Gamdias Zeus P1 RGB

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Galeria
5. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna z systemami Windows XP, 7, 8, 10.
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

>objaśnienia pojęć użytych w recenzji<



1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: PMW3336,
  • zakres dpi: od 400 do 12800 (z możliwością konfiguracji poprzez sterowniki),
  • polling rate: 125, 250, 500 i 1000Hz,
  • maksymalna szybkość: ~5 m/s,
  • pleciony kabel o długości ~1.8m,
  • 8 przycisków + scroll,
  • teflonowe ślizgacze,
  • pod dwoma głównymi przyciskami - przełączniki Huano,
  • podświetlenie RGB,
  • opóźnienie kliku ~5 ms, LOD ~1.8 mm,
  • sterowniki,
  • wymiary: 127 x 72 x 40.5 mm, waga bez kabla ~106g, szerokość przycisków to 28 mm,
  • cena: 159 zł

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Góra myszki jest symetryczna, ale boki są profilowane w różny sposób. Lewy bok posiada delikatne wgłębienie na kciuka, natomiast po prawej jest prostą ścianka (jest dużo miejsca na palce serdeczny i mały). Przyciski boczne są tylko po lewej stronie. Kształt myszki najlepiej sprzyja ułożeniu dłoni w sposób palm grip. Wszystkie krawędzie są doskonale zaokrąglone. Model ten posiada bardzo ciekawą linię profilu grzbietu - otóż przód jak i środek są prawie na równym poziomie, a linia dopiero w tylnej części zaczyna delikatnie opadać. Do tego w tylnej części znajduje się lekkie wybrzuszenie pod śródręcze. To wszystko sprawia, że myszka perfekcyjnie dopasowuje się do dłoni. Jest to jeden z wygodniejszych kształtów z jakim mieliśmy styczność. Myszka trzymana w dłoni daje wrażenie bardzo szerokiej i dużej. Osoby u dużych dłoniach (+20cm) bardzo sobie chwalili jej kształt. Przy dłoni poniżej 18 cm może wydawać się jednak za duża.
Sugerowany układ palców to 1+2+2 (brak platformy dla środkowego palca przy 1+3+1).

Waga:
Waga myszki wynosi ~106g, co dla niektórych osób, będzie trochę za dużo. Waga niestety nie jest rozłożona po równo. Ewidentnie odczuwamy, że przód jest cięższy. Za sprawą swojej szerokiej obudowy i dobrze ulokowanych ślizgaczy myszka jest w pełni stabilna (rekompensuje to trochę wagę).

Powierzchnia:
Góra myszki pokryta jest dosyć przyjemnym w dotyku, matowym, dosyć gładkim, ale nie śliskim plastikiem. Jest on całkiem przyjemny dla dłoni i nie powoduje jej pocenia się. Boki wykonano z "chwytnej" gumy, która dobre przeciwdziała ślizganiu się palców, ale u niektórych osób trochę wzmagała potliwość. Większości z nas powierzchnia podobała się.

Przewód:
Pleciony, dosyć elastyczny i nie za ciężki. Ma średnicę 3.1 mm i długość ~1.8 m. Posiada bardzo dobrej jakości oplot, który nie schodzi, ani się nie strzępi. Zakończony jest wtykiem USB oraz pierścieniem ferrytowym. Przez długi czas utrzymują się na nim zgięcia jakie widzimy od wyciągnięcia z pudełka. Nie krępuje jednak znacząco ruchów, można powiedzieć, że jego elastyczność jest dobrze zbalansowana. U wylotu, kabel wychodzi skierowany na wprost i nie powoduje ocierania o podkładkę.

Ślizgacze:
Na spodzie znajdują się trzy
kawałki teflonu (jeden duży, dwa małe). Mają bardzo dobrze zaokrąglone krawędzie. Mają wysokość ~0.6 mm. Spód w żaden sposób nie ociera o podkładkę. Zapewniają bardzo gładki, równy, o średniej szybkości kontrolowany ślizg. Wszystkim nam bardzo się spodobały te ślizgacze. Do tego są bardzo żywotne. Po kilkukrotnym ich odklejeniu dalej nadawały się do użytku.

Przyciski:
Myszka posiada 8 przycisków (wszystkie są programowalne). Główne naciska się z lekkim oporem, są wyczuwalne, chrupkie i bardzo sprężyste. Można je szybko i efektywnie wciskać. Klik jest stosunkowo płytki - nie ma tutaj niepożądanego zjawiska tzw. "overtravel". Nie zdarzyły nam się przypadkowe wciśnięcia. Dla większości z nas, przyciski nie były za twarde, ale osoby o drobnych dłoniach odczuwały, że klik jest za twardy. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 4.4 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 4/5, a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. W naszym egzemplarzu lewy i prawy są niemal identyczne w kliku i dźwięku.
Boczne przyciski są bardzo łatwo dosięgalne (nawet ten dalej od nas, z tym, że czasami przy jego aktywacji zahaczamy i wciskamy sobie ten drugi). Klik jest średnio wyczuwalny, lekko gumowaty i trochę za głęboki. Naciskają się ze średnim oporem. Jako przyciski boczne, naszym zdaniem są wystarczające.
Przycisk na scrollu jest średnio twardy. Jego naciskanie może powodować przypadkowe przekręcanie scrolla. Jest jednak dobrze wyczuwalny i wielu z nas z powodzeniem z niego korzystało.
3 przyciski do zmiany dpi (wg. ustawień fabrycznych) działają jak należy i nie widzimy z nimi żadnych problemów (podczas grania jest je trudno sięgnąć, ale bynajmniej nie jest to żaden minus, w końcu przyciski te są celowo tak umiejscawiane). Ich klik jest całkiem przyjemny.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~5 ms. Wynik jest bardzo dobry.

Scroll:
24 stopniowy scroll jest osadzony bardzo wysoko. Przynajmniej na początku może się wydawać dosięganie do niego mało komfortowe. Z czasem bardziej się do tego przyzwyczajamy i z obserwacji widzimy, że scrollujemy go częścią palca pod opuszkiem. Podczas przekręcania delikatnie i dosyć cicho chrobocze. Przejście pomiędzy stopniami jest słabo zaakcentowane. Podczas przekręcania, schodki praktycznie nie stawiają znaczącego oporu. Na szczęście nie zauważyliśmy, aby zdarzały się samoczynne przeskoki pomiędzy ząbkami. Co ciekawe, z użytym tutaj encoderem od TTC spotykaliśmy się w wielu innych myszkach, a jednak ten egzemplarz z jakiegoś powodu wydaje się zupełnie inny pod kątem feelingu.

Sensor:
W Zeus P1 RGB znajdziemy bardzo dobry sensor optyczny - PMW3336. Jest to lekko okrojona wersja PMW3360 i nieznacznie zmodyfikowana PMW3330. Praktycznie jedyna zauważalna różnica względem PMW3360, to osiągana mniejsza szybkość maksymalna, a w stosunku do 3330 wyższa prędkość. Pod kątem feelingu są tak samo doskonałe. PMW3336 cechuje bardzo wysokie poczucie precyzji i responsywności podczas poruszania kursorem. Jest to doskonały sensor dla graczy.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance)na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działał bez zarzutu oraz posiadał LOD na poziomie 1.8mm na większości powierzchni. Na kilku z nich posiadał ~2.2mm (Tesoro Aegis, Zowie G-SR niebieska).

Dpi – dane podane przez producenta praktycznie nie różnią się od naszych pomiarów (+/- 20 dpi, czyli standard dla każdego poprawnie skalibrowanego sensora). Do wyboru mamy zakresy od 200 do 12800 dpi z przeskokiem co 200 dpi. Dpi ustalamy w sterownikach.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jitter praktycznie nie występuje, należy jednak zaznaczyć, że sensor ten jest bardzo dokładny i potrafi rejestrować mankamenty powierzchni np. na brudnych podkładkach. Jest tu również bardzo niski poziom jakiegokolwiek wygładzania.

Predykcja – brak (to co widać na zdjęciu powyżej przy 12 000 dpi jest efektem interpolacji).

Interpolacja – do 7200 brak. Powyżej mocno odczuwalna.

Maksymalna szybkość – maksymalna szybkość jaką udało nam się osiągnąć to ~5 m/s (mierzone na Roccat Taito 2017 XXL) dla 500 oraz 1000Hz. W praktyce nie realnym jest wywołanie akceleracji negatywnej podczas grania.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu i pogorszenia feelingu.

Polling rate – stabilne 125, 250, 500 lub 1000Hz. Przesył danych jest spójny dla wszystkich wartości. W trakcie testów większość osób wolała grac przy 500Hz.

Smoothing i Feeling – smoothing nie występuje. Feeling jest typowy dla sensorów optyczny - miękki, bardzo responsywny, o niezwykłej gładkości ruchu.

Akceleracja pozytywna – brak.

Jakość:
Pod kątem użytych materiałów i ich spasowania Zeus P1 wydaje się dosyć solidna. Plastiki są dosyć sztywne, ale naciskając mocno na lewy bok możemy aktywować boczne przyciski. Główne przyciski nie wyginają się, gdy naciskamy na ich środek. Pokrycie jest średnio wytrzymałe, gdyż na elementach gumowanych mocno widać wszelkie zadrapania. Górna plastikowa część jest bez zarzutów. Kabel znajduje się w mocnym materiałowym oplocie, a u wyjścia z myszki jest pewnie osadzony. Po rozkręceniu widać bardzo złożoną konstrukcję obudowy oraz podwójne PCB. Warto zwrócić uwagę na elementy części przycisków, które naciskają na mikro przełącznik (na zdjęciu w galerii) - zastosowano tam niewielkie ząbki, które powodują, że przycisk nie dociska do końca mikro-przełącznika co zapewnia lepszy klik oraz wydłuża żywotność przełącznika. Świadczy to o bardzo przemyślanej konstrukcji i dbałości o detale. Obie PCB również wydają się bardzo dobrze wykonane, nie dopatrzyliśmy się żadnych problemów. Wszystkie komponenty są pewnie przylutowane. Jedyną widoczną wadą jest lekko latający na boki scroll - nie wpływa to w żadnym stopniu na poprawność jego funkcjonowania, ale oczywiście może kogoś to drażnić, zwłaszcza gdy gra bez słuchawek. Soczewka jest osadzona idealnie gdyż przytwierdzono ją plombami.

Po kilkuset godzinach spędzonych w różnego rodzaju grach nie zanotowaliśmy żadnych problemów z działaniem, któregokolwiek komponentu.

  • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników Huano o żywotności 20 mln kliknięć.
  • Przełącznik pod scrollem jest nieznanej nam firmy.
  • Scroll jest firmy TTC, nie jest to awaryjny model.
  • Pod 3 przyciskami do dpi znajdują się przełączniki Huano red (5 mln kliknięć).
  • Pod bocznymi znajdują się przełączniki Huano red (5 mln kliknięć).
  • Za poprawną współpracę poszczególnych elementów odpowiadają dwa 8-bitowe mikro-kontroler firmy Holtek (HT82F553 oraz HT68FB560). Jeden z nich prawdopodobnie kontroluje podświetlenie.
  • Soczewka jest oryginalna Pixarta.

3. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: http://www.gamdias.com. W trakcie naszych testów korzystaliśmy z wersji 1.0.4 sterowników oraz 2.8.1 firmware. Sterowniki działają płynnie (nie mieliśmy z nimi żadnych problemów na Windowsie 10 i 7) i dosyć szybko. Myszka zapamiętuje wszelkie ustawienia. Wszystkie zmiany bardzo szybko się zapisują. Te same sterowniki działają również dla innych urządzeń Gamdiasa.

Mnogość opcji może powodować, że na początku sterowniki wydają się bardzo skomplikowane i mało czytelne. Możemy ustawić aż 5 profili (dla każdego obowiązują osobne ustawienia).

Sterowniki oferują następujące funkcje:
• Key Assignment – zaprogramowanie praktycznie wszystkich przycisków w myszce. Do wyboru mamy m.in. możliwość ustawienia dowolnego przycisku z klawiatury, włączenia wybranego programu, dezaktywację przycisku, skrótów multimedialnych, trybu sniper, skrótów do powerpointa oraz podstawowych funkcji w Windowsie. Możemy również ustawić makro do którego wybieramy sposób jego powtarzalności - wybraną ilość razy, pętlę podczas trzymania przycisku lub pętlę do ponownego wciśnięcia.
• Macro Management – tworzenie makr z możliwością użycia do tego przycisków z klawiatury oraz myszki (widoczne dla oprogramowania są jedynie LPM, PPM oraz ŚPM, bocznych przycisków nie wykrywa) wraz z ustawieniem interwału czasowego. Możliwy jest również wybór opóźnienia pomiędzy przyciskami.
• Mouse Control  – ustawiamy tutaj akcelerację, dpi, polling rate, szybkość podwójnego kliknięcia oraz szybkość scrollowania.

• Mouse Luminance – kontrola podświetlenia
• Assign Sound & timer – możemy przypisać pod dowolny przycisk powiadomienie głosowe (gdy naciśniemy przycisk to słyszymy nagrany przez nas dźwięk) lub timer odliczający za ile pojawi się przypomnienie głosowe.
• Sound File Edit – funkcja pozwala nagrać dowolną wiadomość głosową
• Timer Setting – możemy ustawić dokładny czas, wybrać dźwięk, za ile oraz w którym miejscu pojawi się odliczanie informacji głosowej.
• Update / Support – pokazuje aktualną wersję firmware i sterowników oraz pozwala pobrać uaktualnienia.

Zastanawia nas fakt, dlaczego Gamdias zrezygnował z możliwości nagrywania ruchu myszki. Dla wielu osób była to bardzo istotna funkcja, która wyróżniała produkty tej firmy.

Myszka posiada bardzo rozbudowaną sekcję podświetlenia. Do wyboru mamy praktycznie cały zakres kolorów tzw. RGB. Wybrany kolor możemy ustawić tylko do pasków na brzegu obudowy oraz przy spodzie. Patrząc z góry podświetlenie widać również w okolicy scrolla oraz górnych przycisków, nie ma tam jednak dedykowanych lampek, przez co światło wydaj się mocno przygaszone. Do dyspozycji mamy 3 różne opcje podświetlenia: pojedyncze podświetlenie (jeden kolor), własne podświetlenie, czyli wybór koloru pod 13 punktów wzdłuż całej linii podświetlenia) oraz dynamiczne tryby (5 opcji do wyboru w tym m.in. popularne przejście koloru w trybie fali lub zanik podświetlenia przy kliknięciu). Przy dynamicznych trybach możemy również ustawić szybkość zmiany koloru oraz kierunek przejścia światła. Podświetlane jest również logo, ale niestety tylko na czerwono (można wybrać mu pulsację oraz 2 stopnie natężenia światła). Można je na szczęście wyłączyć. Musimy dodać, że kolor logo nie pasuje do żadnego innego, jaki możemy ustawić dla pasków (najbliżej mu do czerwonego, ale zdaje się mieć trochę inny odcień). Podświetlenie na paskach jest średnio wyraźne i do tego nie jest zbyt intensywne.


4. Galeria

kliknij w zdjęcie, aby powiększyć


5. Podsumowanie i ocena

Firma Gamdias cechuje się tym, że chociaż robi naprawdę dobry sprzęt, to bardzo często stosuje nie do końca przemyślane rozwiązania. Skutkuje to tym, że zamiast produktów uniwersalnych, przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców, wychodzi im produkt skierowany tylko dla wybranych. Tak właśnie jest z myszką Zeus P1 RGB. Zaczynając od dobrych stron to pierwsze na co trzeba zwrócić uwagę to jej kształt, chociaż ze specyfikacji to nie wynika, to myszka jest naprawdę duża. Nasi testerzy, którzy posiadają dłoń o wielkości powyżej 20cm byli zachwyceni tym, jak wygodnie im się ją trzyma. Warto zaznaczyć, że w głównej mierze to jej szerokość przyczynia się do komfortu osób o dużych dłoniach - Zeus P1 nawet nie ma za bardzo konkurencji pod tym względem. Jest to ogromna zaleta tego modelu, będąca równocześnie wadą dla osób o małych dłoniach. Innym plusem Zeusa jest oczywiście sensor PMW3336, któremu nie da się nic złego zarzucić - wszyscy byli z niego bardzo zadowoleni. Następny kluczowy element - przyciski, również wyszedł Gamdiasowi bez zarzutów. Klik jest bardzo przyjemny, szybki, wyraźny, chrupki. Ślizgacze, kabel (trochę za sztywny, ale do przyzwyczajenia), powierzchnia również powinny przypaść znacznej większości z was do gustu. Niestety, to o czym mówiliśmy, jest tutaj kilka bezsensownych rozwiązań, które z łatwością dałoby się zrobić lepiej. Po pierwsze ulokowanie soczewki sensora w przedniej części myszki. Chociaż nie jest to tak do końca poważna wada, gdyż z czasem możemy się do tego przyzwyczaić, to jednak przy pierwszym kontakcie, ogólny feeling ruchu kursora może się nam wydać... dosyć dziwny. Jeżeli ktoś gra bardziej "hardcorowo" i ma pewne ruchy zapamiętane w pamięci mięśniowej to taką zmianę z pewnością odczuje. Kolejną sprawą jest waga, która jest przede wszystkim rozłożona nierówno, przód jest cięży od tyłu i może to mieć wpływ na kontrolę w co bardziej wymagających grach. Do tego dochodzi jeszcze scroll, który jest trochę za luźny, a jego przeskok jest mało wyrazisty. Te cechy wystarczą, aby myszka była kierowana raczej do grona "casualowych" graczy. Dla nich też, Gamdias oferuje bardzo rozbudowane sterowniki, które mają spory wpływ na atrakcyjność tego modelu. Mnogość dostępnych tutaj opcji spodoba się zwłaszcza graczom MMORPG i osobom, które potrzebują bardzo zaawansowanych makr. Ogólna ocena tego modelu jest niezwykle trudna, gdyż wymaga od użytkownika pewnych kompromisów. Pewną rekompensatą za to jest jednak cena urządzenia, która może sprawić, że wady Zeusa będą dla nas do zaakceptowania. Podsumowując, wszyscy z was, którzy wiecznie narzekają, że produkowane obecnie myszki są za małe, pomimo wad tego modelu, z pewnością powinni go rozważyć. To właśnie dla tych osób, przyznajemy rekomendację dla Gamdias Zeus P1 RGB.

Cena w dniu publikacji - 159 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 02.2018)
  • kształt - 4.8*
  • waga - 2.8
  • powierzchnia - 4.5
  • przewód - 3.9
  • ślizgacze - 4.2
  • przyciski - 4.5
  • scroll - 3
  • sensor - 5
  • jakość - 4.5
  • sterowniki - 4.8
  • competitive gaming – 3.5/5
_
rekomendacja tylko dla wskazanej w podsumowaniu grupy odbiorców

*im większa dłoń tym wygodniej


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.


Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.