Cooler Master MK730

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu tenkeyless
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Brown
  • układ klawiszy - US/INT (długi shift, długi enter, długi backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 357 mm x 125 mm x 32 - 40 - 52 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~538 g
  • podświetlenie: RGB
  • połączenie – USB
  • podpórka na nadgarstki
  • sterowniki (w tym makra)
  • N-key rollover
  • kabel – pleciony, o długości ~1.75 m
  • klawiatura dostępna jest również w wersji fullsize - MK750
  • cena: 569 zł

Według naszych testów klawiatura jest kompatybilna z systemami 7, 8 i 10. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze kabel, pokrowiec, instrukcję obsługi, 9 fioletowych keycapsów oraz keycaps puller.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Najnowsze modele z serii MasterKeys uległy znacznym zmianom wizualnym w porównaniu do poprzedników. Przede wszystkim producent stawia teraz na tzw. float design czyli nie ma już zabudowanej obudowy, a wszystkie przełączniki są przytwierdzone bezpośrednio do aluminiowej płyty. Czy jest to zmiana na plus, to ciężko stwierdzić. Nam jednak bardziej podobały się wcześniejsze generacje tej klawiatury. Aktualny poziom spasowania jest perfekcyjny, jak również poziom wykończenia krawędzi - wszystkie są idealnie zaokrąglone lub ścięte. Pomimo większej ilości "bajerów" klawiaturę ciągle cechuje prosta elegancja. Cechą wyróżniającą ten model jest przedni panel boczny, wykonany ze śliskiego i "palcującego się tworzywa", który posiada podświetlane elementy. Konstrukcja jest bardzo sztywna i stabilna. Brak jest jakichkolwiek luzów. Jakość wykonania jest na najwyższym poziomie. Materiały użyte do jej budowy wydają się być najlepszej jakości.
Naszym zdaniem przedni podświetlany panel jest tutaj zbędny i nie do końca pasuje do całości obudowy, model ten lepiej wygląda z przystawioną podpórką, która jest faktycznie bardzo ładna. Mamy też porównanie podświetlenia do poprzedniej generacji MasterKeysa, gdzie było ono jednak ładniejsze (prawdopodobnie za sprawą użytej tam białej płyty pod keycapsami i zamkniętej obudowy).  

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury musimy odkręcić kilkanaście śrubek znajdujących się na aluminiowej płycie. Następnie należny wysunąć delikatnie przedni panel. Po otwarciu widzimy zaawansowaną, wysokiej jakości customową PCB - jest to największy plus klawiatur od CM'a, gdyż gwarantuje bezproblemowe działanie przez długi czas. Mocowanie kabla, gwintów, podświetlanych paneli jest bez zarzutów.
Zastosowano tutaj mikro-kontroler firmy Holtek (HT32F1654), LED kontroler firmy Macroblock (MBIA043) oraz pamięć flash firmy GigaDevice. Te same komponenty były w klawiaturach z poprzedniej serii MasterKeys i jak widzieliśmy sprawdzały się tam wyśmienicie. Podświetlenie zawdzięczamy SMD LED'om. Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku potrzeby wymiany wtyku kabla, możemy to zrobić w dosyć prosty sposób wymieniając jedynie mini płytkę, którą łączymy kablami z główną PCB.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US INT (długi shift, krótki enter, długi backspace). Zastosowaną tutaj czcionkę można również zobaczyć we wcześniejszych modelach z serii MasterKeys jak i w obecnej SK630/SK650. Ciągle jest to naszym zdaniem jedna z najładniejszych czcionek jakie można zobaczyć w klawiaturach ogólnodostępnych na rynku (zwłaszcza w Polsce). Charakteryzuje ją prostota, ogromna czytelność, a przy tym duża elegancja. Keycapsy są standardowych rozmiarów (spacja ma 118 mm), więc bez problemu można stosować zamienniki innych producentów (ich wysokość jest również standardowa, czyli 9 -11 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o 8.5 mm, co naszym zdaniem jest bardzo dobrą odległością.
Wszystkie czarne keycapsy zostały wykonane z tworzywa ABS. W dotyku czujemy gumowaną powierzchnię. Posiadają lekko cylindryczny kształt. Nie są zbyt grube i mogą uginać się pod palcami (gdy je ściskamy od boku).
Symbole na czarnych keycapsach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki) - czcionka na pewno nie zejdzie, więc pod tym względem nie mamy o co się martwić. Standardem dla tego rodzaju keycapsów jest to, że z czasem ich powierzchnia staje się bardziej śliska, mniej przyjemna w dotyku.
Jako dodatek dostajemy również dziewięć grubych, solidnych fioletowych keycpasów z PBT wykonanych metodą "double shot", czyli połączenia dwóch warstw plastiku, co gwarantuje ich nieścieralność. Do dyspozycji są: WSAD, strzałki oraz Esc.  

Przełączniki i stabilizatory:
W modelu MK730 znajdziemy niemieckie przełączniki Cherry MX. Które są szacowane na 50 mln kliknięć. Jak przystało na standardy Cherry MX do produkcji przełącznika użyto wysokiej klasy plastiku, złote kontakty oraz wytrzymałą sprężynkę, które całościowo są idealnie ze sobą połączone zapewniając wysoką żywotność i odporność nie tylko na ilość kliknięć ale i siłę uderzenia.
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów Cherry. Stabilizacja jest bardzo dobra i gwarantuje niemal identyczne wrażenia z kliku na całej szerokości keycapsa. Nie zanotowaliśmy żadnych problemów z ich działaniem. 

Kabel:
Jest pleciony, gruby (3.9mm), solidny, ale mało elastyczny. Sprawia całkiem dobre wrażenie. Jest odpinany. Do klawiatury wpinamy go do portu USB typu C. Pewnie się w nim trzyma, lecz nie sugerowalibyśmy zbyt częstego jego wypinania. Nie jest zbyt długi (ma ~1,75 m). Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB.

Profil, nóżki, podpórka i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 4 gumowe stopki, które całkiem dobrze utrzymują klawiaturę w miejscu. Dwie z nich znajdują się na rozkładanych nóżkach. Jak położymy na niej dłonie to praktycznie się nie porusza. Nóżki posiadają gumowane końcówki, więc po ich rozłożeniu, klawiatura nie traci na stabilności.
Profil klawiatury jest odpowiednio dobrany i każda z osób testujących uznała go za wygodny. Bez rozłożonych nóżek może nam się wydać dosyć płaski, niemniej miał on swoich zwolenników. Po rozłożeniu nóżek ergonomia wzrasta i nachylenie wydaje się wystarczające (pomimo, że kąt nachylenia jaki uzyskujemy nie jest duży).
Do dyspozycji mamy podpórkę o gumowanej, miękkiej powierzchni i szczerze przyznamy, że chociaż nie jest ona niezbędna to korzysta się z niej z pełną przyjemnością. Wydaje nam się, że jest odrobinę za wysoka, niemniej jest to kwestia mocno subiektywna. Do klawiatury mocuje się ją na magnesach, niby trzyma się luźno, ale nie zauważyliśmy, aby się sama odsuwała lub trzeba by było ją często poprawiać w trakcie grania. Stopki które posiada wystarczająco dobrze utrzymują ją w miejscu (pozwala to na jej odsunięcie od klawiatury - gdy posiadamy bardzo duże ręce - bez utraty komfortu korzystania z klawiatury). Jakość jej wykonania jest nienaganna. Szczerze przyznajemy, że jest to najlepsza podpórką jaką do tej pory widzieliśmy w klawiaturach.    


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
MK730 dostępna jest w Polsce tylko z przełącznikami Cherry MX Brown. Są to bez dwóch zdań najbardziej uniwersalne przełączki mechaniczne. Siła nacisku potrzebna do aktywacji przycisku to ~55g, które potrzebujemy, aby przejść przez punkt "haczenia", po którym następuje faktyczna aktywacja na wysokości ok. 2 mm (przycisk wciska się całkowicie na głębokość 4 mm). Tuż za punktem nacisku, czuć jak gładko i lekko przycisk dobija do samego dołu. Cały proces ilustruje grafika poniżej. Jak to już opisaliśmy w naszym poradniku - jest to rodzaj przełącznika, który uchodzi za najlepszy kompromis dla osób, które po równo piszą i grają. To co je wyróżnia to charakterystyczne "tyknięcie”, które czujemy prawie w połowie naciśnięcia przycisku. Owe „tyknięcie” nie jest słyszalne, jedynie odczuwalne pod palcem - coś jakby klawisz, podczas wciskania zahaczał o ziarenko piasku lub jakąś małą wypustkę. Na pewno, dzięki temu łatwiej nam pisać bez konieczności dociskania przycisku do końca oraz mamy sygnał zwrotny, że go wcisnęliśmy. Klawisze aktywują się lekko, dzięki czemu nie odczuwamy zmęczenia podczas długich komputerowych sesji. Przyciski nadadzą się do każdej gry, gdyż nie ma żadnych problemów np. z podwójnym „tapowaniem”, mimo że odbywa się to minimalnie wolniej niż na black, silverach czy red-ach. W grach naprawdę ciężko to odczuć. Są troszkę mniej sprężyste od redów, silverów i black, ale bardziej od blue. Głośność ich jest na poziomie redów (minimalnie głośniejsze, o trochę innym dźwięku). W naszym modelu testowych wszystkie przełączniki cechują się bezwzględną równością kliku. 

rodzaj przełącznika: Cherry MX Brown
typ: dotykowy (tactile)
dystans całkowity: 4 mm
punkt aktywacji: 2 mm
siła nacisku do aktywacji: 55 g

Szybkość rejestracji kliku to ok. 8 ms.

Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada tylko opcję NKRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje następujące funkcje:
1. Fn + Ins/Hm/Del/End/PgUp/PgDn - obsługa multimediów - pauza/start, zmiana piosenek i głośności.

2. Fn + F1 do F8, F10, strzałki - kontrola podświetlenia.
3. Fn + F9 - zablokowanie przycisku Windows.
4. Fn + F11/F12/PrSc/ScLk/Pause - nagrywanie makr.
6. Fn + 1 do 4 - przełączanie pomiędzy profilami.
7. Fn + Esc/E/R - reset profili i ustawień

Gdy nie chcemy korzystać ze sterowników to możemy nagrać makra z pozycji samej klawiatury. Pomimo, że jest to dosyć ograniczona funkcja to wielu osobom (zwłaszcza graczom MMO) może się przydać. Nagrywać można jedynie przyciski z klawiatury. Czas pomiędzy wciśnięciami będzie dokładni taki sam z jakim nagraliśmy dane makro (nie ma możliwości stworzenia makra z np. zerowym interwałem czasowym pomiędzy wciśnięciami bez użycia sterowników).
Sposób nagrania makra wygląda następująco (w instrukcji nie ma tego opisanego):
- naciskamy kombinację klawiszy Fn + F11. Zobaczymy podświetlone na niebiesko wszystkie dostępne przyciski na które możemy nagrać makro - czyli większość przycisków na klawiaturze (m.in. cyfry, litery, numpad, alt'y, ctrl'e, shift'y). Na czerwono będą zaznaczone przyciski pod którymi już istnieje nagrane makro,
- klikamy na wybrany przycisk,
- naciskamy dowolną sekwencję klawiszy, którą chcemy nagrać,
- naciskamy Fn + PRTSC, PAUSE lub SCRLK, w celu wyboru powtarzalności makra. PRTSC odpowiada za pojedyncze powtórzenie. PAUSE, makro będzie powtarzane podczas przytrzymania przycisku. SCRLK, makro będzie zapętlone, aż do ponownego wciśnięcia przycisku,
- na koniec zapisujemy makro naciskając Fn + Esc.
W celu usunięcia makr naciskamy Fn + F12 i klikamy na przyciski podświetlone na czerwono, następnie naciskamy Fn + Esc.

Podświetlenie:
Jeżeli podświetlenie jest dla Was jednym z priorytetów przy zakupie mechanika, to możecie być pewni, że MK730 was nie zawiedzie. Chociaż nie jest ono tak ładne jak w poprzedniej generacji MasterKeysów to ciągle jest to najwyższa liga. Do dyspozycji dostajemy całą paletę barw - RGB. W sterownikach możemy faktycznie wybrać praktycznie dowolny kolor. W praktyce jest to kilkanaście kolorów jakie da się rozróżnić na klawiaturze, co jest standardem we wszystkich klawiaturach na rynku. Jak nie trudno zauważyć podświetlenie lepiej wygląda na symbolach umieszczonych na górze keycapsa, co wynika z konstrukcji przełącznika pod nim i tego jak przepuszcza światło. Gdy przyjrzymy się uważnie to można zauważyć, że część znaków posiada lekkie, częściowe zaciemnienie, co jest efektem z kolei budowy keycapsa. W praktyce jest to szczegół i nie rzuca się za bardzo w oczy. Patrząc całościowo podświetlenie jest bardzo wyraźne, równe i pełne.

Poza z góry predefiniowanymi 20 trybami mamy też możliwość wyboru własnego podświetlenia dla dowolnego przycisku. Każdy tryb cechuje się świetną płynnością animacji. Co ciekawe w wielu trybach możemy ustawić kierunek przejścia światła oraz jego szybkość, jak również wybrać kolor. Jest również zabawny tryb "snake" w którym sami możemy poruszać się wężykiem za pomocą strzałek po klawiaturze i zjadać "świetlne klocki". Chociaż nie ma możliwości regulacji natężenia światła, to nie razi ono po oczach, ani nie wydaje się za słabe. Poniekąd można regulować natężenie ustawiając bardziej wyblakłe kolory. Oczywiście można też całkowicie wyłączyć światło. Dodatkowo, wzdłuż całej obudowy na boku jest pasek, który również jest podświetlany (reaguje zgodnie z podświetleniem góry).

Poniżej na filmiku możecie zobaczyć przykładowy tryb podświetlenia - tornado:

Klawiatura zapamiętuje ostatni tryb podświetlenia, gdy podpinamy ją ponownie. Nie ma żadnej diody, która informowałaby nas o wciśniętym Capsie lub trybie GameMode. Osobom, które często zmieniają podświetlenie sugerujemy korzystać ze sterowników, gdyż ustawianie tego z pozycji klawiatury bywa czasochłonne i czasami irytujące gdyż trzeba wszystko przeklikiwać setki razy i pamiętać za co dany przycisk odpowiada. Można ewentualnie zapisać je pod różnymi profilami.

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: http://www.coolermaster.com/peripheral/keyboards/sk630/ wersja V1.01.
Sterowniki działają bardzo płynnie i nie obciążają systemu. Klawiatura zapamiętuje zmianę ustawień podświetlenia oraz przycisku do blokady Windowsa. W makrach możemy nagrywać przyciski z klawiatury i myszki - do maksymalnie 198 akcji (tj. 99 wciśnięć przycisku). Makro możemy nagrać pod dowolnym przyciskiem na klawiaturze - mamy wybór jego powtarzalności (pojedyncze, przy wciśniętym przycisku oraz do ponownego naciśnięcia) oraz możemy ustawić własny interwał czasowy pomiędzy wciśnięciami. Identyczne sterowniki są w klawiaturze SK630.

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • kontrolę podświetlenia,
  • przypisanie innych funkcji pod dowolny przycisk,
  • wybór profilu,
  • tworzenie makr.


4. Podsumowanie

Najnowsza generacja MasterKeysów ponownie spisuje się wyśmienicie. Modele MK730 i MK750 są godnymi następcami tej jakże udanej serii. Główna zmiana jaką można zaobserwować to wygląd klawiatury. Prawdopodobnie starano się uzyskać bardziej nowoczesny, gamingowy design, lecz czy Cooler Masterowi się to udało trudno powiedzieć. Dodamy, że oba modele różnią się od siebie tylko posiadaniem sekcji numerycznej w MK750 lub jej brakiem w MK730 (tzw. tenkeyless). Cieszy nas fakt, że czcionka, pewien styl (bez dodawania nadmiernych udziwnień) został tutaj zachowany. Również funkcjonalność pozostała taka sama (ten sam układ przycisków funkcyjnych jak i sposób nagrywania makr i kontroli podświetlenia). Owe podświetlenie posiada wiele różnych, wymyślnych opcji wyświetlania i naprawdę robi wrażenie. Zawsze był i jest to mocny punkt tej serii. Fajnym i praktycznym dodatkiem (co się rzadko zdarza) jest dodawana podpórka pod nadgarstki. Szczerze powiedziawszy, jakby sprzedawano ją osobno to CM mógłby na tym sporo zarobić - gdyż jest tak dobra. Jako bonus dostajemy jeszcze dziewięć fioletowych keycapsów z PBT, którymi możemy dodatkowo ozdobić klawiaturę. Za poprawne funkcjonowanie tego modelu odpowiada sprawdzona, pewna elektronika wraz z customowym PCB, które zawsze wyróżniało Cooler Mastera od konkurencji. Do tego dochodzą sprawdzone przełączniki od Cherry MX (szkoda, że w Polsce dostępna jest opcja tylko z MX Brown). To wszystko sprawia, że jakość MK730 pozostaje na najwyższym poziomie. Fani oprogramowania i tworzenia makr mogą również z czystym sumieniem sięgać po ten produkt, gdyż wszystkie podstawowe opcje są tutaj dostępne, a samo oprogramowanie jest niezwykle proste w obsłudze. Zaprogramować można wszystkie przyciski zgodnie z własnymi wymaganiami.
Można śmiało powiedzieć, że Cooler Master ciągle posiada model z którym tylko nieliczni mogą konkurować w pokrewnym przedziale cenowym. MK730 jest solidnym, pewnym wyborem. Jest to klawiatura, którą z powodzeniem będzie się użytkować latami. Jest ładna, funkcjonalna
i solidna - szczerze polecamy.

Cena w dniu publikacji ~569 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 04.2019)
    • wygoda - 4.6
    • jakość - 4.8
    • funkcjonalność - 4.6
    • design - 4
    • opłacalność - 4.5
    • sterowniki - 4
_

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.