Massdrop Minimic

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania
3. Jakość dźwięku
4. Funkcjonalność
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

Dane techniczne:

 • typ: dynamiczny, wielokierunkowy
 • częstotliwość: 20 - 20 000 Hz
 • czułość : -56 dB
 • oporność: 2,2 kΩ
 • standardowe napięcie: 3,0 V DC
 • S/N: 58dB
 • gumowy przewód ~ 3 m
 • wtyk: jack 3.5 - 3.5 mm
 • montaż: doczepiany do słuchawki
 • pilot na kablu
 • długość ramienia: 19 cm


2. Jakość Wykonania

Ramię mikrofonu wykonano z aluminium, jest ono bardzo giętkie, lekkie i dosyć cienkie. Kabel jest gumowy, elastyczny i cienki. Jest to po prostu przewód zakończony z dwóch stron wtykiem jack 3.5 mm, więc w razie jego przerwania bez problemu wymienimy go na inny. Mikrofon mocujemy do słuchawki za pomocą rzepa, który po prostu przyklejamy na słuchawkę. Trzyma się on bardzo mocno, ale nie można go wielokrotnie odklejać. Kabel jest lekki, nie krępuje ruchów, nie zwija się. Nie wydaje się zbyt wytrzymały, ale szczerze wolimy taki niż jakby miał być gruby i nieporęczny. Z jego jakości jesteśmy zadowoleni. Gorzej wypada ramię mikrofonu, które w założeniu powinno dać się formować, w praktyce samoczynnie opada ciągle w dół i nie da się go w żaden sposób uformować. Ramię jest zwyczajnie za miękkie. W praktyce jest to dosyć irytujące, wręcz ma się wrażenie, że się w końcu urwie. Na plus jednak powiemy, że pomimo wiszącego gdzieś tam z boku głowy mikrofonu, ciągle dobrze rejestruje dźwięk. 


3. Jakość dźwięku

W stosunku do tańszych mikrofonów, jego jakość, klarowność i czystość jest zauważalna. Praktycznie nikt nigdy nie narzekał, aby było nas źle lub niewyraźnie słychać. Dźwięki w sposób wierny i naturalny są przekazywane do rejestratora. Bez względu do czego go podpinamy efekt i tak jest bardzo zadowalający. Nie zauważyliśmy żadnych problemów z nadmiernym zbieraniem dźwięków z otoczenia np. kliku klawiatury mechanicznej przy włączonej opcji aktywacji głosowej. Jeżeli podczas naszej rozmowy w tle pojawią się jakieś dźwięki (np. klik klawiatury mechanicznej) to mikrofon go wyłapie, ale ciągle jest to odbierane jako dalszy plan i nadmiernie nie zakłóca naszej mowy. Nie zdarzy się za to sytuacja, gdzie podczas automatycznej aktywacji głosowej będzie wyłapywać dźwięk np. kliku myszki i klawiatury, jeżeli w danej chwili nie mówimy.


4. Funkcjonalność

Największą zaletą tego mikrofonu jest jego mobilność i kompaktowość. Fakt, że możemy go podpiąć praktycznie do dowolnych słuchawek tworząc w ten sposób z muzycznego modelu gamingowy headset jest ogromnym udogodnieniem. W zestawie dostajemy prawie 3 metrowy przewód, więc o jego zasięg nie musimy się martwić. Do przymocowania kabla z mikrofonu do kabla ze słuchawek możemy użyć dołączonych gumowych złączek - dzięki czemu zapobiegniemy plątaninie kabli. Na kablu znajduje się pilot, dzięki któremu możemy włączyć i wyłączyć mikrofon.


5. Podsumowanie

Zapewne największe obawy podczas zakupu tego mikrofonu budzi jego jakość, która nie stoi tu na najwyższym poziomie. Trzeba się obchodzić z nim w miarę delikatnie - zwłaszcza pilnować, aby nie zgiąć nadmiernie ramienia. Można się zastanowić, czy cena ok. 100 zł nie powinna gwarantować już wyższej jakości? Czy może jednak ta cena jest adekwatna do jakości? Naszym zdaniem ramię wymaga pewnej poprawy, ale nawet w obecnej formie uznajemy, że jest ono akceptowalne i nie spowodowało u nikogo z nas oporu przed zakupem. Wynika to zapewne z faktu, że w tym przedziale cenowym, konkurencji wśród podobnych mikrofonów za bardzo nie ma, zwłaszcza jak weźmiemy pod uwagę jej stosunek do jakości dźwięku i użyteczności. Sposób mocowania jest bardzo dobry, o ile nie wymieniamy zbyt często słuchawek, co mogłoby skutkować tym, że skończą nam się uchwyty i będziemy musieli szukać własnych rozwiązań montażu. Nie da się ukryć, że wygoda płynąca z tego rodzaju doczepianego mikrofonu jest bardzo duża i pozwala na komfortowe korzystanie wraz z nim z praktycznie dowolnych słuchawek na rynku. Jakość przesyłanego dźwięku dorównuje ponad dwukrotnie droższym produktom, co bez wątpienia jest głównym czynnikiem wyboru Minimic'a. Krótko mówiąc podpinamy i zapominamy o mikrofonie, ciesząc się z dobrego dźwięku.

Cena w dniu publikacji ~29 $ (ok. 110 zł). Mikrofon jest dostępny cyklicznie tylko na massdrop.com (przy rejestracji z tego linka -10$ na dowolny zakup).

Ocena
w skali od 1 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) i w klasie cenowej do 150 zł (stan na 05.2019)
 • jakość - 2
 • wygoda użytkowania - 4.6
 • dźwięk - 4.5
 • opłacalność - 3.5

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.