Glorious Model O- Matte

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna (z możliwością użytkowania sterowników) z systemami Windows 7, 8 i 10.
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

Recenzja dotyczy wersji matowej.

objaśnienia pojęć użytych w recenzji1. Specyfikacja

 • sensor optyczny: PMW3360,
 • zakres dpi: od 400 do 12000 (z możliwością konfiguracji poprzez sterowniki),
 • polling rate: 125, 250, 500 i 1000 Hz,
 • maksymalna szybkość: ~6.35 m/s (wg specyfikacji sensora),
 • pleciony kabel o długości ~1.95 m,
 • 6 przycisków + scroll,
 • teflonowe ślizgacze,
 • pod 2 głównymi przyciskami - przełączniki Omron,
 • sterowniki,
 • podświetlenie RGB,
 • opóźnienie kliku 4 ms, LOD ~1.2 lub 1.8 mm,
 • wymiary: 120 x 62 x 35.5 mm, waga bez kabla ~58 g, szerokość przycisków to 26 mm,
 • wersja matowa i glossy (dwa kolory - czarny i biały)
 • cena: ~229 zł

Jedyna różnica względem modelu O występuje w wielkości i wadze, pozostałe kwestie są identyczne dla obu myszek. 

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Tworząc Model O- zmniejszono proporcjonalnie wszystkie wymiary z Modelu O. Tym sposobem kształt się nie zmienił, a jedynie jej wielkość. Podobny zabieg stosuje Zowie i jak wiadomo sprawdza się to bardzo dobrze, zapewniając odbiorcy większe możliwości personalizacji pod własne preferencje. Jeżeli mieliście okazję chwycić model O i uznaliście, że była ona za długa, ale sama bryła bardzo Wam się podobała, to jej mniejsza siostra z pewnością powinna Wam przypasować. Jeżeli nie mieliście okazji testować większej wersji to możemy powiedzieć, że każdy, kto do tej pory korzystał z małych myszek lub ma po prostu małą dłoń (tak do ~17 cm) to myszka powinna być dla niego idealna. Kształt jest na tyle uniwersalny, że bardzo szybko praktycznie każdy był w stanie się do niego przystosować. Przy mniejszej dłoni możemy ciągle korzystać z myszki w sposób palmo-claw lub palmo-finger. Natomiast użytkownicy z większą dłonią mogą ją ciągle chwycić claw gripem lub czystym fingertipem. Jedyna uwaga, jeżeli wasza dłoń jest nazwijmy to gruba lub masywna, to mogą wystąpić problemy z pomieszczeniem palców serdecznego i małego na prawym boku myszki. Podobna sytuacja była zresztą w przypadku modelu O. Wynika to z tego, że mysz jest dosyć niska, co ma swoje plusy w postaci lepszego balansu i wyczucia jej podczas ruchów, ale jak ktoś ma za dużą dłoń to może poczuć się niekomfortowo. Trzeba się liczyć też z tym, że przy dowolnym chwycie palce będą blisko lub będą stykać się z podkładką. Dla porównania powiemy jeszcze, że osoby które w przeszłości korzystały ze SteelSeries Kinzu i było im wygodnie to tutaj również bez problemu chwycą myszkę. Możemy tutaj stosować ułożenie palców tylko w sposób 1+2+2. Jako, że jest to myszka symetryczna to może być użytkowana przez prawo i lewo ręcznych. Jednak przyciski boczne są tutaj tylko po lewej stronie.

Waga:
Myszka waży ~58 g. W stosunku do Modelu O udało się ją obniżyć za sprawą mniejszego rozmiaru. Niby 10 g to niewiele, ale od razu czuć różnicę. Jeszcze bardziej jest to odczuwalne po przesiadce z ponad 90 gramowych myszek, wtedy różnica jest ogromna. Waga jest rozłożona w proporcjach 50% przód / 50% tył, co zdecydowanie poprawia łatwość kontroli myszki. Osobom, którym 90g wydaje się już zbyt małą wagą, odradzamy nawet próbować tego modelu. Jako, że jest to mała myszka, to niska waga rzeczywiście pomaga ją kontrolować, zwłaszcza gdy trzymamy ją w samych palcach.

Powierzchnia:
Wersja matowa w dotyku przypomina typowy, gładki, "miękki" plastik. Jest to bardzo przyjemna powierzchnia i praktycznie każdemu się podobała. To co mocno charakteryzuje ten model to dziury (a'la plaster miodu) w obudowie, które są tutaj aby zredukować wagę. W praktyce nie czujemy ich pod ręką, a do tego w niewielkim stopniu dodatkowo zmniejszają potliwość dłoni. Nie oznacza to jednak, że osoba, która cierpi na mocną potliwość nagle przestanie mieć na tym modelu takie problemy. Poza tym, pozostałe osoby mogą odczuwać delikatnie wzmożoną potliwość na bokach myszki. Minusem "dziurawej" obudowy jest również to, że brud bardzo się zbiera w otworach i wymaga to częstego mycia (szczotką na sucho lub sprężonym powietrzem).

Przewód:
Pleciony, ekstremalnie elastyczny i bardzo lekki. Ma średnicę ~4 mm i długość ~1.95 m. W praktyce przypomina sznurówkę. Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB i pierścieniem ferrytowym. Jest tak lekki i elastyczny, że praktycznie go w ogóle nie czuć. Czujemy się jakbyśmy grali na myszce bezprzewodowej. Nie jest potrzebne do niego żadne mouse-bungee. Jest niemal identyczny jak w myszce DM1 FPS. Wszyscy byli z niego bardzo zadowoleni.

Ślizgacze:
Na spodzie znajdują się cztery nieduże teflonowe ślizgacze
. Są wysokie na 0.85 mm i bardzo dobrze zaokrąglone. Zapewniają bardzo gładki, średnio szybki (trochę szybsze od logitechowych, ale wolniejsze od Roccatowych lub DM'a) i równy ślizg, będąc przy tym dobrze wyczuwalnymi. Nam udało się je odkleić i przykleić z powrotem bez ich znaczącego uszkodzenia. Ślizgacze nabierają swój prawdziwy ślizg po ok 3-4 dniach użytkowania.

Przyciski:
Myszka posiada 6 programowalnych przycisków. Klik głównych jest bardzo chrupki, szybki i sprężysty. Główne naciska się z umiarkowanym oporem. Na powinny zdarzyć się na niej przypadkowe kliknięcia. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 4.8 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 3/5, a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. W naszym egzemplarzu lewy i prawy są minimalnie różne pod kątem kliku i dźwięku. Różnica jest jednak marginalna. Co ciekawe
w modelu O przyciski są praktycznie identyczne, co świadczy o całkiem niezłej kontroli jakości.
Boczne przyciski są łatwo dosięgalne (dla większości osób tylko ten bliżej nas) i naciska się je z małym oporem. Wciskają się głęboko. Ich klik jest średnio wyrazisty.
Przycisk na scrollu jest dosyć twardy. Jego naciskanie nie powoduje przypadkowego przekręcania. Jest dobrze wyczuwalny. Posiada średnią użyteczność - dla niektórych był za twardy.
Przycisk poniżej scrolla działa jak należy i nie widzimy z nim żadnych problemów - podczas grania jest go bardzo trudno sięgnąć bez zmiany chwytu, posiada twardy, gumowaty klik.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~4 ms.

Scroll:
24 stopniowy
scroll jest osadzony wysoko - łatwo go dosięgnąć. Podczas przekręcania stawia średnio-duży i wyrazisty opór. Przeskok jest całkowicie płynny i cichy. Stopnie są bardzo dobrze zaakcentowane. Nie zdarzały nam się przypadkowe przekręcania lub żebyśmy nie mogli go wyczuć podczas grania. Jeden z lepszych scrolli pod kątem feedbacku.

Sensor:
W Glorious Model O- zastosowano sensor optyczny Pixart PMW3360DM, będącym w tym momencie ciągle w czołówce najlepszych sensorów na rynku. Cechuje się nieskazitelnym feelingiem, responsywnością i wyczuciem prowadzenia kursora. Posiada bardzo wysokie prędkości maksymalne, niski LOD (z możliwością jego konfiguracji), bardzo dobrą kompatybilność z podkładkami oraz brak akceleracji, interpolacji i jitteringu. Sensor jest ulokowany mniej więcej centralnie (lekko wysunięty do przodu, niemniej nie odczuwa się pogorszenia w feelingu).

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działał bez zarzutu. Myszka posiada możliwość wyboru dwóch wartości LOD: niskie ~1.2 mm lub wysokie ~2 mm. W sterownikach pokazane są wartości 2 i 3 mm, gdyż wysokość ta liczona jest wraz z wysokością ślizgaczy.

Dpi – dane podane przez producenta pokrywają się z rzeczywistymi (+/- 20 dpi co jest standardem dla sensora PMW3360). Aktualny poziom dpi sygnalizuje lampka na spodzie myszki.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jitter praktycznie nie występuje, należy jednak zaznaczyć, że sensor ten jest bardzo dokładny i potrafi rejestrować mankamenty powierzchni np. na brudnych podkładkach. Jest tu również bardzo niski poziom jakiegokolwiek wygładzania.

Predykcja – brak.

Interpolacja – brak.

Maksymalna szybkość – maksymalna szybkość jest niższa od bazowej sensora, gdyż wynosi ~5 m/s. Taką szybkość można osiągnąć zarówno na materiałowych jak i na plastikowych podkładkach. Pomimo tego, że nie mogliśmy osiągnąć bazowego 6.35 m/s nigdy nie zdarzyło nam się, abyśmy doświadczyli akceleracji negatywnej tj. gubienia się kursora.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

1000 hz
500 Hz

 

Polling rate – stabilne 125, 250, 500 oraz 1000Hz. Przesył danych jest w pełni spójny dla wszystkich wartości.

Smoothing – do 2000 dpi nie występuje. Feeling jest typowy dla sensorów optyczny - miękki, bardzo responsywny, o niezwykłej gładkości ruchu.

Akceleracja pozytywna – brak.

Jakość:
Ogólny poziom wykonania Model O stoi na wysokim poziomie. Parę osób zwróciło uwagę na lekko poruszające się na boki przycisk główne, lecz nikomu nie sprawiało to najmniejszego problemu i podczas grania w ogóle nie zwraca się na to uwagę. Ot, taka konstrukcja, którą często widzi się, gdy przycisk nie jest zabudowany od boku. Gwarantujemy, że nie ma czym się przejmować. Materiały jak i poziom spasowania obudowy są bez zarzutów. Na ślizgaczach widać jedynie standardowe efekty zużycia, powinno długo wytrzymać bez zmian w ślizgu. Kabel wydaje się wystarczająco wytrzymały. Wewnątrz również nie ma nic, do czego można mieć zastrzeżenia. PCB jest dobrze wykonana. Kontroler firmy Bayi nie powinien sprawić żadnych niemiłych niespodzianek. Komponenty są całkiem niezłe - mamy tutaj Omrony i Huano. Scroll jest bardzo dobrze osadzony i nie kiwa się na boki. Soczewka jest mocno osadzona i w ogóle się nie porusza. W środku myszki nic się nie porusza gdy nią machamy.

 • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników Omron D2FC-F-7N (żywotność 20 mln kliknięć).
 • Pod bocznymi zastosowano przełączniki Huano Green (5 mln kliknięć).
 • Przełącznik pod scrollem to Huano Green (5 mln kliknięć).
 • Optyczny scroll F-Switch (z brązowo-czerwonym rdzeniem), wydaje się nowszym modelem tej firmy. Nie znamy jego żywotności.
 • Pod przyciskiem dpi znajdują się przełącznik Huano Green (5 mln kliknięć).
 • Mikro-kontroler jest firmy Bayi - BY8948 (posiada wbudowaną pamięć i LED kontroler w jednym). Jest to budżetowy kontroler, ale mało awaryjny.


3. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: www.pcgamingrace.com. Testowane na wersji 1.0.5. Te same sterowniki działają dla obu modeli (Model O i Model O-).

Sterowniki działają płynnie i nie obciążają systemu. Nie mają wpływu na działanie sensora. Myszka zapamiętuje wszystkie ustawienia. Możemy tworzyć własne profile, ale sami musimy je zmieniać w zależności od potrzeb (nie ma automatycznego uruchomienia wraz z wybranym programem). Bez sterowników za pomocą konfiguracji przycisków (opisane w instrukcji) możemy zmieniać tryby podświetlenia.

Oprogramowanie umożliwia nam:

 • dowolne zaprogramowanie 6 przycisków (dostępny jest cały szereg różnych opcji),
 • tworzenie wielu profili,
 • zmianę dpi w zakresie od 400 do 12000dpi,
 • zmianę koloru i sposobu wyświetlania podświetlenia,
 • zmianę polling rate,
 • ustawienia wartości LOD,
 • zmianę szybkości rejestracji kliku,
 • tworzenie makr.

W edytorze makr możemy ustawiać interwał czasowy pomiędzy wciśnięciami, nagrywać przyciski z klawiatury oraz myszki (do 84 akcji) oraz wybrać sposób powtarzalności makra (podczas przytrzymania, do ponownego wciśnięcia lub wybraną ilość razy).

W myszce Model O- podświetlany jest scroll oraz paski po bokach (do wyboru jest całe RGB). Z racji, że w obudowie są dziury, to chcąc nie chcąc i przez nie przebija światło. Wygląda to mimo wszystko ciągle całkiem dobrze - wręcz można powiedzieć, że to przenikanie światła jest zaplanowane. Podświetlenia nie da się ustawić osobno dla poszczególnych elementów. Jest tutaj dziewięć trybów wyświetlania kolorów (m.in. stałe, pulsacja, migotanie, fala lub wyłączone). Można również określić poziom natężenia światła dla niektórych trybów (4 poziomy). Przy najwyższym jest ona bardzo wyraźne, ale nie razi i wygląda bardzo dobrze.


4. Podsumowanie i ocena

Bardzo podoba nam się gdy producenci oferują ten sam model, ale o różnej wielkości. Model O- to nic innego jak pomniejszony Model O. Kształt jak i konstrukcja pozostały te same. Również wśród wewnętrznych komponentów nic się nie zmieniło. Cały czas na pokładzie siedzi sensor PMW3360, optyczny scroll F-Switch, Omrony (20M) pod przyciskami głównymi oraz Huano (5M) pod pozostałymi. Ślizgacze oraz kabel są takie same dla obu modeli. Obecnie na rynku myszek nie ma zbyt wielu udanych modeli o niewielkich gabarytach. Jest to spowodowane tym, że znacznie większa liczba graczy wybiera myszki o średnich lub dużych rozmiarach. Na szczęście fani małych gryzoni nie pozostają zapomniani i tak dzięki Gloriousowi mogą cieszyć się fajnym, świetnie działającym modelem, który praktycznie w każdej grze spisuje się rewelacyjnie. Na uwadze trzeba jednak mieć to, że Model O- jest bardzo niską myszką i wymaga od użytkownika większej ilości czasu na przyzwyczajenie się. Trzeba się nastawić, że będziecie chwytać ją głównie końcówkami palców, a osobom o masywnych, dużych dłoniach może być trudno ją wygodnie i pewnie chwycić. Nie jest to myszka dla każdego i nawet naszym zdaniem powinna być trochę wyższa. Jeżeli jednak okaże się, że kształt, wielkość i waga pasują wam idealnie to nie pozostaje nic innego jak cieszyć się faktem posiadania niezwykle stabilnej, responsywnej, dobrze wykonanej myszki.
Można powiedzieć, że każdy kto obecnie korzysta z niewielkiej myszki i czuje potrzebę zmiany na nowszy model wpisujący się w obecne trendy, to być może nastał właśnie ten czas na zmianę i warto zastanowić się nad wyborem Glorious Model O-. 

 Cena w dniu publikacji - 229 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 10.2019)
 • kształt - 4.3
 • waga - 5
 • powierzchnia - 4.5
 • przewód - 5
 • ślizgacze - 4.8
 • przyciski - 4.8
 • scroll - 4.8
 • sensor - 5
 • jakość - 4.5
 • sterowniki - 4.5
 • competitive gaming – 5/5
_

Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.