GAMDIAS Hermes Ultimate

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu full size
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Blue i Brown
  • układ klawiszy - US/INT (duży shift, mały enter)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys):  474 mm x 170 mm (z podpórką 310 mm) x 24 - 30 mm
  • waga klawiatury: ok. 1,45 kg
  • gumowa nakładka tłumiąca odgłosy uderzenia klawiszy
  • podpórka pod nadgarstki
  • czerwone podświetlenie
  • połączenie – USB
  • 2 tryby KRO - 6 przyciskowe lub pełne
  • 13 dodatkowych przycisków
  • dodatkowy port USB oraz audio i mic
  • oprogramowanie
  • kabel – opleciony, o długości ok. 2.2 m
  • cena klawiatury - ok. 550zł


2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania

Patrząc na specyfikację oraz mnogość funkcji klawiatury, cena ~550zł wydaje się w tym przypadku bardzo atrakcyjna. Niemniej, oczywistym jest, że gdzieś trzeba było pójść na kompromis i w tym przypadku zaoszczędzono akurat na obudowie. Wykonano ją ze zwykłego, budżetowego matowego plastiku, do tego niezbyt grubego. Nie powinniśmy się jednak tym faktem zbytnio martwić, bo przy normalnym użytkowaniu, w zasadzie nie ma co się tu rozpaść lub pęknąć. Obudowa i jej spasowanie jest po prostu przyzwoite. Jeżeli zastosowanie lepszego plastiku miałoby znacznie podnieść cenę, to wydaje nam się, że większość pozostałaby przy tym co jest.

Jak w większości dobrych klawiatur mechanicznych, płytka z obwodem drukowanym (PCB - Printed Circuit Board) jest wzmocniona za pomocą grubej stalowej płyty. W przypadku Hermes Ultimate, pełni ona bardzo ważną funkcję, bo usztywnia całą konstrukcję, dzięki temu można było sobie pozwolić na mniej solidną obudowę. Wszystkie luty, kabelki, lampki i łączenia na PCB są wykonane bez zarzutu. Krótko mówiąc jakość wnętrza klawiatury to pierwsza klasa.

Na plus trzeba również zaliczyć fakt, że dodatkowe przyciski (pięć po lewej stronie i sześć w dolnej części obudowy) w przeciwieństwie do wielu innych klawiatur, są również mechanicznymi Cherry MX. Co ciekawe, są one przymocowane bezpośrednio do płytki obwodu drukowanego (z pominięciem stalowej płyty). Dzięki temu, że PCB jest wyjątkowo solidna, można stosować taki zabieg bez jakichkolwiek przeszkód. Gdyby była to klawiatura typu tenkeyless posiadająca właśnie taką PCB oraz mocniejszą obudowę, to w ogóle nie trzeba by stosować stalowego wzmocnienia.

Główny układ elektroniki znajduje się w prawym górnym rogu klawiatury co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że w razie przypadkowego zalania, dostanie się na niego woda. Do tego pod przyciskami znajduje się gumowa nakładka, która być może zatrzyma trochę wody.

Często się zdarza, że dodatkowe porty USB są słabej jakości i szybko ulegają uszkodzeniu. W przypadku portu w klawiaturze Hermes Ultimate wydaje nam się, że pozłacany wtyk, do tego pewnie przymocowany będzie długo nam służył. Jakość komponentów elektronicznych i ich montaż są na najwyższym poziomie. Mikrokontroler firmy NXP jest najlepszym tego przykładem (taki sam znajdziemy np. w modelu ASUS Strix Tactic Pro).

Ogromną (dosłownie i w przenośni) zaletą jest niewątpliwie podpórka pod nadgarstki. Wykonano ją z gładkiego, całkiem przyjemnego w dotyku plastiku. Jest bardzo długa, więc nadgarstek wygodnie i ergonomicznie na niej spoczywa. Klawiatura jest na tyle wysoka, że jej użytkowanie jest praktycznie konieczne. Rewelacyjnym rozwiązaniem okazał się system łączenia podpórki z klawiaturą. Za pomocą dwóch magnesów możemy ją szybko przyczepiać i odczepiać. Magnesy są na tyle silne, że podpórka przypadkowo nie odsuwa się. Posiada ona również dodatkowe zastosowanie, otóż możemy nią przykryć całą klawiaturę w celu uchronienia przed kurzem (jak gdzieś wyjeżdżamy, może się to okazać bardzo przydatne).

U spodu znajdują się dwie antypoślizgowe gumowe stopki. Są mocno przyklejone więc nie powinny odpaść. Oprócz tego, gumowe elementy zamontowano na końcach rozkładanych "nóżek", które posiadają tylko jeden stopień regulacji. Niemniej, uważamy, że nachylenie jest wystarczające do komfortowej gry (przy zastosowaniu podpórki). Dzięki gumowym wstawkom i sporej wadze, klawiatura stabilnie przylega do biurka.

Jak w każdej klawiaturze, która posiada blok klawiszy po lewej stronie, na początku mogą występować problemy z przyzwyczajeniem się do poprawnego układu ręki na klawiaturze. Chodzi o to, aby nie dosuwać dłoni do samego lewego brzegu, jak to często (nawet nieświadomie) ma się w zwyczaju. Z czasem przestaniemy na to zwracać uwagę.

Patrząc na klawiaturę, pierwsze co każdy z nas pomyślał było - czy dodatkowe przyciski umieszczone pod spacją nie będą przeszkadzać w normalnym korzystaniu z klawiatury? Jak się okazało, są one na tyle obniżone, że trzymając rękę na podkładce (kolejny powód do konieczności jej użytkowania) nie zahaczamy o nie, więc w ogóle nam nie przeszkadzają. Co więcej, w razie konieczności bardzo łatwo je sięgnąć. Naprawdę, są one umiejscowione bardzo rozsądnie.

hermes ulti 7

Jak w większości dobrych klawiatur, keycapsy mają cylindryczny kształt oraz zaokrąglone krawędzie, do tego są praktycznie niewrażliwe na ścieranie. W dotyku czujemy miłą, bardzo gładką gumową powłokę. Są wykonane z podwójnej warstwy tworzywa ABS (na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której zostały wycięte laserowo symbole). Keycapsy mają standardową wysokość od ~8 do ~12 mm (jest to zależne od ich pozycji na klawiaturze - im bliżej nas tym są niższe).

Dłuższe przyciski jak np. enter, shift, caps, backspace i spacja posiadają stabilizatory, zapobiegające nadmiernemu chwianiu się przycisków. Dzięki temu, wszystkie są wyjątkowo stabilne.

Chociaż przyciski Cherry MX posiadają określoną przez producenta żywotność na 50 milionów kliknięć to mało kto wie, że przełączniki MX Blue mogą znacznie wcześniej stracić swój charakterystyczny klik - czyli mogą dalej normalnie działać, ale będą po prostu ciche. Po ilu milionach kliknięciach to nastąpi? Tego niestety nikt precyzyjnie nie określił. Niemniej, kilka dobrych lat powinny bez problemu wytrzymać. Jak wszystkie inne rodzaje, podczas produkcji w Niemczech przechodzą bardzo rygorystyczne wymagania odnośnie jakości.

Kabel klawiatury jest bardzo gruby (o średnicy 0.6 cm), mocny, opleciony i raczej mało elastyczny. Zakończony został podwójnym pozłacanym wtykiem USB oraz dwoma wyjściami jack 3.5 mm. Jego mocowanie do klawiatury jest bardzo solidne i nie ma mowy, aby go przypadkiem wyrwać.


3. Funkcjonalność

  • rodzaje przycisków

Klawiatura firmy Gamdias dostępna jest w Polsce na niebieskich i brązowych Cherry MX (na stronie producenta podano, że dostępna jest także na czerwonych i czarnych przełącznikach, jednak w żadnym polskim sklepie owych nie widzieliśmy).
Nasz model testowy wyposażony jest w niebieskie przełączniki charakteryzujące się specyficznym odgłosem podczas ich wciskania (dźwięk występuje w połowie dystansu jaki może pokonać przełącznik, czyli gdzieś na wysokości 2mm) oraz bardzo wyczuwalnym momentem ich aktywacji (coś jakby palec aktywował drobną zapadkę). Krótko mówiąc ten rodzaj przełączników sprawdza się fantastycznie podczas pisania.
Aby przejść moment w którym przełącznik wydaje swój charakterystyczny dźwięk kliku i po którym następuje aktywacja, musimy użyć siły nacisku wynoszącej ~60 g. Przełączniki nie męczą i można naprawdę bardzo długo na nich pisać lub grać.

Jak już opisaliśmy szerzej w naszym poradniku - jeżeli ktoś nie miał do czynienia wcześniej z klawiaturami mechanicznymi, to blue wydadzą mu się równie dobre do grania jak pozostałe przełączniki. Natomiast zaawansowani gracze i osoby mające kontakt z innymi rodzajami cherry mx, rzeczywiście odczują lekkie opóźnienie w powracaniu przycisku do pozycji początkowej (tzw. wolniejszy feedback) głównie podczas szybkiego "tapowania". Również charakterystyczne, głośne "kliknięcie" i wyczuwalne "tyknięcie" mogą być trochę rozpraszające podczas grania. Są to typowe przyciski dla osób które bardzo dużo piszą, a gry traktują jako dodatek. Na żadnych innych nie będzie się nam tak dobrze pisało jak na blue. Są one jednak najgłośniejsze ze wszystkich przycisków Cherry MX (wraz z MX Green). Są najmniej sprężyste (nawet niektóre membranowe potrafią szybciej powracać do ponownego naciśnięcia). Jeżeli ktoś posiada lub miał możliwość spróbowania pisania na dawno używanych maszynach do pisania, to "klik" MX Blue będzie podobny do tego jaki one oferują.

Wszystkim graczom posiadającym przełączniki MX Blue zawsze zaleca się stosowanie o-ringów, które skracając skok takiego przełącznika, poprawiają jakość grania i szybkość jego odbicia. W przypadku klawiatury Gamdias Hermes Ultimate, dzięki zastosowaniu gumowej nakładki, która sprawdza się znacznie lepiej od o-ringów (klik wydaje się być bardzo zbliżony do normalnego, jedynie ciut krótszy), gra się bardzo komfortowo. Chociaż do gier RTS dalej nie zalecamy "niebieskich wisienek" to przy FPSach, pod kątem przyjemności z gry, jest porównywalnie do innych rodzajów przełączników.

  • gumowa nakładka wyciszająca i poprawiająca szybkość kliku (producent nazywa ją - Gamdias element)

W dużej mierze hałas generowany przez klawiatury mechaniczne spowodowany jest uderzaniem klawiszy o spód klawiatury (co przy MX Red, Black i Brown stanowi jakieś 40% generowanego hałasu, w przypadku MX Blue jakieś 10%). W modelu Hermes Ultimate pod klawiszami zastosowano zdejmowaną (za co należny się pochwała) gumową nakładkę wyciszającą owe stuknięcie praktycznie do minimum. W przypadku MX Blue można by zapytać, czy jest w ogóle sens redukcji takiego dźwięku. Otóż jak najbardziej, gdyż w ich przypadku trzeba popatrzeć na to z innego punktu widzenia. O ile w klawiaturach z pozostałymi przełącznikami wiele osób ceni sobie moment uderzenia o obudowę, tak w przypadku MX Blue jednak dużo fajniej jest słyszeć sam klik przełącznika bez żadnego dodatkowego dźwięku.
Jako fani klawiatur mechanicznych zgodnie stwierdziliśmy, że przełączników Red, Black i Brown nie zdecydowalibyśmy się wygłuszać w żaden sposób, natomiast odnośnie Blue uznaliśmy, że takie wyciszenie zapewnia znacznie większą frajdę z pisania, a nawet samego słuchania czystego dźwięku tego przełącznika.

Musimy tu jeszcze zaznaczyć, że w przypadku przełączników MX Blue, specyficzny, głośny klik w momencie jego aktywacji jest rezultatem budowy samego przełącznika i nie można go w żaden sposób wyciszyć (nie licząc przypadków jak zwyczajnie się popsuje).

Jak twierdzi producent, nakładka ta zwiększa szybkość reakcji przycisku o 20%. W praktyce redukuje dystans na jaki możemy wcisnąć przycisk do 3mm (standardowo są 4mm). W przypadku MX Blue jest to bardzo odczuwalne, gdyż po przesiadce z Hermes'a na klawiaturę która nie ma takiej nakładki (lub jak ją ściągniemy), przyciski wydają się jakby głęboko zapadać, co powoduje, że ich reakcja wydaje się nieco wolniejsza. W związku z tym - czy rzeczywiście Hermes Ultimate jest o te 20% szybsza? Ciężko powiedzieć, ale wydaje się to naturalne, że krótszy dystans jaki musi przebyć przycisk, umożliwia szybsze ponowne jego wciśnięcie, co w rezultacie odbieramy jako szybszą reakcję. Krótszy "skok" zapewnia również uczucie jakbyśmy pisali na przełącznikach pośrednich, nie są to jeszcze typowe płaskie przyciski, ale też różnica w stosunku do wysokich jest znaczna. Osoby, które do tej pory używały tylko klawiatur o niskim skoku (np. w laptopach) będą w stanie dosyć szybko przyzwyczaić się do nieco dłuższego, ale za to, bardziej wyrazistego kliku. Tak samo łatwe jest przejście ze standardowej klawiatury mechanicznej o wysokim skoku. Jedyną niedogodnością dla osób, które nie chcą korzystać z tego rozwiązania jest fakt, że usunięcie gumowej warstwy wymaga ściągnięcia wszystkich keycapsów. Czy będziemy korzystać z nakładki czy nie, jest tak naprawdę bardzo indywidualną kwestią i w dużej mierze zależy od naszego przyzwyczajenia lub upodobania.

  • n-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich)

Klawiatura umożliwia aktywację 2 trybów KRO (na poniższym zdjęciu na żółto zaznaczone są aktywowane przyciski):
- 6KRO, czyli 6 przyciskowe, czyli możemy wykonać kombinację 6 dowolnych przycisków.

- NKRO, czyli możemy aktywować naraz wszystkie przyciski na klawiaturze (łącznie z dodatkowymi przyciskami).
asus nkroPo wgraniu najnowszego firmware, w grach i programach mogliśmy naciskać dowolną kombinację klawiszy bez jakichkolwiek niezgodności lub blokowania któregokolwiek przycisku.

  • klawisze multimedialne i funkcyjne

Aby korzystać z podstawowych klawiszy multimedialnych i funkcyjnych nie ma potrzeby instalacji sterowników. 

Klawisz funkcyjny Fn umożliwia następujące kombinacje:
⇒  Fn + F2,3,5,6,7 umożliwia w dowolnym odtwarzaczu muzycznym zmianę piosenek, pauzę/start, wyciszenie, zmianę głośności z pozycji klawiatury.
⇒ Fn+ F11 blokuje klawiaturę
.
⇒ Fn + Scroll Lock włącza tryb 6KRO, Fn + Pause włącza tryb NKRO.
⇒ Fn + F12 aktywuje tryb game mode wyłączający przycisk Windows (nad numpadem znajduje się lampka informująca nas kiedy tryb ten jest włączony).
⇒ Fn + prawy Ctrl (Macro Recorder) nagrywa makra "w locie" (bez potrzeby instalacji oprogramowania).
⇒ 
Fn + Num8/Num2 zmienia natężenie podświetlenia.
⇒ Fn + cyfry 1 do 0, zmienia profile (przydatne jedynie po zainstalowaniu sterowników).

Funkcja tworzenia makr w locie jest niezależna od sterowników. W celu nagrania takiego makra musimy nacisnąć Fn+prawy Ctrl, następnie wykonać dowolną akcję na klawiaturze, którą chcemy nagrać, nacisnąć ponownie Fn+prawy Ctrl i na koniec wybrać jeden z przycisków G1 do G5 lub MI do MVIII.


  • porty usb i mic/audio

Klawiatura posiada jeden port USB (aby zadziałał należy podłączyć do komputera obie końcówki USB na kablu zasilającym). Dodatkowo znajdują się tu wejścia na słuchawki i mikrofon (aby działały wymagają wcześniejszego podpięcia kabli, tak samo jak USB).

hermes ulti 9

  • podświetlenie

Klawiatura podświetlana jest na czerwono. Możemy ustawić jeden z 6 trybów jego wyświetlania. Są to cztery fazy o różnym natężeniu (25%, 50%, 75% oraz 100%), tryb pulsowania oraz całkowite wyłączenie. Dodatkowo w dolnej jej części znajduje się podświetlane na żółto logo - naszym zdaniem, jego kolor trochę nie pasuje do czerwonego podświetlenia. Na szczęście, po rozkręceniu klawiatury, można je po prostu zakleić i przestanie świecić.

  • dodatkowe przyciski

Łącznie mamy do dyspozycji 13 dodatkowych przycisków oznaczonych literkami G i M. Po lewej stronie znajduje się blok pięciu z nich (G1 do G5), trzy pod spacją (MI, MII i MIII), kolejne trzy pod strzałkami (MIV, MV i MVI) oraz dwa nad nimi (MVII i MVIII).

  • sterowniki

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: http://www.gamdias.com. W trakcie naszych testów korzystaliśmy z wersji 2.3.5 sterowników oraz v75 firmware. Sterowniki działają płynnie (nie mieliśmy z nimi żadnych problemów na Windowsie XP i 7), ale momentami dosyć wolno. Po ich zainstalowaniu koniecznie przeprowadźcie aktualizację firmware, aby wyeliminować problem z "ghosting'iem" przycisków.

Na wstępie trzeba powiedzieć, że interfejs sterowników wygląda jakby pochodził sprzed dobrych 10 lat. Jest mało intuicyjny, gdyż dopiero po ok. 30 minutach odkryliśmy wszystkie jego możliwości.

Sterowniki oferują następujące funkcje:
• Key Assignment – zaprogramowanie praktycznie wszystkich przycisków na klawiaturze (poza Esc i Fn). Do wyboru mamy m.in. możliwość ustawienia dowolnego przycisku z klawiatury, makr, włączenia wybranego programu,  dezaktywację przycisku, zmianę profili, skrótów multimedialnych, funkcji skypa oraz podstawowych funkcji w Windowsie.
Macro Management – tworzenie makr z możliwością użycia do tego przycisków z klawiatury oraz myszki (widoczne dla oprogramowania są jedynie LPM, PPM oraz ŚPM, bocznych przycisków nie wykrywa) wraz z ustawieniem interwału czasowego. Możliwy jest również wybór opóźnienia pomiędzy przyciskami. Dodatkowo możemy wybrać sposób powtarzalności makr (podczas przytrzymania przycisku, jednokrotnie, wybraną ilość razy lub do ponownego wciśnięcia). Ciekawą funkcją wydaje się możliwość zapisywania ruchu myszki, czyli możemy nagrywać dokładne miejsce na ekranie w którym klikamy (np. klikamy w prawym górnym rogu, następnie w dolnym, po odtworzeniu takiego makra myszka sama się przesuwa klikając tam gdzie wskazaliśmy).
• Keyboard Luminance – zmiana intensywności podświetlenia (to samo osiągamy wciskając na klawiaturze przycisk FN + num8/num2).
• Assign Sound & timer – możemy przypisać pod dowolny przycisk powiadomienie głosowe lub timer odliczający za ile pojawi się przypomnienie głosowe. Taka funkcja może być przydatna, np. gdy podczas grania, w kuchni coś nam się gotuje i nie chcemy, aby się to przypaliło 😛
• Sound File Edit – funkcja w teorii pozwala nagrać dowolną wiadomość głosową, w praktyce nie działa lub przynajmniej nam nie udało się nagrać w żaden sposób dźwięku, być może w nowszej wersji sterowników zostanie to naprawione. Na szczęście mamy do wyboru 5 już nagranych odgłosów.
• Timer Setting – możemy ustawić dokładny czas, wybrać dźwięk, za ile oraz w którym miejscu pojawi się odliczanie informacji głosowej.
• Muscle Memory – pokazuje statystyki korzystania z klawiatury
• Update / Support – pokazuje aktualną wersję firmware i sterowników oraz pozwala pobrać uaktualnienia.

kliknij, aby powiększyć

4. Podsumowanie

Model Hermes Ultimate wywarł na nas tak dobre wrażenie, że aż ciężko nam uwierzyć, że wykonała go firma którą dopiero co poznaliśmy. Dodatkowe przyciski, wielka podpórka pod nadgarstki, czerwone podświetlenie, bardzo rozbudowane makra, nakładka wyciszająca i poprawiająca szybkość kliku to tylko cześć z tego co oferuje ta klawiatura. W zasadzie jedynym jej minusem jest przeciętna obudowa, która przy tym gąszczu zalet i tak nie stanowi problemu (chociaż jest dosyć prosta, a przy tym okazała, co uważamy oczywiście za plus, to jakościowo wypada co najwyżej średnio). Klawiatura dostępna jest w Polsce jedynie na przełącznikach Blue i Brown, czyli przeznaczona jest dla osób, które poza graniem, bardzo dużo piszą. Tak też nasz pierwszy kontakt z firmą Gamdias sprawił, że zaczęliśmy postrzegać ją jako bardzo mocnego gracza na rynku klawiatur mechanicznych. Jak wygląda sprawa ich pozostałych peryferii tego nie wiemy, lecz na tą chwilę nie jest to istotne, być może kiedyś się tego dowiemy. Patrząc na cenę i to co dostajemy w modelu Hermes Ultimate, wydaje nam się, że na tą chwilę ciężko znaleźć lepszą klawiaturę mechaniczną dostępną na Cherry MX Blue.

Cena w dniu publikacji – 550 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


wyroznienieTG-PL


Produkty dostarczyła firma Gamdias. Dziękujemy.