Cougar Bunker

Spis treści
1. specyfikacja
2. jakość i design
3. zastosowanie i zalety
4. wady
5. podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar:
    - baza:  ø 64 mm x wysokość 35 mm
    - wysokość z ramieniem: 115 mm
  • materiały:
    - plastikowa baza (z metalowymi śrubami)
    - gumowy spód (na kleju)
    - gumowe ramię
  • waga: 85 g
  • kolor: czarny
  • sposób mocowania do blatu: przyssawka z klejem


2. Jakość i design
Jak się okazuje na rynku nie ma zbyt wielu mouse-bungee, które mogą się poszczycić tak prostym, kompaktowym designem, a przy tym naprawdę się podobać. Praktycznie każdemu z nas, Bunker bardzo przypadł do gustu. Jego sporą zaletą jest to, że łatwo go wkomponować praktycznie do każdego stanowiska komputerowego bez odczucia, że może nam wizualnie nie pasować. Można powiedzieć, że jest mały, "zgrabny" i elegancki.

Design oceniamy na: 4.5/5

O jakość Bunkera jesteśmy spokojni. Bazę tworzy pojedyncza plastikowa bryła, której na pewno nic złego nie może się przytrafić. W niej osadzony jest mechanizm, służący za przyssawkę (jak podaje producent jest to opatentowane rozwiązanie). Nadzwyczajnego rozwiązania tu nie widzimy, ot przyssawka jak w wielu uchwytach do auta na np. telefon. Najważniejsze jest jednak to, że raczej nie ma co się tutaj zepsuć. Na spodzie znajduje się guma z klejem, która po jakimś czasie będzie zatracać swoją lepkość jeżeli będziemy zbyt często odklejać nasze MB. Podczas naszych testów spisywała się jednak dosyć dobrze i po wielokrotnym odklejaniu ciągle przywierała do blatu. Uchwyt jest wykonany z gumy, która cechuje się dużą elastycznością, zachowując przy tym odpowiednią sztywność do utrzymania kabla w górze. Samo mocowanie kabla jest dosyć uniwersalne, dzięki czemu powinno pasować do kabli z większości myszek na rynku. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przewody o średnicy poniżej 2.5 mm będą z niego wypadać. Nawet te o stricte ø 2.5 mm, przy mocniejszych ruchach już się lekko wysuwają. Maksymalna grubość przewodu jaką da się włożyć do uchwytu to ~4 mm.

Jakość oceniamy na: 4/5 


3. Zastosowanie i zalety

Przeciwdziała plątaniu się kabla i zapewnia jego odpowiednie zagospodarowanie na przestrzeni biurka. Ocena: 5/5
Pod tym względem Bunker spełnia swoje zadanie. Bez problemu możemy zagospodarować ułożenie kabla od myszki wedle naszego uznania.

Zapobiega przetarciu się kabla. Ocena: 5/5
Osoby, które do tej pory miały taki problem z łatwością mogą go wyeliminować używając Bunkera. Samo mouse-bungee nie posiada żadnych ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić kabel.

Zmniejsza ruchy kabla podczas grania. Ocena: 4/5
Jako, że Bunker jest bardzo lekki to koniecznym wydaje się korzystanie z przyssawki. Zadaniem mouse-bungee jest, aby pewnie przywierało do podłoża minimalizując ruchy całego kabla od myszki (poruszać powinna się tylko część przewodu między myszką a MB). To czy przy mocnym szarpnięciu Bunker może się poruszyć wraz z kablem zależy tak naprawdę od kleju jakim pokryty jest jego spód. Zauważyliśmy, że z czasem coraz łatwiej było odklejać Bunkera, ale w ciągu niemal dwóch miesięcy użytkowania przyczepność była ciągle na poziomie więcej jak zadowalającym. Podczas grania ani razu nie zdarzyło się, aby Bunker odkleił się. W przypadku jak klej ze spodu już wyschnie lub się wytrze, to dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest podkleić Bunkera dwustronną taśmą samoprzylepną.

Zmniejsza poziom tarcia kabla o podkładkę. Ocena: 4.2/5
Jest to bez wątpienia główne zadanie każdego mouse-bungee i tutaj Bunker spisuje się bardzo dobrze. Oczywistym jest, że im mniej kabla potrzebujemy do wykonywania swobodnych ruchów myszką, tym mouse-bungee staje się bardziej przydatne. Jak na swoje rozmiary oraz patrząc na średnią wysokości dostępnych MB na rynku stosujących podobne ramienia, to Bunker wydaje się dosyć wysoki. Naprawdę byliśmy bardzo zadowoleni z poziomu redukcji tarcia kabla o podkładkę. 

W wielu przypadkach zapewnia uczucie, jakbyśmy grali na myszce bezprzewodowej. Ocena: 4.5/5
Jest to poniekąd skutek dwóch powyższych punktów. Spowodowane jest to tym, że Bunker podtrzymując część kabla, zmniejsza jego wagę i opór jaki stawia podczas ruchów (wiadome, że im więcej kabla potrzebujemy na wykonywanie ruchów tym mouse-bungee zaczyna mieć mniejsze znaczenie). Gumowe ramię jest na tyle elastyczne, że nie odczuwa się praktycznie żadnego oporu z jego strony. Jako, że są myszki posiadające bardzo ciężkie i grube kable, to każdy jego centymetr, który zostanie odciążony, wpłynie pozytywnie na ruchy myszki.

Bunker nie posiada żadnych dodatkowych funkcji.


4. Wady (funkcjonalności)

- Zabrakło regulacji wysokości uchwytu i możliwości kontroli jego nachylenia.
- Przymocowanie MB niemal na stałe do blatu ma swoją wadę w postaci odczuwalnego szarpnięcia kabla w sytuacji gdy wykonamy ruch powodujący pełne naprężenie kabla.
- Klej na podstawie z czasem straci swoje właściwości i tym samym zmniejszy się stabilność MB. Koniecznym będzie wtedy podklejenie spodu dwustronną taśmą samoprzylepną.
- Dla niektórych wadą jest brak dodatków (np. podświetlenia lub portów USB).
- Kable o średnicy poniżej 2.5mm nie trzymają się zbyt dobrze w uchwycie.


5. Podsumowanie

Swoją prostotą, wyglądem i przede wszystkim skutecznym odciążaniem kabla, Cougar Bunker zaskarbił sobie w pełni naszą sympatię. Pasujący praktycznie do każdego stanowiska komputerowego (to dla tych co zwracają na to uwagę) nie skupia na sobie uwagi, jest tym czym mouse-bungee powinien być - praktycznym dodatkiem. Nie zajmuje dużo miejsca (co jest wbrew pozorom bardzo ważne), a po przyklejeniu go do podłoża praktycznie o nim zapominamy. Zgodnie ze swoją nazwą - jest jak bunkier, nie widać go, ale w pełni spełnia swoje zadanie. Chociaż nie uniknięto tutaj kilku wad, to biorą pod uwagę cenę tego urządzenia jesteśmy w stanie je wybaczyć. Kable o średnicy od 2.5 do 4 mm bez problemu utrzymują się w uchwycie, który skutecznie pomaga we wszelkich problemach jakie przysporzyć nam może kabel od myszki. Wiadomo, nie będzie to to samo jak przy bezprzewodowej, ale na tyle na ile to możliwe Bunker pozwoli nam chociaż trochę o nim zapomnieć. Osobom, które nie potrzebują dodatkowych portów USB lub podświetlenia możemy z czystym sumieniem polecić Bunkera. Naszym zdaniem jest to jeden z najlepszych wyborów do 100 zł.

Cena w dniu publikacji ~ 59 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.