QPAD MK-50 i MK-85

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania
3. Funkcjonalność
4. Wygoda
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  MK-50 MK-85
rodzaj przycisków*
Cherry MX Red, Brown
Cherry MX Red, Brown
wymiary i waga
455x155x35  // 1,27 Kg
połączenie
PS2 (+przejściówka usb)
USB
n-key rollover pełne przez PS2
 pełne
podświetlanie – Jest (4 tryby) brak
4 tryby (na czerwono)
programowalne przyciski
brak 10 dowolnie wybranych przycisków
hub/audio
brak x2 usb // audio i mic
podpórka pod nadgarstek jest
jest
kabel gumowy 2m
pleciony 2m
cena ok. 300zł
ok. 500zł
*poprzez oficjalną stronę QPAD-a można zamówić inne typy przełączników

 

qpad mk5085
qpad mk2
2. Jakość wykonania

Obie klawiatury są wykonane bardzo solidnie i mają identyczną obudowę. Została ona zaprojektowana z największą dbałością o każdy szczegół - nie ma ani jednego elementu, który można by przypadkowo oderwać lub chociaż trzeszczałby pod wpływem nacisku. Każdy elementu jest perfekcyjnie dopasowany. Klawiatura w dotyku jest bardzo przyjemna - pod palcami czujemy gładki matowy plastik z najwyższej półki (pokrywający całą klawiaturę wraz z podpórką).
Podpórka pod nadgarstek jest połączona z klawiaturą za pomocą cienkich plastikowych patyczków i trzyma się bardzo mocno - wkładanie i ściąganie podpórki jest trochę kłopotliwe, gdyż za każdym razem jest obawa, że łączenie zwyczajnie się urwie (w testowanym modelu mk-85, ktoś przed nami właśnie tego dokonał 😉 ).
Na spodzie znajdują się gumowe wstawki przyklejone do obudowy, zapobiegające ślizganiu się klawiatury (podobnie jak w wielu innych modelach klawiatur jest je dosyć łatwo odkleić). Ustawienie wysokości odbywa się za pomocą, całkiem solidnych 3-stopniowych nóżek.
qpad mk25

W obu modelach zastosowano przełączniki Cherry MX zapewniające do 50mln naciśnięć. Co najważniejsze przez cały okres używania klawiatury, klik będzie identyczny - jeżeli przycisk się zepsuje to po prostu będzie on już nie do używania. Same klawisze można bez problemu wyciągnąć, w celu np. przetarcia z brudu znajdującego się pomiędzy nimi - po wymontowaniu wkładamy je na swoje miejsce, nie tracąc przy tym nic na ich stabilności.
qpad mk21_2
Klawisze różnią się od siebie kilkoma cechami. W MK-50, w dotyku są jak lekko chropowaty plastik, sprawiają wrażenie twardych i kanciastych, palce mogą się ześlizgnąć. Symbole zostały wygrawerowane laserowo a następnie pokryte białą farbką (jeżeli zetrzemy biały nadruk, pozostanie po nim szary symbol).
qpad mk29x
W MK-85 - białe przyciski pokryto czarną warstwą gumy, która sprawia, że palce leżą na niej stosunkowo miękko, brzegi są ładnie zaokrąglone, a palce na pewno nie będą się na nich ślizgać. Guma warstwa jest bardzo trwale wtopiona w klawisz i nie ma szans, aby ją zetrzeć. Przy pomocy lasera (usuwając warstwę gumy) uzyskano białe litery, lekko prześwitujące, które dzięki zamontowanym pod klawiszami lampkom, bardzo wyraźnie się świecą. Bez podświetlenia symbole są stosunkowo słabo widoczne.
qpad mk85x
Kabel W MK-50 jest gumowy i giętki, zakończony wyjściem PS2. W MK-85 został on opleciony, zwiększając jego wytrzymałość, zakończony jest poprzez pozłacane USB oraz posiada wyjście jack 3.5 dla słuchawek i mikrofonu.
qpad mk3x

qpad mk45qpad mk25

3. Funkcjonalność

  • rodzaje przełączników

W polskich sklepach obie klawiatury dostępne są tylko z przyciskami w wersji Cherry MX Red i Brown. Aby zaopatrzyć się w inne rodzaje przycisków (Black lub Blue) klawiaturę trzeba kupić poprzez oficjalną stronę internetową QPAD-a. W testowanych egzemplarzach posiadamy czerwone przełączniki.
Cherry MX Red
Są to typowo gamingowe przyciski o pełnej gładkości ruchu. Klawisze wciskają się bardzo lekko, są zdecydowanie "najmiększe" ze wszystkich cherry mx. Dla jednych może to być aż za lekko, co będzie skutkować wieloma niepożądanymi wciśnięciami. Z drugiej strony gracze fps nie męczą palców ciągłym wciskaniem WSAD. Stąd uchodzą za najlepszy rodzaj przełączników dla graczy wszelakich strzelanek. Jeśli jesteś osobą, która lubi bardzo lekko wciskające się przyciski, nie martwisz się o przypadkowe "trafienia" w niepożądany przycisk oraz pisanie na klawiaturze nie jest twoim priorytetem (bardzo łatwo popełniać błędy) to redy są zdecydowanie dla Ciebie. Są bardzo sprężyste - bardzo szybko powracają do pozycji początkowej, oraz są stosunkowo ciche (w porównaniu z membranowymi klik jest oczywiście dosyć głośny ;))
Więcej o różnicach poszczególnych przycisków przeczytasz tutaj.

cherry mx

  • n-key rollover (NKRO)

Brak jakiegokolwiek ograniczenia przy wciśnięciu wszystkich na raz przycisków (np. wciskając ich 20, otrzymamy na raz w MS Wordzie 20 znaków).
MK-50 - pełny rollover jest dostępny tylko poprzez port PS2, podłączając ją przez przejściówkę PS2->USB możemy wcisnąć na raz maksymalnie 6 przycisków.
MK-85 - pomimo wtyku USB możemy cieszyć się pełnym NKRO.

  • klawisze multimedialne

MK-50 posiada tylko 6 klawiszy multimedialnych, ułatwiających głównie słuchanie muzyki.
MK-85 poza 6 przyciskami multimedialnymi posiada 5 przycisków do zmiany profili oraz specjalny przycisk blokujący klawisz windows "G/PC" (tzw. game mode). Przy pomocy przycisku "Fn" odpalamy wszystkie ww. funkcje oraz dodatkowo zmieniamy poziom natężenia podświetlenia.
qpad mk28x

  • porty usb/audio

MK-50 - brak
MK-85
- 2 porty USB, wejście Jack na słuchawki i mikrofon

qpad mk12

  • podświetlenie

MK- 50 - brak, świecą się jedynie 3 "kontrolki" sygnalizujące wciśnięcie num locka, caps lock i scroll lock (zmienia funkcjonowanie strzałek w niektórych programach).
MK-85
- Klawiatura posiada 4 tryby regulacji natężenia podświetlenia. Można je całkowicie wyłączyć lub zwiększać jego intensywność w zależności od preferencji. Najwyższy tryb (4-ty) powoduje wygaszanie i zwiększanie natężenia światła. Wszystkie tryby podświetlenia są dobrze stonowane. Najmocniejszy tryb o jednolitym natężeniu (3-ci) bardzo wyraźnie rozświetla klawiaturę - spod przycisków również wydobywa się światło. 2-gi tryb jest najbardziej uniwersalny podświetlając wyraźnie symbole i lekko spód, a 1-wszy lekko podświetla same symbole.

3 "kontrolki" pokazują czy mamy aktualnie wciśnięty przycisk caps lock, num lock oraz game/PC mode.
qpad mk6x
qpad mk21

  • stabilność

W obu klawiaturach jest identycznie - klawiatura "trzyma się" pewnie powierzchni. Nie ma najmniejszych obaw, że podczas grania klawiatura będzie przesuwać się po naszym biurku bez względu czy używamy rozstawionych nóżek czy nie.

  • sterowniki

MK-50 - plug & play - brak sterowników
MK-85 - wraz z klawiaturą otrzymujemy płytę CD ze sterownikami, dzięki którym możemy zaprogramować do 10ciu dowolnych przycisków i nadać im nowe funkcje. Utworzone przez nas makro może być aktywowane poprzez jednorazowe naciśnięcie, może mieć powtarzalną akcję gdy trzymamy wciśnięty przycisk lub będzie się samo aktywować do momentu naciśnięcia innego klawisza. Do wyboru mamy 5 profili, dla których możemy indywidualnie przypisać różne przyciski. Profile są zapisywane w pamięci klawiatury, dzięki temu możemy ją przepinać pod inny komputer bez konieczności ponownego programowania przycisków. Poza konfiguracją funkcji klawiszy, sterowniki nie mają więcej zastosowań.

qpad mk85 drivers

.

  • układ symboli

W zależności od Państwa w którym kupujemy klawiaturę, możemy dostać różne układy symboli, w Polsce najpopularniejszy jest układ US-INT (duży lewy shift, mały enter) oraz UK.
Przed zakupem należy się upewnić jaki układ jest dostępny w danym sklepie.
układy qpad

4. Wygoda

Obie klawiatura posiadają doczepianą podpórkę pod nadgarstek. Jest ona długa, bardzo przyjemna w dotyku i ręka bardzo wygodnie na niej spoczywa, spełnia doskonale swoją funkcję zapewniając każdemu swobodny dostęp do wszystkich przycisków. Dla osób, które nie używają podpórki, klawiatura będzie również wygodna o ile nie mamy stosunkowo małych rąk - wtedy może wydać się nam dosyć wysoka i "klockowata" co może takim osobom sprawiać problemy w komfortowym dosięgnięciu do F-ów (f1,f2,f3...).
qpad mk16x
Dzięki rozkładanym nóżkom można zwiększyć jej kąt nachylenia (dostępne są 3 wysokości, w praktyce odczuwalna różnica jest tylko pomiędzy całkowicie złożonymi a rozłożonymi).
qpad mk7x

MK-50 - przyciski nie są najprzyjemniejsze w dotyku. Jak mamy chociaż lekko mokrą dłoń, palce mogą się ześlizgiwać z przycisków. Krawędzie są mało zaokrąglone a powierzchnia przycisków wydaje się twarda. Jak gramy w gry wymagające non stop wciskania przycisków, gdzie gracze bardzo mocno dociskają je do samego dołu np. w Fifie, wszystkie ww. elementy mogą powodować, że opuszki naszych palców będą nas boleć. W grach FPS czy RTS raczej nie spotykamy tego problemu.
MK-85 - Lekko gumowa nawierzchnia jest bardzo przyjemna w dotyku. Palce się na nich nie ślizgają a krawędzie klawiszy są dobrze wyprofilowane, dzięki czemu nie są ostre - nawet po wielu godzinach, grając w dowolne gry nie odczujemy żadnych niedogodności. Dodatkowo, dzięki podświetleniu możemy komfortowo grać i pisać w nocy. Co ciekawe przyciski klikają trochę ciszej niż w wersji MK-50.
qpad mk18xx

Do obydwóch klawiatur dodawane są 4 pomarańczowe nakładki, na które możemy wymienić dowolny klawisz. Gracze mogą sobie w ten sposób zaznaczyć najczęściej używany przez nich przycisk ,aby łatwiej było im w niego trafić.

Szkoda, że w Polskich sklepach dostępne są tylko klawiatury z przełącznikami red (sprowadzanie klawiatury na innych przełącznikach, poprzez oficjalną stronę, wiąże się z dużo większymi kosztami), stawia ją to w pozycji dla wybranej grupy osób, którym nie przeszkadza bardzo lekki skok klawiszy i głównym przeznaczeniem nie jest pisanie a granie. W większości, odbiorcami będą gracze FPS.
qpad mk4wygoda

qpad mk14x

5. Podsumowanie

Obie klawiatury zasługują na pełne uznanie - posiadają długą wygodną podpórkę, przyjemny w dotyku jakości plastik, świetne dla graczy FPS mechaniczne przełączniki MX Red, pełny NKRO oraz charakteryzują się najwyższą jakością wykonania. Wersja MK-50 jest dla osób, które nie potrzebują żadnych dodatkowych funkcji i udogodnień w zamian za niższą cenę klawiatury. Praktycznie jedynym minusem są mało przyjemne w dotyku klawisze, do których i tak po pewnym czasie się przyzwyczaimy. Jeżeli cena nie jest dla nas przeszkodą to w wersji MK-85 otrzymamy pełne podświetlenie, programowalne przyciski, porty USB/Audio/Mic oraz bardzo przyjemne w dotyku - pokryte warstwą gumy - przyciski. W tej cenie można by jednak oczekiwać trochę więcej zmian w stosunku do tańszego modelu.
MK-50 i MK-85 są świetnymi mechanicznymi klawiaturami, na których gra i praca jest czystą przyjemnością i od których ciężko jest oderwać palce :).
qpad mk23x

rekomendacjaTG2

Klawiaturę MK-85 dostarczyła firma Alstor – Polski przedstawiciel produktów Qpad. Dziękujemy.
qpad_logoalstor