ASUS Strix Tactic Pro

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

 • klawiatura typu full size
 • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Brown
 • trwałość przełączników (wg. producenta): 50 milionów kliknięć
 • wymiary klawiatury (szer x dł x wys):  513 mm x 172 mm x 20 - 32 mm
 • waga klawiatury: ok. 1365 g
 • połączenie – USB
 • 2 tryby KRO - 6 przyciskowe lub pełne
 • dodatkowe przyciski funkcyjne i multimedialne
 • panel 10 dodatkowych przycisków po lewej stronie klawiatury oraz 3 pod spacją
 • dwa tryby: game i macro mode
 • nagrywanie makra "w locie"
 • bogate oprogramowanie
 • programowalne 21 przycisków
 • podświetlenie
 • nóżki z pojedynczą regulacją wysokości
 • kabel – opleciony, o długości ok. 1.95 m
 • cena klawiatury - ok. 520zł


2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania

Klawiatura dostępna jest ze standardowym layoutem US-INT (duży shift, mały enter). Obudowa jest wykonana w całości z tworzywa sztucznego (ABS - Acrylonitrile Butadiene Styrene) o lekko gumowej, matowej fakturze (od red. - tworzywo to w zależności od wybranych proporcji związków chemicznych potrzebnych do jego wytworzenia, może mieć inne właściwości, dzięki temu może być np. bardziej lub mniej "gumowe" w dotyku). Jest to jeden z najlepszych rodzajów plastików, gdyż przede wszystkim charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. W dotyku jest bardzo przyjemny. Ślady palców są na nim lekko widoczne.

Płytka z obwodem drukowanym (PCB - Printed Circuit Board) klawiatury jest wzmocniona za pomocą dodatkowej stalowej płyty. Zapewnia to przede wszystkim lepszą wytrzymałość całej konstrukcji na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, gwarantuje dużą sztywność oraz lepiej stabilizuje przełączniki. Wszystkie luty i łączenia są wykonane nienagannie. Chociaż płyta do najczystszych nie należy, to nie ma to w zasadzie żadnego znaczenia. Nad wszystkim czuwa mikrokontroler firmy NXP.
asus tactic pro_6

W razie konieczności wymiany przełączników Cherry MX (głównie robi się to poprzez wymianę mechanizmu wewnątrz) musimy najpierw odlutować na spodzie PCB lampkę od danego przycisku. Dopiero po takim "zabiegu" możemy bezpiecznie otworzyć przełącznik.
asus tactic pro 1

Strix Tactic Pro jest bardzo podatna na zalanie, gdyż w kilku newralgicznych miejsca znajdują się spore otwory, przez które woda może dostać się bezpośrednio do wnętrza.

Antypoślizgowe gumowe stopki u spodu są mocno przyklejone i podczas normalnej eksploatacji nie powinny odpaść. Pod nimi znajdują się cztery śrubki (kolejne cztery są pod gumowymi zaślepkami). Klej jest na tyle mocny, że po ich odklejeniu bez problemu przylegają z powrotem. Również na końcach rozkładanych nóżek zamontowano gumę. Owe nóżki są dosyć prostej budowy, ale wydają się całkiem wytrzymałe.

Klawiatura jest wysoko-profilowa. Niestety nie posiada podpórki pod nadgarstki, która w przypadku jak nie chcemy rozkładać nóżek byłaby bardzo przydatna. Na szczęście, gdy ją nachylimy za pomocą nóżek, korzysta się z niej dosyć wygodnie. Dla osób, które na co dzień korzystają z klawiszy F1- F8 (lub w przypadku Strix Tactic chcą używać zamiast nich makr) ogromnym plusem jest fakt, że te przyciski są umiejscowione dosyć blisko przycisków z cyframi 1 do 0 (dzieli je jedyne ~8 mm). Co to oznacza? Otóż, bez odrywania dłoni (przynajmniej dla osób o wielkości dłoni rzędu +18cm) i bez podpórki możemy je łatwo i szybko dosięgnąć.
asus tactic pro 12

Z punktu widzenia osoby, która wcześniej korzystała z klawiatury pozbawionej dodatkowego bloku klawiszy (po lewej stronie), na początku mogą występować problemy z przyzwyczajeniem się do poprawnego układu ręki na klawiaturze. Na pewno nie dotyczy to wszystkich, stąd nie da się jednoznacznie powiedzieć, dla kogo owe przyciski będą stanowić problem lub w jakim stopniu. Część z nas po prostu nie mogła lub miała za mało czasu, aby przyzwyczaić się, że po lewej stronie klawiatura się nie kończy. Objawiało się to przypadkowymi wciśnięciami Caps-locka lub złym układaniem dłoni na przyciskach WSAD, co prowadziło do popełniania sporej liczby błędów. Uważamy, że osobom, które wiedzą, że nigdy nie będą korzystać z tych przycisków, taka klawiatura jest zwyczajnie niepotrzebna.

Przyciski mają standardową wysokość od ~8 do ~12 mm (jest to zależne od ich pozycji na klawiaturze - im bliżej nas tym są niższe). Keycapsy mają cylindryczny kształt oraz zaokrąglone krawędzie, w dotyku czujemy gumową, bardzo gładką powłokę. Są wykonane z podwójnej warstwy tworzywa ABS; na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której zostały wycięte laserowo symbole. Dzięki temu podczas normalnego użytkowania nie ma szans zatrzeć symboli.

Dłuższe przyciski jak np. enter, shift, caps, backspace i spacja posiadają stabilizatory, zapobiegające nadmiernemu chwianiu się przycisków. Wszystkie z wyjątkiem spacji sprawują się bez zarzutów. Spacja, niestety wydaje się mieć nadmiar luzu. Niemniej podczas grania lub pisania to nie przeszkadza.

Przyciski Cherry MX posiadają określoną przez producenta żywotność na 50 milionów kliknięć. Podczas produkcji w Niemczech przechodzą bardzo rygorystyczne wymagania co do jakości. To gwarantuje, że przez wiele lat zachowują ten sam specyficzny klik, a siła potrzebna do ich aktywacji jest ciągle taka sama.

Kabel klawiatury jest masywny (o średnicy 0.5 cm), opleciony i dosyć elastyczny. Zakończony został pozłacanym wtykiem USB. Jego mocowanie do klawiatury jest bardzo solidne.


3. Funkcjonalność

 • rodzaje przycisków

graph-mx-brownASUS Strix Tactic Pro dostępny jest w Polsce na brązowych Cherry MX (sprowadzając go z zagranicy możemy dostać pozostałe trzy rodzaje przełączników).
Siła nacisku potrzebna do aktywacji przycisku to ~55g, które potrzebujemy, aby przejść przez punkt "haczenia", po którym następuje faktyczna aktywacja na wysokości ok. 2 mm (przycisk wciska się całkowicie na głębokość 4 mm). Tuż za punktem nacisku, czuć jak gładko i lekko przycisk dobija do samego dołu. Cały proces ilustruje grafika po prawej stronie.
Jak to już opisaliśmy w naszym poradniku - jest to rodzaj przełącznika, który uchodzi za najlepszy kompromis dla osób, które po równo piszą i grają. To co je wyróżnia to charakterystyczne "tyknięcie”, które czujemy prawie w połowie naciśnięcia przycisku. Owe „tyknięcie” nie jest słyszalne, jedynie odczuwalne pod palcem - coś jakby klawisz, podczas wciskania zahaczał o ziarenko piasku lub jakąś małą wypustkę. Na pewno, dzięki temu łatwiej nam pisać bez konieczności dociskania przycisku do końca oraz mamy sygnał zwrotny, że go wcisnęliśmy (podczas grania na pewno nie jest to w żadnym stopniu przydatne, stąd "czysto" pod gry wybiera się raczej MX Red lub Black). Klawisze aktywują się lekko, dzięki czemu nie odczuwamy zmęczenia podczas długich komputerowych sesji . Przyciski nadadzą się do każdej gry, gdyż nie ma żadnych problemów w podwójnym „tapowaniem”, mimo że odbywa się to minimalnie wolniej niż na black czy red-ach. W grach naprawdę ciężko to odczuć. Są troszkę mniej sprężyste od redów i black, ale bardziej od blue. Głośność ich jest na poziomie redów (minimalnie głośniejsze, o trochę innym dźwięku).

asus tactic pro 2x

 • NKRO i Anti-Ghosting

Klawiatura umożliwia aktywację 2 trybów KRO (na poniższym zdjęciu na żółto zaznaczone są aktywowane przyciski):
- 6KRO, czyli 6 przyciskowe, czyli możemy wykonać kombinację 6 dowolnych przycisków.

- NKRO, czyli możemy aktywować naraz wszystkie przyciski na klawiaturze (łącznie z blokiem dodatkowych klawiszy po lewej stronie M1-M10).
asus nkro

 • klawisze multimedialne i funkcyjne

Klawiatura posiada 4 klawisze multimedialne (pauza/start, wyciszenie, zmiany piosenek) i rolkę do zmiany głośności.
Klawisz funkcyjny Fn umożliwia następujące kombinacje:
> Fn + PGUP przełączamy między trybem 6KRO a NKRO.
> Fn+ F11 aktywuje tryb macro mode, który przełącza klawisze F1 do F8 na M14 do M21, pod którymi możemy przypisać dowolne funkcje lub pojedyncze przyciski.

> Fn + F12 aktywuje tryb game mode wyłączający przycisk Windows.
> Fn + prawy Alt (Macro Recorder) nagrywa makra "w locie" (bez potrzeby instalacji oprogramowania).
> Fn + Num8/Num2 zmienia natężenie podświetlenia.
> Fn + Prt-scr/Sct-lock/Pause-break, zmienia profile.
Nad przyciskami F1 - F12 znajdują się lampki informujące nas o wybranym profilu (jednym z trzech), trybie game/macro, nagrywaniu makra w locie oraz włączonym NKRO. Oczywiście klawiatura pokazuje też, czy został wciśnięty Caps-lock, Num-lock oraz Scr-lock.


 • porty usb

Klawiatura nie posiada dodatkowych portów USB

 • podświetlenie

Klawiatura posiada podświetlenie w kolorze pomarańczowym. Możemy ustawić jeden z 5 trybów jego wyświetlania. Są to trzy fazy o różnym natężeniu, tryb pulsowania oraz całkowite wyłączenie.

 • dodatkowe przyciski

W szczególności fanom MMO przypadnie do gustu dodatkowy blok klawiszy po lewej stronie oznaczonych literkami M1 do M10 oraz trzy przyciski poniżej spacji (M11, M12 i M13), pod którymi możemy zaprogramować dowolną funkcję. Są one bardzo łatwo dosięgalne.

 • stabilność i regulacja wysokości

Znajdujące się na spodzie "nóżki" posiadają tylko jeden stopień regulacji. Niemniej, uważamy, że nachylenie jest wystarczające do komfortowej gry. Dzięki gumowym wstawkom i sporej wadze, klawiatura stabilnie przylega do biurka.

 • sterowniki

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: http://www.asus.com. W trakcie naszych testów korzystaliśmy z wersji v1.04. Sterowniki działają płynnie (nie mieliśmy z nimi żadnych problemów na Windowsie XP i 7).

Sterowniki umożliwiają:
– zaprogramowanie 21 przycisków (10 po lewej stronie, 8 pod F'ami oraz 3 pod spacją). Do wyboru mamy możliwość ustawienia; dowolnego przycisku z myszki i klawiatury, makr, włączenia wybranego programu lub dezaktywację przycisku.
– tworzenie makr z możliwością użycia do tego przycisków z klawiatury oraz myszki (widoczne dla oprogramowania są jedynie LPM, PPM oraz ŚPM, bocznych przycisków nie wykrywa) wraz z ustawieniem interwału czasowego. Możliwy jest również wybór opóźnienia pomiędzy przyciskami. Dodatkowo możemy wybrać sposób powtarzalności makr (podczas przytrzymania przycisku, jednokrotnie, wybraną ilość razy lub do ponownego wciśnięcia),
– tworzenie do 10 profili (bezpośrednio z klawiatury możemy przełączać pomiędzy wybranymi trzema),
– wybór między „software” (wszelkie zmiany dokonywane są na poziomie sterowników bez zapisywania ich w pamięci myszki) a „hardware mode” (wszystko zapisane jest w pamięci myszki, po zmianach można wyłączyć sterowniki i używać myszki na dowolnym komputerze bez potrzeby ich instalowania).

Funkcja tworzenia makr w locie jest niezależna od sterowników. W celu nagrania takiego makra musimy nacisnąć Fn + prawy alt, następnie wykonać dowolną akcję na klawiaturze, którą chcemy nagrać, nacisnąć ponownie Fn + prawy alt i na koniec wybrać jeden z przycisków M1-M21.

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

4. Podsumowanie

Jest wiele osób, które przyzwyczajone do dodatkowych przycisków, powszechnie stosowanych w klawiaturach membranowych, chciałyby takie samo rozwiązanie w mechaniku. W większości są to gracze MMO, którzy potrzebują mieć pod ręką szybki dostęp do wielu kombinacji klawiszy ułatwiających rozgrywkę. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie powstała Strix Tactic Pro. Chociaż na rynku jest kilka klawiatur mechanicznych oferujących podobne rozwiązania, to jak do tej pory żadna nie oferuje tak dużo przydatnych funkcji oraz nie zapewnia tak wysokiej jakości jak produkt ASUS'a. Niewątpliwie łatwiejszy dostęp do wszystkich rodzajów przełączników Cherry MX, chociaż jeden port USB oraz podpórka pod nadgarstki (chociaż to jest element, który można dokupić niezależnie od dowolnego producenta) sprawiłyby, że klawiatura spełniłaby wymagania praktycznie każdego gracza, który szuka klawiatury właśnie o takim układzie. Ostatecznie, każdy kto szuka mechanika na Cherry MX Brown z wieloma dodatkowymi przyciskami, pełnym KRO, pomarańczowym podświetleniem i rozbudowanymi makrami powinien koniecznie zastanowić się nad wyborem ASUS Strix Tactic Pro.

Cena w dniu publikacji – 520 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


rekomendacjaTG2

Produkty dostarczyła firma ASUS. Dziękujemy.