• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsza klawiatura mechaniczna ~500zł
#1
Cześć,
ostatnio pomyślałem o zakupie klawiatury mechanicznej i jak się rozejrzałem trochę po różnych portalach to pomimo tego, że "youtuberzy" czy inni blogerzy wychwalają dostępne w Polsce klawiatury to są one wątpliwej jakości, albo część z nich jest już niedostępna. Czytałem, że warto kupic od chińczyków np. ikbc, ducky, leopold. Niestety ponoć portale przez które kupowali poprzednicy zmieniły politykę i może się okazać, że już wcale tak opłacalne te klawiatury nie są bo drogi shipping czy cło naliczone. Jako, że ma to być mój pierwszy mechanik i nie lubię półśrodków to chciałbym od razu kupić coś porządnego, klawiaturę która posłuży więcej niż 2 lata objęte gwarancją. Nie chciałbym także przepłacać za coś co nie jest warte tych pieniędzy. Jeśli chodzi o przełączniki to chyba Cherry MX Brown spiszą się najlepiej w mojej sytuacji, ponieważ mniej więcej na równi piszę co gram. Obawa jest jednak taka, że gdzieś wyczytałem, że żywotność tactile jest mniejsza od linearnych. Ponoć warto gdzieś przetestować klik, ale czy takie "suche" klikanie jest w stanie odzwierciedlić rzeczywistość? Jeśli tak to gdzie polecacie testować? 

Z (jeszcze) dostępnych klawiatur w kraju w padły mi w oko te modele:
- Cooler Master MK 750 Cherry MX Brown Switch
- Cooler Master MasterKeys PRO L GeForce GTX Edition - Obawiam się trochę Silver Switchy, wolałbym RGB, ale na rzecz jakości mógłbym przeboleć.
- Roccat Vulcan 120 - Obawiam się trochę innych przełączników, płaskich klawiszy. Dodatkowo trochę ponad budżet.

Jeśli chodzi o pytania to:
  • twój budżet: 300-500zł
  • jaki chcesz rodzaj klawiatury: mechaniczna
    • jeżeli mechaniczna: jaki chcesz rodzaj przełączników - jeżeli nie wiesz to napisz nam:
    1. w jakie gry grasz? Różne, multi i single. Overwatch, Smite, Wiedźmin, Skyrim.
    2. czy masz masywne dłonie czy nie? Nie, ale dość mocno dociskam klawisze podczas grania.
    3. czy dużo piszesz na klawiaturze? Tak, około 50% czasu spędzonego na komputerze.
    4. czy ma to być klawiatura w 100% pod gry? Wolałbym bardziej rozwiązanie, które pogodzi komfortowe granie z pisaniem. 

  • czy chcesz podświetlenie? Tak, najlepiej RGB, ale mógłbym z niego zrezygnować na rzecz jakości.
  • czy chcesz makra? Nie potrzebuje.
  • czy chcesz dodatkowe klawisze? Klawisze multimedialne byłyby miłym dodatkiem, np zmiana głośności
  • czy potrzebujesz podpórkę pod nadgarstek? Niekoniecznie, dotychczas nie korzystałem i nie narzekam
  • czy może to być klawiatura typu tenkeyless (bez numapda lub numpad w miejscu del, end, ins)?  Wolałbym klawiaturę z num padem, ale mogę rozważyć klawiaturę tenkeyless, gdyby jej wybór był odpowiednio uargumentowany.
  • twoje uwagi: Ogólnie to mam trochę mętlik w głowie, dlatego byłbym wdzięczny za wszelką pomoc.



Odpowiedz
#2
Hej.

Ducky Zero PBT
> https://bit.ly/2Gr75VE
Korpulentne keycapsy - 1.45mm, wykonane z tworzywa PBT, grawerowane od przodu.
Najtańsza obecnie, poczciwa klawiatura, uobecniająca obligatoryjne i pożądane cechy klawiatury trafnie wykonanej.

Durgod K320
> https://bit.ly/2GANiV1
Czcigodny surogat, arcykosztownych obecnie klawiatur iKBC.
Set keycapsów wykonany przez Hardcap - koabitacja Akko i Ducky, naprawdę przyzwoite klawisze, PBT + "double-shot molding".

iKBC C104
> https://bit.ly/2GAd77I

Znalezienie klawiatury dobrej jakościowo, z rodzimej dystrybucji, zdaje się być rzeczą chimeryczną.
Cooler Master MK750 - adwersarz klawiatur Corsaira, jakość na podobnym szczeblu, wybrałbym jako faworyta, ze względu na standardowe usytuowanie dolnego rządu klawiszy i większą ufność bezawaryjności.
Cooler Master MasterKeys Pro L GTX Edition - Przełączniki Cherry MX Red, klawiatura staje się naprawdę przyzwoitą, po uprzedniej wymianie keycapsów na solidne tworzywo PBT, szkopuł to z pewnością podświetlenie typu "monochrome", oparte na chyżo ramolejących diodach DIP.
Roccat Vulcan 120 - klawiatura cholernie nieopłacalna. "Tactile" wzorowane na Cherry MX Brown, bardzo podobne do "Outemu Dustproof", produkcji TTC - oni po prostu nie przestają próbować.
@Edit 04.07.2019
Przełączniki TTC, wyglądają nader przyzwoicie, nie obawiałbym się problematycznej eksploatacji.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz
#3
Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Z tego co zauważyłem wszystkie zaproponowane przez ciebie klawiatury są bez podświetlenia, mówiąc że mogę zrezygnować miałem na myśli podświetlenie RGB, a nie że całkowicie ;)

Jeśli chodzi o klawiaturę Akko Ducky Zero 3087 to nie podoba mi się umieszczenie liter na keycapsach. Rozumiem, że takie rozwiązanie sprawia, że litery się nie zetrą. 

Nie umiem się jakoś przekonać do klawiatur TKL, może dlatego że sporo korzystam z arkusza Excel i klawiatura numeryczna jest przydatna. Chociaż pewnie jest to kwestia przyzwyczajenia.

Z klawiatur zaproponowanych przez Ciebie najbardziej spodobała mi się klawiatura ikbc C104. Aczkolwiek skoro nie ma podświetlenia to chyba skłaniałbym się bardziej w kierunku ikbc F108 RGB, która chwilowo jest niedostępna i nie bardzo wiem jaka byłaby cena gdyby wróciła do sprzedaży.  

Jak tak sobie szperałem po internecie to zainteresowałem się Ducky One 2 RGB. Problem jest jednak taki, że zamawiając przykładowo z Mechanical keyboards, shipping kosztuje ~45$ do tego doszedłby podatek Vat, co sprawia, że jej zakup staje się nie atrakcyjny. Zamawiając z Niemiec cenowo wyjdzie podobnie, tylko dodatkowym minusem jest niemiecki layout. Może jest szansa, że klawiatura pojawi się na którymś z serwisów typu Aliexpress, Joybuy gdzie shipping jak mniemam jest darmowy, więc do ceny będzie trzeba doliczyć tylko podatek Vat? 

Czy na tych serwisach są jacyś konkretni sprzedawcy których należy obserwować, a których unikać? Nie miałem wcześniej styczności z tego typu stronami, dlatego każda wskazówka byłaby cenna.

Czy są jakieś klawiatury aktualnie niedostępne, ale które uważasz za warte czekania?

Pogodziłem się już z myślą o przekroczeniu planowego budżetu i zastanawiam się czy nie najlepszym wyjściem na tę chwilę jest uzbrojenie się w cierpliwość.
Odpowiedz
#4
Tak, klawiatury Ducky, to naprawdę dobry surogat, jeżeli dezyderat RGB jest musem.
Jak nadmieniłeś - sklepy europejskie przeliczają ceny w dolarach, skrupulatnie na odzwierciedlone euro, co czyni zakup nieco ambiwalentny, bez względu na źródło.
Zakupy z zagranicznych sklepów, to łańcuch opinii i ich filtrowania, podlinkowany sklep z iKBC, jak i JoyBuy, to wielokroć sprawdzone przez forumowiczów szyldy.

Dodać można K320 Nebula, w formie erzacu F108 RGB
> https://bit.ly/2UBBxl0

Patrząc na to wszystko, zastanawiam się, czy nie polubownie byłoby zakupić nawet teoretycznie niszową klawiaturę, jak Sharkoon SGK3, a resztę ryczałtu przeznaczyć na dogodne keycapsy z tworzywa PBT.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz
#5
Podlinkowana przez ciebie K320 Nebula podoba mi się i chyba na nią się zdecyduję. Pozostało mi jeszcze przemyśleć czy chce wersję TLK czy z numpadem. Spróbuję przez najbliższy tydzień go nie używać i może
w ten sposób sprawdzę czy rzeczywiście numpad jest mi tak potrzebny jak myślę ;) Wiem, że przełączniki to indywidualna sprawa ale według ciebie lepszym wyborem są MX Brown czy MX Speed? MX Blue i MX Red w moim przypadku odpadają. A tak jeszcze z ciekawości co uważasz o "O-Ringach"?
Odpowiedz
#6
MX Speed, to bliźniacze przełączniki MX Red, zaaranżowane dla imażu ułudy osób zgorzkniało zżytych z gatunkiem gier FPS, aktywacja jak i ogólna droga przebycia, zostały skrócone - jesteś pewien takiego wyboru?
MX Brown, to przełączniki doprawdy nijakie, zdają się być akuratnym wyborem asumptu uniwersalności, lecz ich charyzma mija wraz z empirią przełączników klikających, z krwi i kości; Kailh Box White/Pale Blue/Jade/Navy, ALPS Blue, Buckling Spring czy nawet truistycznych Cherry MX Blue.
O-ringi stosowane są zazwyczaj w przełącznikach linearnych, w których przede wszystkim niwelują zjawisko pogłosu, batalia o ciszę, acz bez konkretnych rezultatów.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz
#7
kiedy różnica miedzy Silver a Red jest znacząca ;) autentycznie lepiej się pisze na silverach a i podczas grania jakoś tak przyjemniej.

cena do jakości z tego co u nas dostajesz to ten CM GTX Ed jest mega opłacalną opcją
Odpowiedz
#8
Wyczytałem dużo dobrego o tych Kailh Box White, wielu ceni je nawet bardziej od przełączników Cherry MX, jednakże ciężko znaleźć jakąś klawiaturę na tych przełącznikach. Jedyna jaką udało mi się znaleźć to: https://www.massdrop.com/buy/massdrop-ct...l-keyboard
Odpowiedz
#9
A co myślisz o tej klawiaturze? The Glorious GMMK - Full Size https://www.pcgamingrace.com/products/gm...2868310074. Dość duży wybór switchów oraz możliwość późniejszej wymiany. Keycapsy chyba nie najlepsze? Ale to mógłbym wybrać opcję bez i zamówić jakieś PBT Double Shot.
Odpowiedz
#10
Kalih Box White, to przełączniki skrajnie klikające, świetny zamiennik Cherry MX Blue.
GMMK jest oczywiście przyzwoitym wyborem, o ile planujesz eksperymentalną roszadę przełączników - finalna kwota jest strasznie piętnowana przez ten "feature".
MasterKeys Pro L, dostępny był wyłącznie na Cherry MX Red, co przyćmiewa lukratywność tego wyboru.

Jeżeli naprawdę zależy Ci na podświetleniu, to głównie F108 RGB tudzież Nebula - najlepszy stosunek ceny do jakości.
Спутник
WMO 1.1A [PMW3360]
Odpowiedz


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.