SPC Gear GK550 Omnis

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

 • klawiatura typu fullsize
 • rodzaj przycisków: mechaniczne Kailh RGB Red, BrownBlue
 • układ klawiszy - US/INT (długi shift, długi enter, długi backspace)
 • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 464 mm x 140 mm x 30 - 39 - 48 mm
 • waga klawiatury bez kabla: ~850 g
 • podświetlenie: RGB
 • połączenie – USB
 • sterowniki (w tym makra)
 • 6/N-key rollover
 • podpórka pod nadgarstki (464 mm x 55 mm)
 • kabel – pleciony, o długości ~1.9 m
 • cena: 279 zł - Kailh Brown / Red / Blue

Według naszych testów klawiatura jest kompatybilna z systemami 7, 8 i 10. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze podpórkę, instrukcję obsługi oraz keycaps puller.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Klawiatura posiada tzw. float design czyli nie ma zabudowanej obudowy, a wszystkie przełączniki są przytwierdzone bezpośrednio do aluminiowej płyty. Owa płyta jest bezpośrednio połączona z plastikową podstawą, między którymi znajduje się już tylko płyta z obwodem drukowanym. Poziom spasowania jest perfekcyjny, jak również poziom wykończenia krawędzi - nigdzie nie ma ostrej krawędzi. Konstrukcja jest bardzo sztywna i stabilna - nie ma mowy, żeby się uginała. Brak jakichkolwiek luzów. W swojej cenie jakość wykonania stoi naprawdę na bardzo wysokim poziomie.
Z wyglądu klawiatura posiada dosyć prosty, schludny, elegancki wygląd. Aczkolwiek, zastosowana tutaj czcionka sprawia, że klawiaturze brakuje trochę elementów nowoczesności. Można powiedzieć, że jest bardzo grzecznie i klasycznie. Plusem jest, że włączając podświetlenie klawiatura dużo zyskuje na wyglądzie.

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury musimy odkręcić kilkanaście śrubek znajdujących się na aluminiowej płycie. Odbywa się to bez żadnych problemów. Po otwarciu widzimy schludną, dobrze wykonaną PCB. Luty i wszystkie łączenia są bardzo dokładne. Mocowanie kabla oraz gwintów jest również bez zarzutów.
Zastosowano tutaj mikro-kontroler firmy Vision (VS11K09A), który często można spotkać w tańszych urządzeniach (niestety nie znaleźliśmy o nim żadnych informacji) oraz LED kontroler tej samej firmy. Dużym plusem są zastosowane tutaj SMD LEDy, które w tej cenie klawiatury są bez wątpienia sporym jej plusem.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US INT (długi shift, krótki enter, długi backspace). Zastosowana tutaj czcionka paru osobom kojarzyła się z tą widoczną w telefonach z wielką numeryczna klawiaturką przeznaczonych dla starszych osób :P. Na plus trzeba jej jednak przyznać, że nie ma żadnych udziwnień, ani nieczytelnych znaków. Wysokość keycapsów jest standardowa dla klawiatur wysoko-profilowych (9 - 11 mm). Bez problemu można stosować zamienniki innych producentów, gdyż rozstaw i szerokość keycapsów jest uniwersalna (szerokość spacji 117 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o 11 mm, co naszym jest dobrą odległością.
Keycapsy zostały wykonane z tworzywa ABS. W dotyku czujemy gumowaną powierzchnię. Mają lekko cylindryczny kształt oraz posiadają dużą powierzchnię - wydają się dosyć duże w porównaniu do wielu innych keycapsów. Przypominają takie kwadratowe bryły o średnio zaokrąglonych krawędziach. Nie są zbyt grube i łatwo uginają się pod palcami (ściskając ich boki).
Symbole na keycapsach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki) - czcionka na pewno nie zejdzie, więc pod tym względem nie mamy o co się martwić. Standardem dla tego rodzaju keycapsów jest to, że z czasem ich powierzchnia staje się bardziej śliska, mniej przyjemna w dotyku.

Przełączniki i stabilizatory:
W modelu GK550 Omnis znajdziemy przełączniki Kailh. Które są szacowane na 70 mln kliknięć. Obecnie niemal dorównują już jakością niemieckim odpowiednikom Cherry MX. W trakcie testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z tzw. chattering'iem (niechciane, podwójne kliknięcie).
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów wzorowanych na Cherry MX. W praktyce spisują się bez większych zarzutów. Stabilizacja jest całkiem dobra jak na ten segment cenowy. Naciskając na brzeg dłuższych przycisków czujemy, że klik jest niemal taki sam jakbyśmy naciskali na jego środek. Jednak te dłuższe przyciski poruszają się dosyć znacząco na boki. To co nam się jeszcze nie podobało, to metaliczny pogłos podczas wciskania spacji co powoduje, że spacja wydaje się dużo głośniejsza od reszty przycisków. Niemniej z czasem przestaje się na to zwracać uwagę.

Kabel:
Jest pleciony, gruby (4.3mm), solidny, ale dosyć mało elastyczny (jest dosyć toporny i ciężko go ułożyć na biurku). Sprawia całkiem dobre wrażenie. Jest dobrze osadzony w klawiaturze. Jest dosyć długi (ma 1,9m). Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB oraz pierścieniem ferrytowym.

Profil, nóżki i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 4 gumowe stopki, które całkiem dobrze utrzymują klawiaturę w miejscu. Jak położymy na niej dłonie to praktycznie się nie porusza. Po rozłożeniu nóżek (które są gumowane) dalej pewnie trzyma się podłoża. Ogólnie mówiąc stabilność jest na bardzo dobrym poziomie.
Profil w klawiaturze całkiem dobrze dobrany i to zarówno z jak i bez rozłożonych nóżek. P
o wielu godzinach grania/pisania nie odczuwamy dyskomfortu, a wręcz przeciwnie, gdyż ręce wydają się wypoczęte z racji na stosunkowo niski profil. Zdecydowanie jest wygodnie. Nie oznacza to, że nie mogłoby być lepiej - osoby o większych dłoniach często potrzebują większego nachylenia i tu przydałaby się jeszcze jedna opcja rozłożenia nóżek. Wraz z klawiaturą dostajemy odczepianą podpórkę (łączy się na magnesach), która szczerze powiedziawszy nie jest potrzebna i nie wpływa znacząco na komfort. Na jej spodzie znajduje się 6 gumowych stopek, które zapewniają dobrą stabilność. Przy normalnej i większej dłoni (18+ cm) praktycznie niczego nie podpiera (mamy jedynie niewielki kontakt z nią w okolicy kciuka). Niemniej główną jej zaletą jest łatwiejsze sięganie do rzędu F1-F12, gdyż wtedy opieramy na niej faktycznie dłoń. Ogólnie fajnie, że jest, ale i bez niej jest nam wygodnie.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
Gk550 Omnis dostępna jest aż na 3 rodzajach przełączników Kailh RGB Brown, Red i Blue. Nasz egzemplarz testowy wyposażony jest w Brown'y (brązowe). Według specyfikacji są one identyczne w kliku jak niemieckie Cherry MX Brown, tj. siła nacisku potrzebna do aktywacji przycisku to ~55g, które potrzebujemy, aby przejść przez punkt "haczenia", po którym następuje faktyczna aktywacja na wysokości ok. 2 mm (przycisk wciska się całkowicie na głębokość 4 mm). Tuż za punktem nacisku, czuć jak gładko i lekko przycisk dobija do samego dołu. Cały proces ilustruje grafika poniżej. Jak to już opisaliśmy w naszym poradniku - jest to rodzaj przełącznika, który uchodzi za najlepszy kompromis dla osób, które po równo piszą i grają. To co je wyróżnia to charakterystyczne "tyknięcie”, które czujemy prawie w połowie naciśnięcia przycisku. Owe „tyknięcie” nie jest słyszalne, jedynie odczuwalne pod palcem - coś jakby klawisz, podczas wciskania zahaczał o ziarenko piasku lub jakąś małą wypustkę. Na pewno, dzięki temu łatwiej nam pisać bez konieczności dociskania przycisku do końca oraz mamy sygnał zwrotny, że go wcisnęliśmy. Klawisze aktywują się lekko, dzięki czemu nie odczuwamy zmęczenia podczas długich komputerowych sesji. Przyciski nadadzą się do każdej gry, gdyż nie ma żadnych problemów np. z podwójnym „tapowaniem”, mimo że odbywa się to minimalnie wolniej niż na black czy red-ach. W grach naprawdę ciężko to odczuć. Są troszkę mniej sprężyste od redów i black, ale bardziej od blue. Głośność ich jest na poziomie redów (minimalnie głośniejsze, o trochę innym dźwięku). Jako, że przyciski te są najbardziej uniwersalne, z powodzeniem można z nich korzystać we wszystkich grach.

UWAGA: Zauważyliśmy, że w przeciągu ostatnich lat, klik Kailh Brown (oraz Kailh Brown RGB) nieznacznie, ale się zmienił. Znacznie bardziej upodobniły się do Cherry MX Brown. Na tyle, że na pierwszy rzut oka ciężko jest wyczuć, który jest który. O ile wcześniej większa "liniowość" występowała w Kailhach, tak teraz różnice te się zatarły. Niemniej porównując klik do Cherry MX RGB można zauważyć, że to w Kailhach moment aktywacji, specyficzny guzek, który  czujemy w trakcie kliku jest bardziej wyczuwalny niż ma to miejsce w Cherry MX RGB. Jest to jednak bardzo subtelna różnica. 

Na klawiaturze GK550 Omnis klik wszystkich przycisków jest bardzo równy i jednolity, co wcześniej nie było aż tak klarowne. Również na tym tle widać poprawę jakości tych przełączników.

Szybkość rejestracji kliku to ok. 8 ms.

Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada opcję 6KRO oraz NKRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.

⇒ 6-KRO, czyli możemy aktywować naraz do 6 wybranych przycisków na klawiaturze.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje rozmaity wachlarz funkcji:

Fn + F5-F11: sterowanie multimediami
Fn + F1: mój komputer
Fn + F2: przeglądarka internetowa
Fn + F3: kalkulator
Fn + F4: odtwarzacz muzyki
Fn + klawisz Windows: blokada klawisza Windows
Fn + F12: podświetlenie boku klawiatury
Fn + Pouse: 6/N-key rollover
Fn + W: zamiana WSAD ze strzałkami
Fn + strzałki, "-", "=", L1 do L6, 1 do 0: kontrola podświetlenia

Klawiatura ma również opcję nagrywania makr w locie (Fn + Esc). W razie czego możemy zresetować ją do ustawień fabrycznych (Fn + Esc a następnie F1+F3+F5). Klawiatura posiada wbudowaną pamięć. Zapamiętuje ostatnie używane tryby podświetlenia, ale nie zapamiętuje blokady przycisku Windows. 

Podświetlenie:
Podświetlenie jest bardzo mocnym punktem tej klawiatury. Do dyspozycji dostajemy całą paletę barw - RGB. W sterownikach możemy faktycznie wybrać praktycznie dowolny kolor. W praktyce jest to kilkanaście kolorów jakie da się rozróżnić na klawiaturze, część po prostu jest bardziej wyblakła i w ten sposób powstają inne kolory niż bazowe. Jako, że zastosowano tutaj przeźroczyste przełączniki w wersji RGB (wraz z SMD LED'ami), to światło jakie dają jest bardzo wyraźne i barwne - znaki są równo podświetlone.

Poza z góry predefiniowanymi 18 trybami mamy też możliwość wyboru własnego podświetlenia dla dowolnego przycisku. Każdy tryb cechuje się świetną płynnością animacji (np. fale światła przechodzą płynnie po literkach i wygaszają się bez klatkowania). Co ciekawe w wielu trybach możemy ustawić kierunek przejścia światła oraz jego szybkość, jak również wybrać kolor.
Poniżej na filmiku możecie zobaczyć kilka przykładowych trybów:  

Do wyboru jest 5 poziomów (w tym wyłączone) podświetlenia co naszym zdaniem powinno zadowolić każdego. Nawet na najwyższym poziomie, podświetlenie nie wydaje się zbyt jasne, a jest raczej wyraźne i dobrze oddające głębię barw. Cieszy nasz fakt, że klawiatura pamięta zarówno tryb jak i poziom jasności gdy podpinamy ją ponownie. Sterowanie podświetleniem jest bardzo proste i intuicyjne, dodatkowo wszystko jest opisane bardzo czytelnie w instrukcji. Powyżej sekcji numerycznej widnieją trzy mało inwazyjne diody informujące o zapalonym Capsie, NumLock oraz GameMode.

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: https://spcgear.com/wsparcie/oprogramowanie/ wersja V1.0.
Sterowniki działają bardzo płynnie i nie obciążają systemu. Klawiatura zapamiętuje zmianę ustawień podświetlenia. Po instalacji sterowników znika możliwość zmiany profilu podświetlenia przy pomocy kombinacji Fn + 1 do 0. Można jednak zainstalować plik, który cofa do stanu sprzed instalacji sterowników. W makrach i pod przyciskami możemy nagrywać tylko przyciski z klawiatury.

Oprogramowanie umożliwia nam:

 • kontrolę podświetlenia,
 • zmianę polling rate,
 • wybór profilu,
 • przypisanie innych funkcji pod dowolny przycisk,
 • tworzenie makr (brak możliwości wyboru sposoby powtarzalności aktywacji makra).

UWAGA: aby móc aktywować makra i żeby działały akcje przypisane w sterownikach pod dowolny przycisk, musimy włączyć tryb dla graczy (Fn + przycisk Windows). Pamiętajcie, że po włączeniu komputera trzeba to wykonywać za każdym razem.


4. Podsumowanie

W segmencie cenowym 200-300 zł, wśród klawiatur mechanicznych niepodzielnie rządzą przełączniki Kailh. Na tle ostatnich lat ich jakość znacznie się poprawiła, wręcz mówi się, że już dorównują pod tym względem Cherry MX. Nic więc dziwnego, że firma SPC Gear w swojej najnowszej klawiaturze postawiła właśnie na Kailhy. Model GK550 Omnis wyposażony jest w brązowe, czerwone lub niebieskie przełączniki RGB. Trochę szkoda, że nie ma wyboru jeszcze Kailh (Silver) Speed, które są ciągle mało popularne, a rzesza graczy z pewnością by właśnie po nie sięgała. Tak czy inaczej, możliwość wyboru aż 3 rodzai jest i tak godna pochwały. Jakość tego modelu również budzi w nas bardzo pozytywne reakcje. Podwójne PCB, schludnie wykonane, co prawda elektronika jest trochę budżetowa - chip firmy Vision - nie notuje on jednak zbyt wielu awarii, co widać w jak wielu klawiaturach z tego segmentu (jak i z wyższego) cenowego występuje i jaki jest tam stabilny. Obudowa jest mocna, nie ugina się, nie powinna pęknąć ani trzeszczeć. Jedynie keycapsy mogą po jakimś czasie ulec uszkodzeniu, gdyż zbyt grube nie są. Niemniej nie jest to powód do zmartwienia, na pewno nie na najbliższe dwa lata. Stabilizatory pod dłuższymi przyciskami są w porządku, jednak dałoby się je trochę poprawić. Fani podświetlenia RGB dostają tutaj całą masę "fajerwerków" i przy tym wygląda to wszystko naprawdę ładnie. Pisanie i grania po wiele godzin nie powinno przysparzać problemów, nachylenie jest odpowiednie, do tego kto chce może korzystać z dołączanej podpórki pod nadgarstki. Rozstaw przycisków jest standardowy, więc od razu będzie nam się dobrze z klawiatury korzystało. Plusem jest, że kto chce spersonalizować swoją klawiaturą może to zrobić za pomocą sterowników, w których znajdziemy praktycznie wszystkie podstawowe funkcje dot. podświetlenia jak i przypisywania różnych funkcji pod klawiszami.
Reasumując za niecałe 300 zł dostajemy kawał solidnej klawiatury. Ocena wizualna jest mocno subiektywna, co widać było wśród osób testujących. Niemniej, jeżeli jesteście na tak pod tym względem, to reszta elementów powinna przypaść wam do gustu. Model GK550 Omnis jest z pewnością warty polecenia. 

Cena w dniu publikacji ~279 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj Kailh BrownKailh Red / Kailh Blue

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 01.2019)
  • wygoda - 4.3
  • jakość - 4
  • funkcjonalność - 4.3
  • design - 3.9
  • opłacalność - 4.4
  • sterowniki - 3.8
_

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.