AKKO x Ducky Zero 3087

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

 • klawiatura typu fullsize
 • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Red, Blue, Brown
 • układ klawiszy - US/INT (długi shift, długi enter, długi backspace)
 • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 358 mm x 140 mm x 39.5 mm
 • waga klawiatury bez kabla: ~940g
 • podświetlenie: brak
 • połączenie – USB
 • podpórka na nadgarstki
 • 6/N-key rollover
 • kabel – gumowy, o długości ~1.8 m
 • klawiatura dostępna jest w dwóch kolorach (różowa, czarna)
 • cena: ~269 zł

Według naszych testów klawiatura jest kompatybilna z systemami 7, 8 i 10. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze instrukcję (po chińsku), odpinany kabel oraz keycaps puller.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Model 3087 to po prostu tenkeylessowa wersja pełnowymiarowej 3108. Odziedziczyła po niej tą samą konstrukcję, a co za tym idzie jej wszystkie cechy. Jest wytrzymała, sztywna i bardzo stabilna. Materiał z którego wykonano obudowę to ABS. Góra z dołem łączy się głównie za sprawą zatrzasków, które jak przetestowaliśmy są całkiem wytrzymałe i podczas rozkręcania nie urwały się. Pośrodku tych dwóch paneli znajduje się aluminiowa płyta dokręcona do nich dwoma śrubkami. Ciekawostką jest, że wersja tenkeylessowa jest lepiej spasowana od jej pełnowymiarowej odpowiedniczki. Wszystko jest tutaj idealne. Poziom wykończenia krawędzi jest bez zarzutów. Stabilność i sztywność jest również idealna. Przypominamy, że jest to model bez podświetlenia. Recenzowana model jest w kolorze czarnym i wygląda wyśmienicie. Jak ktoś nie potrzebuje podświetlenia to dostaje naprawdę wyjątkowo ładną klawiaturę. Brak sekcji numerycznej docenią głównie gracze FPS, gdyż zyskują więcej przestrzeni na biurku dla ruchów myszką, a to często przekłada się na lepszą kontrolę i wygodę.

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury musimy odhaczyć zaczepy znajdujące się wzdłuż całej krawędzi obudowy a następnie odkręcamy śrubki na aluminiowej płycie. Podczas odginania zaczepów istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrysujecie trochę obudowę (nie będzie to jednak zbytnio widoczne). Podobnie jak w modelu Zero 3108, PCB jest dosyć budżetowe - widać, że to OEM, a nie robione pod zamówienie jak w klawiaturach Ducky. Zastosowany tutaj mikro-kontroler firmy Vision (VS11K15A), uchodzi za tańszy odpowiednik dla NXP czy Holteka. Z tego co wiemy bardzo rzadko są z nim problemy, stąd jest tak często używany głównie w klawiaturach na chińskim rynku. Do tego znajdziemy tutaj jeszcze pamięć flash nieznanego producenta. Jakość lutów oraz łączenie kabla jest bez zarzutów.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Cały set jak i ułożenie kaycapsów jest identyczne jak w modelu Zero 3108. Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US INT (długi shift, krótki enter, długi backspace). Dostajemy tutaj specyficzne keycapsy, na których czcionka znajduje się na boku. Symbole zostały wygrawerowane laserowo i nałożono na otwory farbę. Gdyby znajdowały się na górze keycapsów to z czasem owa farbka by się ścierała i czcionka stałaby się gorzej widoczna. Dzięki temu, że symbole są na bokach, to nie powinny ulec zatarciu. Sama czcionka pochodzi z klawiatur Ducky i trzeba przyznać, że jest ona bardzo ładna i czytelna.
Keycapsy są standardowych rozmiarów (spacja ma 118 mm), więc bez problemu można stosować zamienniki innych producentów (ich wysokość jest również standardowa, czyli 9 -11 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o 13 mm, co jest naszym zdaniem w miarę dobrą odległością.
Wszystkie keycapsy zostały wykonane z tworzywa PBT. W dotyku czujemy bardzo miłą, lekko szorstką, mocno matową powierzchnię. Posiadają lekko cylindryczny kształt. Są bardzo grube i wytrzymałe. Tworzywo PBT, słynie z najwyższej trwałości i gwarantuje nieścieralność i zachowanie takiej samej powierzchni na długie lata.

Przełączniki i stabilizatory:
W modelu AKKO x Ducky Zero 3087 znajdziemy niemieckie przełączniki Cherry MX. Które są szacowane na 50 mln kliknięć. Jak przystało na standardy Cherry MX do produkcji przełącznika użyto wysokiej klasy plastiku, złote kontakty oraz wytrzymałą sprężynkę, które całościowo są idealnie ze sobą połączone zapewniając wysoką żywotność i odporność nie tylko na ilość kliknięć ale i siłę uderzenia.
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów Cherry. W naszym modelu trafiliśmy na wyjątkowo dobrą stabilizację jak na ten rodzaj stabilizatorów, gdyż klik jest niemal identyczny na całej długości keycapsa.

Kabel:
Jest gumowy, gruby (4.2 mm), solidny, ale mało elastyczny. Sprawia całkiem dobre wrażenie. Jest odpinany - jak przystało na dzisiejsze standardy do klawiatury podpina się poprzez złącze USB typu C. Nie jest zbyt długi (ma ~1,8 m). Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB. Na spodzie znajdziemy kanały do odprowadzania kabla na boki.

Profil, nóżki, podpórka i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 4 gumowe stopki, które w połączeniu z dużą wagą produktu bardzo dobrze utrzymują klawiaturę w miejscu. Podczas pisania lub grania niemal na wszystkich powierzchniach klawiatura stała w miejscu. Nóżki posiadają gumowane końcówki, które są trochę mniej chwytne, ale ciągle w miarę pewnie utrzymują klawiaturę w miejscu.
Profil klawiatury jest bardzo dobrze dobrany i każda z osób testujących uznała go za wygodny. O dziwo nawet bez rozłożonych nóżek jest całkiem wygodnie i naturalnie. Po rozłożeniu nóżek ergonomia wzrasta i nachylenie powinno zadowolić każdego zwłaszcza, że mamy tutaj podwójny stopień nóżek, który jest rewelacyjnym rozwiązaniem. Wysokość jest tutaj dosyć standardowa. Po paru dniach, gdy się już przyzwyczaimy do tej konstrukcji, to nie będziemy odczuwać potrzeby stosowania podpórki. 


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
AKKO x Ducky Zero 3087 możemy zamówić z przełącznikami Cherry MX Brown, Red lub Blue. Nasz egzemplarz testowy jest z Brązowymi, które uchodzą za najbardziej uniwersalne. Siła nacisku potrzebna do aktywacji przycisku to ~55g, które potrzebujemy, aby przejść przez punkt "haczenia", po którym następuje faktyczna aktywacja na wysokości ok. 2 mm (przycisk wciska się całkowicie na głębokość 4 mm). Tuż za punktem nacisku, czuć jak gładko i lekko przycisk dobija do samego dołu. Cały proces ilustruje grafika poniżej. Jak to już opisaliśmy w naszym poradniku - jest to rodzaj przełącznika, który uchodzi za najlepszy kompromis dla osób, które po równo piszą i grają. To co je wyróżnia to charakterystyczne "tyknięcie”, które czujemy prawie w połowie naciśnięcia przycisku. Owe „tyknięcie” nie jest słyszalne, jedynie odczuwalne pod palcem - coś jakby klawisz, podczas wciskania zahaczał o ziarenko piasku lub jakąś małą wypustkę. Na pewno, dzięki temu łatwiej nam pisać bez konieczności dociskania przycisku do końca oraz mamy sygnał zwrotny, że go wcisnęliśmy. Klawisze aktywują się lekko, dzięki czemu nie odczuwamy zmęczenia podczas długich komputerowych sesji. Przyciski nadadzą się do każdej gry, gdyż nie ma żadnych problemów np. z podwójnym „tapowaniem”, mimo że odbywa się to minimalnie wolniej niż na black, silverach czy red-ach. W grach naprawdę ciężko to odczuć. Są troszkę mniej sprężyste od redów, silverów i black, ale bardziej od blue. Głośność ich jest na poziomie redów (minimalnie głośniejsze, o trochę innym dźwięku). W naszym modelu testowych wszystkie przełączniki cechują się bezwzględną równością kliku. Co trzeba jeszcze pamiętać, przełączniki w wersji bez RGB (z czarną obudową) minimalnie, ale jednak różnią się w kliku od ich odpowiedników RGB. Z naszych obserwacji wynika, że klik tutaj jest trochę bardziej płynny, pełny o wyrazistszym feedbacku. Prawdopodobnie dlatego tak dużo osób ciągle szuka klawiatur bez podświetlenia na starych dobrych Cherry MX.

rodzaj przełącznika: Cherry MX Brown
typ: dotykowe (tactile)
dystans całkowity: 4 mm
punkt aktywacji: 2 mm
siła nacisku do aktywacji: 55 g

Szybkość rejestracji kliku to ok. 16 ms.

Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada opcję 6KRO lub NKRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.

⇒ 6KRO, czyli możemy aktywować 6 przycisków naraz na klawiaturze.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje następujące funkcje:
1. Fn + F1 - mój komputer

2. Fn + F2 - poczta
3. Fn + F3 - wyszukaj
4. Fn + F4 - przeglądarka
6. Fn + F5 - odtwarzacz muzyki
7. Fn + F6 - start/stop
8. FN + F7 - poprzednia piosenka
9. FN + F8 - następna piosenka
10. przytrzymać 3 sekundy: FN + lewy Win - blokada klawiszy windows
11. FN + alt + 6 - 6KRO
12. FN + alt + N - NKRO

O wyłączonym przycisku windows informuje nas jedna z lampek.

W teorii klawiatura posiada możliwość nagrywania makr w locie. Niestety instrukcja jest po chińsku, a w internecie nie udało nam się znaleźć nic konkretnego.

Podświetlenie:
Brak.

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
brak.


4. Podsumowanie

Dzięki firmie AKKO mamy możliwość zakupu unikatowej klawiatury, która powstała przy współpracy z firmą Ducky. Jak wiadomo, tworzy ona jedne z najlepszych klawiatur na świecie. Chociaż nie jest to produkt w pełni stworzony przez Ducky, to sam fakt, że podpisują się pod tym modelem powinien gwarantować dobrą jakość. Jest to produkt kierowany głównie na rynek Azjatycki, ale chociażby dzięki sklepowi GearBest (z którego mamy nasz egzemplarz) możemy bez problemu zamówić sobie go do Polski.
Klawiatura występuje w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnym i różowym) oraz dostępna jest na trzech rodzajach przełączników Cherry MX (blue, red i brown). Zero 3087 jest wersją pozbawioną numpada oraz podświetlenia. Można powiedzieć, że jest to idealna klawiatura dla graczy. Jest to model dla osób ceniących sobie prosty design połączony z wysoką jakością. W Polskich sklepach w podobnej cenie na próżno szukać modelu, oferującego podobne standardy. Dostajemy tutaj unikatowe keycapsy z PBT (bardzo trwały i bardzo przyjemny w dotyku plastik) z symbolami na przedniej ściance. Osoby, które muszą patrzeć na klawiaturę podczas pisania mogą mieć na początku pewne problemy z trafianiem w odpowiedni przycisk jeżeli kąt patrzenia na klawiaturę jest bliższy 90°. Głównym czynnikiem dla którego warto mieć takie keycapsy (poza ich trwałością) to fakt, że ich specyfika wraz z minimalistycznym i prostym designem całej obudowy prezentuje się fenomenalnie na biurku. Chociaż nie dostajemy tutaj podpórki pod nadgarstki to dzięki świetnemu profilowi oraz podwójnym nóżkom rodem z klawiatur Ducky, wygoda jest na najwyższym poziomie. Pod kątem jakości trudno jest nam jednoznacznie powiedzieć, na ile zastosowana tutaj elektronika jest gorsza od tej jaką znajdziemy w normalnych produktach Ducky. Wierzymy jednak, że Ducky i AKKO zadbali o to, aby produkt służył nam latami. W teorii model ten powinien posiadać podobną funkcjonalność jak klawiatury Ducky, jednak nam nie udało się znaleźć odpowiedniej konfiguracji przycisków umożliwiającej nagrywanie makr w locie. Inne funkcje działają jak należy. Jeżeli z
apytacie nas czy warto zainteresować się tym modelem, to z czystym sumieniem odpowiemy, że tak. Na pewno cena jest bardziej niż okazyjna i naprawdę trudno w Polsce dostać coś zbliżonego jakościowo, a za sprawą wyjątkowego designu mamy możliwość posiadania na biurku czegoś unikatowego i praktycznego. Bez względu czy szukacie klawiatury do grania czy po prostu do codziennego użytku, to model AKKO x Ducky Zero 3087 spisze się wszędzie rewelacyjnie.

Cena w dniu publikacji ~269 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 08.2019)
  • wygoda - 4.8
  • jakość - 4.5
  • funkcjonalność - 3.6
  • design - 4.8
  • opłacalność - 4.5
_

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.