Glorious Model O Matte

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Galeria
5. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna (z możliwością użytkowania sterowników) z systemami Windows 7, 8 i 10.
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

Recenzja dotyczy wersji matowej.

objaśnienia pojęć użytych w recenzji



1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: PMW3360,
  • zakres dpi: od 400 do 12000 (z możliwością konfiguracji poprzez sterowniki),
  • polling rate: 125, 250, 500 i 1000 Hz,
  • maksymalna szybkość: ~6.35 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • pleciony kabel o długości ~1.95 m,
  • 6 przycisków + scroll,
  • teflonowe ślizgacze,
  • pod 2 głównymi przyciskami - przełączniki Omron,
  • sterowniki,
  • podświetlenie RGB,
  • opóźnienie kliku 4 ms, LOD ~1.2 lub 1.8 mm,
  • wymiary: 128 x 67 x 37.5 mm, waga bez kabla ~68 g, szerokość przycisków to 27 mm,
  • wersja matowa i glossy (dwa kolory - czarny i biały)
  • cena: ~219 zł

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Kształt myszki jest bardzo uniwersalny. Najczęściej jednak ręka układa się na niej w sposób palmo-claw lub palmo-fingertip. Jako, że jest to myszka symetryczna to może być użytkowana przez prawo i lewo ręcznych. Jednak przyciski boczne są tutaj tylko po lewej stronie. Myszka naturalnie i wygodnie układa się w dłoni. Chociaż na pierwszy rzut oka Model O wydaje się dosyć duży, to osobom o dużych dłoniach (tak od ok. 20 cm), może brakować miejsca na palec serdeczny. Trzeba też zwrócić uwagę, że jest ona dosyć długa, co sprawia, że osobom o małych dłoniach (poniżej ok. 17 cm) może wydać się trochę nieporęczna.
Boki w sposób delikatny tworzą półokręgi - ")(", dzięki temu kciuk pewnie dociska obudowę z lewej strony, a palec serdeczny i mały dobrze się układają. Wszystkie krawędzie są bardzo dobrze zaokrąglone. Możemy tutaj stosować ułożenie palców tylko w sposób 1+2+2. Z kształtu przypomina Zowie FK1. Są jednak drobne różnice, które daje się zauważyć, ale nie decydują, który kształt jest lepszy. W praktyce kształt myszki Model O należy do tych, do których bardzo szybko można się przyzwyczaić. Myszkę prowadzi się bardzo stabilnie i pewnie.  

Waga:
Myszka waży ~68 g, co dla osób, które poszukują możliwie najlżejszej myszki jest istnym eldorado. Niską wagę czujemy już od pierwszego kontaktu, po przesiadce nawet z 90 g myszek, różnica jest ogromna. Waga jest rozłożona w proporcjach 50% przód / 50% tył, co zdecydowanie poprawia łatwość kontroli myszki. Osobom, którym 90g wydaje się już zbyt małą wagą, odradzamy nawet próbować tego modelu. 

Powierzchnia:
Wersja matowa w dotyku przypomina typowy, gładki, "miękki" plastik. Jest to bardzo przyjemna powierzchnia i praktycznie każdemu się podobała. To co mocno charakteryzuje ten model to dziury (a'la plaster miodu) w obudowie, które są tutaj aby zredukować wagę. W praktyce nie czujemy ich pod ręką, a do tego w niewielkim stopniu dodatkowo zmniejszają potliwość dłoni. Nie oznacza to jednak, że osoba, która cierpi na mocną potliwość nagle przestanie mieć na tym modelu takie problemy. Poza tym, pozostałe osoby mogą odczuwać delikatnie wzmożoną potliwość na bokach myszki. Minusem "dziurawej" obudowy jest również to, że brud bardzo się zbiera w otworach i wymaga to częstego mycia (szczotką na sucho lub sprężonym powietrzem).

Przewód:
Pleciony, ekstremalnie elastyczny i bardzo lekki. Ma średnicę ~4 mm i długość ~1.95 m. W praktyce przypomina sznurówkę. Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB i pierścieniem ferrytowym. Jest tak lekki i elastyczny, że praktycznie go w ogóle nie czuć. Czujemy się jakbyśmy grali na myszce bezprzewodowej. Nie jest potrzebne do niego żadne mouse-bungee. Jest niemal identyczny jak w myszce DM1 FPS. Wszyscy byli z niego bardzo zadowoleni. 

Ślizgacze:
Na spodzie znajdują się cztery nieduże teflonowe ślizgacze
. Są wysokie na 0.85 mm i bardzo dobrze zaokrąglone. Zapewniają bardzo gładki, średnio szybki (trochę szybsze od logitechowych, ale wolniejsze od Roccatowych lub DM'a) i równy ślizg, będąc przy tym dobrze wyczuwalnymi. Nam udało się je odkleić i przykleić z powrotem bez ich znaczącego uszkodzenia. Ślizgacze nabierają swój prawdziwy ślizg po ok 3-4 dniach użytkowania.

Przyciski:
Myszka posiada 6 programowalnych przycisków. Klik głównych jest bardzo chrupki, szybki i sprężysty. Główne naciska się z umiarkowanym oporem. Na powinny zdarzyć się na niej przypadkowe kliknięcia. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 4.8 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 3/5, a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. W naszym egzemplarzu lewy i prawy są minimalnie różne pod kątem kliku i dźwięku. Różnica jest jednak marginalna i jak na tolerancję Omronów pod tym kątem trafił nam się bardzo udany egzemplarz. 

Boczne przyciski są łatwo dosięgalne (dla większości osób tylko ten bliżej nas) i naciska się je z małym oporem. Wciskają się głęboko. Ich klik jest średnio wyrazisty.
Przycisk na scrollu jest dosyć twardy. Jego naciskanie nie powoduje przypadkowego przekręcania. Jest dobrze wyczuwalny. Posiada średnią użyteczność - dla niektórych był za twardy.
Przycisk poniżej scrolla działa jak należy i nie widzimy z nim żadnych problemów - podczas grania jest go bardzo trudno sięgnąć bez zmiany chwytu, posiada twardy, gumowaty klik. 

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~4 ms.

Scroll:
24 stopniowy
scroll jest osadzony wysoko - łatwo go dosięgnąć. Podczas przekręcania stawia średnio-duży i wyrazisty opór. Przeskok jest całkowicie płynny i cichy. Stopnie są bardzo dobrze zaakcentowane. Nie zdarzały nam się przypadkowe przekręcania lub żebyśmy nie mogli go wyczuć podczas grania. Jeden z lepszych scrolli pod kątem feedbacku.  

Sensor:
W Glorious Model O zastosowano sensor optyczny Pixart PMW3360DM, będącym w tym momencie ciągle w czołówce najlepszych sensorów na rynku. Cechuje się nieskazitelnym feelingiem, responsywnością i wyczuciem prowadzenia kursora. Posiada bardzo wysokie prędkości maksymalne, niski LOD (z możliwością jego konfiguracji), bardzo dobrą kompatybilność z podkładkami oraz brak akceleracji, interpolacji i jitteringu. Sensor jest ulokowany mniej więcej centralnie (lekko wysunięty do przodu, niemniej nie odczuwa się pogorszenia w feelingu).

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działał bez zarzutu. Myszka posiada możliwość wyboru dwóch wartości LOD: niskie ~1.2 mm lub wysokie ~2 mm. W sterownikach pokazane są wartości 2 i 3 mm, gdyż wysokość ta liczona jest wraz z wysokością ślizgaczy.

Dpi – dane podane przez producenta pokrywają się z rzeczywistymi (+/- 20 dpi co jest standardem dla sensora PMW3360). Aktualny poziom dpi sygnalizuje lampka na spodzie myszki.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jitter praktycznie nie występuje, należy jednak zaznaczyć, że sensor ten jest bardzo dokładny i potrafi rejestrować mankamenty powierzchni np. na brudnych podkładkach. Jest tu również bardzo niski poziom jakiegokolwiek wygładzania.

Predykcja – brak.

Interpolacja – brak.

Maksymalna szybkość – maksymalna szybkość jest niższa od bazowej sensora, gdyż wynosi ~5 m/s. Taką szybkość można osiągnąć zarówno na materiałowych jak i na plastikowych podkładkach. Pomimo tego, że nie mogliśmy osiągnąć bazowego 6.35 m/s nigdy nie zdarzyło nam się, abyśmy doświadczyli akceleracji negatywnej tj. gubienia się kursora.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

1000 hz
500 Hz

 

Polling rate – stabilne 125, 250, 500 oraz 1000Hz. Przesył danych jest w pełni spójny dla wszystkich wartości.

Smoothing – do 2000 dpi nie występuje. Feeling jest typowy dla sensorów optyczny - miękki, bardzo responsywny, o niezwykłej gładkości ruchu.

Akceleracja pozytywna – brak.

Jakość:
Ogólny poziom wykonania Model O stoi na wysokim poziomie. Parę osób zwróciło uwagę na lekko poruszający się na boki przycisk (głównie lewy), lecz nikomu nie sprawiało to najmniejszego problemu i podczas grania w ogóle nie zwraca się na to uwagę. Ot, taka konstrukcja, którą często widzi się, gdy przycisk nie jest zabudowany od boku. Gwarantujemy, że nie ma czym się przejmować. Materiały jak i poziom spasowania obudowy są bez zarzutów. Na ślizgaczach widać jedynie standardowe efekty zużycia, powinno długo wytrzymać bez zmian w ślizgu. Kabel wydaje się wystarczająco wytrzymały. Wewnątrz również nie ma nic, do czego można mieć zastrzeżenia. PCB jest dobrze wykonana. Kontroler firmy Bayi nie powinien sprawić żadnych niemiłych niespodzianek. Komponenty są całkiem niezłe - mamy tutaj Omrony i Huano. Scroll jest bardzo dobrze osadzony i nie kiwa się na boki. Soczewka jest mocno osadzona i w ogóle się nie porusza. W środku myszki nic się nie porusza gdy nią machamy.

  • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników Omron D2FC-F-7N (żywotność 20 mln kliknięć).
  • Pod bocznymi zastosowano przełączniki Huano Green (5 mln kliknięć).
  • Przełącznik pod scrollem to Huano Green (5 mln kliknięć).
  • Optyczny scroll F-Switch (z brązowo-czerwonym rdzeniem), wydaje się nowszym modelem tej firmy. Nie znamy jego żywotności.
  • Pod przyciskiem dpi znajdują się przełącznik Huano Green (5 mln kliknięć).
  • Mikro-kontroler jest firmy Bayi - BY8948 (posiada wbudowaną pamięć i LED kontroler w jednym). Jest to budżetowy kontroler, ale mało awaryjny.

3. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: www.pcgamingrace.com. Testowane na wersji 1.0.5.

Sterowniki działają płynnie i nie obciążają systemu. Nie mają wpływu na działanie sensora. Myszka zapamiętuje wszystkie ustawienia. Możemy tworzyć własne profile, ale sami musimy je zmieniać w zależności od potrzeb (nie ma automatycznego uruchomienia wraz z wybranym programem). Bez sterowników za pomocą konfiguracji przycisków (opisane w instrukcji) możemy zmieniać tryby podświetlenia.

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • dowolne zaprogramowanie 6 przycisków (dostępny jest cały szereg różnych opcji),
  • tworzenie wielu profili,
  • zmianę dpi w zakresie od 400 do 12000dpi,
  • zmianę koloru i sposobu wyświetlania podświetlenia,
  • zmianę polling rate,
  • ustawienia wartości LOD,
  • zmianę szybkości rejestracji kliku,
  • tworzenie makr.

W edytorze makr możemy ustawiać interwał czasowy pomiędzy wciśnięciami, nagrywać przyciski z klawiatury oraz myszki (do 84 akcji) oraz wybrać sposób powtarzalności makra (podczas przytrzymania, do ponownego wciśnięcia lub wybraną ilość razy). 

W myszce Model O podświetlany jest scroll oraz paski po bokach (do wyboru jest całe RGB). Z racji, że w obudowie są dziury, to chcąc nie chcąc i przez nie przebija światło. Wygląda to mimo wszystko ciągle całkiem dobrze - wręcz można powiedzieć, że to przenikanie światła jest zaplanowane. Podświetlenia nie da się ustawić osobno dla poszczególnych elementów. Jest tutaj dziewięć trybów wyświetlania kolorów (m.in. stałe, pulsacja, migotanie, fala  lub wyłączone). Można również określić poziom natężenia światła dla niektórych trybów (4 poziomy). Przy najwyższym jest ona bardzo wyraźne, ale nie razi i wygląda bardzo dobrze.

 


4. Galeria

kliknij w zdjęcie, aby powiększyć


5. Podsumowanie i ocena

Model O to pierwsza myszka firmy Glorious i przyznajemy, że jest to bardzo mocna i udana premiera. Model ten celuje w grono zapalonych graczy FPS, którzy poszukują możliwie najlżejszych myszek. To właśnie waga 68g, wyróżnia ten model na tle konkurencji, której de facto (na dzień pisania recenzji) za bardzo nie ma. Do tej pory osiągnięcie wagi rzędu 85-90g było sukcesem dla wielu firm, jak widać, udało się zejść jeszcze niżej. Oczywistym jest, że nie każdemu spodoba się tak niska waga, jednak zwolenników jej nie brakuje. To wraz z uniwersalnym palmo-claw kształtem (jedynie osoby o dużych dłoniach powinny uważać, gdyż może wam brakować miejsca na palec serdeczny) tworzy dla wielu "broń" do fragowania niemal doskonałą. "Na pokładzie" tej myszki dostajemy sensor Pixarta PMW3360, który działa tutaj bez zarzutu. Przełączniki Omrona o cyklu 20 mln kliknięć (trochę szkoda, że nie dano 50 mln, chociaż odbiło by się to pewnie na wyższej cenie) wraz z oddzielną konstrukcją przycisków zapewniają rewelacyjny klik. Do tego dochodzi miękki jak sznurówka kabel, zapewniający ruchy jak przy bezprzewodowej myszce - który po woli mamy nadzieję zacznie być wszędzie standardem. Praktycznie wszystkie pozostałe elementy tej myszki zasługują na pochwałę co widać poniżej w naszej ocenie. Jedyna rzecz, która może kogoś zrazić to fakt, że myszka ta wymaga częstego czyszczenia. Jeżeli tego nie przypilnujemy to już po miesiącu będzie wyglądać wyjątkowo nieestetycznie - ale jaki gracz by się tym przejmował, nie :D? Po prostu powiedzcie mamie, żeby poza pokojem umyła też myszkę :P. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne (czarna i biała) oraz dwa typy powierzchni recenzowany matte i glossy.
Krótko mówiąc - jeżeli poszukujesz możliwie najlżejszej myszki o sprawdzonym (przez wielu jakże lubianym) kształcie z "bebechami" zapewniającymi możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie we wszystkich sieciówkach to Glorious Model O będzie dla Was strzałem w heada... tzn. w dziesiątkę. 

Cena w dniu publikacji - 219 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 06.2019)
  • kształt - 4.5
  • waga - 5
  • powierzchnia - 4.5
  • przewód - 5
  • ślizgacze - 4.8
  • przyciski - 4.8
  • scroll - 4.8
  • sensor - 5
  • jakość - 4.5
  • sterowniki - 4.5
  • competitive gaming – 5/5
_

Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.