Dream Machines DM4 Evo

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Galeria
5. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna z systemami Windows 7, 8, 10.
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

objaśnienia pojęć użytych w recenzji



1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: PMW3389,
  • zakres dpi: od 100 do 26000 (przeskok co 100 dpi),
  • maksymalna szybkość: ~10.16 m/s (wg specyfikacji sensora)
  • polling rate: 125, 250, 500 oraz 1000 Hz
  • pleciony kabel o długości ~1.8m,
  • 7 przycisków + scroll,
  • teflonowe ślizgacze,
  • pod dwoma głównymi przyciskami - przełączniki Huano,
  • podświetlenie RGB,
  • opóźnienie kliku ~1 ms, LOD ~1.2 mm
  • sterowniki,
  • wymiary: 124 x 65 x 41mm, szerokość przycisków to ~26 mm,
  • waga bez kabla ~99 g,
  • cena: 169 zł

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Inspiracją dla DM4 Evo był niezwykle popularny Logitech G403. Jest to po prostu trochę zmieniony, w niektórych miejscach poprawiony kształt tego modelu. Jak się popatrzy na fora, najwięcej osób narzekała na zbyt wybrzuszony garb w G403. W DM4 Evo jest on bardziej płaski, dzięki czemu dłoń układa się na niej bardziej naturalnie. Ciągle jest to praworęczna konstrukcja, gdzie wszystkie krawędzie są bardzo dobrze zaokrąglone, jest tutaj bardzo duże miejsca na palce po prawej stronie jak również stabilność jest na najwyższym poziomie. Palce układamy tylko w sposób 1+2+2. Nadaje się pod wszystkie wielkości dłonie wraz z nastawieniem na palm gripa.

Waga:
Waga myszki bez kabla wynosi ~99g, czyli ciągle dla wielu graczy jest optymalna. W porównaniu do Logitecha G403 jest to niemal to samo jakbyśmy korzystali z niej z ciężarkiem. Wyciągając biały panel przez który widzimy podświetlenie można ją zredukować o ~10g. Trzeba się jednak wtedy liczyć z tym, że jakość podświetlenia mocno na tym ucierpi. Jeżeli nie jest to dla nas problem to wizualnie nie ma tragedii, gdyż powstała po takim zabiegu luka jest nieco przysłonięta przez resztę obudowy. DM5 jest bardzo dobrze wyważona posiadając centralny rozkład wagi.

Powierzchnia:
Z wierzchu czujemy lekko gumowaną, matową i chwytną powierzchnię. Jest ona bardzo przyjemna dla dłoni i nie ślizga się. Widać na niej odciski palców. Po bokach dostajemy standardowy plastik. Jest dosyć gładki. Osobom cierpiącym na potliwość dłoni może wydać się dosyć śliski. Nie widać jednak na nim odcisków palców.

Przewód:
Pleciony, ekstremalnie elastyczny i bardzo lekki. Przypomina sznurówkę. Ma średnicę ~3.5 mm i długość ~1.8 m. Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB i pierścieniem ferrytowym. Ma mocny splot, więc nie powinien się zbyt łatwo przetrzeć. Jest tak lekki i elastyczny, że praktycznie go w ogóle nie czuć. Czujemy się jakbyśmy grali na myszce bezprzewodowej. Nie jest potrzebne do niego żadne mouse-bungee. Z myszki wychodzi skierowany na wprost.

Ślizgacze:
Na spodzie znajdują się
trzy teflonowe ślizgacze. Mają dobrze zaokrąglone krawędzie. Są dosyć wysokie (~0.6 mm) więc na miękkich padach nie będą powodować ocieranie spodu myszki o podkładkę. Zapewniają dosyć gładki, niezbyt szybki i w miarę równy ślizg, będąc przy tym bardzo dobrze wyczuwalnymi. Żywotność wydaje się dosyć standardowa, po naszych testach nie ma na nich oznak nadmiernej eksploatacji. Udało nam się je odkleić i przykleić z powrotem bez ich uszkodzenia. W komplecie dostajemy zapasową parę. Sugerujemy zestawiać je ze średnio szybkimi lub szybkimi podkładkami.

Przyciski:
Myszka posiada 7 przycisków standardowych (wszystkie są programowalne) oraz jeden dodatkowy przycisk na spodzie myszki (nie jest programowalny). Główne naciska się ze średnim oporem, są bardzo dobrze wyczuwalne, chrupkie i sprężyste. Można je bardzo szybko i efektywnie wciskać. Nie zdarzyły nam się przypadkowe wciśnięcia. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 4.6 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 3.6/5 (*gdzie 5 to najtwardsze), a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. W naszym egzemplarzu lewy i prawy są identyczne w kliku i minimalnie różne w dźwięku. Zjawisko "overtravel" jest tutaj praktycznie nie odczuwalne (po aktywacji zapada się o ok. milimetr) i mieści się w ogólno przyjętych granicach tolerancji.
Boczne przyciski jest bardzo łatwo sięgnąć, a co najważniejsze nie wciskają się głęboko, co gwarantuje bardzo szybki klik. Feeling ich jest średni, ale są bardzo skuteczne w praktyce (w porównaniu do G403 są mniejsze i mają płytszy klik).
Przyciski na scrollu jest twardy i ma dosyć wyrazisty klik. Można w pełni efektywnie z niego korzystać, gdyż jego naciskanie nie powoduje przypadkowego przekręcania scrolla.
Dwa przyciski do zmiany dpi działają jak należy i nie widzimy z nimi żadnych problemów, z racji na swoje ulokowanie zalecamy ograniczyć ich użytkowanie do minimum. Posiadają dosyć twardy i bardzo krótki klik.
Na spodzie myszki znajdziemy jeszcze przycisk do włączania i wyłączania podświetlenia.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~1 ms. Wynik jest bardzo dobry.

Scroll:
Zastosowano tutaj 24 stopniowy scroll, który charakteryzuje się płynnym, wyrazistym i w miarę cichym przeskokiem. Stopnie są bardzo dobrze zaakcentowane, czujemy lekki opór przy przekręcaniu. Scroll jest osadzony dosyć standardowo (na średniej wysokości), co pozwala na łatwy dostęp do niego (na pewno jest to przydatne w FPS'ach). Nie zauważyliśmy, aby zdarzały się samoczynne przeskoki pomiędzy ząbkami.

Sensor:
W DM4 Evo zastosowano topowy sensor optyczny Pixarta - PMW3389DM. W teorii PMW3389 powinien osiągać większą maksymalną szybkość (do ok. 10m/s) oraz powinien mieć możliwość wyboru natywnie do 16 000 dpi (w praktyce tak nigdzie nie jest). Cechuje się nieskazitelnym feelingiem, responsywnością i wyczuciem prowadzenia kursora. Posiada niski LOD (z możliwością jego konfiguracji), bardzo dobrą kompatybilność z podkładkami oraz brak akceleracji, interpolacji i jitteringu. Sensor jest ulokowany w miarę centralnie. Pod katem działania jest on identyczny jak w innych modelach myszek DM'a.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działał bez zarzutu. LOD (w zależności od podkładki) jest w okolicy 1.2 - 1.6 mm czyli ok. 1 CD.

Dpi – dane podane przez producenta nie odbiegają od naszych pomiarów (+/- 20 dpi, czyli standard). Co ważne nawet przy bardzo wysokich dpi (ponad 10 000) wartości nie odbiegają więcej jak o 100-200 dpi co jest rzadko spotykane. Do wyboru mamy zakresy od 100 do 26000 dpi z przeskokiem co 100 dpi. Dpi ustalamy w sterownikach.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jitter praktycznie nie występuje. Poniekąd, przy wysokich dpi jest to niechlubna zasługa algorytmów wygładzających ruch, które sensor ten bazowo posiada i które aktywują się na wysokich dpi (do tej pory w każdej myszce z tym sensorem spotykaliśmy identyczne zjawisko). Da się to już odczuć przy wartościach od ok. 4000 dpi

Predykcja – powyżej 4000 dpi.

Interpolacja – występuje od 13 000 dpi.

Maksymalna szybkość – maksymalną szybkość jaką udało nam się osiągnąć to ~5 m/s (mierzone na Roccat Taito 2017 XXL), co nie oznacza, że nie da się szybciej (przynajmniej tak wynika ze specyfikacji sensora). W normalnych warunkach przekroczenie tej prędkości jest praktycznie nierealne. Stąd akceleracji negatywnej na pewno nie doświadczycie.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

- 500 Hz
1000 Hz

Polling rate – stabilne 125, 250 oraz 500Hz. Przy 1000Hz mogą występować większe rozbieżności co jest praktycznie zawsze spotykane w tym sensorze i mieści w granicy tolerancji. W tym modelu jest to ograniczone praktycznie do minimum. Przesył danych jest spójny dla wszystkich wartości.

Smoothing i Feeling – Powyżej 1800 dpi w swojej specyfikacji sensor ten posiada dodany smoothing. W praktyce mało kto potrafi to zauważyć. Zapewne ma to na celu (widać to na teście jittera) zwiększenie gładkości ruchu dla wysokich dpi. Feeling jest doskonały - nie było wśród nas osoby, której by się nie spodobał (tak samo dla 500 jak i 1000 Hz). Zaleca się jednak korzystać z myszki do 1800 dpi.

Akceleracja pozytywna – brak.

Jakość:
DM4 Evo jest wyjątkowo dobrze wykonana. Dostajemy grube plastiki, doskonale ze sobą spasowane. Nic się nie ugina, nie ma mowy o przypadkowym np. wciśnięciu przycisku. To na co część osób może jednak zwrócić uwagę to poruszające się na boki o ok. 1 mm przyciski główne. Podczas normalnego użytkowania nie będzie to miało wpływu na grę. Jeżeli jednak ktoś ma ku temu jakieś uprzedzenia, niech wie, że jest to tutaj odczuwalne. W niektórych konstrukcjach bardziej luźne przyciski pozwalają uzyskać miększy klik, stąd tak często jest to spotykane w wielu modelach. Kabel jest wyśmienity, praktycznie jest to ten sam co w modelu DM1 FPS, więc zdążył już przejść wielomiesięczny test jakościowy. Po rozkręceniu myszki (należy odkręcić 4 śrubki znajdujące się pod ślizgaczami) widać 1-częściowe, zaawansowane PCB. Jakość montażu i lutowania wszystkich elementów jest na najwyższym poziomie. Odlew obudowy jest również zrobiony bez zarzutu. Komponenty są miksem tych z górnej półki oraz tych trochę tańszych, ale pewnych i sprawdzonych wcześniej pod kątem jakości. Przy obecnej cenie myszki jest to nieuniknione. Scroll jest doskonale osadzony i nie kiwa się na boki. Soczewka jest również pewnie osadzona.

Po kilkuset godzinach spędzonych w różnego rodzaju grach nie zanotowaliśmy żadnych problemów z działaniem któregokolwiek komponentu.

  • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników Huano Blue Shell o żywotności 20 mln kliknięć. Przy obecnej produkcji Omrona i ich kontroli jakości, przełączniki Huano wydają się pewniejszym wyborem pod kątem jakości.
  • Przełącznik pod scrollem to Huano Green (5 mln kliknięć).
  • Pod dwoma przyciskam bocznymi zastosowano przełączniki MWK typu tactile (3 mln kliknięć).
  • Pod przyciskami do zmiany dpi zastosowano przełączniki Huano White (3 mln kliknięć).
  • Scroll jest firmy ALPS.
  • Mikro-kontroler jest firmy Bayi - BY8832 (posiada wbudowaną pamięć i LED kontroler w jednym). Ostatnim czasy coraz częściej widzimy go u wszystkich producentów. Jest to trochę tańszy odpowiednik Holteka.
  • Soczewka jest oryginalna Pixarta.

3. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: https://dreammachines.pl/pl/drivers Testowane na wersji V1.0.5.

Sterowniki działają płynnie i nie obciążają systemu. Nie mają wpływu na działanie sensora. Myszka zapamiętuje wszystkie ustawienia. Możemy tworzyć własne profile. Jedyne na co po instalacji sterowników trzeba zwrócić uwagę to odkliknięcie checkboxa "popraw precyzję kursora" będącym niczym innym jak akceleracją.

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • dowolne zaprogramowanie 7 przycisków (dostępny jest cały szereg różnych opcji),
  • tworzenie 12 profili,
  • zmianę dpi w zakresie od 100 do 26000dpi,
  • zmianę polling rate,
  • ustawienia szybkości przewijania scrolla,
  • zmianę szybkości podwójnego kliknięcia,
  • kontrolę podświetlenia,
  • tworzenie makr.

W edytorze makr możemy ustawiać interwał czasowy pomiędzy wciśnięciami, nagrywać przyciski z klawiatury oraz myszki (maksymalnie do 84 akcji) oraz wybrać sposób powtarzalności makra (podczas przytrzymania, do ponownego wciśnięcia lub wybraną ilość razy).

Podświetlenie jest mocnym punktem tego modelu. Osobom, dla których jest to ważny element powinno się spodobać. Dostajemy tutaj nietypowe podświetlenie, które wydostaje się jakby spod myszki, tworząc przyjemną delikatną poświatę. Do dyspozycji jest 9 różnych trybów wyświetlania (m.in. fala, oddychanie, jeden kolor, migotanie, wielokolorowe) oraz istnieje możliwość jego całkowitego wyłączenia (można też to zrobić z pozycji myszki przyciskiem u spodu myszki. Tryby podświetlenia ustalamy dla całej myszki (scroll, boki i logo). Panel dolny, scroll oraz logo nie posiadają zaciemnień. Do dyspozycji jest cała paleta barw (RGB). Jeżeli posiadacie inne rzeczy przy komputerze w barwach RGB to z pewnością ten model Wam przypasuje. W niektórych trybach można ustalić kierunek poruszania się podświetlenia oraz jego intensywność.


4. Galeria

kliknij w zdjęcie, aby powiększyć


5. Podsumowanie i ocena

Mieliśmy okazję uczestniczyć w testach oraz zawrzeć parę sugestii przy powstawaniu tego modelu. Fakt, że jest to model podobny do G403 nie jest przypadkiem, a zabiegiem celowym. Udało się uzyskać bardzo wygodny kształt, bez konieczności pójścia na kompromisy. Zarówno osoby o większych jak i o mniejszych dłoniach powinny być z niego zadowolone. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie jest to model, która podąża za obecnymi trendami ultra-lekkich myszek. Jest to raczej model dla tej drugiej grupy, dla których waga 100g ciągle wydaje się najoptymalniejszym rozwiązaniem. DM4 jest pozbawiona wad, które mogłyby wpłynąć na poziom naszej gry (chyba, że ktoś nie potrafi się pogodzić, z poruszającymi się na boki o ok. milimetr przyciskami głównymi, które na pewno nie sprawią, że nagle przestaniemy trafiać heady w CS'ie ;)). Topowy sensor PMW3389, lekki i miękki kabel, chrupkie przyciski, scroll ALPS'a zapewniają naprawdę bardzo przyjemne doznania. DM4 Evo posiada stosunkowo wolne ślizgacze, aby móc ją parować ze średnio szybkimi lub szybszymi podkładkami jakich jest obecnie więcej na rynku. Zamierzony zabieg w celu poprawy kontroli w połączeniu z DM Padem. Jest to też model, który wizualnie powinien spodobać się większości użytkownikom za sprawą bardzo ładnego podświetlenia oraz eleganckiej i dosyć prostej bryły, która powinna wpasować się w każde stanowisko. Do tego dostajemy pakiet sterowników, w których zawarte są wszystkie najważniejsze opcje wraz z makrami.
Celem wypuszczenia na rynek DM4 Evo było poszerzenie oferty Dream Machines o niezwykle uniwersalny model do pracy i grania, którego do tej pory nie było. Za sprawą niewygórowanej ceny udało się to osiągnąć. Jeżeli jesteś użytkownikiem, który preferuje wagę myszki w okolicy 100g oraz dobrze wyprofilowany praworęczny kształt to DM4 Evo jest myszką, którą zdecydowanie powinieneś spróbować.

Cena w dniu publikacji - 169 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 06.2020)
  • kształt - 5
  • waga - 4
  • powierzchnia - 4
  • przewód - 5
  • ślizgacze - 4.3
  • przyciski - 4.4
  • scroll - 4.8
  • sensor - 5*
  • jakość - 4.2
  • sterowniki - 4.2
  • competitive gaming – 4.7/5

-*do 4000dpi

_

Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.