Glorious Model O/O- Wireless

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Galeria

5. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna (z możliwością użytkowania sterowników) z systemami Windows 7, 8 i 10.
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

Recenzja dotyczy wersji matowej.

objaśnienia pojęć użytych w recenzji1. Specyfikacja

 • sensor optyczny: Glorious BAMF,
 • zakres dpi: od 400 do 19000 (z możliwością konfiguracji poprzez sterowniki),
 • polling rate: 125, 250, 500 i 1000 Hz,
 • maksymalna szybkość: ~10.16 m/s (wg specyfikacji sensora),
 • bezprzewodowa,
 • 6 przycisków + scroll,
 • teflonowe ślizgacze,
 • pod 2 głównymi przyciskami - przełączniki Kailh,
 • sterowniki,
 • podświetlenie RGB,
 • opóźnienie kliku 0 do 16 ms, LOD ~1.2 lub 2.4 mm,
 • wymiary:
  Model O: 128 x 67 x 38 mm, waga bez kabla ~69 g, szerokość przycisków to 27 mm,
  Model O-: 120 x 63 x 35.5 mm, waga bez kabla ~65 g, szerokość przycisków to 26mm,
 • wersja matowa i glossy (dwa kolory - czarny i biały)
 • cena:
  Model O Wireless - 449 zł
  Model O- Wireless - 449 zł

Jedyna różnica pomiędzy myszkami: model O a model O-, występuje w wielkości i wadze. Pozostałe kwestie są identyczne dla obu myszek. Do tego większość elementów jest identyczna jak w modelu Model D/D- (celowo w takich sytuacjach zachowaliśmy ten sam opis w obu recenzjach).

Na niebiesko zaznaczyliśmy różnice względem modelu przewodowego.

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Podobnie jak w przypadku wcześniejszej myszki Gloriousa. Również tutaj zrobiono jeden kształt w dwóch rozmiarach. Dostajemy spory palmgripowy (z elementami fingera lub claw) Model O oraz mniejszy finertipo - claw gripowy Model O-.

Model O: Kształt myszki jest bardzo uniwersalny. Najczęściej jednak ręka układa się na niej w sposób palmo-claw lub palmo-fingertip. Jako, że jest to myszka symetryczna to może być użytkowana przez prawo i lewo ręcznych. Jednak przyciski boczne są tutaj tylko po lewej stronie. Myszka naturalnie i wygodnie układa się w dłoni. Chociaż na pierwszy rzut oka Model O wydaje się dosyć duży, to osobom o dużych dłoniach (tak od ok. 20 cm), może brakować miejsca na palec serdeczny. Trzeba też zwrócić uwagę, że jest ona dosyć długa, co sprawia, że osobom o małych dłoniach (poniżej ok. 17 cm) może wydać się trochę nieporęczna. Boki w sposób delikatny tworzą półokręgi - ")(", dzięki temu kciuk pewnie dociska obudowę z lewej strony, a palec serdeczny i mały dobrze się układają. Wszystkie krawędzie są bardzo dobrze zaokrąglone. Możemy tutaj stosować ułożenie palców tylko w sposób 1+2+2. Z kształtu przypomina Zowie FK1. Są jednak drobne różnice, które daje się zauważyć, ale nie decydują, który kształt jest lepszy. W praktyce kształt myszki Model O należy do tych, do których bardzo szybko można się przyzwyczaić. Myszkę prowadzi się bardzo stabilnie i pewnie.

Model O-: Tworząc Model O- zmniejszono proporcjonalnie wszystkie wymiary z Modelu O. Tym sposobem kształt się nie zmienił, a jedynie jej wielkość. Podobny zabieg stosuje Zowie i jak wiadomo sprawdza się to bardzo dobrze, zapewniając odbiorcy większe możliwości personalizacji pod własne preferencje. Jeżeli mieliście okazję chwycić model O i uznaliście, że była ona za długa, ale sama bryła bardzo Wam się podobała, to jej mniejsza siostra z pewnością powinna Wam przypasować. Jeżeli nie mieliście okazji testować większej wersji to możemy powiedzieć, że każdy, kto do tej pory korzystał z małych myszek lub ma po prostu małą dłoń (tak do ~17 cm) to myszka powinna być dla niego idealna. Kształt jest na tyle uniwersalny, że bardzo szybko praktycznie każdy był w stanie się do niego przystosować. Przy mniejszej dłoni możemy ciągle korzystać z myszki w sposób palmo-claw lub palmo-finger. Natomiast użytkownicy z większą dłonią mogą ją ciągle chwycić claw gripem lub czystym fingertipem. Jedyna uwaga, jeżeli wasza dłoń jest nazwijmy to gruba lub masywna, to mogą wystąpić problemy z pomieszczeniem palców serdecznego i małego na prawym boku myszki. Podobna sytuacja była zresztą w przypadku modelu O. Wynika to z tego, że mysz jest dosyć niska, co ma swoje plusy w postaci lepszego balansu i wyczucia jej podczas ruchów, ale jak ktoś ma za dużą dłoń to może poczuć się niekomfortowo. Trzeba się liczyć też z tym, że przy dowolnym chwycie palce będą blisko lub będą stykać się z podkładką. Dla porównania powiemy jeszcze, że osoby które w przeszłości korzystały ze SteelSeries Kinzu i było im wygodnie to tutaj również bez problemu chwycą myszkę. Możemy tutaj stosować ułożenie palców tylko w sposób 1+2+2. Jako, że jest to myszka symetryczna to może być użytkowana przez prawo i lewo ręcznych. Jednak przyciski boczne są tutaj tylko po lewej stronie.

Waga:
Myszki ważą: ~69 g - Model O oraz ~65 g - Model O-. Naszym zdaniem obie wartości są perfekcyjnie dobrane w stosunku do wielkości poszczególnych modeli. Waga w obu modelach jest rozłożona w proporcjach 50% przód / 50% tył, co sprzyja łatwość kontroli myszki. Należy pamiętać, że są to modele, należące do ultralekkich myszek, których waga powinny być możliwie najmniejsza. Jeżeli do tej pory korzystaliście z myszki 100 g lub cięższej to zmiana na taki model będzie dla was sporym szokiem - raz pozytywnym, raz negatywnym. Trzeba po prostu lubić lekkie myszki. O ile przy palm gripie nie jest to aż tak ważne, gdyż również do wagi 90-100 g da się przyzwyczaić, tak przy fingertipie lub claw gripie, niższa waga przeważnie jest czymś co mocno poprawia kontrolę nad myszką. Tutaj odwrotnie jak miało to miejsce w Model D/D-, myszki bezprzewodowe Model O/O- są odrobinę cięższe niż ich przewodowi odpowiednicy.

Powierzchnia:
Wersja matowa w dotyku przypomina typowy, gładki, "miękki" plastik. Jest to bardzo przyjemna powierzchnia i praktycznie każdemu się podobała. To co mocno charakteryzuje ten model to dziury (a'la plaster miodu) w obudowie, które są tutaj aby zredukować wagę. W praktyce nie czujemy ich pod ręką, a do tego w niewielkim stopniu dodatkowo zmniejszają potliwość dłoni. Nie oznacza to jednak, że osoba, która cierpi na mocną potliwość nagle przestanie mieć na tym modelu takie problemy. Poza tym, pozostałe osoby mogą odczuwać delikatnie wzmożoną potliwość na bokach myszki. Minusem "dziurawej" obudowy jest również to, że brud bardzo się zbiera w otworach i wymaga to częstego mycia (szczotką na sucho lub sprężonym powietrzem). Identyczną powierzchnię zastosowano w Glorious Model O. Różnica względem wersji bezprzewodowej a przewodowej jest taka, że obecnie zrezygnowano z dziurek na przyciskach. W praktyce nie jest to w żaden sposób odczuwalne.

Łączność:
Nadajnik radiowy podpinamy do portu USB, który po chwili łączy się z myszką. Na jej spodzie znajduje się przełącznik którym włączamy lub wyłączamy myszkę. Glorious Model D Wireless posiada wbudowaną baterię o pojemności 450 mAh, którą od czasu do czasu musimy naładować podpinając kabel USB do myszki. Według producenta myszka wytrzymuje do 71 godzin użytkowania przy 1000Hz. Przekłada się to realnie na ok. 4-5 dni grania bez konieczności ładowania. Dokładny czas pracy baterii może się trochę różnić w zależności od danego egzemplarza. Nie zauważyliśmy żadnych problemów z łącznością w odległości do 2 m między myszką a nadajnikiem. Myszka wchodzi w stan uśpienia od 1 do 15 minut (przeskok co 1 minutę i jest to do ustawienia w sterownikach) lub możemy całkowicie wyłączyć tą opcję. Gdy poruszamy myszką, aby wybudzić ją z uśpienia to widać lekkie opóźnienie. Ładowanie baterii trwa ok. 2h. Stan baterii możemy sprawdzić w sterownikach.
W zestawie dostajemy kabel o długości 2 m o bardzo miękkim i elastycznym oplocie, typu paracord. Owy kabel w połączeniu z przejściówką USB-C na USB działa również jako przedłużka dla nadajnika. Chociaż kabel ma zakończeniu USB-C to ze względu na posiadany profil na wtyku możemy go wpiąć do myszki tylko z jednej strony.

Ślizgacze:
Na spodzie znajdują się cztery nieduże teflonowe ślizgacze
. Są wysokie na 0.85 mm i bardzo dobrze zaokrąglone. Zapewniają bardzo gładki, średnio szybki (trochę szybsze od logitechowych, ale wolniejsze od Roccatowych lub DM'a) i równy ślizg, będąc przy tym dobrze wyczuwalnymi. Nam udało się je odkleić i przykleić z powrotem bez ich znaczącego uszkodzenia. Ślizgacze nabierają swój prawdziwy ślizg po ok 3-4 dniach użytkowania. Są identyczne jak w myszce Model D.

Przyciski:
Myszka posiada 6 programowalnych przycisków. Klik głównych jest bardzo chrupki, szybki i sprężysty. Główne naciska się z umiarkowanym oporem. Na powinny zdarzyć się na niej przypadkowe kliknięcia. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 4.8 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 3.5/5, a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. W naszych egzemplarzach lewy i prawy są niemal identyczne pod kątem kliku i dźwięku.
Zjawisko "overtravel" występuje w marginalnym wymiarze (po aktywacji przycisk naciska się na ok. 1mm).
- Boczne przyciski są łatwo dosięgalne (dla większości osób tylko ten bliżej nas) i naciska się je z małym oporem. Wciskają się głęboko. Ich klik jest średnio wyrazisty.
- Przycisk na scrollu jest dosyć twardy. Jego naciskanie nie powoduje przypadkowego przekręcania. Jest dobrze wyczuwalny, ale posiada średnią użyteczność - dla niektórych był za twardy.
- Przycisk poniżej scrolla działa jak należy i nie widzimy z nim żadnych problemów - podczas grania jest go bardzo trudno sięgnąć bez zmiany chwytu, posiada twardy, gumowaty klik.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi 0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 lub 16 ms. Wartość ustawiamy w sterownikach.

Scroll:
24 stopniowy scroll jest osadzony wysoko - łatwo go dosięgnąć. Podczas przekręcania stawia średnio-duży i wyrazisty opór. Przeskok jest dosyć płynny, cichy i jedynie lekko chrobocze. Stopnie są bardzo dobrze zaakcentowane. Nie zdarzały nam się przypadkowe przekręcania lub żebyśmy nie mogli go wyczuć podczas grania. Bardzo dobry scroll pod kątem feedbacku. Różnica względem scrolla z modelu przewodowego Modelu O/O- jest w sile oporu jaką stawia scrollowanie (wynika to z zastosowania innego encodera). Jest to jednak bardzo mała różnica i w praktyce oba scrolle podczas normalnego użytkowania wydają się identyczne.

Sensor:
W Glorious Model O oraz O- Wireless zastosowano sensor optyczny BAMF, będącym customową wersją Pixart PAW3370. W teorii powinien osiągać maksymalną szybkość do ok. 10m/s oraz powinien mieć możliwość wyboru natywnie do 19 000 dpi. Cechuje się nieskazitelnym feelingiem, responsywnością i wyczuciem prowadzenia kursora. Posiada niski LOD (z możliwością jego konfiguracji), bardzo dobrą kompatybilność z podkładkami oraz brak akceleracji, interpolacji i jitteringu. Sensor jest ulokowany centralnie. Rożnice względem PMW3389, 3370 lub 3360 są marginalne i z punktu widzenia gracza nie mają żadnego znaczenia. W praktyce ciężko stwierdzić co zostało zmienione względem PAW3370. Sensor jest identyczny jak w modelu D/D- Wireless pod każdym względem.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działał bez zarzutu. Myszka posiada możliwość wyboru dwóch wartości LOD: niskie ~1 mm lub wysokie ~2 mm. Wysokość ta liczona jest wraz z wysokością ślizgaczy. Oznacza to, że już nawet przy opcji 2 mm sensor nie reaguje, gdy postawimy myszkę na 1 płycie CD.

Dpi – dane podane przez producenta są trochę zaniżone stosunku do rzeczywistych. Aktualny poziom dpi sygnalizuje lampka na spodzie myszki. W sterownikach wybieramy wartości od 100 do 19 000 dpi z przeskokiem co 50 (do 10 000 dpi) oraz co 100 (powyżej 10 000 dpi).

dpi producenta 400 800 1600 4700
dpi rzeczywiste 430 870 1750 5000

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jitter praktycznie nie występuje, należy jednak zaznaczyć, że sensor ten jest bardzo dokładny i potrafi rejestrować mankamenty powierzchni np. na brudnych podkładkach. Jest tutaj niewielki stopień wygładzania, gdyż w porównaniu do PMW3360 i PAW3370 widać mniejszy jitter przy wyższych wartościach. Obstawiamy, że jest to główna różnica w konfiguracji między sensorem BAMF a PAW3370.

Predykcja – brak.

Interpolacja – brak.

Maksymalna szybkość – maksymalna szybkość uzyskana w programie do testowania wynosi ~5 m/s. Taką szybkość można osiągnąć zarówno na materiałowych jak i na plastikowych podkładkach. Pomimo tego, że nie mogliśmy osiągnąć bazowego 10.35 m/s nigdy nie zdarzyło nam się, abyśmy doświadczyli akceleracji negatywnej tj. gubienia się kursora.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

Polling rate – stabilne 125, 250, 500 oraz 1000Hz. Przesył danych jest w pełni spójny dla wszystkich wartości.

Smoothing – brak. Jest identycznie jak na sensorze PAW3370.

Feeling
– jest bardzo dobry: responsywny, dosyć miękki i dokładny. Praktycznie identyczny jak w PAW3370 lub PMW3360.

Akceleracja pozytywna – brak.

Jakość:
Poziom wykonania myszek: Model O i Model O- stoi na całkiem wysokim poziomie. Główne przyciski są sztywne i nie ruszają się na boki. Boczna ścianki są sztywne i nie uginają się pod naciskiem (naciskając mocno na ściankę nie aktywujemy już bocznych przycisków). Sama konstrukcja obudowy nie jest zbyt mocna, gdyż momentami skrzypi gdy ją ściskamy. Widać to też po łatwości z jaką ugina się spód myszki. Nie powinno to być jednak problemem, o ile nie jesteście "wybuchowymi" graczami i swojej złości nie wyładowujecie na myszce. Jeżeli tak, to lepiej kupić coś o mocniejszej konstrukcji. Poziom spasowania jest bardzo dobry i wszystko szczelnie do siebie przylega. Materiały wydają się również dobrej jakości. Na ślizgaczach widać jedynie standardowe efekty zużycia, powinny długo wytrzymać bez zmian w ślizgu. Kabel może nie przetrwać mocniejszego szarpnięcia (nawet w naszym egzemplarzu musieliśmy go naprawiać). Trzeba uważać zwłaszcza na końcówkę przy wtyku USB. Wnętrze wydaje się bardzo przyzwoite. PCB jest dobrze wykonana. Użyto świetnego kontrolera firmy Nordic. Komponenty są całkiem niezłe - mamy tutaj Kailhy (jest to zmiana na jaką czekało za pewne wiele osób) i Huano. Scroll jest bardzo dobrze osadzony i nie kiwa się na boki. Soczewka jest mocno osadzona i w ogóle się nie porusza. W środku myszki nic się nie porusza gdy nią machamy. Miłym zaskoczeniem jest fakt, że Glorious faktycznie udoskonalił swoją konstrukcję względem przewodowego Modelu O/O-.

 • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników kailh GM 8.0 (żywotność 80 mln kliknięć).
 • Pod bocznymi zastosowano przełączniki Huano Green (5 mln kliknięć).
 • Przełącznik pod scrollem to Huano Green (5 mln kliknięć).
 • Optyczny scroll F-Switch (z brązowo-zielonym rdzeniem).
 • Pod przyciskiem dpi znajdują się przełącznik Huano Green (5 mln kliknięć).
 • Mikro-kontroler to Nordic nRF52840 (specyfikacja). Wyposażony w procesor 32-bit ARM® Cortex™-M4. Firma Nordic specjalizuje się w bardzo zaawansowanych rozwiązaniach w strefie bezprzewodowości. Zakładamy, że niskie opóźnienie, niski pobór prądu jest zasługą w dużej mierze owego chipu. Ten sam kontroler wykorzystuje Logitech w serii myszek G Pro Superligh.
 • Soczewka jest oryginalna pixarta.

3. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: https://www.gloriousgaming.com/pages/downloads, używaliśmy wersji 1.0.30. Sterowniki współdziałają ze wszystkimi innymi produktami Gloriousa.
Żadnych problemów technicznych nie uświadczyliśmy. Są wystarczająco intuicyjne. Należy je traktować jako dodatek, gdyż zbytnio rozbudowane nie są. W makrach możemy nagrywać sekwencje składające się ze 39 akcji. Można nagrywać zarówno przyciski z myszki jak i z klawiatury. Niczego skomplikowanego nie nagramy, do sposób modyfikacji makra nie jest najprostszy. Raczej należy traktować tą możliwość jako dodatek do prostych zadań. Po zatrzymaniu nagrywania nie da się już dograć nowej sekwencji, można jedynie edytować to co już nagraliśmy. Możemy również wybrać sposób powtarzalności wykonywania makra (podczas przytrzymania przycisku, do ponownej aktywacji lub jednorazowo).

Oprogramowanie umożliwia nam:

 • kontrolę podświetlenia,
 • wybór profilu (3 do wyboru),
 • przypisanie innych funkcji pod dowolny przycisk,
 • zmianę polling rate (125, 250, 500 oraz 1000 Hz),
 • zmianę LOD (1 lub 2 mm),
 • wybór DPI (można przypisać do 6 różnych etapów, pomiędzy którymi możemy przeskakiwać za pomocą przycisku dpi),
 • zmianę opóźnienia aktywacji przycisku (między 0 a 16 ms),
 • tworzenie makr.

W myszce Model O i Model O- Wireless podświetlany jest scroll oraz paski po bokach (do wyboru jest całe RGB). Dzięki dziurom w obudowie, ma się wrażenie, że wnętrze myszki jest również podświetlane. Ogólnie podświetlenia jest dużo i jest wszędzie. Wbrew pozorom nie drażni i wygląda całościowo całkiem dobrze. Podświetlenia nie da się ustawić osobno dla poszczególnych elementów. Jest tutaj dziewięć trybów wyświetlania kolorów (m.in. stałe, pulsacja, migotanie, fala lub wyłączone). Można również określić poziom natężenia światła dla wszystkich trybów (20 poziomów). Przy najwyższym jest ono bardzo wyraźne, ale nie razi i wygląda bardzo dobrze. Można również ustawić szybkość przejścia efektów świetlnych w niektórych trybach. Podświetlenie na scrollu jest bardziej przyciemnione w stosunku do bocznych pasków. Całościowo podświetlenie wygląda po prostu dobrze, ale nie rewelacyjnie.


4. galeria


5. Podsumowanie i ocena

Na przykładzie Model O/O- Wireless można zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko jak producent standaryzuje wszystkie elementy dla wielu swoich modeli. Jak popatrzycie na recenzję to jest to praktycznie klon modelu Model D/D- Wireless, ale w innej obudowie. Te same komponenty, ten sam układ scalony, ta sama jakość i te same funkcje. Glorious zamiast wymyślać nowe kształty bazuje na tych sprawdzonych, jedynie je udoskonalając. Jeżeli popatrzymy na wszystkie obecne modele bezprzewodowe tego producenta to cięzko doszukać się w nich jakichś poważniejszych wad. Jedyne co pewnie kiedyś też zostanie poprawione to lepsze dopasowanie przycisków głównych pod Kailhy, gdyż po zmianie przełączników z Omronów stworzył się nieznaczny "overtravel". Wada niewielka, ale znajdą się tacy, którym może to przeszkadzać. Sensor BAMF to głównie zagranie marketingowe i jest to po prostu przebrandowany (z nieznacznymi zmianami) sensor PAW3370. Kto wie, może w kolejnej odsłonie tego modelu pojawią się z kolei przebrandowane przełączniki Kailh GM 8.0 ;). W takich działaniach niczego złego nie ma, o ile jest to wciąż dobry sensor czy przełącznik. Można mieć jeszcze małe zastrzeżenia do żywotności pracy baterii, ale z drugiej jednak strony dłuższa żywotność zwiększyłaby wagę urządzenia. Wszystkim dogodzić się nie da, także każdy z osobna musi zastanowić się co mu jest bardziej potrzebne. Chociaż wielokrotnie mówiliśmy to przy okazji recenzji przewodowego Model O-, to uprzedzamy, że ta myszka jest naprawdę bardzo mała. Niejedna osoba z dłonią o rozmiarze większym niż 18.5 cm, nie mogła jej wygodnie chwycić. Jest to po prostu jeden z tych modeli, które są przeznaczony dla osób o małych dłoniach. Model O z kolei może wydać się za duży użytkownikom o rozmiarze dłoni między 18.5 a 19.5 cm. Czymś po środku i bardziej uniwersalnym ma być nowość tego producenta czyli Model O 2 (który powinien pojawić się niedługo w sklepach).
W ofercie Gloriousa jest w czym wybierać i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Główną barierą może wydać się cena, gdyż producent dosyć konkretnie wycenia swoje urządzenia. Jakościowo jest jednak w miarę adekwatnie do tego za co płacimy i nie powinniśmy się czuć w żaden sposób pokrzywdzeni. Jeżeli więc planujecie zakup bezprzewodowego symetrycznego gryzonia to z pewnością Model O/O- wireless jest warty polecenia.

Cena w dniu publikacji 449 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj: Model O Wireless oraz Model O- Wireless

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 11.2022)
 • kształt Model O - 4.5
 • kształt Model O- - 4.3
 • waga - 5
 • powierzchnia - 4.5
 • bezprzewodowość - 4.4
 • ślizgacze - 4.8
 • przyciski - 4.9
 • scroll - 4.8
 • sensor - 5
 • jakość - 4.5
 • sterowniki - 4.3
 • competitive gaming – 5/5
_

Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.


Jeżeli zechcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->

Postaw mi kawę na buycoffee.to