XTracGear Carbonic

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar:
      S: 280 x 216 x 3 mm
      XXL: 914 x 330 x 3 mm
    • kolor: czarno-szary (wzór: ukośne, wąskie paski)
    • rodzaj: materiałowa
    • powierzchnia: o średniej szybkości
    • cena: 119 zł (XXL)

——————Recenzowany model jest w rozmiarze XXL


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Górna warstwa podkładki wykonana jest z tzw. polerowanego materiału - czyli jest bardzo gładka, śliska, jakby lekko naoliwiona. Z doświadczenia wiemy, że taki materiał jest bardzo wytrzymały i ślizg bardzo długo utrzymuje się na tym samym poziomie - przeważnie jest to okres 3-4 lat.
  • Dolna warstwa jest wykonana ze standardowej gumy (w przekroju podkładka posiada warstwę przypominającą gąbkę), z którą nie mieliśmy nigdy problemów jakościowych.
  • Krawędzie są obszyte gęstym, równym i mocnym szwem, co gwarantuje, że nie będą się strzępić lub rozklejać (tak samo sam szew, nie powinien okazywać zbyt szybko oznak zużycia).
  • Podatność na zabrudzenia jest bardzo mała, gdyż na tej powierzchni brud wydaje się niewidoczny, a do tego w razie konieczności bardzo łatwo ją czyścić (nieraz jedliśmy nad podkładką, przy tym krusząc i zostawiając ślady, a po przetarciu nie było nic widać). Jak na tego rozmiaru podkładkę jest to ogromna zaleta, gdyż wiadomym jest, że tak duża powierzchnia jest narażona na zabrudzenia znacznie częściej niż mała podkładka znajdująca się pod samą myszką.
  • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalania nie powodują znaczących zmian w ślizgu.
  • Pomimo tak wielkiego rozmiaru, po wyjęciu z pudełka Carbonic był idealnie wyprostowany. Gwarantuje to łatwość jego transportowania.
  • W pierwszych dniach użytkowania, podkładka posiada bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach gumy. Na szczęście z czasem kompletnie on zanika. Po zakupie sugerujemy odczekać z 1-2 dni, zanim zaczniecie z niej korzystać. 


3. Przyczepność

Spód podkładki pewnie przylega do wszystkich powierzchni. Przy jej rozmiarze (mowa o wersji XXL) nie ma najmniejszych szans, aby podczas ruchów mogła się przemieścić - nawet, jeżeli jej część jest zwinięta lub zwyczajnie zwisa z biurka.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
XTracGear Cabronic charakteryzuje się wyjątkowo dobrą współpracą z większością sensorów. W trakcie naszych testów, jedynie myszki: Savu, V3 i M6900x nie chciały z nią w pełni współgrać - oznacza to, że sensor Pixart PAW3305 kompletnie nie nadaje się do pracy na tej powierzchni. Natomiast w przypadku A3090, wszystko zależy od producenta i kalibracji tego sensora w danym modelu myszki. Lasery i najnowsze optyki w pełni działają na Carbonic'u. Minusem jest, że niektóre myszki mogą mieć wyższy lod niż na wielu innych podkładkach.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu)
LOGITECH G9X
(A9500)
- pełna (2CD)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna (1CD)
CM STORM XORNET
(A3050)
- pełna (2.5CD)
GAMDIAS EREBOS OPT.
(A3050)
- pełna (5CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna (2-6CD)
ZOWIE EC EVO CL
(A3090)
- pełna (1.5CD)
NINOX AURORA
(A3090)
- pełna (3.5CD)
ROCCAT SAVU
(A3090)
- brak
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
- częściowa (5CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- brak
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna (5.5CD)
ASUS GLADIUS
(S3988)
- pełna (1.5CD)
COUGAR 550M
(S3988)
- pełna (1CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna (2CD)
MIONIX CASTOR 7000
(PMW3310)
- pełna (1.5CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Podstawową cechą podkładki jest szybki, gładki ślizg, który jednak, zauważalnie nie jest jednakowy w pionie i poziomie (kładąc Carbonica w pionie, ślizg na boki jest taki jak na podkładce Ripper). Tak samo odczuwalna jest różnica podczas wykonywania ruchów statycznego i dynamicznego. Start z pozycji zerowej wiąże się z dodatkowym (niewielkim) oporem. Carbonic jest również bardzo sprężysty, ale przy mocniejszym dociśnięciu można poczuć jak lekko zapada się w niej myszka, co w pewnym stopniu ułatwia zatrzymanie jej po szybkim ruchu. Ten rodzaj podkładki lepiej sprawdza się w przypadku gier gdzie ważniejsze są pojedyncze długie ruchy, niż ciągłe śledzenie celu. Podobnie jak jej głównego zamiennika, do "hardcorowego" grania w CS'a lub np. Starcrafta nie polecilibyśmy jej.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Ślizg i powierzchnia wydają się praktycznie identyczne jak na podkładce ASUS Strix Glide Speed - jedyna zauważalna (minimalnie) różnica jest w dźwięku jaki powstaje podczas ślizgu. Zmiany mogą być natomiast w kompatybilności z niektórymi myszkami oraz wartościami LOD danych sensorów - może być to spowodowane użyciem innego koloru, rodzaju farbki czy nawet sposobu jej nakładania. Podobny materiał można spotkać również w podkładach takich jak: Roccat Taito, Tesoro Aegis, Natec M11.

Zestawienie XTracGear Carbonic w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce XTracGear Carbonic. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link wyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
65 59 7 7 6.5
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

zdjęcie powierzchni spod mikroskopu zostanie dodane w późniejszym terminie.

powierzchnia z bliska:

Jittering – Sensory optyczne A3050, A3090 oraz S3988 zalecamy używać w wartościach nieprzekraczających 2000 dpi. Lasery wyjątkowo dobrze się spisują nawet w okolicach 3000 dpi. Natomiast PMW3310 może działać bez występowania jitter'a do 4000 dpi.

kliknij, aby powiększyć

Carbonic dostępna jest w dwóch rozmiarach: wersja mała (280 x 216 x 3mm) oraz XXL (914 x 330 x 3mm). Naszym zdaniem w szczególności warto zwrócić uwagę na tą drugą opcję, gdyż na rynku nie ma zbyt wielu tak dużych podkładek. Podstawową zaletą takiego rozmiaru jest to, że raczej nie powinno zdarzyć się nam, abyśmy "wyjechali" poza podkładkę, o ile nie wykonujemy długich ruchów po osi Y (jedyne 330 mm, może w pewnym stopniu ograniczać takie ruchy). Dodatkowo, dużym udogodnieniem dla osób, które nie posiadają podpórki pod nadgarstek w swojej klawiaturze jest fakt, że nadgarstek będzie przynajmniej spoczywać na miękkim.


5. Podsumowanie

XTracGear jest amerykańskim producentem, który w swojej ofercie posiada głównie podkładki pod myszki. Na polskim rynku nie jest on jeszcze zbyt popularny, co zresztą widać po słabej dostępności tych podkładek w sklepach. Niemniej, uważamy, że z czasem ich popularność zacznie wzrastać, głównie za sprawą modeli Ripper XXL oraz Carbonic XXL. Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na tak wielkie powierzchnie ogranicza się głównie do specyficznej grupy osób, które po pierwsze mają wystarczająco dużo miejsca na biurku, po drugie wykonują naprawdę długie ruchy (większość "low-sensów").
Główną zaletą podkładki Carbonic jest to, że nie jest podatna na zabrudzenia, dzięki czemu, po jej rozłożeniu z powodzeniem będzie zastępować nam blat biurka, bez obawy o mało estetyczny wygląd. Po drugie całkiem dobrze współgra z większości sensorów i po trzecie, zapewnia średnio-szybki ślizg, co w przypadku typowo materiałowych podkładek nie jest wcale tak częste. Na zakończenie musimy jednak zaznaczyć, że powierzchnia nie jest żadną nowością, gdyż identyczną spotkamy w modelu ASUS'a - Strix Gldie Speed. Na plus XTrac-pada przemawia jednak fakt, że jest znacznie większa i co dla niektórych, posiada bardziej stonowaną kolorystykę. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe cechy oraz dodając do tego wysoką jakość wykonania, to cena jaką musimy zapłacić za Carbonic'a wydaje się całkiem rozsądna.

Cena w dniu publikacji - 119 zł (XXL). Sprawdź aktualną cenę tutaj.


Produkt do testów dostarczył: XtracGear - podkładki pod mysz dla profesjonalnych graczy