Easy Touch Cornet

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Kształt, komfort, jakość, przyciski, sterowniki
3. Precyzja
4. Podsumowanie i ocena


Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32 z którymi jest w pełni kompatybilna. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Wg producenta jest ona kompatybilna z systemami Windows 2000/ME/XP/Vista/7.

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<


1. Specyfikacja

 • sensor laserowy: Avago 7700,
 • dpi: podobno 400/800/2000 dpi, niestety w naszym egzemplarzu jest tylko jedna opcja - 1700 dpi,
 • polling rate: 125 Hz,
 • maksymalna szybkość ~3 m/s,
 • pod 2 głównymi przyciskami przełączniki NSPCY,
 • gumowy kabel o długości ~1.7 m,
 • 5 przycisków + scroll,
 • rozmiar:124 x 70 x 42 mm,
 • waga: 105 g,
 • cena: 35 zł

2. Kształt, komfort, jakość, przyciski, sterowniki

Rozmiar, waga, kształt i komfort użytkowania:
Wymiary myszki to: długość - 124 mm x szerokość - 70 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 42 mm. Natomiast szerokość przycisków to ~26 mm. Myszka jest przeznaczona dla osób praworęcznych trzymającym palm gripem z ułożeniem palców w sposób 1+2+2 lub 1+3+1 (posiadających szczupłe palce). Osoby o większych dłoniach mogą z powodzeniem korzystać również z palmo-claw gripa. Nie da się nie zauważyć, że kształt Cornet'a to niemal kopia słynnego Razer DeathAdder'a. Myszka dobrze wypełnia dłoń, posiada charakterystyczny rozwidlony przód, doskonale zaokrąglone krawędzie oraz dużo miejsca na palec serdeczny po prawej stronie oraz bardzo wklęsłe przyciski główne. Posiada mocny spad ku prawej stronie, wysoki środek grzbietu (dodatkowo najwyższy punkt przesunięty do lewej strony) oraz spore wcięcie na kciuka. Wierzch obudowy pokryty jest miękką, miłą w dotyku, lekko gumowaną warstwą. Niestety na bokach zastosowano śliski, lepki, odblaskowy plastik, który u wielu osób może wywoływać potliwość dłoni. Waga myszki to 105 g (po wyjęciu ciężarka z środka, spada do ~87 g). Jest w miarę równo rozłożona, podczas ruchów czujemy pełną stabilność.

ET Cornet 8

Różnice w kształcie Cornet'a względem DeathAdder'a:
- Cornet jest odrobinę krótszy. Nie ma tak wystającego plastiku na końcach głównych przycisków.
- Posiada bardzie wklęsłe (cylindryczne) główne przyciski.
- Jest o milimetr niższy, co również przekłada się na delikatniejszy spad z najwyższego punktu na górze obudowy. Trzymając w dłoni praktycznie nie odczuwa się jednak tej różnicy.
- Jest o milimetr węższy, czego również nie zauważa się trzymając w dłoni.
- Posiada "platformę" za scrollem, dzięki czemu da się tam oprzeć palec środkowy.

Jakość (wewnętrzne komponenty i obudowa):
Użyte materiały oraz jakość wykonania obudowy stoją tu na całkiem wysokim poziomie (w stosunku do ceny). Nawet chce się powiedzieć, że z wyglądu sprawia wrażenie produktu z wyższej półki cenowej (spasowanie co najmniej jak w produkcie Razera). Jednak jak to mawiają "diabeł tkwi w szczegółach" i tak zaglądając do wnętrza, można zauważyć na czym zaoszczędzono. Po pierwsze scroll, już podczas przekręcania sprawia wrażenie jakby miał zaraz odpaść. Nie jest najlepiej osadzony, do tego jego encoder wykonała bliżej nie określona firma - CHB. Podejrzewamy, że więcej jak 500 tyś cykli nie pożyje. pod głównymi przyciskami zastosowano przełączniki firmy PCY, które według zapewnień producenta wytrzymują do 3 mln kliknięć - nam pozostaje jedynie mieć nadzieję, że tak właśnie jest. Pod bocznymi również użyto przełączników tej samej firmy, lecz ich trwałości nie podano (na powyżej 1 mln kliknięć raczej nie ma co liczyć). Jakość łączeń, lutowania, wszechobecny klej czy sama PCB oczywiście również zostawiają wiele do życzenia, niemniej w tej cenie ciężko oczekiwać czegoś lepszego. O słabej jakości świadczy chociażby fakt, że od nowości nie działa przycisk do zmiany DPI (przynajmniej w naszym egzemplarzu). Z wnętrza możemy wyciągnąć ciężarek w celu redukcji wagi, przynajmniej on jest tu dobrze przymocowany (niemniej, wolelibyśmy, aby go tam w ogóle nie było).
Kabel jest gumowy, bardzo elastyczny i lekki. Ma średnicę 2.6 mm i długość ~1.70 m. Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB oraz pierścieniem ferrytowym. Chociaż zdecydowanie nie należy do najtrwalszych i trzeba na niego bardzo uważać, to naszym zdaniem i tak trzeba zaliczyć go na poczet plusów, gdyż przynajmniej nie krępuje naszych ruchów.
Ślizgacze, niestety standardowo dla tanich produktów, są beznadziejne. W tym przypadku wykonano je prawdopodobnie z plastiku do tego bardzo cienkiego, co powoduje, że na miękkich podkładkach szuramy spodem obudowy. Również nie są najlepiej zaokrąglone na brzegach. Ich ślizg jest wolny i mało gładki. Po odklejeniu praktycznie nie da się już ich z powrotem przykleić.

Przyciski i scroll:
Klik głównych przycisków (w szczególności przy szybkim klikaniu) wydaje się mocno "gumowaty", "przyciężki", powolny i zbyt głęboki. Brak mu kompletnie wyrazistości, "chrupkości" i sprężystości. Winę za to ponoszą dosyć twarde przełączniki pod przyciskami. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na maksymalnie 2 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 4/5, a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. Boczne przyciski są bardzo łatwo dosięgalne o całkiem przyjemnym kliku (klik jest wyrazisty i dosyć płytki). Boczne posiadają zamienione funkcje i tak przycisk bliżej nas działa jako "do przodu", a ten dalej wysunięty jako "do tyłu". Na spodzie myszki znajdziemy przycisk do zmiany dpi (który u nas niestety nie działa).
Scroll jest dosyć wysoko osadzony i do tego jest bardzo długi, więc łatwo się go sięga, czasami jednak można przypadkiem o niego zahaczyć. Podczas przekręcania nie stawia praktycznie żadnego oporu, ma zdecydowanie zbyt słabo wyczuwalne ząbki. Czuje się w nim nadmiar luzu. Plusem jest to, że jest w miarę cichy. Korzystanie z przycisku na scrollu radzimy ograniczyć do minimum. Chociaż jego klik jest dosyć miękki i wyrazisty to z każdym klikiem ma się wrażenie, że scroll zaraz odpadnie, do tego w trakcie kliku słychać dziwny metaliczny pogłos.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~16 ms.

Sterowniki i podświetlenie:
Myszka jest typu plug & play, czyli nie posiada sterowników. Podświetlany jest jedynie scroll na kolor niebieski (niestety nie wiemy czy przy innych dpi kolor się zmienia czy też nie).


3. Precyzja

W Cornecie zastosowano sensor laserowy A7700, którego główną wadę jest lekka akceleracja pozytywna, lekki smoothing i w tym przypadku interpolacja. Jak na budżetowy sensor ma sporo zalet w postaci dosyć wysokich prędkości maksymalnych, bardzo dobrej współpracy z większością podkładek oraz niskiego LOD. Zaleca się korzystanie z podkładek plastikowych, na których można zauważyć lepszy feeling pracy tego sensora.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – myszka w pełni współgrała z testowanymi przez nas podkładkami: A4Tech X7 200/500mp, A4Tech Bloody B-071, Asus Strix Glide Speed, Gembird Gaming Pad, Natec Genesis M11, Natec Genesis M12, Natec Genesis M22, Nostromo A2, Roccat Taito, Steelseries Qck, Natec Genesis M55, Roccat Raivo. LOD jest na poziomie 1.5 - 2 CD. Ze względu na fatalne ślizgacze w myszce, zalecamy korzystać z podkładek plastikowych.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – na podkładkach plastikowych można zaobserwować mniejszy jitter. Różnice są jednak marginalne w stosunku do materiałowych.

kliknij, aby powiększyć

Predykcja – jak widać na powyższym teście, sensor nie posiada zjawiska predykcji.

Interpolacja – w bardzo małym stopniu, ale występuje.

Maksymalna szybkość – maksymalna szybkość jest na poziomie ~3 m/s. Podczas grania bardzo ciężko jest wywołać akcelerację negatywną. Po przekroczeniu maksymalnej szybkości kursor jedynie lekko zwalnia pozostając w linii w jakiej wykonujemy ruch (nie ma skoków kursora).

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu (klikając w zdjęcie można powiększyć obrazek).

Polling rate – stabilne 125 Hz o spójnym przesyle danych.

Smoothing - występuje w niewielkim stopniu. Chociaż sensor wydaje się responsywny, to ruch jest jakby lekko "szarpany", brakuje mu płynności.

Akceleracja pozytywna – jest na poziomie 2-4% (wykonując wolny ruch kursor lekko zwolni, natomiast przy szybkim ruchu, przyspieszy. Powoduje to, że ruchy nie są jednolite, co w grach FPS może przekładać się na gorszą precyzję, w szczególności podczas wykonywania "flick shotów").


4. Podsumowanie i ocena
Pierwsza sprawa warta uwagi to szybko zmieniająca się cena myszki, nasz egzemplarz kupiliśmy za ok. 15 zł (ok. miesiąc przed publikacją), natomiast w dniu publikacji cena podskoczyła już do ok. 35 zł. Takie podwyższenie ceny niestety powoduje, że Easy Touch Cornet staje się zdecydowanie mniej opłacalnym zakupem. Słaba jakość produktu z pewnością przełoży się na dużą awaryjność tego gryzonia (jak będzie z ewentualną reklamacją, nie wiemy). O ile przy cenie 15 zł można wiele wybaczyć, tak przy kwocie 35 zł (+ przesyłka) można się już zastanowić, czy nie warto jednak dołożyć do czegoś wytrzymalszego. Odchodząc od kwestii ceny, Corneta można polecić każdemu, kto szuka myszki do totalnie rekreacyjnego grania lub chciałby po prostu przetestować kształt DeathAddera. Nie miejcie jednak złudzeń, że poza kształtem, Cornet może w czymkolwiek innym dorównać produktowi Razera. Z plusów Corneta można wymienić zastosowany tutaj sensor laserowy A7700, który w tak tanich produktach jest zdecydowanie jednym z lepszych rozwiązań i spisuje się naprawdę dobrze. Niestety inne komponenty nie wypadają najlepiej. I tak zamontowano tutaj zbyt cienkie ślizgacze, o słabym ślizgu. Scroll, który w każdej chwili może przestać działać. Maksymalnie budżetowe przełączniki, powodujące, że klik głównych jest co najwyżej przeciętny. Na domiar złego na bokach zastosowano połyskujący, lepki plastik. Reasumując możemy powiedzieć, że pomimo ww. minusów, w cenie ok. 30 zł ciężko znaleźć coś lepszego, tym bardziej, jeżeli chcielibyśmy coś o podobnym kształcie i z sensorem o podobnych osiągach.

Cena w dniu publikacji - 35 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii myszek do 100 zł
 • kształt - 4
 • waga - 4
 • sensor - 3
 • jakość - 1.5
 • powierzchnia - 2.5
 • przyciski - 2.2
 • scroll - 2
 • ślizgacze - 2
 • przewód - 4
 • competitive gaming - 2

*po rozkręceniu myszki i wyrzuceniu przycisku znajdującego się na prawej ściance.