się do niego przyzwyczaić.
g502 9

 • 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Omron D2FC-F-7N, mające wytrzymać do 20 milionów kliknięć. Są programowalne.
  • miękkość - 3/5 *(5 to najsztywniejsze)
  • głośność - 3.5/5 *(5 to najgłośniejsze)
  • szybkość odbicia (feedback) - 4.5/5 *(5 to najlepszy feedback)

 • 3 boczne (G4, G5, Sniper): są to przełączniki ZIP. Są w pełni programowalne. Co ciekawe, przycisk "dalszy" (G5) jest łatwiej nacisnąć niż ten bliżej nas (G4), gdyż znajduje się bezpośrednio pod kciukiem. Przycisk "sniper" powinien być dla większości stosunkowo łatwo dosięgalny (czubek kciuka powinien stykać się z tym przyciskiem), lecz im mniejszą macie dłoń tym może być to cięższe.
  • miękkość - 3.5/5
  • głośność - 3/5
  • feedback - 3.5/5
 • 2 obok LPM (G7 i G8): są to przełączniki Omron D2FC-F-7N (5 mln kliknięć). Są w pełni programowalne. Jest je bardzo łatwo dosięgnąć (dla niektórych nawet aż za bardzo).
  • miękkość - 2.5/5
  • głośność - 2.5/5
  • feedback - 2.5/5
 • 1 przyciski poniżej scrolla do zmiany dpi (G9). Jest to Omron D2FC-F-7N (5 mln kliknięć), jest w pełni programowalny. Aby go aktywować wymagane jest uniesienie ręki. Stąd, jego użyteczność sprowadza się głównie do gier mmo.
  • miękkość - 2.5/5
  • głośność - 2.5/5
  • feedback - 2.5/5

SCROLL

 • 3 kierunkowy przycisk „na kółeczku” składa się z 3 bez-firmowych przełączników, żaden z nich nie posiada żadnego logo producenta. Jest w pełni programowalny. Klik na boki jest wyraźnie miększy niż „w dół”. Jest identyczny jak w modelu G500s.
  • miękkość – 4/5 *(5 to najsztywniejsze) (klik na boki 3/5)
  • głośność – 3.5/5 *(5 to najgłośniejsze)
  • feeling (jak bardzo klik jest charakterystyczny) – 3/5 *(5 to najlepszy)
 • Metalowy Scroll możemy ustawić w 2 tryby działania. Przy pierwszym kółko będzie poruszać się lekko, ale z wyraźnym przeskokiem oraz towarzyszącym przy tym odgłosie terkotania. Przy drugim kółko będzie kręcić się bez najmniejszego oporu i praktycznie bezgłośnie. Tryby te zmieniamy przy pomocy przycisku tuż poniżej scrolla. Podczas ruchu myszką, rolka lekko chybocze się na boki, może to niektórym osobom przeszkadzać podczas szybkich, gwałtownych ruchów.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. Oprogramowanie i podświetlenie

Testowane na wersji sterowników 88.1.13

Oprogramowanie umożliwia nam:

 • dowolne zaprogramowanie 11 przycisków oraz ruchu scrolla (2 dowolne przyciski muszą jednak zawsze odpowiadać dwóm głównym - LPP i PPM)
 • ustawienie pięciu poziomów dpi,
 • tworzenie i zarządzanie 6 profilami,
 • zmianę dpi w zakresie od 200 do 12000 dpi (przeskok co 50dpi),
 • zmianę polling rate (125, 250, 500 i 1000),
 • update firmware,
 • włączenie/wyłączenie podświetlenia,
 • włączenie/wyłączenie akceleracji,
 • włączenie/wyłączenie predykcji,
 • szeroko rozwinięte funkcje tworzenia makr,
 • G- shift (przytrzymując jeden przycisk, możemy zmienić funkcję reszcie przycisków)
 • przypisanie wielu różnych funkcji przyciskom,

Na szczególną uwagę zasługuje mnogość funkcji do ustawienia poszczególnym przyciskom. Wszystkie makra i sekwencje klawiszy posiadają opcje powtarzania: gdy naciśnięty jest przycisk, do ponownego wciśnięcia lub jednorazowo. Sporą zaletą oprogramowania Logitecha jest funkcja - Przesunięcie G (kojarzona głównie z produktów Roccata jako Easy-Shift[+]) . Umożliwia to dokładnie to samo co u konkurencji, czyli podwojenie funkcji wszystkim przyciskom.

W edytorze poleceń mamy następujące opcje:

 • Sekwencja klawiszy - możemy przypisać dowolny przycisk lub prostą funkcję (np. shift+c, alt+r).
 • Kombinacja klawiszy - umożliwia przypisanie szeregu poleceń (z klawiatury lub myszki) wraz z interwałem czasowym pomiędzy wciśnięciami.
 • Blok tekstu - możemy wstawiać bloki tekstu, które za naciśnięciem wybranego przycisku pokażą się na ekranie.
 • Funkcja myszy - tutaj do wyboru mamy wszystkie standardowe ustawienia myszki (np. zmianę dpi, wstecz, klik PPM, przesunięcie G).
 • Multimedia - skróty do obsługi odtwarzacza muzyki.
 • Klawisze dostępu - są tu podstawowe skróty klawiszowe.
 • Skrót - otwiera dowolnie przypisany folder, plik lub program.
 • Funkcja - otwiera mój komputer, www, kalkulator, pocztę e-maila lub odtwarzacz muzyki.
 • Ventrilo - gracze mogą zaprogramować przyciski do korzystania z podstawowych funkcji w komunikatorze głosowym.
kliknij, aby powiększyć

Podświetlenie:
Myszka posiada podświetlane logo na obudowie w kolorze niebieskim. Możemy je wyłączyć/włączyć lub ustawić wygaszenie po wybranej liczbie minut.

7. Podsumowanie

G502 jest "powiewem świeżości" wśród myszek Logitecha. Myszka otrzymała nową stylistykę i trochę zmieniony kształt - ciągle pod palm-gripa, ale z przeznaczeniem dla osób o szczupłych dłoniach ceniących sobie ciężkie myszki, nowy sensor - PMW3366, będący praktycznie doskonałym optykiem oraz nowe możliwości - m.in. nowy system wagi, g-shift, przycisk "sniper". Do wad na pewno można zaliczyć słabej jakości oplot oraz "dyskusyjny" scroll. Wspomnieć należy o 11 przyciskach, które wraz z funkcją g-shift, tworzą multum kombinacji, a to z pewnością przyciągnie do niej szereg graczy mmo.
G502 jest jedną z najlepszych propozycji dla osób poszukujących palm-gripowej, ciężkiej myszki oraz ceniących sobie niebywałą precyzję, jakość oraz funkcjonalność.

Cena w dniu publikacji - ok. 330zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej)
 • kształt - 4
 • waga - 4
 • sensor - 5
 • jakość - 4.5
 • powierzchnia - 4
 • przyciski - 4.5
 • scroll - 3
 • ślizgacze - 5
 • sterowniki - 5
_rekomendacjaTG2

Produkt dostarczyła firma Logitech. Dziękujemy.
Logitech-logo

 

28 Comments on “Logitech G502 Proteus Core”

 1. Po trzech miesiącach używania tej myszki (G502 Proteus Spectrum) zapadł i wyłamał mi się PPM. Używam myszki w stylu “FINGERTIP-GRIP” (żadnego rzucania, ani wyżywania się… jestem raczej spokojnym człowiekiem 😉 ). Oczywiście oddałem do reklamacji i oczywiście mi nie uznali. Zabiło to mój początkowy entuzjazm tą myszką. Nie polecam. Myszki za tą cenę nie powinny być takie delikatne.

  1. Jak poszliśmy mierzyć w saturnie (kolega chciał kupić nawet, żeby wymienić swojego g9x (lubi małe i szerokie myszki ;p) to nikomu nie pasowała, osobiście uważam, że kształt jest tragiczny jak nie trzymasz claw gripem. Imo to nawet przy claw gripie jakoś tak dziwnie leżała w dłoni. Jak chciałeś położyć palce (fingerem) to te boki piły w dłoń.

   1. Dobrze wiedzieć. W sumie to nawet na zdjęciach wygląda dziwnie, tak kanciasto 😛 . Szkoda że Logitech tak często wypuszcza myszki o dziwnym, niepasującym większości kształcie, bo jakość wykonania, sensor i przyciski są zwykle na najwyższym poziomie

 2. myszka fajnie wykonana lecz zbyt nackano tam przyciskow i ten scrool boze jak oni mogli go tak z***bac lata na boki jak prostytutka jak ludzie tym graja ?? klik przyciskow fajny myszka wygodna chyba dla chinczykow z malymi raczkami slizgacze sa do dupy wgl nie ma porownania z moim deathadderem ktory ma 8 lat g502 dzis odeslalem przeprosilem sie z razem na troche i szukam jej nastepcy lecz jak widze nie ma idealnej myszki podpobno deathaddder chroma nie ma takiej milej w dotyku warsty za co go rowniez kochalem ;/ juz nie wierze ze zadna dostepna mysz wystarczy na 8 lat ale chce przynajmniej na 4 lata a widze ze ciezko moze czas zaprojektowac myszke ideal ??

 3. Genialna mysz, nie potwierdzam aby scroll kołysał się na boki, rolka jest cięższa niż w G500 ale to nie przeszkadza. w porównaniu do G500 jest nieco “sztywniejsza”, kursor mniej jakby pływał, ale być może to moje subiektywne odczucie. Nie ma różnicy co do precyzji, celność w fpsach ta sama 🙂 Lepsze rozplanowanie klawiszy, bardziej ergonomiczna, Logitech odrobił lekcje.

 4. Po ok 2 miesiącach użytkowania mogę już co nieco powiedzieć o tej myszce.

  Mysz wydaje się ok, wykonana z super materiałów, ładny design etc. zresztą w teście sporo jest pochwał więc nie będę się powtarzał, a skupie się jednak na tym co wg mnie dyskwalifikuje ta mysz w grach FPS, a już na pewno w grach FPS on-line jak np. UT2004 w które ja gram.
  A więc są to 3 rzeczy – ciężar, scroll i przyciski zmiany dpi. Wprawdzie wyczytałem z powyższego testu, że są to minusy tej myszki, ale cóż tak się napaliłem na tą “fajną mysz”, że musiałem ją mieć .. i teraz będę ją sprzedawał.

  A więc do rzeczy.
  1. Ciężar – bez instalowania dodatkowych ciężarków, co więcej po zdjęciu klapki dolnej – tej która zamyka komorę gdzie się wkłada ciężarki od dołu, mysz jest dużo za ciężka. Nie wiem, komu może odpowiadać taki ciężar, być może niektórzy lubią jak ich ruchy są opóźnione przez masę myszki ale do FPS się nie nadają !!!!
  2. Scroll – w tym wypadku to jest totalna porażka, która nie tylko przeszkadza ale moim zdaniem dyskwalifikuje tą mysz całkowicie jeśli chodzi o gry dynamiczne. W trybie gdzie scroll obraca się swobodnie, przy poruszaniu myszką lata na boki jak porąbany. Nie dość, że to wkurza to jeszcze sprawia, że precyzyjne celowanie podczas szybkich ruchów dłonią jest utrudnione, a w dynamicznych grach FPS on-line wręcz niemożliwe. Gdy wciśniemy przycisk koło scrolla, który wprowadza go w tryb “skokowy”, sytuacja w cale się zbytnio nie poprawia, nadal lata chociaż trochę mniej. Tak czy inaczej w wymagające FPSy nadal się grać nie da…. Do tego hałas “terkotania” jaki towarzyszy przy obracaniu scrolla przyprawia o ciarki na plecach.
  3. Przyciski zmiany dpi – faktycznie często zdarza się, że przedni przycisk zmiany dpi (ten bliżej kabelka), a nawet i ten drugi są wciskane podczas przyciskania lewego głównego przycisku. W grach FPS on-line po czymś takim jesteśmy zdezorientowani i przeważnie tracimy fraga…

  To wszystko co opisałem było w teście ale tak jak pisałem na początku myślałem, że nie będzie to aż taki problem i jakoś się przyzwyczaję .. jednak nie, do tego nie da się przyzwyczaić i jeżeli ktoś ma wątpliwości tak jak ja miałem to niech odpuści G502.

  G502 muszę sprzedać i zaś jestem na etapie szukania myszki na zastępstwo mojej MX518 .. chociaż szczerze to gdybym mógł to znowu kupił bym MX518, bo moim zdaniem ta mysz mimo starych rozwiązań jest najlepsza i nic jej nie brakuje, a różnic w precyzji nie zauważyłem, chociaż czasami mam wrażenie, że G502 jakby reagowało z opóźnieniem ale to może być właśnie wynik jej ciężaru.

  1. sprzedawaj i bierz g400s 😉 dla mnie ten scroll i waga też były straszne, ale koledzy, którym taka waga nie przeszkadzała to sobie chwalili. Stąd tyle razy wspominamy o jej wadze. Scroll dostał 3 bo tak pół na pół osobom pasował ;). Jakbym tylko z mojego punktu widzenia pisał to recenzja byłaby zupełnie inna. Więcej osób więcej opinii stąd tak trudno napisać taką recenzję, aby przedstawiała wiele punktów widzenia.

   1. Fakt przyznaje, radziłeś aby kupić G402 ale ja się uparłem na super design, mega laser, itp. i teraz żałuję 😛

    Jednak mam co do G402 wątpliwości właśnie o design inny od MX518 do której moja ręka chyba się uformowała przez te wszystkie lata ;), .. o całe 3 gramy większą wagę :D, .. i o nieergonomiczne jak w G502 przyciski zmiany dpi, które łatwo wcisnąć przy ferworze walki :>

    Z tego względu myślę o ostatnich sztukach jeszcze możliwych do kupienia na necie G400s. Co o tym sądzisz?

    pzdr

     1. Witam,

      To proszę jeszcze o radę jaką podkładkę do G400s? Jak najlepsza ze szmacianek? A może z plastikowych? Pytam o oba rodzaje bo mam szmaciankę ale kiedyś miałem taniochę plastikowa i całkiem dobrze mi się na niej grało – fajny było to, że znikomy opór stawiała ale znowu jakoś dziwnie się do tego było przyzwyczaić.

      Ze szmacianek może Zowie GT-F Speed? ewentualnie z plastików Logitech G440 ?

      Budżet to ok 150 zł.
      Z góry dzięki za radę.

      Pzdr

  2. Myszka nie nadaje sie do FPS ? lol moze dla Ciebie,dla mnie to moj top 1. Waga jest idealna,mam nawet dodane 4g na sam dol i czucie myszki jest doskonale. Nie mam zadnych problemow ze scrollem, nic mi tam nie lata na boki.Sensor to bajka wg mnie lepszy niz 3310. Oprocz tego logi jedynym sensownym wyborem jest Mionix badz Zowie,ktore rowniez posiadam,ale i tak wole g502. Czy to myszka na turnieje?jak najbardziej, ale zeby nie bylo tak kolorowo to najwiekszymi wadami tej myszki sa: fatalny oplot, ktory juz sie przetarl, oraz zdecydowanie za duzo przyciskow jak dla mnie,czesc z nich jest malo wygodna chodzi mi o ich polozenie. Myszke jak najbardziej polecam, idealnie lezy w dloni i ma doskonaly sensor. Zarzucanie tej myszczce za duzej wagi jest po prostu smieszne.

 5. Bardzo fajny test !!
  Gram w FPSy ponad 10 lat a z 8 lat grałem hmmm powiedzmy “profesjonalnie” w UT 2004 i nawet nie wiedziałem 80% tego o myszkach co tutaj wyczytałem 🙂

  Tak czy inaczej jest ze mną już z 8 lub 9 lat Logitech MX 518 i powiem szczerze, że jestem pełen podziwu do jej wytrzymałości bo sporo przeszła – gram bardzo dużo, do tego odwiedziła ze mną nie jedno miejsce włącznie z budową w Finlandii gdzie warunki były dość nieprzystępne i nigdy mnie nie zawiodła. Fakt ułamał mi się jakoś 0,5 roku temu kabelek w miejscu gdzie wchodzi do myszki jednak prostym zabiegiem za pomocą nożyczek i skręcając kabelki ze sobą 😛 poradziłem sobie z tym i .. mysz śmiga nadal 🙂 No może wytarła się trochę tu i tam ale to mi nie przeszkadza. Ślizgacze od nowości nie były wymieniane bo nadal jest ich sporo. Jedynie co to czuje, że czas na zmianę i moją uwagę przyciągnął właśnie G502. Nie patrzę na inne myszki bo wg mnie Logitech jest jedną z najlepszych firm i mam gwarancje najlepszego produktu, który wytrzyma wiele.
  I tu moje pytanie czy dla mnie jako high sens’a G502 się nada? Martwi mnie duża waga myszki, wole lekką myszkę, którą można swobodnie poruszać i podnosić bez “opóźnienia” wywołanego jej masą. Dodam, że mam b. duże dłonie, a do tego mysz chwytam coś ala CLAW GRIP może trochę FINGERTIP GRIP ver 1.

  pzdr

  1. Obczaj G402 bo jest lżejsza, ma lepszy scroll, podobno trochę gorszy sensor, ale i tak powinien być lepszy niż ten z mx518 😉 . Chociaż kształt jest dosyć inny niż w mx518 to uważam, że spokojnie się przyzwyczaisz i będzie to dobry jego następca dla Ciebie :). G502 może Ci się nie spodobać jak grasz powiedzmy bardziej profesjonalnie.

   Staramy się, aby każda recenzja wnosiła coś pożytecznego 🙂

   1. Dzięki za radę.
    hmm właśnie poczytałem co nieco o G402 i wydaje się dość ciekawą pozycją, szkoda tylko że nie ma tego nowego sensora :/ jak mam już wymieniać myszkę szczególnie za tyle kasy to już tą z najlepszymi bebechami 😉 chyba spróbuje jednak G502 może te 20 g nie zrobi takiej różnicy, i tak już nie gram w FPSy online więc będzie tylko do singlów.

    Bardzo fajna stronka dla graczy, którzy wiedzą czego chcą 🙂

    Pzdr

 6. “Sporom zaletą…”
  Poprawcie proszę ><
  Poza tym, gdzie podział się dział Wrażenia w trakcie grania? Zginął w odmętach systemowego schowka? 😉
  Rzetelna recka, jak zwykle. Z miesiąca na miesiąc zauważam stały przyrost uwzględnianych szczegółów.
  Pedant pozdrawia 😀

  1. przywróciliśmy ten dział pod nową kategorią competitive gaming :), mieliśmy zrobić takie zestawienie z oceną i tabelkę gdzieś wstawić, ale doszliśmy do wniosku, że dodamy to po prostu pod każdą recenzją. Teraz będzie to widnieć w dziale precyzja i każda myszka będzie dostawać od nas taką notę.

     1. Dodaliśmy pod każdą recką ocenę, bo robiliśmy to już z myślą o zestawieniu podczas pisania każdej recenzji.

      Póki co czekamy na FK1, XTD Optical mam nadzieję, że jak będzie jakiś sampel dla prasy to podeślą nam, póki co cisza, a widzimy, że zainteresowanie jest spore nim :P. G400 jest tak oklepany, że dopiero jakby nie było co testować to byśmy go wzięli na testy 😛

Dodaj komentarz