E-Blue Mazer M642

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt
3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Competitive gaming
8. Podsumowanie


Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32 z którymi jest w pełni kompatybilna. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Wg producenta jest ona kompatybilna z systemami Windows x64/x86 (7, 8, Vista, XP), Macintosh (OS X, 10.2-) oraz Linux.

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<


1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: Avago 5050,
  • dpi wg producenta: 500, 1250, 1750, 2500 (realne dpi: ~500, 1800, 2700, 4000),
  • polling rate: 500 Hz,
  • maksymalna szybkość ~0.8 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • pod 2 głównymi przyciskami przełączniki Huano,
  • pleciony kabel o długości ~1.8 m,
  • 6 przycisków + scroll,
  • rozmiar: 136 x 83 x 42 mm, waga ~113 g,
  • dostępna w 3 kolorach: białym, zielonym oraz czarnym,
  • cena: ~69 zł.

2. Waga, wielkość, kształt

Wymiary myszki to: długość - 136 mm x szerokość - 83 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 42 mm. Natomiast szerokość przycisków to ~24 mm. Myszka jest bardzo mocno profilowana pod prawą dłoń. Jest to typowa konstrukcja pod palm gripa. Na prawej ściance jest niewystarczająca ilość miejsca na palec serdeczny, aby go tam komfortowo trzymać. Bardzo często, zdarzało nam się przypadkowo aktywowaliśmy prawy przycisk, z którego bokiem palec serdeczny się styka. Z tego też względu, z myszki najwygodniej jest korzystać osobom o bardzo szczupłych palcach. Pozostałe kwestie konstrukcji są bez zarzutu (jest tu świetnie wyprofilowana lewa strona z podpórką na kciuka oraz bardzo dobre podparcie dla śródręcza - wszystko jest doskonale zaokrąglone). Gdyby prawa strona była wyższa lub przycisk nie zachodził na krawędź to uznalibyśmy tą konstrukcję za jedną z najwygodniejszych jakie testowaliśmy. Powierzchnię myszki można podzielić na dwie części - śliski, lepki plastik na wierzchu (część zielona) oraz matowe, gładkie plastikowe boki (czarna część). Większości z osób testujących nie przypadła do gustu ta śliska część, gdyż wzmaga ona potliwość dłoni. Kształt sprzyja układowi palców 1+2+2 (1+3+1 nie pasuje, ze względu na brak miejsca na palec środkowy przed scrollem). Waga myszki to ~113 g (nie wliczając kabla). Po wyjęciu z środka ciężarka, spada ona do 93 g. Ciężar jest w miarę równo rozłożony. Kabel jest dosyć sztywny i graczom low sens może w pewnym stopniu przeszkadzać podczas ruchów.


3. Precyzja

W modelu Mazer M642 zastosowano sensor optyczny Avago 5050. Należy on do grupy słabszych "gamingowych" sensorów. W tym przypadku cechuje go niska prędkość maksymalna, bardzo wysoki LOD, lekka predykcja oraz interpolacja przy wyższych wartościach dpi. Jedynym jego plusem jest całkiem przyjemny, typowo optyczny feeling i niski jitter przy 500 dpi.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – niemal na wszystkich powierzchniach myszka nie miała problemów z kompatybilnością. LOD dla podkładek materiałowych to średnio 3 CD, dla podkładek plastikowych 4 CD.
e-blue M642 kompatybilnosc

Dpi – podane przez producenta wartości (500/1250/1750/2500) znacznie odbiegają od prawdziwych. Wg naszego pomiaru jest to: ~500/1800/2700/4000.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jedynie przy wartości 500 dpi nie odczuwamy skutków jittera.

kliknij, aby powiększyć

Predykcja – im wyższe dpi tym bardziej ją odczuwamy. Nawet przy 500 dpi są momenty, w których sensor narzuca nam swój ruch, jest to jednak niemal niezauważalne.

Interpolacja – przy 500 dpi jej nie ma, wszystkie pozostałe wartości są mocno interpolowane.

Maksymalna szybkość – realne wyniki wychodzą w okolicach tego co jest podane w specyfikacji sensora, czyli ~ 0.8 m/s i to bez względu na kolor i rodzaj powierzchni. Po przekroczeniu maksymalnej prędkości kursor zatrzymuje się w miejscu. Niestety, ale bardzo łatwo jest wywołać akcelerację negatywną, co skutkuje tym, że w grach wymagających częstego i szybkiego obracania się, sensor nie pozwoli na takie ruchy. Dpi nie wpływa na maksymalną szybkość.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Polling rate – myszka posiada jedynie 500Hz. Wartość ta jest stabilna i posiada spójny przesył danych.

Smoothing – nie występuje. Do tego feeling sensora jest całkiem przyjemny przy 500 dpi.

Akceleracja pozytywna – niewielka, ale jest (kształtuje się na poziomie 1-3 %).


4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze

Obudowa: konstrukcja obudowy wykonana jest bardzo solidnie - poziom jej spasowania i wykonania jest bez zarzutów. Plastiki użyte do budowy są dosyć grube i wytrzymałe. Materiał powierzchni nie ściera się lecz widać na nim odciski palców. Jakość obudowy jest na poziomie myszek z pułapu 120 - 160 zł.

Kabel: pleciony, dosyć sztywny, ale w miarę lekki. Ma średnicę 3 mm i długość ~1.80 m. Posiada bardzo dobrej jakości oplot, który nie schodzi, ani się nie strzępi. Zakończony jest standardowym wtykiem USB oraz pierścieniem ferrytowym. Z racji, że łatwo go formować to dobrze współpracuje z mouse bungee.

Ślizgacze: myszka posiada cztery ślizgacze (dwa duże, dwa mniejsze) które naszym zdaniem są jednym z lepszych elementów w myszce. Zapewniają równy, gładki i bardzo kontrolowany (nie są zbyt szybkie) ślizg. Są dobrze zaokrąglone i dosyć wysokie (0.5 mm) dzięki czemu doskonale sprawdzają się nawet na miękkich powierzchniach. Do tego wydają się dosyć wytrzymałe.

Wnętrze: aby dostać się do wnętrza trzeba odkręcić 3 śrubki znajdujące się pod ślizgaczami (niestety wiąże się to z koniecznością odklejenia bocznych i tylnego ślizgacza). PCB jest typowe dla produktów z niższej półki cenowej, lecz wszelkie luty i łączenia są w jak najlepszym porządku. Dla niektórych problemem będzie lekko poruszająca się soczewka. Przełączniki pod głównymi to Huano. Scroll wykonany przez TTC robi wyjątkowo dobre wrażenie, zarówno pod kątem technicznym jak i jakościowym. Mikrokontroler jest firmy Holtek.

e-blue M642 9


5. Przyciski i scroll

PRZYCISKI

Przyciski główne posiadają trochę zbyt głęboki klik. Skutkuje to mało wyrazistym, "gumowatym" klikiem. Pod kątem dźwięku, oba przyciski brzmią tak samo. Boczne są dosyć łatwo dosięgalne, o całkiem przyjemnym kliku.

Poglądowe zestawienie szybkości rejestrowania kliku w myszce E-Blue Mazer M642 w stosunku do innych modeli, dostępne jest pod >>tym linkiem<<. W naszym teście Mazer M642 uzyskała opóźnienie na poziomie ~3 ms. Jest to bardzo dobry wynik.

  • 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Huano zielone - wytrzymujące do 5 mln kliknięć.
    • ocena kliku - 3/5 *(5 to najlepsze)
    • miękkość - 2.5/5 *(5 to najsztywniejsze)
    • głośność - 3/3 *(3 to najgłośniejsze)
  • 2 boczne: zastosowano Tactile Switche nieznanego nam producenta (posiadają logo podobne do firmy Kailh).
    • ocena kliku - 3.5/5 *(5 to najlepsze)
    • miękkość - 3/5 *(5 to najsztywniejsze)
    • głośność - 1/3 *(3 to najgłośniejsze)
  • 1 przycisk do zmiany dpi: jest to Tactile Switch nieznanego producenta.

SCROLL

  • przycisk "na kółeczku" posiada przełącznik firmy YSA.
    • ocena kliku: 3/5
    • miękkość - 4/5
    • głośność - 2/3
  • 24 stopniowy scroll wykonała firma TTC. Scrolle te uznawane są za jedne z najtrwalszych. Charakteryzuje się delikatnym (trochę za bardzo), bardzo płynnym, równym i cichym przeskokiem. Jest przy tym w miarę dobrze wyczuwalny. Naszym zdaniem jest to jeden z lepszych elementów w myszce. Taki sam scroll można spotkać w innych myszkach firmy E-Blue.

6. Oprogramowanie i podświetlenie

Mazer M642 jest typu plug & play, czyli nie posiada sterowników.

Podświetlenie w tym modelu zależy od wybranego poziomu dpi. Przy 500 dpi jest ono wyłączone, dla 1250 (1800) dpi świeci się na kolor czerwony, dla 1750 (2700) jest to niebieski a dla 2500 (4000) - fioletowo/różowy. Podświetlenie jest stałe. Jest wyraźne i nie razi po oczach.


7. Competitive gaming (ocena pod kątem rywalizacji w sieciowych grach F/TPS: CS:GO, Battlefield 4, APB:Reloaded oraz RTS: Warcraft 3:TFT - test na micro arenach i MOBA: DOTA 2)

Podobnie jak w przypadku innej myszki tego producenta (Auroza Type-G) głównym ograniczeniem podczas wymagających sieciowych rozgrywek jest sensor. Praktycznie każdy szybszy ruch kończy się zatrzymaniem kursora w miejscu. Aż trudno zliczyć ile to razy podczas gry w CS'a, nie dało się szybko obrócić. Zaraz za sensorem, bardzo uciążliwe jest to, że palcem serdecznym zdarzało nam się przypadkowo aktywować PPM. W momencie gdy ręka znajduje się w stresie, ciągłe myślenie o poprawnym ułożeniu tego palca powoduje znaczny dyskomfort. Dosyć głęboki skok klawiszy głównie przeszkadza w grach RTS, w FPS'ach nawet dało się do tego przyzwyczaić i po chwili nie mieliśmy z przyciskami żadnych problemów. Ze względu na słaby sensor i nie najlepiej zaprojektowaną prawą stronę myszki, model ten można polecić tylko do gier RPG/MMO, przygotówek, czyli praktycznie wszystkiego co nie wymaga szybkiego poruszania kursorem i pewnego chwytu.

Ocena w kategorii competitive gaming (pod FPS'y i RTS'y) – 1.5/5


8. Podsumowanie

Biorąc pod uwagę cenę myszki, można śmiało powiedzieć, że osoby poszukujące gryzonia do gier, potocznie nazywanych "rekreacyjnymi", mogą z czystym sumieniem rozważyć wybór tego model. Jakość wykonania stoi tu na bardzo wysokim poziomie, co w tej klasie cenowej jest raczej rzadkością (solidna obudowa, dobre ślizgacze, pleciony kabel, przyzwoite komponenty). Niestety sensor nie należny do najlepszych, przy wyborze trzeba być tego świadomym. Również nie najlepiej zaprojektowano prawy bok myszki, który dla wielu może okazać się mało wygodny. Szkoda, że Mazer M642 nie posiada sterowników, gdyż z nimi byłby znacznie bardziej konkurencyjny.

Cena w dniu publikacji - ok. 69 zł.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki
  • kształt - 2.5
  • waga - 3
  • sensor - 1.3
  • jakość - 4
  • powierzchnia - 2.8
  • przyciski - 2.8
  • scroll - 3.8
  • ślizgacze - 3.7
  • przewód - 3.5