Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt
3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Competitive gaming
8. Podsumowanie
Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32 z którymi jest w pełni kompatybilna (na 8 też powinna działać). Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika). Testowane na firmware 1.02 i driver 2.3.6.
>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<
- sensor optyczny: Avago 3050,
- zakres dpi: 200 do 3500 (przeskok co 100 dpi),
- polling rate: 125, 250, 500 i 1000 Hz,
- maksymalna szybkość ~1.52 m/s (wg specyfikacji sensora),
- wymienne panele boczne,
- sterowniki,
- pleciony kabel o długości ~2 m,
- 8 przycisków + scroll,
- pod dwoma głównymi przełączniki Omron,
- rozmiar:124 x 67 x 40 mm, waga ~85 do 108 g (ciężarki),
- cena ok. 149 zł (da się znaleźć nawet za ok. 134 zł)
Wymiary GAMDIAS Erebos Optical to: długość - 124 mm x szerokość - 67 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 40 mm. Natomiast szerokość przycisków to ~28 mm. Jest to myszka symetryczna z unikalnym systemem wymiany paneli bocznych, o wysoko profilowym kształcie. Z racji swojego rozmiaru i kształtu możemy chwycić ją mieszanką różnych stylów - mniejsze dłonie (do 18cm) mogą ją spokojnie palmować, większe dłonie zastosują coś a'la palm/claw-grip, nawet z możliwością czystego claw'a. Palce można trzymać wygodnie na oba sposoby: 1+2+2 i 1+3+1, lecz ostrzegamy, że przy tym drugim, palec środkowy może zawadzać o główne przyciski (w przypadku osób o grubych palcach).
To z czym po raz pierwszy się spotkaliśmy to trzy rodzaje wymiennych paneli bocznych. Pierwsze to kompletnie płaskie ścianki, drugie to wąskie z podpórką na palec mały i kciuka, trzecie to szerokie z podpórką na palec serdeczny i mały oraz kciuka. Przy ostatnich, chwyt wydaje się odrobinę mniej pewny, chociaż dla osób o szerokich dłoniach będzie z nimi na pewno wygodniej. Niemniej, każda z osób testujących wybierała swoją kombinację wg indywidualnych potrzeb (niektórzy z lewej strony stosowali płaski panel, a z drugiej np. szeroki). Druga i trzecia ścianka szczególnie zalecana jest osobom, które nie lubią jak palce stykają się z podkładką. Ogólnie rzecz mówiąc komplet wymiennych paneli jest czymś więcej niż tylko fajnym dodatkiem, gdyż po ich zamianie realnie odczuwamy różnicę w chwycie.
Myszka posiada bardzo wysokie, nachylone boki. Miejsca jest tam sporo na palce serdeczny i mały. Na pierwszy rzut oka daje o sobie znać kompletnie nieprzemyślane umiejscowienie przycisków po prawej stronie (określając z punktu widzenia gracza praworęcznego), gdyż przy ułożeniu 1+2+2, palec serdeczny praktycznie opiera się na bocznym przycisku co powoduje spory dyskomfort. I teraz uwaga! GAMDIAS najwidoczniej zdawał sobie z tego sprawę, gdyż rozkręcając myszkę możemy boczne przyciski po prostu wyciągnąć (mocowane są na zatrzaski). Co prawda pozostaje po nich spora szpara, to i tak uważamy, że jest to rewelacyjne rozwiązanie (w końcu zawsze możemy ją zakleić). Przełączników nie da się wymieniać, ale to już chyba za dużo byśmy chcieli w tej cenie ;).
Wszelkie brzegi, zagłębienia, wcięcia i wymienne panele są perfekcyjnie zaokrąglone i wyprofilowane. Nie ma tu miejsca, które mogłoby powodować dyskomfort. Grzbiet posiada uniesiony tył, który wygodnie wpasowuje się w śródręcze, ewentualnie je podpiera. Linia tego grzbietu spokojnie opada, tworząc wrażenie raczej wysokiej i dosyć płaskiej myszki.
Możemy powiedzieć, że kształt w pewnym stopniu jest podobny do czegoś pomiędzy Zowie ZA11, a ZA12, wyższej Kany V2, do ciut dłuższego Corsair M60 lub mniejszego Tesoro Shrike.
Minimalna waga Erebos Optical to ~85 g (bez kabla i bez pojemniczka na ciężarki). Przewód jest dosyć sztywny, więc realnie trzeba doliczyć z 4-5 g. Natomiast pojemniczek waży ~3 g. Osoby preferujące cięższe myszki mogą zwiększyć sobie wagę za pomocą ciężarków o maksymalnie 20 g (4 x 5g). Masa jest rozłożona mniej więcej po równo. Stabilność myszki jest bardzo dobra i to bez względu na aktualnie używane boczne panele. Naszym zdaniem waga jest odpowiednia do jej rozmiaru.
Zastosowano tu optyczny sensor Avago 3050. Podstawowymi przypadłościami tego sensora jest wysoki LOD, duża wybredność powierzchni i dobra praca tylko przy niskich dpi. Wszystkie pozostałe elementy zależą w dużej mierze od danego producenta - w tym przypadku, Gamdias skalibrował go co najwyżej średnio. Jedynie udało się uzyskać całkiem przyjemny feeling i wysokie (jak na ten sensor) prędkości maksymalne, co nie oznacza, że podczas grania nie wywołamy akceleracji negatywnej.
Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance), "tape fix" – jak można zauważyć myszka współgra z większością materiałowych podkładek i wszystkimi plastikowymi. Jest jednak pewna zależność, która wskazuje, że innych niż czarne materiałowe, sensor A3050 lepiej się sprawdza, gdyż osiąga znacznie lepsze prędkości maksymalne. Na plastikowych bez względu na kolor radzi sobie świetnie. Niestety największą bolączka jest ogromny LOD. Średnio jest to 4.5 CD, co graczom low sens (a nawet mid sens) praktycznie uniemożliwia komfortową grę. Rozwiązaniem tego jest tzw. "tape fix" - czyli zaklejenie części otworka sensora taśmą. Redukuje to LOD do ok. 2.5 CD, ale również obniża o ok. 0.2m/s maksymalną szybkość. Co więcej trzeba pilnować, aby co pewien czas usunąć kurz gromadzący się na taśmie, gdyż działa ona niczym pług zgarniający wszystko z podkładki.
Predykcja – bardzo mała. Jedynie przy wysokich wartościach dpi (od 2000) daje się poważniej odczuć.
Polling rate – wszystkie wartości są stabilne.
Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – do 1000 dpi praktycznie go nie widać, powyżej staje się coraz bardziej odczuwalny. Sensor A3050 zaleca się użytkować najlepiej do 800, góra 1000dpi.
Interpolacja – do 2200 brak. Powyżej mocno interpolowane.
Maksymalna szybkość – w zależności od podkładki maksymalna szybkość może sięgać do 3-3.6m/s (na kolorowych lub plastikowych). Na większości czarnych podkładek wartość ta wynosi 2-2.6 m/s. W praktyce wygląda to tak, że podczas grania, bez względu na podkładkę bardzo szybki ruch może wywołać akcelerację.
Akceleracja pozytywna – pomimo wyłączenia tej opcji w sterownikach, zauważyliśmy, że jest ona obecna na poziomie 3%. Na szczęście jest stała, dzięki temu jest praktycznie niezauważalna podczas grania.
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
Obudowa oraz boczne panele: wszystko jest bardzo solidnie poskładane, nic nie trzeszczy, ani się nie ugina pod naciskiem. Plastik jest stosunkowo gruby i wydaje się bardzo wytrzymały. Cały wierzch myszki wykonany jest z lekko śliskiego, gumo-podobnego tworzywa. W dotyku jest on bardzo przyjemny, sprawia wrażenie materiału jaki można spotkać w wielu najdroższych myszkach. Nie zalecamy go jednak osobom, które cierpią na poważną potliwość dłoni. Znajduje się tu sporo licznych szpar, w których może gromadzić się brud.
Wymienne panele wykonano z praktycznie identycznego materiału jak obudowa. Są perfekcyjnie zaokrąglone we wszystkich miejscach, tak też było wśród nas osoby, która by na nie w jakikolwiek sposób narzekała. Trzymają się one na trzech mocnych magnesach. Sposób w jaki się łączą i utrzymują nie budzi najmniejszych zastrzeżeń.
Kabel: pleciony, trochę sztywny, ale dosyć elastyczny, o średnicy 3 mm i długości ~2 m. Wydaje się wytrzymały, gdyż wszelkie załamania i drobne pociągnięcia nie robią mu żadnej szkody. Dobrze się sprawdza z mouse bungee, gdyż z racji na swoją sztywność utrzymuje się w powietrzu i nie szura po podkładce.
Ślizgacze (teflonowe): po pierwsze są bardzo dobrze wyprofilowane - nie mają ostrych krawędzi. Po drugie dają równy i gładki ślizg. Po trzecie znajdują się nawet pod bocznymi wymiennymi panelami. Jedynym ich minusem jest fakt, że gdy zaczęliśmy testować myszkę na plastikowych podkładkach, to dosyć szybko zaczęły się pojawiać mocno widoczne rysy. W przypadku korzystania z podkładek materiałowych raczej długo nic im nie będzie.
Wnętrze: w celu dostania się do wnętrza należy odkręcić dwie śrubki znajdujące się w komorze na ciężarki, co oznacza, że nie trzeba odrywać ślizgaczy. Jest to ogromy plus w przypadku jak zechcemy wyciągnąć boczne przyciski. Ściągając obudowę trzeba uważać, aby na przodzie nie urwać dwóch haczyków. We wnętrzu wszystko wydaje się dopasowane "na styk", co w przypadku umiejscowienia kabelków nie jest najlepsze, bo mogą ocierać one o scrolla (jak u nas). Montaż większości elementów jest bez zarzutu. Jedynie lekko "gibający" się na boki scroll i "upchane" kabelki pozostawiają pewien niesmak. Pod głównymi przyciskami znajdziemy przełączniki Omron o żywotności 10 mln kliknięć. Scroll jest nieznanego producenta. Pod nim znajdziemy przełącznik Huano biały, który również jest zamontowany pod każdym z bocznych oraz pod przyciskiem do zmiany dpi. Za poprawną współpracę poszczególnych elementów odpowiada budżetowy mikro-kontroler firmy Holtek (specyfikacja).
PRZYCISKI
Główne przyciski są płaskie i szerokie. Posiadają krótki skok, jedynie ~1mm. Oba przyciski wydają identyczny odgłos. Boczne przyciski są średnio wygodnie umiejscowione. Żeby je aktywować trzeba wyrobić sobie przyzwyczajenie, aby jedynie przesuwać kciuk bez jego odrywania. Jako, że jest to myszka dla prawo i lewo ręcznych, przyciski boczne znajdują się po obu stronach. Dużym udogodnieniem jest (jak już wspomnieliśmy w drugim punkcie) możliwość ich wyciągnięcia (nie mylić z mikroprzełącznikami). Trzeba jeszcze dodać, że panele inne niż płaskie utrudniają korzystanie z bocznych przycisków.
Poglądowe zestawienie szybkości rejestrowania kliku w myszce GAMDIAS Erebos Optical w stosunku do innych, dostępne jest pod >>tym linkiem<<.
- 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Omron D2FC-7-N o żywotności 10 milionów kliknięć.
- ocena kliku - 3/5 *(5 to najlepsze)
- miękkość - 2/5 *(5 to najsztywniejsze)
- głośność - 1/3 *(3 to najgłośniejsze)
- 4 boczne: zastosowano pod nimi przełączniki Huano białe (chociaż nigdzie nie znajdziemy dokładnej specyfikacji, to z doświadczenia wiemy, że Huano są zdecydowanie trwalsze od Omronów o 5 mln kliknięć).
- ocena kliku - 3.5/5
- miękkość - 3.5/5
- głośność - 2/3
- przycisk do zmiany dpi: zastosowano tu Huano biały.
SCROLL
- Przycisk "na kółeczku" posiada przełącznik Huano biały.
- ocena kliku - 3/5
- miękkość - 3/5
- głośność - 3/3
- 24 stopniowy scroll jest bez firmowy (posiada jedynie numer 11, który niestety nic nam nie mówi). Na początku wydawało się, że stawia duży opór - jednak jak się okazało, ocierał on o kabelek. Po poprawieniu jego pozycji, scroll działa bardzo lekko (wręcz za bardzo). Przeskok pomiędzy "ząbkami" jest praktycznie niewyczuwalny. Do tego lekko się "giba" na boki. Ogólnie nie wystąpiły żadne problemy z jego funkcjonowaniem, niemniej nie jest to wybitna konstrukcja.
6. Oprogramowanie i podświetlenie
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: http://www.gamdias.com. W trakcie naszych testów korzystaliśmy z software v2.3.6 oraz firmware v1.02.
Sterowniki są bardzo rozbudowane. Aby poznać wszystkie ich możliwości trzeba spędzić sporo czasu. Interfejs jest średnio intuicyjny - są funkcje, które poznajemy jedynie metodą prób i błędów pomimo wcześniejszego zapoznania się z instrukcją.
• Key Assignment – możemy zaprogramować dowolny przycisk na myszce. Poza podstawowymi funkcjami z myszki i klawiatury możemy ustawić makra, włączać wybrane programy, dezaktywować przyciski, zmieniać profile (do 6), wybierać skróty multimedialne i Windowsowe, korzystać z funkcji skypa, ustawić "precision aim" (podczas wciśniętego przycisku zmniejsza się dpi, czyli popularny "sniper mode") i wiele innych.
• Macro Management – tworzenie makr z możliwością użycia do tego przycisków z klawiatury oraz myszki (widoczne dla oprogramowania są jedynie LPM, PPM oraz ŚPM, bocznych przycisków nie wykrywa) wraz z ustawieniem interwału czasowego. Możliwy jest również wybór opóźnienia pomiędzy przyciskami. Dodatkowo możemy wybrać sposób powtarzalności makr (podczas przytrzymania przycisku, jednokrotnie, wybraną ilość razy lub do ponownego wciśnięcia). Dla zwolenników tworzenia niezwykle rozbudowanych makr (żeby nie powiedzieć "soft cheaterów", przydatna może okazać się funkcja umożliwiająca zapisywanie ruchu myszki, czyli np. naciskając jeden przycisk, myszka wykona za nas całą brudną robotę w okiełznaniu rozrzutu z np. AK-47 w CSie.
• Mouse Control - możemy tutaj ustawić poziom akceleracji, poziomu dpi, polling rate, szybkości przewijania scrolla oraz podwójnego kliknięcia.
• Mouse Luminance – zmieniamy tu kolor podświetlenia scrolla oraz poziom natężenia tego światła.
• Assign Sound & timer – możemy przypisać pod dowolny przycisk powiadomienie głosowe lub timer. Dodamy, że można sobie tu ustawić dowolną piosenkę, która będzie odtwarzana.
• Sound File Edit – identycznie jak w przypadku klawiatury Hermes Ultimate, funkcja w teorii pozwala nagrać dowolną wiadomość głosową, w praktyce nie działa lub przynajmniej nam nie udało się nagrać w żaden sposób dźwięku. Niemniej da się to obejść umieszczając plik naszego nagrania z rozszerzeniem .wav, w odpowiednim folderze w którym rozpakowaliśmy aplikację.
• Timer Setting – możemy ustawić dokładny czas, wybrać dźwięk, za ile oraz w którym miejscu pojawi się odliczanie informacji głosowej.
• Muscle Memory – pokazuje statystyki korzystania z myszki.
• Update / Support – pokazuje aktualną wersję firmware i sterowników oraz pozwala pobrać uaktualnienia.
Myszka posiada podświetlane logo na kolor żółty, bez możliwości jego zmiany (możemy co najwyżej wyłączyć to podświetlenie odpinając kabel wewnątrz obudowy) oraz scrolla z możliwością wyboru dowolnego koloru. Możemy również zmieniać stopień natężenia podświetlenia scrolla (0%, 50%, 100%) lub wybrać tryb pulsacyjny.
7. Competitive gaming (ocena pod kątem rywalizacji w sieciowych grach F/TPS: CS:GO, GTA V, Battlefield 4, APB:Reloaded oraz RTS: Warcraft 3:TFT - test na micro arenach i MOBA: DOTA 2)
Nie da się ukryć, że sensor A3050 ma już swoje lata i do gry na najwyższym poziomie powinniśmy sięgać po nowsze i lepsze sensory. Obecny tu wysoki LOD, jedynie teoretycznie wysokie prędkości maksymalne (bardzo zależne od podkładki), lekka predykcja i akceleracja sprawiają, że po przesiadce na 3310, 3988 czy nawet na dobrze skalibrowany 3090, odczuwa się znaczną poprawę kontroli. Niemniej, do mniej wymagających gier lub dla mniej wymagających graczy w 100% wystarczy. Złego słowa nie powiemy o kształcie i wadze. Wymienne panele, wygodny profil, ciężarki, przyjemne w dotyku materiały - rewelacja. Również na duży plus trzeba zaznaczyć klik przycisków, począwszy do ich szybkości po feeling. Zastrzeżenia będą mieć osoby, korzystające z bocznych przycisków, które zostały umiejscowione dosyć mało wygodnie. Po nałożeniu szerokich paneli bocznych, praktycznie nie da się z nich normalnie korzystać. No i jeszcze scroll - niby niczym poważnym nas do siebie nie zraził, ale po dłuższym kontakcie z nim, wręcz tęskni się za najprostszą konstrukcją ALPS'a. Pod koniec testów praktycznie wszyscy jednogłośnie osądzili, że jest to myszka stworzona dla osoby która szuka czegoś bardzo uniwersalnego do codziennej pracy przy komputerze i grania jedynie rekreacyjnie.
Ocena w kategorii competitive gaming (pod wszystkie rodzaje gier)– 2.5/5
Najlepsze określenie na myszkę Erebos jakie nam się nasuwa to elegancki gadżet o świetnym stosunku jakości do ceny. Jest to model skierowany przede wszystkim do grupy odbiorców chcących, aby myszka była maksymalnie funkcjonalna począwszy od rozbudowanych sterowników i dużej ilości przycisków po możliwości customizacji, w tym wymienne panele, odpinane boczne przyciski i system ciężarków. Za sprawą swojego sensora i scrolla, myszka nie nadaje się do profesjonalnego grania w wymagające, sieciowe gry. Można powiedzieć, że jedynie osoby grające sporadycznie lub preferujące gatunki inne niż FPS/RTS mogą z czystym sumieniem sięgnąć po ten produkt. Chociaż myszka Erebos nie wywołała w nas takiej euforii jak klawiatura Hermes Ultimate, to zauważyliśmy, że cechy takie jak innowacyjność, ergonomia, solidność czy funkcjonalność są wszechobecne w produktach Gamdias'a. To sprawia, że z miłą chęcią oczekujemy, aż pojawi się myszka od tego producenta wyposażona w lepszy sensor i dopracowana bardziej pod profesjonalnych graczy.
Gamdias Erebos Optical to specyficzna myszka z wymiennymi panelami bocznymi, o eleganckim, prostym designie, dużą funkcjonalnością i wyjątkową solidnością w niskiej cenie.
Cena w dniu publikacji - 149 zł (ze strony producenta).
Ocena w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki |
||
|
_dla osób grających czysto rekreacyjnie lub stricte pod MMO/RPG |
Produkt do testów dostarczyła firma GAMDIAS. Dziękujemy.