Genesis Krypton 750

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Galeria
5. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna z systemami Windows XP, 7, 8, 10 oraz Linux i Android.
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

> tutaj sprawdzisz objaśnienia pojęć użytych w recenzji <


W pudełku poza myszką dostajemy: zapasowe ślizgacze, ciężarki, instrukcję, dodatkowy panel obudowy.


1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: PAW3333,
  • zakres dpi: od 200 do 8000 (przeskok co 100),
  • maksymalna szybkość: ~7.62 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • polling rate: 125, 250, 500 oraz 1000 Hz,
  • 6 przycisków + scroll,
  • teflonowe ślizgacze,
  • pod dwoma głównymi przyciskami - przełączniki Huano,
  • opóźnienie kliku od 0 ms do 6 ms, LOD ~1.8 mm,
  • pleciony przewód o długości 1.8 m,
  • sterowniki,
  • wymiary: 117 x 61 x 39 mm, szerokość przycisków to ~25 mm,
  • waga bez kabla ~63 - 82 g,
  • cena: 109 zł

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Krypton 750 to model przeznaczony dla zwolenników niewielkich gryzoni. Posiada ten sam kształt co myszka Zircon X (dlatego też zachowaliśmy ten sam opis). Jest dosyć uniwersalny więc pozwala na dużo modyfikacji w chwycie i zapewnia bardzo duży komfort. Najbardziej pasującym chwytem wydaje się fingertip wraz z jego odmianami. Nietrudno zauważyć ogromne podobieństwo do Razer Viper Mini. Pod względem wymiarów jak i feelingu w dłoni to niemal te same myszki. Krypton 750 jest odrobinę wyższa przez co wydaje się mniej płaska oraz odrobinę węższa czego praktycznie nie czuć. Różnice w kształcie między tymi modelami czujemy w dłoni, niemniej obie myszki mogą występować jako swój zamiennik. Jeżeli pasuje komuś Razer Viper Mini to Krypton 750 również będzie na pewno pasować. Możemy stosować na niej układ palców 1+2+2 (przy 1+3+1 zahaczamy palcem o przyciski). Jak już pisaliśmy w recenzji Vipera Mini - jak ktoś lubi małe gryzonie to tutaj dostaje jeden z najlepszych kształtów z jakimi się spotkaliśmy. Na rynku dostępna jest również wierna kopia tego kształtu tj. Pwnage Ultra Custom Symm 2.

Waga:
Minimalna waga myszki wynosi ~63g (z dziurkowanym panelem). Jeżeli wymontujemy z niej kilka śrubek, LED ze scrolla, logo producenta oraz koszyczek na ciężarki to można ją obniżyć o ~3g. "Zabieg" nie jest inwazyjny i nie niszczy niczego w konstrukcji. Z pełnym panelem myszka waży ok. 66 g. Do tego za pomocą ciężarków możemy ją zwiększyć o kolejnych 16 g. Do dyspozycji jest 12 wyjmowanych ciężarków. Maksymalnie myszka może ważyć 82 g. Krypton 750 jest całkiem dobrze wyważona posiadając rozkład wagi w stosunku 55% przód / 45% tył. Odczuwamy dużą stabilność i świetny balans podczas ruchów. Nie było sytuacji w których czulibyśmy, że podczas ruchów któraś strona bardziej się podnosi lub przegina na boki.

Powierzchnia:
Cała obudowy wykonana jest matowego, bardzo gładkiego, przyjemnego dla dłoni, "miękkiego plastiku". Identyczna powierzchnię znajdziemy w myszkach Gloriousa. Dłoń na niej może się lekko ślizgać i może się trochę pocić. Nie widać na niej odcisków palców, ale na białej powierzchni mocno widoczny jest wszelkiego rodzaju bród. Na czarnej może być to mniej odczuwalne. Myszka posiada ściągany panel górny. Do wyboru jest dziurkowana powierzchnia lub pełna (ma ten sam plastik co reszta obudowy).

Przewód:
Typu paracord. Jest pleciony, bardzo elastyczny i lekki. Przypomina sznurówkę. Ma średnicę ~4.2 mm i długość ~1.8 m. Zakończony jest standardowym wtykiem USB i pierścieniem ferrytowym. Nie jest mu potrzebne mouse-bungee. Z myszki wychodzi skierowany na wprost. Porównując go do innych paracordów to jest porównywalny do tego z Glorious Model D, jedynie jest od niego grubszy. W porównaniu z odpinanym kablem z Zircon X jest na pewno od niego lżejszy i bardziej elastyczny.

Ślizgacze:
Na spodzie znajdują się trzy ślizgacze wykonane z czystego teflonu (Virgin PTFE). Są to te same ślizgacze co w myszce Zircon X. Ślizgacze są wysokie na 0.6 mm i bardzo dobrze zaokrąglone. Niestety bardzo łatwo się rysują. Są średnio szybkie, mają bardzo równy ślizg, są dotarte niemal od razu i są bardzo dobrze wyczuwalne. Pod naciskiem nie zmieniają swojego ślizgu. Bardzo podobne ślizgacze znajdziemy w myszkach Gloriousa. W Razer Viper Mini ślizgacze są odrobinę wolniejsze, ale pod kątem pozostałych parametrów niemal identyczne. W zestawie dostajemy zapasowy komplet.

Przyciski:
Myszka posiada 6 przycisków (wszystkie są programowalne).

— Główne naciska się z umiarkowanym oporem, są bardzo dobrze wyczuwalne, bardzo chrupkie i sprężyste. Można je bardzo szybko i efektywnie wciskać. Nie zdarzyły nam się przypadkowe wciśnięcia. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 4.5 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 4/5 (*gdzie 5 to najtwardsze), a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. W naszym egzemplarzu lewy i prawy są niemal identyczne w dźwięku i kliku. Zjawisko typu "overtravel" praktycznie jest tutaj niezauważalne. Przycisk po aktywacji porusza się o mniej niż ~1mm w dół. Feeling jest doskonały. Nie jest jednak tak samo w przypadku obu przycisków. LPM posiada nieznacznie większy overtravel.
— Oba boczne przyciski jest bardzo łatwo sięgnąć i nacisnąć. Mają płytki, lekko sprężysty i dosyć miękki klik. Obydwa są w pełni używalne i możemy je naciskać bez odrywania dłoni. Pod kątem kliku są bardzo dobre.
— Przycisk na scrollu jest dosyć twardy. Jest w miarę wyrazisty, ale da się go z powodzeniem używać. Czasami może powodować przypadkowe przekręcanie się scrolla. Nie jest cichy. Ogólnie klik określilibyśmy jako mało przyjemny.
— Przycisk do zmiany dpi znajduje się poniżej scrolla. Jego klik jest mało wyrazisty, gumowaty i płytki. Naciska się go ze średnim oporem. Ogólnie zapewnia mało przyjemny klik.
Na spodzie myszki znajdziemy suwak do zmiany pooling rate.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi od 0 do 6 ms. Wynik jest bardzo dobry. Wartość ustawiamy w sterownikach.

Scroll:
24 stopniowy scroll jest osadzony optymalnie i łatwo go dosięgnąć. Podczas przekręcania stawia średnio-duży i wyrazisty opór. Przeskok jest całkowicie płynny i średnio cichy. Stopnie są bardzo dobrze zaakcentowane. Nie zdarzały nam się przypadkowe przekręcania lub żebyśmy nie mogli go wyczuć podczas grania. Jest to bardzo dobry encoder pod kątem feedbacku. Standardem dla encodera F-Switcha jest niestety to, że w różnych egzemplarzach podczas przekręcania może wydawać dźwięk o różnej głośności. W naszym egzemplarzu trafiliśmy na lekko słyszalne chrobotanie.

Jakość:
Krypton 750 to bardzo solidna, dobrze wykonana myszka. Wszystko jest dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, nie ugina się i nigdzie nie ma luzów. Niewielkie luzy możemy jedynie spotkać na przyciskach, które lekko poruszają się na boki. Ogólnie plastiki są dobre, miłe w dotyku i wystarczająco sztywne. Jakość montażu poszczególnych elementów jest bardzo poprawna i jak na tą półkę cenową można powiedzieć, że jest powyżej standardów. W środku jedynym elementem, który zawsze wzbudza drobny niepokój jest kondensator ChangX (w przypadku np. awarii zasilacza, z dużym prawdopodobieństwem nie przetrwa zwarcia). Pozostałe elementy są bez zarzutów. Samo PCB może i nie jest klasy premium, ale w swojej cenie jest bardzo dobre. Użyto tutaj niezwykle popularny kontroler Holteka, który w wielu urządzenia sprawdza się od lat. Scroll jest doskonale osadzony i nie kiwa się na boki.

Po kilkuset godzinach spędzonych w różnego rodzaju grach nie zanotowaliśmy żadnych problemów z działaniem któregokolwiek komponentu.

  • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników Huano Blue Dot Blue Shell o żywotności 50 mln kliknięć.
  • Przełącznik pod scrollem to Huano Yellow (8 mln kliknięć).
  • Pod dwoma przyciskam bocznymi zastosowano przełączniki Huano Yellow (8 mln kliknięć).
  • Pod przyciskiem funkcyjnym (ten na górze obudowy) zastosowano przełączniki Huano Yellow (8 mln kliknięć).
  • Encoder jest firmy F-switch, z brązowo-czarnym rdzeniem. F-switch zasłynął z bardzo prostych technicznie, ale o dziwo wytrzymałych mechanicznie encoderów.
  • Mikro-kontroler to Holtek (HT68FB560). Niezwykle popularny kontroler, który występuje u wielu innych producentów w myszkach z różnej półki cenowej.
  • Soczewka nie jest oryginalna Pixarta (zastosowano customowy model).

Sensor:
W Genesis Krypton 750 zastosowano sensor optyczny Pixarta - PAW3333. W teorii powinien osiągać maksymalną szybkość do ok. 7.62m/s oraz powinien mieć możliwość wyboru natywnie do 8000 dpi. Jest to model bazujący na sensorze PAW3327 i posiadający większość jego cech. Posiada dosyć ostry feeling, dużą responsywność i dobre wyczucie prowadzenia kursora. Posiada nieregulowany LOD, bardzo dobrą kompatybilność z podkładkami oraz brak akceleracji, interpolacji i jitteringu. Sensor jest ulokowany trochę bardziej w stronę przedniej części myszki. Jest to bez wątpienia bardzo dobry sensor w niskobudżetowych myszkach.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działa bez zarzutu. Myszka posiada LOD na poziomie ~1.8 mm.

Dpi – dane podane przez producenta są w miarę zbliżone do realnych (za błąd pomiarowy przyjmuje się 5% danej wartości). Osoby grające na niskich dpi mogę jednak odczuć różnicę, zwłaszcza, że nie ma opcji ustawienia prawdziwych 400 dpi i może to wymagać konieczności dostosowania czułości wskaźnika w grach. W sterownikach możemy ustawić od 200 do 8 000 dpi z przeskokiem co 100.

dpi producenta: 400 dpi 1600 dpi 2400 dpi 4000 dpi 6000 dpi 8000 dpi
dpi rzeczywiste: 450 dpi 1680 dpi 2580 dpi 4130 dpi 6160 dpi 8180 dpi

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jitter nie występuje do ok. 8000 dpi. Sensor ten ewidentnie posiada pewne algorytmy wygładzające ruchy, ale jest to tak naprawdę odczuwalne dopiero przy wartościach powyżej 5000 dpi.

Predykcja – można włączyć lub wyłączyć.

Interpolacja – brak.

Maksymalna szybkość – maksymalną szybkość jaką udało nam się osiągnąć to ok. 5 m/s (mierzone na Roccat Taito 2017 XXL), co nie oznacza, że nie da się szybciej (przynajmniej tak wynika ze specyfikacji sensora). W normalnych warunkach przekroczenie tej prędkości jest praktycznie nierealne. Stąd akceleracji negatywnej na pewno nie doświadczycie.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

@500Hz
@1000Hz

Polling rate – wszystkie wartości są bardzo stabilne (do wyboru jest: 125, 250 500 oraz 1000Hz). Przesył danych jest w pełni spójny dla wszystkich wartości.

Smoothing - Posiada lekki smoothing powyżej ok. 5000 dpi. W tych samych wartościach widać również obecne algorytmy wygładzające ruchy. Być może jedno jest efektem drugiego.

Feeling - dosyć ostry, bardzo responsywny, zbliżony w ruchu do sensorów PMW3310 lub PAW3327. W stosunku do sensorów 3360/3389/3370/3395 czujemy, że nie posiada takiej samej specyficznej miękkości i gładkości. Można powiedzieć, że są to małe różnice, ale wielu je zauważy i mogą wydać się istotne. Mimo wszystko odczucia z użytkowania tego sensora z pewnością zaliczamy do tych lepszych.

Akceleracja pozytywna – brak.


3. Oprogramowanie i podświetlenie

Oprogramowanie Genesis Krypton 750 jest do pobrania z oficjalnej strony producenta: https://genesis-zone.pl. Podczas testów korzystaliśmy z wersji software 1.0.

Sterowniki działają płynnie i nie obciążają systemu. Nie mają wpływu na działanie sensora. Po ich wyłączeniu żaden proces nie działa już w tle. Wszystkie opcje możemy przypisać pod dany profil, a następnie zapisać go w pamięci myszki. Sterowniki są łatwe w obsłudze. W makrach można nagrywać do 100 akcji z klawiatury i myszki. Można również przy pomocy współrzędnych dodawać ruch myszki. Makra posiadają wybór ich powtarzania (podczas wciśniętego przycisku, wybraną ilość razy, do ponownego wciśnięcia). Profile możemy wybierać tylko ręcznie. Nie ma opcji, aby wybrany profil włączał się podczas uruchamiania danego programu.

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • dowolne zaprogramowanie 6 przycisków,
  • ustawienie do 8 poziomów dpi,
  • tworzenie i zarządzanie profilami (w pamięci myszki możemy zapisać ponad 100 profili),
  • zmianę dpi w zakresie od 200 do 8000 dpi (przeskok co 100 dpi),
  • zmianę polling rate (125, 250, 500, 1000Hz),
  • tworzenie makr,
  • kontrolę podświetlenia,
  • ustawienie czasu reakcji przycisku,
  • ustawienie szybkości przewijania kółka, podwójnego kliku oraz predykcji.

Myszka posiada dwie sekcje podświetlenia. Jedną na scrollu, drugą w okolicy logo i tylnego paska na spodzie. Nie da się ustawić oddzielnie koloru i trybu dla danej sekcji. Do wyboru jest dziesięć trybów wyświetlania, możemy konfigurować natężenie światła (mniej więcej jest 10 stopni natężenia) oraz szybkość przejścia/pulsacji koloru w wybranych trybach. Natężenie przy najwyższym stopniu jest wyraziste i dobrze widać kolory nawet w jasny dzień. Kolory są całkiem ładne i nie ma zaciemnień. Sekcja podświetlenia scrolla jest mniej równa i wyrazista i posiada trochę inny odcień od sekcji tylnej. Ogólnie podświetlenie jest ładne.


4. Galeria

kliknij w zdjęcie, aby powiększyć


5. Podsumowanie i ocena

Ze względu na swoją małą konstrukcję, Krypton 750 z pewnością nie będzie uniwersalną myszką, którą można by polecić każdemu. Jeżeli jednak macie niewielką dłoń lub po prostu preferujecie małe myszki to z pewnością warto ją rozważać, bo jej kształt jest naprawdę wygodny. Biorąc pod uwagę, że na rynku praktycznie nie ma zbyt wielu niedrogich małych myszek to można wręcz rzec, że Genesis Krypton 750 konkurencji nie ma. W szczególności do rzadkości należny też to, że jest to model wyposażony w naprawdę dobry w swojej klasie sensor PAW3333, posiada wymienne panele oraz możliwość dostosowania wagi za pomocą systemu ciężarków. Do tego użyto bardzo dobrych i rzadko spotykanych przełączników Huano blue dot blue shell. Wszystko to sprawia, że nawet gdyby ta myszka była wyceniona na powiedzmy 169 zł to z czystym sumieniem można by ją polecać. Nawet gdyby na siłę poszukać jakiś znaczących wad to najzwyczajniej w świecie ich nie znajdujemy. Jakość wykonania stoi na naprawdę wysokim poziomie. W myszkach w cenie niewiele ponad 100 zł jest to rzadko spotykane. Wizualnie również prezentuje wysoki poziom. Kształt jest prosty i nowoczesny, podświetlenie jest całkiem ładne, a do tego możemy wybrać między białą lub czarną kolorystyką obudowy. Nawet sterowniki są tutaj dobrze zrobione, co w przypadku Genesisa nie zawsze jest takie oczywiste.
Reasumując, jeżeli tylko lubicie nieduże myszki i dysponujecie ograniczonym budżetem to Krypton 750 jest zdecydowanie pewnym i bardzo opłacalnym wyborem zwłaszcza, że konkurencji wśród innych myszek optycznych zbyt wielkiej nie ma.

Myszka kosztowała w dniu premiery - 109 zł (wersja czarna) i 139 zł (wersja biała).

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 02.2023)
  • kształt - 4.9*
  • waga - 4.8
  • powierzchnia - 4.6
  • przewód - 4.5
  • ślizgacze - 4.8
  • przyciski - 4.5
  • scroll - 4.8
  • sensor - 5
  • jakość - 4.5
  • sterowniki - 4.5
  • competitive gaming – 5/5

*dla tych co lubią małe myszki

_

Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.


Jeżeli zechcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->

Postaw mi kawę na buycoffee.to