Roccat Apuri

Roccat Apuri – mouse bungee i hub usb w jednym.

Spis treści:
1. wstęp
2. wygląd i zastosowanie
3. test użyteczności
3.1 mocowanie kabla
3.2 użyteczność
3.3 stabilność
3.4 porównanie z domowymi metodami trzymania kabla
3.5 wady
4. podsumowanie


1. Wstęp

Wielu graczy (w tym ja) nie lubi jak kabel "szoruje" po powierzchni na której trzymamy myszkę (np. podkładka, blat) lub w przypadku mniejszych biurek, przewód, zahaczając o tylną krawędź, wyciera się. W przypadku grubszych, cięższych kabli często odczuwamy pewien opór, a nasze ruchy nie są tak płynne jak byśmy chcieli.
Z myślą o eliminacji takich problemów, producenci sprzętu dla graczy przygotowali urządzenie, które nazywamy - mouse bungee.
W poniższej recenzji przeczytacie wszystkie potrzebne informacje na temat takiego urządzenia firmy Roccat o nazwie Apuri, jego cena wynosi ok. 80-100zł. Postaram się odpowiedzieć na pytania: czy to urządzenie spełnia swoją funkcję? Czy jest to tylko świecący gadżet na naszym biurku?


2. Wygląd i zastosowanie

Apuri posiada gumowe podkładki oraz uchwyt kabla (który można zdemontować), natomiast nóżki oraz „body” są z plastiku. Całość wygląda dość solidnie. Głównym jego zadaniem jest utrzymanie kabla tak, aby nie przeszkadzał on w codziennym użytkowaniu myszki. Dodatkowo, może być używany jako hub usb (posiada 4 wejścia na usb2.0). Apuri podświetlane jest na niebiesko (niezbyt intensywnie). Przyznam, że w nocy wygląda to dosyć ciekawie (choć, jak ktoś nigdy nie miał do czynienia z jakimś świecącym urządzeniem np. klawiatura, to podświetlenie może się wydawać intensywne i drażniące). Całość jest zasilana przez port usb lub zwykłym zasilaniem "z kontaktu" (wtedy, aktywne jest tylko podświetlenie). Po podpięciu obydwóch przewodów możemy podłączyć bardziej wymagające urządzenia np. zewnętrzne dyski. Czy Apuri jest brzydkie czy ładne jest kwestią indywidualną, dlatego to pozostawiam wam do oceny.


Test-Gear.pl Roccat Apuri

P1010532

3. Test użyteczności
testowane z myszkami: Logitech mx310(twardy, gumowy kabel), Zowie ec2 evo (kabel miękki, gumowy), Logitech g9x(pleciony kabel) na podkładce Zowie gt-f speed. Logitech mx310 ma kabel gumowy, ale dość sztywny i w praktyce zachowuje się tak samo jak pleciony z g9x. (test z kablem gumowym, twardym jest praktycznie taki sam jak w przypadku plecionego).


3.1 Mocowanie kabla:
  o średnicy - cienki 2mm, średni 3mm, gruby 3,5-4mm (mierzone jak na obrazku)

mocowanie kabla

  • Cienki kabel: w przypadku gwałtownych ruchów kabel wysuwa się z uchwytu.
  • Średni i gruby kabel: uchwyt trzyma bardzo dobrze nasz przewód, nawet przy gwałtownych ruchach kabelzostaje na swojej pozycji.


3.2 Użyteczność:
aby pokazać jak zachowuje się Apuri w codziennym użytkowaniu, przedstawię komfort z gry na 3 różnych czułościach myszki dla 2 rodzai kabli. Muszę tu również zaznaczyć, że na podkładkach materiałowych "szuranie kabla o podkładkę jest praktycznie niesłyszalne. W związku z tym, grając z Apuri komfort jest wyższy na dowolnej czułości. Z poniższego testu skorzystają szczególnie osoby grające na hybrydowych oraz plastikowych podkładkach.

Low (ok 400dpi) - przy takim ustawieniu potrzebujemy sporej części luźnego kabla.

  • kabel pleciony(sztywny): Apuri w nieznacznym stopniu zredukował tarcie kabla o powierzchnię. Koniecznym jest ustawienie urządzenia w dalszej odległości od podkładki aby uniknąć zahaczania o niego kablem.
    low-dpi-kabel-pleciony
  • kabel standardowy(miękki, gumowy): praktycznie nie widać różnicy w komforcie gry podczas używania Apuri. Jedyny plus to taki, że dzięki urządzeniu w pewnym stopniu kontrolujemy położenie naszego kabla, co może być przydatne dla tych, co mają mniejszej powierzchni biurko. (im mniej kabla potrzebujemy tym apuri bardziej się przydaje)
    low-dpi-z-apuri

mid (ok 800-1000dpi)

  • kabel pleciony(sztywny): przy takim ustawieniu, Roccat Apuri rzeczywiści daje różnicę - praktycznie całkowicie eliminuje jakiekolwiek szuranie kabla. Odbywa się to jednak kosztem ograniczonych skrajnych ruchów (jest to kwestia przyzwyczajenia i zapamiętania o ile możemy maksymalnie wysunąć naszą myszkę).
    P1010543
  • kabel standardowy(miękki, gumowy): tu zdecydowanie wolałem grać z Apuri, da się ustawić kabel, tak że praktycznie występuje minimalne*. Dodatkowo, przy szybszych ruchach kabel nie lata swobodnie po biurko, co moim zdaniem również poprawia komfort z gry.  Redukcja tarcia kabla odbywa się jednak kosztem ograniczonych skrajnych ruchów (jest to kwestia przyzwyczajenia i zapamiętania o ile możemy maksymalnie wysunąć naszą myszkę).
    *@UPDATE po podpięciu kabla do mocowania i skręceniu go z 2 razy, aby się usztywnił (obracamy myszką 720stopni wokół osi Y), eliminujemy najmniejsze ślady tarcia nim po podłożu, będziemy się czuli, jak na bezprzewodowej myszce. Po paru tygodniach z Apuri, tak się do niego przyzwyczaimy, że ciężko będzie nam grać bez niego.

P1010551

@UPDATE
@UPDATE

high (ok 1500+dpi)

  • kabel pleciony(sztywny): w tej czułości nasze ruchy myszki nie przekraczają przeważnie 10x10cm, dzięki czemu nie przejmujemy się ograniczeniami na kablu i szybko zapominamy, że mamy myszkę przewodową.
    P1010546
  • kabel standardowy(miękki, gumowy): komfort taki sam jak w przypadku kabla plecionego. Zapominamy, że mamy myszkę na kablu. Zdecydowany plus na korzyść Apuri.
    P1010545


3.3 Stabilność:

Przy ruchach, które lekko poruszają gumowym uchwytem, Apuri stoi pewnie i dzięki gumowym podkładką nie ślizga się (nawet, pomimo swojej nie dużej wagi). W przypadku jak dochodzimy do maksymalnego zasięgu kabla jaki ustaliliśmy w naszym mouse bungee (już wyprostowany kabel)
stabilnosc
to Apuri "staje" na 2 nóżkach, co poniekąd chroni przed wyrwaniem kabla od myszki podczas gwałtownych ruchów (o ile nie przytrzymamy czymś ciężkim nóżek od Apuri).


3.4 Porównanie z domowymi metodami trzymania kabla:

Jeżeli, nie zależy nam na względach estetycznych, nie są nam potrzebne dodatkowe porty usb „pod ręką" oraz nie chcemy podświetlenia i nie boimy się o wyrwanie kabla z myszki to podobny efekt jest jak najbardziej możliwy do osiągnięcia domowymi sposobami. Oczywiście, niektóre sposoby będę mniej efektywne niż Roccat Apuri.
domowe-metody


3.5 Wady:

  • Brak zamiennego uchwytu na wyższy i dłuższy  (gracz mid sens, mógłby praktycznie w całości wyeliminować tarcie po podkładce, bez kombinacji z położeniem urządzenia). Wymagało by to również zwiększenia ciężaru całego urządzenia aby pozostało stabilne
  • Brak opcji wyłączenia/włączenia podświetlenia.
  • Za krótki kabel zasilający.
  • Zbyt sztywny uchwyt (mógłby być dodany np. mechanizm obrotowy)


4. Podsumowanie

Roccat Apuri spełnia swoje zadanie. Szczególnie docenią to gracze mid i high sens którzy nie lubią uczucia ciągnięcia kabla podczas ruchów myszki. Zasada jest prosta: im mniej kabla potrzebujemy do dyspozycji, tym Apuri lepiej spełnia swoje zadanie). Dodatkowo, dla wszystkich tych, którzy mają problem z zagospodarowaniem kabla na biurku, urządzenie to będzie bardzo użyteczne. Porty usb na pewno ułatwią naszą codzienną pracę przy komputerze. Co do podświetlenia i wyglądu, jest to kwestia indywidualna - jednym może się podobać innym nie musi. Gracze low sens (o ile nie mają problemu z zagospodarowaniem kabla na biurku) w zasadzie nie odczują poprawy w komforcie użytkowania myszki. Praktycznie to samo mogą osiągnąć poprzez przygniecenia kabla czymś ciężkim bądź podklejeniem go pod monitor. Szczególnie polecane dla posiadaczy myszek z miękkim gumowym kablem. Choć urządzenie nie jest idealne, to uważam, że warto było wydać te ok 80zł. Jeżeli lubimy świecące bajery na naszym biurku, posiadamy podświetlaną klawiaturę i myszkę to z pewnością spodoba nam się to bungee. Lansu nigdy za wiele 😉

rekomendacjaTG2