SPC Gear GK530 Tournament & GK540 Magna

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

GK530 Tournament

  • klawiatura typu tenkeyless
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Kailh RGB Red, Brown, Blue
  • układ klawiszy - US/INT (długi shift, długi enter, długi backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 361 mm x 133 mm x 29 - 40 - 50 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~880 g
  • podświetlenie: RGB
  • połączenie – USB
  • sterowniki (w tym makra)
  • 6/N-key rollover
  • kabel – pleciony, o długości ~1.9 m
  • cena: 199 zł - Kailh Brown / Red / Blue

GK540 Magna

  • klawiatura typu fullsize
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Kailh RGB Red, Brown, Blue
  • układ klawiszy - US/INT (długi shift, długi enter, długi backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 464 mm x 140 mm x 29 - 40 - 50 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~1070 g
  • podświetlenie: RGB
  • połączenie – USB
  • sterowniki (w tym makra)
  • 6/N-key rollover
  • kabel – pleciony, o długości ~1.9 m
  • cena: 239 zł - Kailh Brown / Red / Blue

Według naszych testów klawiatura jest kompatybilna z systemami 7, 8 i 10. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze instrukcję obsługi oraz keycaps puller (na spodzie klawiatury).


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Oba modele posiadają otwartą budowę czyli tzw. float design, gdzie przełączniki są przytwierdzone bezpośrednio do aluminiowej płyty, które jest osadzona w plastikowej bazie. Tak naprawdę jedyną różnicą w wyglądzie między GK530 a GK540 jest oczywiście brak sekcji numerycznej w modelu TKL (tenkeyless) i inne ułożenie logo producenta. Jakość wykonania, użyte materiały i wszelkie wykończenia są identyczne. Trzeba nadmienić, że względem modelu GK550 jedyną różnicą między klawiaturami jest obudowa.
Biorąc pod uwagę fakt, że modele te należą do budżetowych mechaników to jesteśmy mile zaskoczeni jak dobrze i solidnie prezentuje się cała konstrukcja. Perfekcyjne spasowanie, dobre materiały, dbałość o wykończenia i stabilność z pewnością wyróżnia ten model na tle konkurencji z tego segmentu cenowego.
To co nam się akurat podoba w wyglądzie to brak "gamingowego" wyglądu. Chociaż jest to klawiatura w dużej mierze przeznaczona dla graczy, to uwierzcie, że znacznie lepiej się prezentuje na biurku w obecnej formie, niż gdyby postawiono na szereg udziwnień i dodatków w jej wyglądzie. Jest schludnie, prosto i elegancko!

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury (obie wersje) musimy odkręcić kilkanaście śrubek znajdujących się na górnej płycie. Odbywa się to bez żadnych problemów. Po otwarciu widzimy schludną, dobrze wykonaną PCB. Luty i wszystkie łączenia są bardzo dokładne. Mocowanie kabla oraz gwintów jest również bez zarzutów. Jedynie widać trochę resztek po kleju lutowniczym.
Zastosowano tutaj mikro-kontroler firmy Vision (VS11K09A), który często można spotkać w tańszych urządzeniach (niestety nie znaleźliśmy o nim żadnych informacji) oraz LED kontroler tej samej firmy. Dużym plusem są zastosowane tutaj SMD LEDy, które w tej cenie klawiatury są bez wątpienia sporym jej plusem.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Obie klawiatury posiadają te same keycapsy i ten sam układ. W modelu GK550 również użyto identycznych. Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US INT (długi shift, krótki enter, długi backspace). Zastosowana tutaj czcionka paru osobom kojarzyła się z tą widoczną w telefonach z wielką numeryczna klawiaturką przeznaczonych dla starszych osób :P. Na plus trzeba jej jednak przyznać, że nie ma żadnych udziwnień, ani nieczytelnych znaków. Wysokość keycapsów jest standardowa dla klawiatur wysoko-profilowych (9 - 11 mm). Bez problemu można stosować zamienniki innych producentów, gdyż rozstaw i szerokość keycapsów jest uniwersalna (szerokość spacji 117 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o jedynie 11 mm, co naszym jest dobrą odległością.
Keycapsy zostały wykonane z tworzywa ABS. W dotyku czujemy gumowaną powierzchnię. Mają lekko cylindryczny kształt oraz posiadają dużą powierzchnię - wydają się dosyć duże w porównaniu do wielu innych keycapsów. Przypominają takie kwadratowe bryły o średnio zaokrąglonych krawędziach. Nie są zbyt grube i łatwo uginają się pod palcami (ściskając ich boki).
Symbole na keycapsach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki) - czcionka na pewno nie zejdzie, więc pod tym względem nie mamy o co się martwić. Standardem dla tego rodzaju keycapsów jest to, że z czasem ich powierzchnia staje się bardziej śliska, mniej przyjemna w dotyku.

Przełączniki i stabilizatory:
W modelu GK530 i GK540 znajdziemy przełączniki Kailh. Które są szacowane na 70 mln kliknięć. Obecnie dorównują już jakością niemieckim odpowiednikom Cherry MX. W trakcie testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z tzw. chattering'iem (niechciane, podwójne kliknięcie).
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów wzorowanych na Cherry MX. W praktyce spisują się bez większych zarzutów. Stabilizacja jest całkiem dobra jak na ten segment cenowy. Naciskając na brzeg dłuższych przycisków czujemy, że klik jest niemal taki sam jakbyśmy naciskali na jego środek. Stabilizatory są dobrze nasmarowane, dzięki czemu chodzą cicho i gładko.

Kabel:
Jest pleciony, gruby (4.3mm), solidny, ale dosyć mało elastyczny (jest dosyć toporny i ciężko go ułożyć na biurku). Sprawia całkiem dobre wrażenie. Jest dobrze osadzony w klawiaturze - nie jest odpinany. Jest dosyć długi (ma 1,9m). Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB oraz pierścieniem ferrytowym. Ten sam kabel jest w modelu GK550.

Profil, nóżki i gumowe stopki:
Klawiatury posiadają 4 gumowe stopki, które całkiem dobrze utrzymują klawiaturę w miejscu. Jak położymy na niej dłonie to praktycznie się nie porusza. Po rozłożeniu nóżek (które są gumowane) dalej pewnie trzyma się podłoża. Ogólnie mówiąc stabilność jest na bardzo dobrym poziomie.
Profil w klawiaturze całkiem dobrze dobrany i to zarówno z jak i bez rozłożonych nóżek. P
o wielu godzinach grania/pisania nie odczuwamy dyskomfortu, a wręcz przeciwnie, gdyż ręce wydają się wypoczęte z racji na stosunkowo niski profil. Zdecydowanie jest wygodnie. Nie oznacza to, że nie mogłoby być lepiej - osoby o większych dłoniach często potrzebują większego nachylenia i tu przydałaby się jeszcze jedna opcja rozłożenia nóżek. Profil jest identyczny jak w modelu GK550.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
GK530 i GK540 Omnis dostępne są na 3 rodzajach przełączników Kailh RGB Brown, Red i Blue. Nasz egzemplarz testowy wyposażony jest w Blue dla GK540 i Red dla GK530. Według specyfikacji są one niemal identyczne w kliku jak ich niemieckie odpowiedniki Cherry MX. Kailh Red to typowe linearne przełączniki, które bardzo gładko, równo i bez oporu wciskają się na całej długości. Są to przełączniki typowe dla graczy, na których jednak nie pisze się zbyt dobrze z racji na brak reakcji zwrotnej i dużą lekkość kliku, co skutkuje często popełnianymi błędami. Kailh Blue to głośne, klikające przełączniki z mocnym efektem zwrotnym w postaci odczuwalnego kliknięcia a'la zapadka. Są idealna do pisania. W grach dla wielu osób ciągłe klikanie wydaje się rozpraszające, stąd nie są zalecany zwłaszcza pod FPS'y. Na klawiaturach GK530 i GK540 Omnis klik wszystkich przycisków jest bardzo równy i jednolity, co jest w dużej mierze zasługą poprawy jakości przełączników Kailh.

UWAGA: Zauważyliśmy, że w przeciągu ostatnich lat, klik wszystkich przełączników Kailh nieznacznie, ale się zmienił. Znacznie bardziej upodobniły się do Cherry MX. Na tyle, że na pierwszy rzut oka ciężko jest wyczuć, który jest który. Mile jesteśmy zaskoczeni obecnymi przełącznikami Kailh Red, gdyż te produkowane jakiś czas temu, były znacznie mniej przyjemne w odbiorze jak Cherry MX. 

Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.

Szybkość rejestracji kliku to ok. 8 ms.

rodzaj przełącznika: Kailh Red Kailh Blue
typ: liniowy dźwiękowo - dotykowe
dystans całkowity: ~4 mm 4 mm
punkt aktywacji: ~1.9 mm 1.9 mm
siła nacisku do aktywacji: 50±10 g 50±10 g
siła nacisku ogólnie: - 60±10 g

Sposób działania przełączników Kailh jest identyczny jak w Cherry MX.


N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada opcję 6KRO oraz NKRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.

⇒ 6-KRO, czyli możemy aktywować naraz do 6 wybranych przycisków na klawiaturze.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje rozmaity wachlarz funkcji:

Fn + F5-F11: sterowanie multimediami
Fn + F1: mój komputer
Fn + F2: przeglądarka internetowa
Fn + F3: kalkulator
Fn + F4: odtwarzacz muzyki
Fn + klawisz Windows: blokada klawisza Windows
Fn + F12: podświetlenie boku klawiatury
Fn + Pause: 6/N-key rollover
Fn + W: zamiana WSAD ze strzałkami
Fn + strzałki, "-", "=", L1 do L6, 1 do 0: kontrola podświetlenia

Klawiatura ma również opcję nagrywania makr w locie (Fn + Esc). W razie czego możemy zresetować ją do ustawień fabrycznych (Fn + Esc a następnie F1+F3+F5). Klawiatura posiada wbudowaną pamięć. Zapamiętuje ostatnie używane tryby podświetlenia, ale nie zapamiętuje blokady przycisku Windows.

Podświetlenie:
Podświetlenie jest bardzo mocnym punktem tej klawiatury. Do dyspozycji dostajemy całą paletę barw - RGB. W sterownikach możemy faktycznie wybrać praktycznie dowolny kolor. W praktyce jest to kilkanaście kolorów jakie da się rozróżnić na klawiaturze, część po prostu jest bardziej wyblakła i w ten sposób powstają inne kolory niż bazowe. Jako, że zastosowano tutaj przeźroczyste przełączniki w wersji RGB (wraz z SMD LED'ami), to światło jakie dają jest bardzo wyraźne i barwne - znaki są równo podświetlone.

Poza z góry predefiniowanymi 18 trybami mamy też możliwość wyboru własnego podświetlenia dla dowolnego przycisku. Każdy tryb cechuje się świetną płynnością animacji (np. fale światła przechodzą płynnie po literkach i wygaszają się bez klatkowania). Co ciekawe w wielu trybach możemy ustawić kierunek przejścia światła oraz jego szybkość, jak również wybrać kolor.

Do wyboru jest 5 poziomów (w tym wyłączone) podświetlenia co naszym zdaniem powinno zadowolić każdego. Nawet na najwyższym poziomie, podświetlenie nie wydaje się zbyt jasne, a jest raczej wyraźne i dobrze oddające głębię barw. Cieszy nasz fakt, że klawiatura pamięta zarówno tryb jak i poziom jasności gdy podpinamy ją ponownie. Sterowanie podświetleniem jest bardzo proste i intuicyjne, dodatkowo wszystko jest opisane bardzo czytelnie w instrukcji. W wersji fullsize powyżej sekcji numerycznej widnieją trzy mało inwazyjne diody informujące o włączonym Capsie, NumLock oraz GameMode. W wersji tenkeyless nad strzałkami znajdują się dwie diody informujące o Capsie i GameMode. Takie samo podświetlenie jest w modelu GK550.

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: https://spcgear.com/wsparcie/oprogramowanie/ wersja V1.0.
Sterowniki działają bardzo płynnie i nie obciążają systemu. Klawiatura zapamiętuje zmianę ustawień podświetlenia. Po instalacji sterowników znika możliwość zmiany profilu podświetlenia przy pomocy kombinacji Fn + 1 do 0. Można jednak zainstalować plik, który cofa do stanu sprzed instalacji sterowników. W makrach i pod przyciskami możemy nagrywać tylko przyciski z klawiatury. Sterowniki są identyczne dla modeli GK530, GK540 i GK550.

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • kontrolę podświetlenia,
  • zmianę polling rate,
  • wybór profilu,
  • przypisanie innych funkcji pod dowolny przycisk,
  • tworzenie makr (brak możliwości wyboru sposoby powtarzalności aktywacji makra).

UWAGA: aby móc aktywować makra i żeby działały akcje przypisane w sterownikach pod wybrany przycisk, musimy włączyć tryb dla graczy (Fn + przycisk Windows). Pamiętajcie, że po włączeniu komputera trzeba to wykonywać za każdym razem.


4. Podsumowanie

W czasach gdy różnice między przełącznikami Kailh a Cherry MX się niemal zatarły, oferta klawiatur mechanicznych z Kailhami stała się znacznie atrakcyjniejsza. To, że są łatwo dostępne w niskiej cenie sprawia, że praktycznie każdy może sobie już pozwolić na dobrego mechanika. SPC Gear oferuje właśnie dwa takie modele GK530 Tournament i GK540 Magna. Na tle konkurencji mają jednak sporą przewagę. Po pierwsze mamy możliwość wyboru czy chcemy pełnowymiarowy model czy pozbawiony sekcji numerycznej tzw. tenkeyless. To co nam się podoba w produktach od SPC Gear to wybór prostego, klasycznego i eleganckiego designu. Klawiatury prezentują się naprawdę bardzo dobrze. Na "pokładzie" znajdziemy do tego barwne, wyraźne podświetlenie RGB (z różnymi opcjami wyświetlania), szereg skrótów multimedialnych i to co jest rzadko spotykane w takim przedziale cenowym sterowniki z makrami. Jakość tych klawiatur posiada rewelacyjny stosunek do ceny. Co zresztą widać również w innych produktach tej marki. Podzespoły może i są tańsze to jednak użyto tutaj sprawdzone i pewne elementy. Przypominamy, że w ofercie SPC Gear jest również niemal ta sama klawiatura co dwie recenzowane, różniąca się jedynie wyglądem oraz posiadająca podpórkę pod nadgarstki tj. model GK550.
Biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo się zmieniły przełączniki Kailh
i jak wraz z tym wzrosła przyjemność z ich korzystania, to z czystym sumieniem możemy polecić Wam oba recenzowane modele. Fakt, że możecie sobie wybrać kolor przełączników z trzech dostępnych opcji sprawia, że jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Klawiatury śmiało rekomendujemy!

Cena w dniu publikacji modelu GK530 Tournament ~ 199 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj Kailh Brown / Kailh Red / Kailh Blue

Cena w dniu publikacji modelu GK540 Magna ~ 239 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj Kailh Brown / Kailh Red / Kailh Blue

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 03.2019)
    • wygoda - 4.3
    • jakość - 4
    • funkcjonalność - 4.3
    • design - 3.8
    • opłacalność - 4.5
    • sterowniki - 3.8

plus za możliwość wyboru wersji fullsize i TKL

_

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.