Zowie G-SR

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Gładka materiałowa powierzchnia o bardzo równym i dosyć gęstym splocie. W dotyku przypomina typowy materiał z jakby małą domieszką satyny nadającą jej bardzo przyjemny feeling, taką specyficzną delikatność.
  • W przeciwieństwie do wielu innych podkładek część gumowa wykonana jest z jednolitej masy. W większości podkładek, gumowy spód wygląda niczym gąbka (pełno w nim małych otworków) co przynajmniej wg Zowie powoduje niejednolitość w ślizgu (zakładając, że chociaż lekko dociskamy myszkę). Chociaż byliśmy nastawieni sceptycznie do takich twierdzeń szybko okazało się, że coś w tym jest, gdyż podkładka definitywnie różni się od konkurencji, co da się wyczuć już w pierwszej chwili jej użytkowania (szerzej o jej ślizgu w części czwartej).
  • Splot pod wpływem użytkowania nie powinien szybko zatracić swojej elastyczności, ale dosyć szybko się przeciera zmieniając swoje właściwości.  Szacujemy, że okres roku będzie jej średnim "cyklem życia".
  • Pod kątem zabrudzeń, podkładka nie odbiega od innych materiałowych, lecz z racji, że jest jasna to brud lub zabarwienia od płynów będą na niej widoczne. Drobne nieczystości można z niej wyczyścić przecierając mokrą miękką szmatką.
  • Brzegi podkładki nie są obszyte. Chociaż od nowości widać, że są lekko postrzępione to przez cały okres testów zjawisko to się nie powiększyło, ani nie wystąpiło rozklejanie się brzegów. @Update - boki mogą się lekko strzępić. Po ok. 5 miesiącach bardzo mocnego użytkowania, parę nitek zaczęło odstawać. Póki co nie jest to jednak na tyle widoczne, aby się tym przejmować.
  • Podkładka prawdopodobnie będzie wyprostowana po wyjęciu z pudełka (niestety opakowanie naszego egzemplarza uległo zniszczeniu podczas transportu i podkładka przyjechała praktycznie luzem, poza pudełkiem, stąd ciężko nam to jednoznacznie ocenić). Jednak jakby się zdarzyło, że ktoś dostanie egzemplarz zagięty, to sugerujemy ją odginać w drugą stronę i przez kilka dni trzymać pod czymś ciężkim.
  • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalanie nie powoduje znaczących zmian w ślizgu.
  • Podkładka nie wywoływała potliwości dłoni u osób testujących.
  • Spód jest bardzo dobrej jakości i nic nie wskazuje, aby guma miała się kruszyć lub tracić swoją przyczepność.

zowie g-sr-8


3. Przyczepność

Nowo opracowana przez Zowie guma u spodu podkładki doskonale przylega praktycznie do każdej z testowanych przez nas powierzchni (drewno lakierowane i malowane, metal, szkło, plastik). Nawet podczas najmocniejszych i najszybszych ruchów nie przesunie się nawet o milimetr.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka współgra ze wszystkimi popularnymi sensorami. O dziwo niebieski wzór nie powoduje żadnych zakłóceń w pracy sensora (nawet tych najbardziej wybrednych). Maksymalne prędkości osiągane przez myszki na tej podkładce są zgodne z tymi podawanymi w specyfikacji danego sensora. Co więcej, lod praktycznie wszystkich sensorów, wydaje się odrobinę niższy niż na wielu innych podkładkach z naszego zestawienia.
Charakterystyka ślizgu:
Gdy podkładka jest nowa to szybkość można określić jako średnią (chociaż bliżej jej do tych wolniejszych, niż szybszych). Wydaje się mieć zachowany perfekcyjny balans między szybkością, a kontrolą. Po pierwsze ruch w dowolnym kierunku wydaje się być identyczny (wbrew pozorom nie jest to często spotykane zjawisko, a które znacząco może wpływać na poprawę kontroli). Po drugie ślizg jest zawsze jednolity, bez względu czy robimy ruch z pozycji "0" czy jesteśmy w trakcie szybkiego przesunięcia, możemy wyczuć jedynie lekki (w zasadzie przyjemny) opór co przekłada się na łatwość zatrzymania myszki w pożądanym miejscu. Równocześnie nie odczuwamy, aby podkładka nas w jakiś sposób ograniczała. Zowie SR posiada wyjątkowy feeling, za który odpowiedzialny jest w dużej mierze jej spód. Chociaż wydaje się stosunkowo miękka, to nawet przy dociśnięciu myszki nie wyczuwa się, abyśmy szorowali jej spodem o podkładkę (nawet w przypadku myszek o cienkich ślizgaczach). Można by powiedzieć, że osoby które lubią grubsze podkładki oraz Ci co woleli do tej pory cieńsze, dostają niejako kompromis łączący oba te elementy. Wszystko to sprawia, że wyczucie położenia myszki i jej ruchu jest rewelacyjne. W zasadzie na każdej myszce grało się nam na SR bardzo dobrze.
Trzeba zaznaczyć, że po ok. 3 miesiącach jej szybkość trochę spada, staje siewolna, lecz naszym zdaniem nie jest to minus, gdyż podkładka nabiera jeszcze lepszej kontroli.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):

Chociaż powierzchnia podkładki jest wykonana z klasycznego materiału (już nie syntetyk jak w przypadku Zowie Rough i Speed) to ciężko by nam było wskazać u innych producentów ewentualny zamiennik. Jej materiał jest jakby połączeniem powierzchni z Qcka (lekka szorstkość) i Taito (wyraźna gładkość). Jak zawsze wybór podkładki zależy od indywidualnych preferencji i tak patrząc na nasze, zauważyliśmy, że osoby, które do tej pory grały na raczej wolniejszych lub średnich powierzchniach z czystym sumieniem mogły "przesiąść się" na SR'a, natomiast zwolennicy szybszych powierzchni raczej woleli pozostać przy swoich.

Zestawienie Zowie G-SR w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Zowie G-SR. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
53 73 6.5 9 9
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

Zdjęcie struktury powierzchni spod mikroskopu:
zowie g-sr under microscope

Jittering – Optyki A3050 i A3090 powinny być używane w wartościach nie przekraczających 1500 dpi. Sensory PMW3310 i S3988 bezproblemowo używa się bez względu na dpi. Lasery A9500/9800 nie mają jittera nawet do ok. 2500 dpi.

kliknij, aby powiększyć

Podkładka dostępna jest w dwóch rozmiarach. Recenzowany model to jej większa wersja, czyli G-SR i ma wymiary: 475 x 395 x 3.5 mm (rozmiar faktyczny różni się w stosunku do wielkości podanej przez producenta, który deklaruje jej wielkość na 480 x 400 x 3.5). Wersja mniejsza, P-SR powinna mieć rozmiar 355 x 315 x 3.5 mm.


5. Podsumowanie

Po niewątpliwym sukcesie firmy Zowie jakim okazały się dwie podkładki hybrydowe Speed i Rough, przyszła kolej na najnowszy model SR. Tym razem jest to typowa materiałowa podkładka o unikatowych właściwościach ślizgowych. Jest ona dedykowana głównie graczom FPS dla których kontrola jest przeważnie ważniejsza niż szybkość. Można ją uznać za bardzo uniwersalną, gdyż naprawdę ciężko jej wytknąć jakieś poważne wady, a do tego jej powierzchnia może się podobać praktycznie każdemu. Jako największą zaletę tej podkładki, bez wahania każdy z nas wskazał na ślizg, który na swój sposób wydaje się bardzo przyjemny, a do tego niezwykle kontrolowany i jednolity. Jako wadę, że nie jest czarna i przez to widać na niej różne nieczystości. Po dwóch miesiącach testów, jakości podkładki nie da się nic złego zarzucić. Jesteśmy pewni, że szybko stanie się bardzo popularnym modelem i zagości na biurkach wielu graczy.

Cena w dniu publikacji - ok. 120 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj (wersja P-SR - ok. 79zł - sprawdź tutaj).

rekomendacjaTG3wyroznienieTG-PL