AOC AGK700

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura full-size z dodatkowymi przyciskami
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX RGB Red
  • układ klawiszy - US/INT (długi shift, mały enter, długi backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 464 mm x 170 mm x 35 - 44 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~1337 g
  • podpórka pod nadgarstek
  • keycapsy z ABS
  • podświetlenie: RGB
  • połączenie – USB
  • sterowniki
  • N-key rollover
  • HUB USB
  • kabel – opleciony, o długości ~1.8 m
  • cena: 264 zł

Według producenta klawiatura jest kompatybilna z systemami Windows 7 i wyższymi oraz Mac OS. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze instrukcję obsługi, podpórkę pod nadgarstki oraz 4 keycapsy i keycap-puller.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa i podpórka:
AOC AGK700 jest klawiaturą pełnowymiarową powiększoną o rząd dodatkowych przycisków po prawej. Dzięki dosyć zwartej obudowie nie mamy wrażenia, że klawiatura zajmuje znacznie więcej miejsca niż standardowy full-size. AGK700 posiada otwarty typ obudowy (tzw. float-design). Głównym plusem tego typu obudowy jest łatwość czyszczenia brudu spod keycapsów, aczkolwiek przełączniki umieszczone są w niedużych wgłębieniach na płycie, gdzie trochę brudu może się gromadzić . Góra obudowy wykonana jest ze szczotkowanego aluminium (nie widać na nim odcisków palców). Łączy się ona z plastikowym spodem. Elementy te są bardzo porządnie ze sobą złączone. Nigdzie nie występują luzy i nic nie trzeszczy. Brzegi krawędzi nie są ostre, wręcz widać widać dużą staranność z jaką wyprofilowano wszystkie rogi i brzegi . Klawiatura jest bardzo sztywna i nie ugina się pod naciskiem. Waży ok. 1337g i jest to wystarczająco dużo, aby AOC AGK700 nie przesuwała się zbyt łatwo po biurku. Żadnych słabszych elementów w obudowie nie zauważyliśmy.
Pod kątem designu model ten prezentuje się naszym zdaniem bardzo dobrze. Udało się połączyć nowoczesność z klasycznym wyglądem przy zachowaniu pełnej estetyczności. Najzwyczajniej w świecie model ten jest naprawdę całkiem ładny. Ciekawie ciekawie prezentuje się wielkie pokrętło u góry (jego kolor w rzeczywistości to czerwony wpadający lekko w róż, czego nie widać na zdjęciach). Stylistyka AGK700 jest na pewno jej dużym plusem. W zestawie dostajemy 4 czerwone keycapsy, którymi możemy jeszcze trochę zmienić jej wygląd.
Jakość podkładki pod nadgarstki nie budzi większych zastrzeżeń. Jest w zasadzie tylko jedna kwestia, która może rzucać się w oczy i nie każdemu pasować. Otóż widać miejscami nierówne wypełnienie na brzegach (zamiast prostej linii są pofałdowania). Jest to jednak kwestia bardziej wizualna niż faktyczny problem jakościowy. Podpórkę bardzo łatwo mocuje się do klawiatury za pomocą magnesów, na których mocno i pewnie się trzyma. Podpórka wykonana jest z plastikowej podstawy, piankowego wypełnienia oraz skóropodobnego pokrycia.

 

Wnętrze:
W celu dostania się do wnętrza klawiatury należy odkręcić kilkanaście śrubek na spodzie obudowy i pod keycapsami. Po otwarciu ukazuje nam się maksymalnie proste PCB. Układ jest przemyślany i dobrze wykonany. Widać jednak, że jest to klasa budżetowa. Obstawiamy, że wszelkie wypadki z tytułu zalania, wilgoci lub przepięcia skończą się natychmiastową śmiercią klawiatury. Sercem klawiatury jest  jakiś rebrandowany chiński kontroler 80M08 B-ZAA0070722. Chociażby po ograniczonych makrach możemy przypuszczać, że jest to raczej bardzo bazowa jednostka. Port USB jest lutowany bezpośrednio do płyty (opcja portu na osobnej płytce jest lepsza z punktu widzenia ewentualnej wymiany). Bardzo poprawnie wykonano łączenie kabli, widać tam również dodatkowe zbrojenie w celu zwiększenia jego wytrzymałości. Ogólnie można powiedzieć, że środek jest budżetowy, ale wykonany bardzo porządnie.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US INT (długi shift, krótki enter, długi backspace). Czcionka jest duża i czytelna w lekko futurystycznym klimacie. Wydaje nam się, że zdecydowanie częściej młodym graczom przypadnie do gustu niż starszym użytkownikom. Co istotne wszystkie oznaczenia wydają się pasować do siebie i raczej nie było znaków, które miałyby się negatywnie wyróżniać. Keycapsy nie posiadają oznaczeń funkcji z Fn. Niemniej nie uważamy tego za problem, gdyż dzięki temu jest bardziej przejrzyście. Z drugiej jednak strony brak jakiejkolwiek informacji (nie ma tego nawet w instrukcji) o tym co i jak się aktywuje jest ewidentnym przeoczeniem producenta.
Wysokość keycapsów jest w miarę standardowa dla klawiatur wysoko-profilowych z keycapsami o profilu OEM (9.6 - 11.2 mm). Bez problemu można stosować zamienniki innych producentów, gdyż rozstaw i szerokość keycapsów jest uniwersalna (szerokość spacji ~118 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o 8.8 mm, co naszym jest odpowiednią odległością.
Keycapsy zostały wykonane z tworzywa ABS. Są lekko gumowane w dotyku. Z czasem ich powierzchnia będzie się wyślizgiwać. Keycapsy mają lekko cylindryczny kształt. Chociaż plastik z którego je wykonano nie jest zbyt gruby (ok. 1mm) to znacząco nie ugina się gdy ściskamy keycapsa palcami. Symbole na keycapsach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki). Niektóre keycapsy posiadają najprawdopodobniej wadę fabryczną w postaci zbyt płytkiego mocowania. Oznacza to, że niektóre nakładki bardzo łatwo jest ściągnąć, a wręcz za łatwo. W naszym przypadku niektóre przyciski z rzędu F1-F12 gdy tylko lekko je naciśniemy po skosie to odskakują. Jeżeli, ktoś ma mocną rękę i zdarza mu się rage-ować na klawiaturze to mocno odradzamy zakup tego modelu, gdyż bezwzględnie konieczna będzie wymiana keycapsów. Co ciekawe 4 dodatkowe czerwone keycapsy z kolei ledwo da się nałożyć i bardzo ciężko jest je później ściągnąć (jednego z nich wręcz baliśmy się dociskać, aby nie uszkodzić czubka przełącznika).

Przełączniki i stabilizatory:
W modelu AOC AGK700 znajdziemy niemieckie przełączniki Cherry MX. Które są szacowane na 50 mln kliknięć. W obecnych czasach nie są to już przełączniki uważane za topowe a wręcz coraz częściej można je spotkać w tańszych modelach. O ile kiedyś Cherry MX kojarzyły się z wysoką jakością, tak obecnie daleko im do ideału. Pomijając chwiejące się przełączniki (w porównaniu do Kailh BOX lub Gateron Pro) Mamy wręcz wrażenie, że Cherry zjechało mocno na jakości gdyż chyba nigdzie nie słyszeliśmy tak wielu przełączników posiadających tak słyszalny pogłos mechaniczny. Jest to tak bardzo słyszalne, że podczas pisania może naprawdę denerwować. Z tego co zdążyliśmy się dowiedzieć nie jest to przypadek tylko naszego egzemplarza. Bądźcie przygotowani, że odgłos sprężynki będzie mocno słyszalny.
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów typu Cherry. Na pewno ich wykonanie nie jest topowe. Są dosyć chwiejne. W przypadku długich przycisków klik na brzegach nie wydaje się identyczny jak gdybyśmy klikali w nie na środku. Klikając po bokach czuć, że nie ma pełnej sprężystości. Do tego nie są to smarowane stabilizatory więc ich klik nie jest idealnie płynny. Najgorzej wypadają stabilizatory spacji, które z powodu braku smaru potrafią nieprzyjemnie i głośno skrzypieć podczas naciskania.

Kabel:
Jest pleciony, gruby na 7 mm, solidny i mało elastyczny. Nie da się go zbyt łatwo formować. Nie jest odpinany. Przewód ma długość ~1,8 m. Zakończony jest dwoma wtykami USB (jeden do zasilania klawiatury, drugi do zasilania USB). Wejście kabla w obudowę jest dodatkowo zabezpieczone więc nie powinno dochodzić do jego miejscowego uszkodzenia.

Profil, nóżki i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 5 dużych stopek, które całkiem dobrze utrzymują ją w miejscu. Jak położymy na niej dłonie i dociśniemy ją do podłoża to praktycznie się nie porusza. Model ten posiada bardzo sztywną obudowę, która pod naciskiem w ogóle się nie ugina. Jej stabilność jest na bardzo wysokim poziomie. Nóżki posiadają gumowane końcówki, które są trochę mniej chwytne, ale ciągle w miarę pewnie utrzymują klawiaturę w miejscu.
Profil klawiatury wydaje się naszym zdaniem zbyt płaski i nawet z rozłożonymi nóżkami wielu z nas nie uzyskała wystarczającego nachylenia. Model zdecydowanie sprzyja osobom, które są przyzwyczajone do płaskiego ułożenia klawiatury. Pozostali, będą musieli się trochę czasu przyzwyczajać. Sama wysokość przodu klawiatury jest standardowa dla mechaników. Na poprawę komfortu korzystania z tego modelu na pewno mocno wpływa podpórka, która jest bardzo wygodna. Jest ona bardzo przydatna zwłaszcza osobom, które nie mają zbyt dużych dłoni a korzystają z klawiszy F1-F12. Korzystając z podpórki zdecydowanie szybciej byliśmy w stanie przyzwyczaić się do jej płaskiego profilu.
Jako, że jest to klawiatura wyposażona w dodatkowe przyciski po lewej stronie, to może się zdarzyć, że na początku będziemy mieć drobne problemy z poprawnym układaniem dłoni. Musi chwilę minąć czasu zanim pamięć mięśniowa przyzwyczai się, że na lewo od ctrla są jeszcze dodatkowe przyciski. W tej klawiaturze ten proces adaptacji odbywa się dosyć szybko za sprawą niskich przycisków. Jest to zarówno minus jak i plus. Na pewno podczas grania gdy jesteśmy już przyzwyczajeni do nowego układu, to może się zdarzyć, że ich dosięgnięcie nie będzie zbyt wygodne i instynktowne. Z drugiej jednak strony nie mamy wrażenia, że są zbyt blisko i kolidują z naturalnym ułożeniem dłoni.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
W AOC AGK700 mamy możliwość wyboru jedynie przełączników Cherry MX Red.
Przełączniki Cherry MX Red są ciągle jednymi z najpopularniejszych przełączników na rynku. W obecnych czasach jest to tzw. bazowa linia przełączników starszej generacji. od zawsze ich największą zaletą było to, że ich klik jest bardzo równy. Praktycznie wszystkie przełączniki na całej klawiaturze naciska się z taką samą siłą. Są to przełączniki dosyć chybotliwe (zwłaszcza jak porównamy je do np. Kailh BOX lub Gateron Pro). MX Red jest przełącznikiem uznawanym za miękki. Posiadają równy na całej długości, liniowy klik. Są przy tym bardzo sprężyste. Są to przełączniki dedykowane zwłaszcza graczom. W porównaniu do standardowych Gateron Red, klik w Cherry MX wydaje się "gęstszy", "pełniejszy" i odrobinę twardszy. Obecnie wierną ich kopią jest Kailh Red. Aktywacja przycisku odbywa się już pod naciskiem ~45g (wg producenta). W praktyce większość przełączników aktywujemy w okolicy 50g (żaden nie schodzi poniżej 45g ale są też przyciski które aktywują się w okolicy ~55g, a nawet pojedyncze w okolicy 60g). W praktyce jest to wystarczające, aby uznać, że klik jest do siebie bardzo zbliżony. Ze względu na metalową konstrukcję klawiatury, nieposiadającą żadnego wyciszenia pisanie na niej jest bardzo głośne.

Dodatkowe przyciski multimedialne oraz makro są przełącznikami membranowymi. Są równie głośne jak mechaniczne, ale ich klik jest znacznie mniej przyjemny. Naciska się je płytko i są mało sprężyste. 

Szybkość rejestracji kliku to ~18 ms (Nie da się tego jednak jednoznacznie stwierdzić gdyż co któryś klik potrafi być zarejestrowany szybciej (14 ms). W grach opóźnienie rzędu 18 ms nie jest w żaden sposób uciążliwe. Nawet w wymagających RTS'ach jest niemal nierealne naciskać tak szybko przyciski, aby ich nie zarejestrowało.

rodzaj przełącznika: Cherry MX Red
typ: liniowy
dystans całkowity: 4 mm
punkt aktywacji: 2mm±0.6 mm
siła nacisku do aktywacji: 45±15 g
siła nacisku przed aktywacją: -

Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.


N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada dwie opcje NKRO i 6KRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku. Oba tryby działają jak powinny.

⇒ 6KRO, czyli możemy bez problemu aktywować maksymalnie 6 przycisków.
⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje rozmaity wachlarz funkcji (nie jest to opisane nigdzie w instrukcji):

KLAWISZE MULTIMEDIALNE
FN + F1 - nowa karta/strona
FN + F2 - wyszukaj
FN + F3 - poczta e-mail
FN + F4 - kalkulator
FN + F5 - odtwarzacz multimedialny
FN + W - zamienia WSAD ze strzałkami
FN + PGUP - zwiększa podświetlenie
FN + PGDN - zmniejsza podświetlenie

Poza tymi kombinacjami możemy używać dedykowanych przycisków multimedialnych znajdujących się u góry klawiatury. I tak od lewej znajdują się przyciski do: otwarcia strony, zamiany WSAD ze strzałkami, odpalenia odtwarzacza muzycznego (włącza się ten, który jest ustawiony jako domyślny), pokrętło głośności, włączenie i wyłączenie podświetlenia, zmiana tryby świetlnego, blokada przycisku windows oraz wyciszenie głośności. Rolka jest klikalna, ale najwidoczniej producent zapomniał przypisać jej jakąkolwiek funkcję. Tuż obok ESC znajdziemy jeszcze przycisk do zmiany profili. Przycisków multimedialnych nie da się mapować. Nad numpadem występują tu również 4 przyciski do kontroli odtwarzacza (zmiana piosenek, pauza i stop), którym możemy przypisać dowolne funkcje w sterownikach.

Podświetlenie:
Pełne RGB z możliwością ustawienia 12 różnych trybów świetlnych. Wszystkie tryby cechują się dużą płynnością animacji. Część funkcji możemy ustawiać z pozycji klawiatury, ale więcej opcji oraz łatwiej jest to zrobić za pomocą sterowników. Standardowo jak na wszystkich SMD LED-ach mamy do dyspozycji całą gamę kolorów, ale realnie jest ich 28 (w skrajnych odcieniach nie widać już różnicy). Podstawowe kolory są barwne i wyraźne. Biały nie jest w 100% biały, ale posiada lekki nalot różu. W przypadku podwójnych znaków, ten niżej nie jest zbyt dobrze podświetlony. W pozostałych przypadkach wszystko jest bez zarzutów. W niektórych trybach możemy ustawić kierunek przejścia światła. Do wyboru jest również opcja ustawienia losowego lub pojedynczego koloru dla każdego z trybów. Możemy również ustalać szybkość przejścia/pulsacji oraz ustawić licznik czasu po którym podświetlenie się wyłączy.
Do wyboru są 4 poziomy (w tym wyłączone) natężenia podświetlenia. Nawet na najmocniejszym nie jest zbyt mocne. Przy niektórych kolorach (np. czerwonym) w jasnym otoczeniu podświetlenie wydaje się bardzo wyblakłe. Klawiatura zapamiętuje zarówno tryb jak i poziom jasności nawet gdy ją odepniemy i podepniemy z powrotem. Gdy wyłączymy CapsLock'a/NumLock'a/SCrLock'a to równocześnie wyłącza się na nim podświetlenie. Klawiatura posiada również diody informujące o włączonych tych przyciskach.
Przyciski multimedialne są podświetlane jedynie na kolor czerwony. Przyciski do makr podświetlają się (również na kolor czerwony) jedynie gdy jest na nich nagrana jakaś funkcja. Ciekawostką jest przycisk do zmiany profili, który posiada kolor w zależności od wybranego profilu. Jeżeli posiadamy inne produkty marki AOC to dzięki platformie G-Menu możemy synchronizować między nimi podświetlenie.

Porty USB i mic/audio:
Klawiatura posiada jeden port USB. Do jego działania potrzebne jest podpięcie kabla zasilającego (końcówki nie są oznaczone, jedna końcówka zasila klawiaturę, druga zasila HUB-a). Nie stwierdziliśmy żadnych problemów z jego działaniem, był w stanie zasilić wszystkie podstawowe urządzenia typu myszka czy ładowarka.

Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: https://eu.aoc.com/pl/gaming/gmenu.
Nie było problemów z wykrywalnością klawiatury. Ich obsługa jest wystarczająco intuicyjna i prosta, aby od razu zaskoczyć co i gdzie się ustawia. Sterowniki posiadają drobny błąd wizualny podczas zapisywania funkcji bocznym przyciskom G1-G5. W sterownikach jest 6 pozycji do zapisu, podczas gdy klawiatura posiada tam 5 przycisków. Na szczęście przyciski boczne stają się automatycznie podświetlone na czerwono jeżeli coś jest do nich przypisane. Jest również błąd w oznaczeniu pomiędzy 6-Key a N-KRO, gdyż funkcje zostały tam zamienione miejscami. Czyli chcąc ustawić N-Key musimy wybrać "standardowy tryb przycisków" a nie "N-KEY Rollover".
Makra zapewniają możliwość nagrania sekwencji składającej się nielimitowanych akcji, ale odtwarza jedynie ~32 akcji jeżeli jest opóźnienie i do ok. ~61 akcji bez opóźnienia. Naszym zdaniem coś tutaj jest niedorobione i raczej nie liczcie na możliwość nagrywania długich i skomplikowanych makr. Można nagrywać zarówno przyciski z myszki jak i z klawiatury. Makro możemy aktywować na 3 sposoby (trzymając przycisk, do ponownego wciśnięcia lub wybraną ilość razy). Makra lub inne funkcje możemy ustawić pod dowolnym przyciskiem poza przyciskami multimedialnymi i funkcyjnymi (fn, shift, win-key). W makrach możemy jedynie edytować opóźnienie kliku.

Sterowniki G-Menu są współdzielone z innymi produktami marki AOC. 

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • kontrolę podświetlenia,
  • wybór profilu,
  • zmianę polling rate,
  • ustawienie częstotliwości i szybkości powtarzania wciśniętego przycisku,
  • przypisanie innych funkcji pod dowolny przycisk,
  • dezaktywację kombinacji klawiszy: alt + tab, alt + f4 oraz win key),
  • przełączenie między 6-key a N-KRO,
  • tworzenie makr.


4. Podsumowanie

Model AOC AGK700 ze względu na niską cenę i przełączniki Cherry MX Red na pewno przyciągnie spore grono odbiorców. Korzystając z tej klawiatury mamy jednak nieodparte wrażenie jakbyśmy używali modelu wczesno-produkcyjnego. Na pierwszy rzut oka niby wszystko wydaje się tutaj naprawdę dobre, ale im dłużej obcujemy z klawiaturą tym bardziej pewne elementy zaczynają nam przeszkadzać. Tak naprawdę o tym czy AGK700 spodoba nam się czy też nie decyduje to jak bardzo jesteśmy w stanie zaakceptować pewne niedoróbki. Kluczową kwestią jest bez wątpienia nasze nastawienie do metalicznego pogłosu przycisków oraz skrzypiącej spacji i średnich stabilizatorów. Jeżeli korzystacie z klawiatury na słuchawkach to jest duża szansa, że nie będzie to dla was problemem i w takim przypadku możemy śmiało polecić ten model. Jeżeli jednak często korzystacie z klawiatury w ciszy to z dużą pewnością nie jest on dla was. Druga rzecz to obawa co do jakości keycapsów. Fakt, że są z ABS jest do przeżycia, ale to, że istnieje ryzyko, że po jakimś czasie mogą odpadać może budzić już obawy i wiązać się z dodatkowymi kosztami. Korzystając a AGK700 trzeba się również liczyć z tym, że jest to model z którego korzysta się wygodnie z podpórką. Na szczęście ta dołączana jest naprawdę dobra. W modelu tym znajdujemy jednak też sporo plusów jak dedykowane przyciski multimedialne, do tego dla fanów MMO jest 5 dodatkowych przycisków makro. Nie brakuje również tutaj dodatków w postaci pełnego podświetlenia RGB czy sterowników. Wszystko zamknięto w solidnej czarnej aluminiowej obudowie i naszym zdaniem prezentuje się to całkiem ładnie.
Jako, że na rynku nie ma zbyt wielu klawiatur z dodatkowymi przyciskami w cenie poniżej 300 zł to AOC AGK700 z pewnością powinien znaleźć swoich odbiorców. W obecnych czasach przełączniki Cherry MX już nie są motorem napędowym dla popytu na takie klawiatury a wręcz mogą zniechęcać, zwłaszcza jak ktoś miał porównanie do nowszej generacji przełączników. Niemniej jeżeli miałby to być wasz pierwszy mechanik to może być to całkiem dobry wybór.

AOC AGK700 kosztowała w dniu premiery  ~264 zł.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 04.2023)
    • wygoda - 3.8
    • jakość - 3
    • funkcjonalność - 4
    • design - 4.2
    • opłacalność - 3.5
    • sterowniki - 3.5

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.


Jeżeli zechcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->

Postaw mi kawę na buycoffee.to