Zowie G-SR (czarna)

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar i cena (stan na 06.2018):
      G-SR: 475 x 395 x 3.5 mm (rozmiar faktyczny) - 129 zł
      P-SR: 355 x 315 x 3.5 mm
    • kolor: czarna
    • rodzaj: materiałowa
    • powierzchnia: wolna


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • W przeciwieństwie do wersji SR-SE lub dawnej niebieskiej wersja czarna nie jest pokryta farbką, która nadaje im uczucie większej gładkości, takiego satynowego feelingu. Jest to i dobrze i źle, w zależności od naszych preferencji. Na czarnej wersji materiał w dotyku wydaje się gładki, surowy, typowy bez żadnej domieszki, przypominającym bardziej powierzchnię ze SS Qcka. Pod kątem wytrzymałości podkładki z serii SR wydają się identyczne, czyli do najtrwalszych nie należą. Sporo osób, wymienia je już po pół roku, dla mniej hardcorowych graczy średnia żywotność wynosi rok (przy założeniu, że użytkujemy świeże teflonowe ślizgacze).
  • Wersja bazowa (spód) jest identyczny dla każdego modelu z serii SR, czyli jest to jednolita guma, pozbawiona niewielkich otworków a'la gąbka (z czym mamy do czynienia w 99% podkładek). Naszym zdaniem jest to top 1 wśród spodów.
  • Wersja czarna jest obszyta i chociaż na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku (do splotu nie mamy zastrzeżeń) to z czasem na brzegach widać lekkie strzępienie się materiału, coś jakby materiał się "kudłacił".
  • Podkładka posiada średnią podatność na zabrudzenia i zalecamy regularnie ją czyścić - wystarczy przejechać odkurzaczem i przetrzeć lekko wilgotną szmatką.
  • Podkładka w naszym przypadku nie jest wyprostowana po wyjęcie z pudełka, brzegi są lekko zaokrąglone, wybrzuszone i takie już zostają na zawsze (nie mogliśmy jej w żaden sposób całkowicie wyprostować). Niemniej drastycznego wpływu na kontrolę ruchów to nie ma. Wiemy, że można trafić egzemplarz, który nie leżał zbyt długo w pudełku i który będzie praktycznie w 100% wyprostowany.
  • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalanie nie powoduje znaczących zmian w ślizgu.
  • Podkładka nie wywoływała potliwości dłoni u osób testujących.

 


3. Przyczepność

Podkładka cechuje się niemal wzorową przyczepnością. Specjalna guma jaką wykorzystuje BenQ Zowie doskonale utrzymuje podkładkę w miejscu w każdej sytuacji. Nawet mikro ruchy, które towarzyszą praktycznie każdej podkładce są tutaj praktycznie nie zauważalne, chyba, że mamy śliską i kompletnie nie chwytną powierzchnię biurka.
W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, na wszystkich powierzchniach z jakich wykonuje się standardowe biurka (szkło, metal, drewno lakierowane i malowane, plastik) nie mogliśmy jej przesunąć.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się rewelacyjną współpracą z każdym sensorem, czyli praktycznie tak samo jak wersja Niebieska. Wszystkie nowsze sensory posiadają pełną kompatybilność (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330 oraz 3360 wraz ze wszystkimi swoimi odmianami tj. Owl-Eye, TrueMove3, 3366). Jest to też bardzo dobra pozycja dla osób, które ciągle stosują starszej generacji sensory (np. A3050, A3090, S3888 lub laserowe A9500/9800).

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- pełna (3CD)
Tracer Toriado
(A3050)
- pełna (4CD)
STEELSERIES RIVAL 100
(A3059 @500dpi)
- pełna
(2
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna (1-3CD)
CM XORNET II
(PMW3320)
- pełna (1CD)
Roccat Savu
(A3090)
- pełna (2CD)
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- pełna (2CD)
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
-pełna (2CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- pełna (1CD)
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna (3CD)
RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna
(1.5CD)
EASY_TOUCH CORNET
(A7700)
- pełna (1.5CD)
Zowie ZA12
(PMW3310)
- pełna
(1CD)
Kone AIMO
(Owl-Eye)
- pełna
(1CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
W stosunku do wersji niebieskiej (lub SR-SE) podkładka od nowości jest dosyć wolna. Z czasem jej szybkość również minimalnie spada, ale nie jest to tak odczuwalne jak w przypadku innych wersji SR-ów. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że czarna wersja nie jest pokryta specjalną farbą. Owa farba po prostu z czasem się wyciera i wtedy podkładka zbliża się właściwościami do wersji czarnej (jednak włókna ciągle pozostają bardziej gładkie, co powoduje trochę inny feeling między tymi podkładkami - wg. naszych testów na półrocznej niebieskiej podkładce i półrocznej czarnej gra się praktycznie tak samo i w trakcie grania nie wychwytuje się za bardzo różnic powierzchni). Podkładkę cechuje to, że ma zachowany perfekcyjny balans między szybkością, a kontrolą - co jest wręcz pożądane w większości FPS'ów, ale już nie koniecznie w RTS'ach. Ruch w dowolnym kierunku wydaje się być identyczny (wbrew pozorom nie jest to często spotykane zjawisko, a które znacząco może wpływać na poprawę kontroli). Póki powierzchnia się nie wytrze to ślizg jest zawsze jednolity, bez względu czy robimy ruch z pozycji "0" czy jesteśmy w trakcie szybkiego przesunięcia, zawsze wyczuwa się lekki opór co znacznie przekłada się na łatwość zatrzymania myszki w pożądanym miejscu. Równocześnie nie odczuwamy, aby podkładka nas w jakiś sposób ograniczała. Za feeling w dużej mierze odpowiedzialny jest jej spód - jest to unikatowa cecha tej podkładki, za którą tak wielu graczy sobie ją ceni pomimo dosyć krótkiej żywotności. Chociaż podkładka wydaje się stosunkowo miękka, to nawet przy dociśnięciu myszki nie wyczuwa się, abyśmy szorowali jej spodem o podkładkę (nawet w przypadku myszek o cienkich ślizgaczach). Można powiedzieć, że osoby które lubią grubsze podkładki oraz Ci co preferują cieńsze, dostają niejako kompromis spełniający wymagania obu tych grup. Wszystkie te elementy sprawiają, że wyczucie położenia myszki i jej ruchu jest rewelacyjne.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Ciężko jest wskazać ewentualny zamiennik dla tego modelu. Jej materiał przypomina trochę połączenie powierzchni Qcka i Taito 2017. Z tego co jednak zauważyliśmy, to wielu z nas było w stanie bez najmniejszych problemów przejść z SR'a na Roccat Kange lub Taito 2017, więc dla kogoś kto szuka trwalszej podkładki to te będą dobrymi zamiennikami.

Zestawienie Zowie G-SR (czarna) w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Zowie G-SR (czarna). O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
50 75 6 9 9
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska (widać, że jest to praktycznie ta sama podkładka co wersja niebieska, jednak bez nałożonej farby):

Jittering – Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1600dpi; A9500 - 3000dpi; natomiast wszystkie nowsze (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360) sensory optyczne doskonale sobie radzą we wszystkich natywnych wartościach i nie wykazują żadnych negatywnych zachowań.

Podkładka dostępna jest w dwóch rozmiarach. Recenzowany model to jej większa wersja, czyli G-SR i ma wymiary: 475 x 395 x 3.5 mm (rozmiar faktyczny różni się w stosunku do wielkości podanej przez producenta, który deklaruje jej wielkość na 480 x 400 x 3.5). Wersja mniejsza, P-SR powinna mieć rozmiar 355 x 315 x 3.5 mm. Co ciekawe to w sklepach bardzo trudno jest dostać ten model w mniejszym rozmiarze.


5. Podsumowanie

Gdy recenzowaliśmy naszego pierwszego niebieskiego G-SR, to przewidzieliśmy, że model ten zdobędzie sporą popularność. Tak też się stało i trudno się temu dziwić, gdyż podkładka jest na tyle wyjątkowa, że pomimo nie najdłużej żywotności oferuje niezaprzeczalnie jeden z najfajniejszych i najlepiej kontrolowanych ślizgów wśród wszystkich podkładek jakie dane nam było testować. Wersja czarna chociaż różni się trochę pod kątem powierzchni (w dotyku) od wersji niebieskiej i SR-SE (będącą de facto kopią niebieskiej, ale z inną grafiką) to ciągle oferuje niemal takie same właściwości ślizgowe. Można powiedzieć, że wybór miedzy różnymi wersjami SR'a sprowadza się do tego czy wolimy typowy, troszkę bardziej szorstki materiał (SR czarna) czy też bardziej wygładzone włókna (SR-SE). Co ważne, z czasem ślizg obu tych wersji się wyrównuje, jedynie gdy SR-SE jest nowa to wtedy różnice są faktycznie mocno zauważalne. Tak też, gdy możemy pozwolić sobie na wymianę podkładki co ok. 3 miesiące to wtedy zalecamy zdecydowanie wersję SR-SE, w innym przypadku wybralibyśmy czarną. Główną przypadłością SR'a jest niemożliwość jej pełnego wyprostowania. O ile w większość przypadków jest to mimo wszystko mało znaczące z punktu widzenia normalnego użytkowania, to jednak zdarzają się egzemplarze, które są tak mocno pofałdowane, że nie możliwa jest na nich komfortowa gra. Wtedy zostaje oddać na gwarancje i czekać na lepszy egzemplarz. Ta wada nie powinna was jednak w żaden sposób odstraszać od spróbowania tej podkładki jeżeli tylko jesteście w stanie wydać ponad 120 zł. Cena jest spora, niemniej wielu jej użytkowników zapewne uzna, że jest to podkładka warta tych pieniędzy. Jeżeli ktoś się zastanawia dlaczego Zowie nie zrobiło wersji XXL tego modelu to jest tak z powodu jej specyficznego spodu, który nie byłby w stanie się wyprostować i miałby liczne zagięcia (a jej sprzedaż w płaskich metrowych pudełkach zdecydowanie nie wchodzi w grę). Jako, że jest to wolna podkładka to zdecydowanie zalecamy ją tylko pod FPS'y.

Cena w dniu publikacji - 129 zł za wersję G-SR. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.