Genesis Xenon 800

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Galeria
5. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna (z możliwością użytkowania sterowników) z systemami Windows 7, 8 i 10.
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

objaśnienia pojęć użytych w recenzji



1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: PMW3389,
  • zakres dpi: od 50 do 16000 (z możliwością konfiguracji poprzez sterowniki),
  • polling rate: 125, 500 i 1000 Hz,
  • maksymalna szybkość: ~10.16 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • pleciony kabel o długości ~1.8 m,
  • 6 przycisków + scroll,
  • teflonowe ślizgacze,
  • pod 2 głównymi przyciskami - przełączniki Omron,
  • sterowniki,
  • podświetlenie RGB,
  • opóźnienie kliku 5 ms, LOD ~1.2, 1.8 lub 2.4 mm,
  • ciężarki
  • wymiary: 120 x 66 x 42.5 mm, waga bez kabla ~58-80 g, szerokość przycisków to 25 mm,
  • cena: ~199 zł

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Kształt myszki to praktycznie klon Krux Beam wraz ze zmianami w konstrukcji przycisków (ich separacja od obudowy) i dodaniem dziurkowanej powierzchni (czyli jest to zmodyfikowana wersja pierwowzoru Zowie EC2). Głównym gripem jakim chwycimy myszkę to fingertip lub palm grip (dla osób o mniejszych dłoniach). Kształt należy do tych bezpiecznych (pod kątem dopasowania) i uniwersalnych. Potocznie nazywany jest bułkowatym z racji na wysoki grzbiet z którego po równo opada linia w obu kierunkach (tak, jak kajzerka oglądana od boku). Praktycznie, kto by jej nie chwycił uważał ją za wygodną. Profil na myszce jest wyraźnie zaznaczony, co przekłada się na dobre dopasowanie do śródręcza i stabilną podstawę pod wszystkie palce. Lewa strona myszki tworzy delikatny łuk ")" na którym dobrze układa się kciuk. Po prawej jest wystarczająco miejsca na serdecznego i małego palca. Wszystkie krawędzie są bardzo dobrze zaokrąglone. Zalecamy stosować ułożenie palców w sposób 1+2+2.
Myszkę prowadzi się bardzo stabilnie i pewnie.
W stosunku do EC2, Xenon 800 jest wyższa, co sprawia, że wydaje się większa w dłoni. Jest również nieznacznie bardziej nachylona (profil grzbietu opadający w prawo), co z kolei przekłada się na mocniejsze wyprofilowanie i tym samym, osobom o mniejszych dłoniach może bardziej pasować pod palm gripa.

Waga:
Myszka minimalnie może ważyć ~58 g po usunięciu wszystkich plastikowych elementów z środka (tj. uchwytu na ciężarki). Bez ich usuwania, waga wynosi ok. 62 g.  W zestawie dostajemy komplet 12 ciężarków po 1.5 g każdy. Umożliwia to uzyskanie maksymalnej wagi 80 g. Takie rozwiązanie jest z pewnością bardzo przydatne dla kogoś, kto dziel myszkę z inną osobą i potrzebuje dwóch różnych wag urządzenia. Waga jest rozłożona w proporcjach 50% przód / 50% tył, co sprzyja łatwości kontroli myszki.

Powierzchnia:
Góra i boki obudowy posiadają lekko gumowaną, matową i chwytną powierzchnię (czujemy ją tylko pod palcami na wysokości przycisków głównych). Jest ona bardzo przyjemna dla dłoni i nie ślizgają się na niej palce. Odciski palców są na niej jednak widoczne. Dzięki wszechobecnej dziurkowanej obudowie nie zaznamy potliwości dłoni, dzięki czemu chwyt będzie cały czas mocny i pewny. W razie potrzeby możemy wymienić górny panel na pozbawiony dziurek o fakturze podobnej do tej z przycisków. Na pełnym panelu, może już pocić się dłoń.

Przewód:
Pleciony, elastyczny i bardzo lekki. Przypomina sznurówkę. Ma średnicę ~3.6 mm i długość ~1.8 m. Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB i pierścieniem ferrytowym. Ma mocny splot, więc nie powinien się zbyt łatwo przetrzeć. Jest tak lekki i elastyczny, że praktycznie go w ogóle nie czuć. Czujemy się jakbyśmy grali na myszce bezprzewodowej. Nie jest potrzebne do niego żadne mouse-bungee. Z myszki wychodzi skierowany na wprost.

Ślizgacze:
Na spodzie znajdują się cztery nieduże teflonowe ślizgacze
. Są wysokie na 0.8 mm i bardzo dobrze zaokrąglone. Zapewniają gładki, średnio szybki (podobne do Gloriousowych, szybsze od Logitechowych, wolniejsze od Roccatowych lub DM'a) i równy ślizg, będąc przy tym dobrze wyczuwalnymi. Nam nie udało się ich odkleić i przykleić z powrotem bez znaczącego uszkodzenia (klej już miejscami nie trzyma). Ślizgacze nabierają swój prawdziwy ślizg po ok. 7 dniach użytkowania. W pudełku dostajemy zapasowy komplet.

Przyciski:
Myszka posiada 6 programowalnych przycisków. Klik głównych jest dosyć chrupki, w miarę szybki i sprężysty. Gdy porównujemy go z klikiem innych myszek (w których klik jest mocno sprężysty) to sprawia wrażenie lekko gumowatego i "ospałego". Główne naciska się z wyczuwalnym oporem, więc nie powinny zdarzyć się na niej przypadkowe kliknięcia. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 3.8 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 3.5/5, a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. W naszym egzemplarzu lewy i prawy są minimalnie różne pod kątem kliku i dźwięku (lewy przycisk ma trochę mniej sprężysty klik).
Zjawisko "overtravel" jest tutaj widoczne, ale nie daje się znacząco odczuwać.
> Boczne przyciski nie są zbyt łatwo dosięgalne. Jako, że niemal pokrywają się ze ścianką (według nas powinny być nieco bardziej wypukłe) to może się zdarzyć, że nie od razu wyczujemy ich położenia. Naciska się je z bardzo małym oporem. Wciskają się głęboko, ale aktywują się płytko. Ich klik jest słabo wyczuwalny.
> Przycisk na scrollu jest średnio twardy. Jego naciskanie nie powoduje przypadkowego przekręcania. Jest dobrze wyczuwalny. Osobom, które często
korzystają z tego przycisku powinien się spodobać.
> Przycisk poniżej scrolla działa jak należy i nie widzimy z nim żadnych problemów - podczas grania jest go bardzo trudno sięgnąć bez zmiany chwytu, posiada wyrazisty, krótki klik.
Jego klik jest odrobinę cichszy od przycisków głównych.
>Na spodzie znajduje się jeszcze suwak do zmiany polling rate.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~5 ms.

Scroll:
24 stopniowy
scroll jest osadzony wysoko. Naszym zdaniem trochę za bardzo gdyż podczas grania wydłuża to szybkość reakcji potrzebnej aby go aktywować. Podczas przekręcania stawia średnio-duży i wyrazisty opór. Stopnie są bardzo dobrze zaakcentowane. Jest cichy. Nie zdarzały nam się przypadkowe przekręcania lub żebyśmy nie mogli go wyczuć podczas grania. Co ciekawe pomimo, że scroll ten widzieliśmy w wielu innych myszkach to tutaj wykazuje pewne negatywne oznaki, gdyż momentami przeskok nie jest całkowicie płynny. Podczas grania jest to na szczęście mało zauważalne. Możliwe, że dzieje się tak tylko w naszym egzemplarzu i nie jest to regułą.

Sensor:
W Xenon 800 zastosowano topowy sensor optyczny Pixarta - PMW3389DM. W teorii PMW3389 powinien osiągać maksymalną szybkość do ok. 10m/s oraz powinien mieć możliwość wyboru natywnie do 16 000 dpi (w praktyce tak nigdzie nie jest). Cechuje się nieskazitelnym feelingiem, responsywnością i wyczuciem prowadzenia kursora. Posiada niski LOD (z możliwością jego konfiguracji), bardzo dobrą kompatybilność z podkładkami oraz brak akceleracji, interpolacji i jitteringu. Sensor jest ulokowany centralnie.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działał bez zarzutu. LOD (w zależności od podkładki) można ustawić na jedną z trzech wartości: 1.2, 1.8 lub 2.4 mm.

Dpi – dane podane przez producenta nie odbiegają od naszych pomiarów (+/- 20 dpi, czyli standard). Co ważne nawet przy bardzo wysokich dpi (powyżej 6000 dpi) wartości nie odbiegają więcej jak o ~200 dpi co jest rzadko spotykane. W sterownikach możemy ustawić dowolne dpi z zakresu 50 do 16 000 dpi (przeskok co 50).

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jitter praktycznie nie występuje. Poniekąd, przy wysokich dpi jest to niechlubna zasługa algorytmów wygładzających ruch, które sensor ten bazowo posiada i które aktywują się na wysokich dpi (do tej pory w każdej myszce z tym sensorem spotykaliśmy identyczne zjawisko). Da się to już odczuć przy wartościach od ok. 4000 dpi

Predykcja – powyżej 4000 dpi.

Interpolacja – występuje przy 16000 dpi.

Maksymalna szybkość – maksymalną szybkość jaką udało nam się osiągnąć to ~7 m/s (mierzone na Roccat Taito 2017 XXL), co nie oznacza, że nie da się szybciej (przynajmniej tak wynika ze specyfikacji sensora). W normalnych warunkach przekroczenie tej prędkości jest praktycznie nierealne. Akceleracji negatywnej na pewno tutaj nie doświadczycie.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

500 Hz
1000 Hz

Polling rate – stabilne 125 oraz 500Hz. Przy 1000Hz mogą występować większe rozbieżności co jest praktycznie zawsze spotykane w tym sensorze i mieści w granicy tolerancji. Przesył danych jest spójniejszy dla 500 Hz, jednak i przy 1000 Hz w tym modelu jest on nadzwyczaj dobry. Śmiało można używać obu wartości. Suwakiem na spodzie myszki zmieniamy wartości polling rate.

Smoothing i Feeling – Powyżej 1800 dpi w swojej specyfikacji sensor ten posiada dodany smoothing. W praktyce mało kto potrafi to zauważyć. Zapewne ma to na celu (widać to na teście jittera) zwiększenie gładkości ruchu dla wysokich dpi. Feeling jest doskonały - nie było wśród nas osoby, której by się nie spodobał (tak samo dla 500 jak i 1000 Hz). Zaleca się jednak korzystać z myszki do 1800 dpi.

Akceleracja pozytywna – brak.

Jakość:
W stosunku do wielu innych modeli myszek Genesisa widać zauważalny wzrost jakości. Obudowa jest nieźle spasowana, nie ma luzów, nie trzeszczy. Nawet wymienny panel nie daje po sobie poznać, że jest... wymienny. Pojemnik na ciężarki jest również pewnie ulokowany i podczas ruchów nic się nie porusza. Nawet przyciski nie wykazują oznak poruszania się na boki co jest ostatnim czasy rzadko spotykane. Materiały z których wykonano myszkę budzą dobre odczucia. Na ślizgaczach bardzo szybko widać rysy, ale nie odczuwamy zmian w ślizgu z tym związanych. Wreszcie są na tyle wysokie, że nie szorujemy spodem myszki o podkładkę, co nieraz w produktach Genesisa miało miejsce. Kabel jest wytrzymały, a jego oplot dokładnie nałożony. Wewnątrz znajdziemy wyjątkowo dobrej jakości komponenty. Również całe PCB prezentuje się bez zarzutów. Kontroler jest niestety budżetowy i za wiele informacji o nim nie ma w internecie. Jego stosowanie (jak i innych stricte chińskich kontrolerów) w wielu myszkach jest uwarunkowane tym, że po prostu Chińczycy lepiej sobie radzą z ich konfiguracją, jak również są one tańsze. Scroll jest bardzo dobrze osadzony i nie kiwa się na boki. Soczewka jest mocno osadzona i w ogóle się nie porusza. W środku myszki nic się nie porusza gdy nią machamy.

  • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników Omron D2FC-F-7N (żywotność 20 mln kliknięć) w wersji OF (dodatkowo sortowanych).
  • Pod bocznymi zastosowano przełączniki Huano White (3 mln kliknięć).
  • Przełącznik pod scrollem to Huano Green (5 mln kliknięć).
  • Encoder jest firmy F-switch, z brązowym rdzeniem (topowy model).
  • Pod przyciskiem dpi znajduje się prawdopodobnie silent square microswitch firmy Kailh (3 mln kliknięć).
  • Mikro-kontroler to WTU301 (ten sam co w myszce Xtrfy M4 i Krux Beam).
  • Soczewka jest oryginalna Pixarta

3. Oprogramowanie i podświetlenie

Soft można pobrać z oficjalnej strony producenta: http://genesis-zone.com/pl/. Sterowniki nie posiadają oznaczenia wersji.

Oprogramowanie działa bardzo dobrze, stabilnie. Nie zdarzyło się nam, aby choć na chwilę się przycięło, bądź "crashowało". Program praktycznie w ogóle nie obciąża komputera (działa w formie tylko 1 procesu). Wszystko napisane jest po polsku. Menu jest przejrzyste. Ustawianie opcji jest bardzo konkretne - klikamy, ustawiamy, potwierdzamy. Obsługa jest intuicyjna.

Sterowniki umożliwiają:

  • dowolne zaprogramowanie 6 przycisków oraz ruchu scrolla,
  • ustawienie do 7 poziomów dpi,
  • tworzenie i zarządzanie profilami,
  • zmianę dpi w zakresie od 50 do 16000 dpi,
  • kontrolę podświetlenia,
  • tworzenia makr,
  • wybór jednego z 5 profili (nie ma opcji zmiany profilu, podczas włączenia danej aplikacji),
  • ustawienie wartości LOD, szybkości przewijania scrolla, dwukliku oraz czułości w myszce (to co w Windowsie).

Makra posiadają wybór ich powtarzania (podczas wciśniętego przycisku, wybraną ilość razy, do ponownego wciśnięcia). Maksymalnie można ustawić do 50 akcji. Możemy nagrywać przyciśnięcia na klawiaturze oraz dodawać ręcznie (wybieramy z listy) kliki myszki. Nie jest to perfekcyjne rozwiązanie, gdyż w wielu grach MMO łatwiej byłoby nagrać jakieś macro "w locie", a takiej możliwości nie mamy. Niemniej wszystko da się ustawić, tyle, że potrzeba poświęcić temu więcej czasu.

W Xenon 800 podświetlany jest scroll, pasek u spody myszki oraz logo wewnątrz obudowy (do wyboru jest całe RGB). Podświetlenia nie da się ustawić osobno dla poszczególnych sekcji. Jest dziewięć trybów wyświetlania kolorów (m.in. stałe, pulsacja, przejście koloru, chroma) oraz można je całkowicie wyłączyć. Można również określić poziom natężenia światła (10 poziomów) oraz szybkość przejścia kolorów. Podświetlenie na pierwszy rzut oka jest całkiem ładne, ale gdy się uważniej przyjrzymy to widać zaciemnienia w niektórych miejscach. Również scroll daje znaczenie inny odcień wybranego koloru podświetlenia niż pozostałe części. Krótko mówiąc jest poprawnie, ale nie zachwyca.

 


4. Galeria

kliknij w zdjęcie, aby powiększyć


5. Podsumowanie i ocena

Xenon 800 jest odpowiedzią Genesisa na obecne trendy lekkich myszek o dziurkowanej powierzchni. Jej kształt jest dobrze nam znaną, wygodną i uniwersalną konstrukcją widzianą m.in. w takich myszkach jak Krux Beam lub Zowie EC2. Jest to niewątpliwie zaleta, gdyż wiele osób będzie wiedziało czego się po niej spodziewać. Elementem wyróżniającym ten model na tle innych jest przede wszystkim system ciężarków i wymienna obudowa. Może i nie jest to coś przełomowego, ale w myszkach "dziurkowanych" nie spotyka się tego zbyt często. Czy jest to użyteczne, to już inna kwestia. Raz ustawionej wagi raczej zmieniać nie będziemy, a o drugim panelu szybko zapomnimy. Niemniej jeżeli z myszki korzysta kilka osób to owe rozwiązania będą bez wątpienia bardzo przydatne. Myszka wyposażona jest w sensor PMW3389, który należy do czołówki. W Xenonie 800 widzimy to co Genesis powinien już dawno poprawić w większości swoich modeli. Zastosowano miękki kabel a'la sznurówka, dano wysokie ślizgacze, przyciski są bardziej sprężyste, scrollem przyjemnie się kręci i przede wszystkim myszka nie robi już za hantel na siłowni za sprawą swojej wagi. Wszystko to sprawia, że Xenon 800 z powodzeniem może być wykorzystywany do gry na najwyższym poziomie w najbardziej wymagające gry.
Patrząc na myszki Genesisa to można by rzec, że model Xenon 800 wyznacza linię od której zaczyna się nowa era dla tego producenta. Jest to bez wątpienia najlepszy ich model. Pomimo tego, że na rynku posiada znaczną konkurencję, to z większością może toczyć wyrównaną walkę o względy potencjalnego konsumenta. Cena nie jest ani zawyżona, ani nie ma co mówić o okazji. Naszym zdaniem jest odpowiednia do tego co dostajemy. Patrząc na ten model całościowo, możemy go z czystym sumieniem polecić.

Cena w dniu publikacji - 199 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 09.2020)
  • kształt - 4.5
  • waga - 5
  • powierzchnia - 4.4
  • przewód - 5
  • ślizgacze - 4.2
  • przyciski - 4
  • scroll - 4.6
  • sensor - 5*
  • jakość - 4.2
  • sterowniki - 4.2
  • competitive gaming – 4.8/5

*do 4000 dpi

_

Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.