Tesoro Ancile

spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar: 339 x 241 x 4 mm (bez ramki warstwa ślizgowa ma 320 x 220 x 4 mm)
    • kolor: ciemno szara
    • rodzaj: plastikowa
    • cena: 90 do 129 zł

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Plastik użyty do wykonania podkładki wydaje się być najwyższej jakości. Ancile posiada połyskującą gładką ramkę w której niejako osadzona jest warstwa ślizgowa, która wydaje się dosyć szorstka. W naszej skali gładkości (w dotyku) powierzchni, dalibyśmy jej 4/10 (zakładając, że 1/10 to kompletnie gładka, a 10/10 bardzo chropowata).
  • Zastosowanie ramko-platformy z punktu widzenia estetycznego, powoduje, że podkładka prezentuje się nad wyraz okazale, a z praktycznego wydaje się faworyzować osoby, które lubią grube pady, gdyż mamy odczucie, że ręka spoczywa na podwyższeniu. Jest jednak i wada takiego rozwiązania, która dotyczy osób trzymających myszkę bardzo blisko dolnej krawędzi. Otóż gdy w tym miejscu mocniej dociśniemy podkładkę nadgarstkiem, to (na zasadzie dźwigni) uniesiemy jej górną część o kilka milimetrów. Jest to wada w zasadzie tylko dla osób, które trzymają myszkę nieergonomicznie czyli albo niejako z góry (czyli ramię tworzy kont ponad 90º) lub gdy mamy mało miejsca i przedramię zwisa z krawędzi biurka, tak że jedynie dłoń leży na podkładce.
  • Po najechaniu na logo Tesoro w prawym górnym rogu podkładki, czujemy jakbyśmy wpadali w dziurę. Wydaje nam się, że jest to za mała podkładka, aby móc pozwolić sobie na tak duże wycinane logo.
  • Od spodu znajduje się 6 gumowych anty-poślizgowych stopek, które trzymają się na bardzo mocnym kleju. O ich ewentualne odklejenie/odpadnięcie na pewno nie musimy się martwić.
  • Powierzchnia wydaje się dosyć wytrzymała, gdyż po ok. 30 dniach nie zaobserwowaliśmy na niej najmniejszych śladów wytarcia. Jednak poprzez dużą chropowatość dosyć szybko wyniszcza ślizgacze w myszce. Wystarczy tydzień, aby na ślizgaczach zaobserwować pojawiające się rysy (żeby nie wprowadzać niepotrzebnie paniki, to informujemy, że pomimo pojawiających się rysek, ślizgacze długo zachowują się tak samo, także, aby odczuć jakąś poważniejszą zmianę w ślizgu potrzeba na pewno znacznie dłuższego ich kontaktu z podkładką). Niestety po około roku, widać wytarcia na powierzchni - równocześnie spada gładkość ślizgu. Krótko mówiąc, póki korzystamy z nowych ślizgaczy, z powierzchnią nie powinno dziać się nic złego.
  • Krawędzie są bardzo gładkie i delikatnie zaokrąglone. Ten element jest doskonale wykonany.
  • Podkładka jest bardzo sztywna, stąd pomimo utrzymywania się na jedynie 6 stopkach (nóżkach) nie ugina się podczas normalnego użytkowania, pod naszym dociskiem.
  • Nie ma najmniejszych problemów z utrzymaniem jej w czystości.
  • W stosunku do wielu testowanych przez nas podkładek, każda myszka miała na niej zdecydowanie najgłośniejszy ślizg. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że od spodu podkładka ma wolną, pustą przestrzeń i wytwarza się swego rodzaju pogłos.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni i jest całkiem przyjemna w dotyku.


3. Przyczepność

Od spodu Ancile posiada kratkę a'la plaster miodu do której przyklejono w równych odległościach 6 antypoślizgowych nóżek. Przyczepność w dużej mierze zależy od podłoża, do jednych bardziej do innych mniej przywiera. Jako, że na podkładce nie wykonuje się długich ruchów, to tym samym, praca samym nadgarstkiem nie spowoduje jej przesunięcia podczas grania. Także fakt, że nie potrzeba dużo siły, aby ją przesunąć, nie stanowi w tym przypadku problemu.

4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka współgra bezproblemowo ze wszystkimi sensorami, gwarantując dobre osiągi zarówno "high" jak i "low sensom". Fakt, że myszka SteelSeries Rival nie działa na niej, jest jej winą, gdyż nie posiada możliwości regulacji lod'a na wyższy. Podkładka po prostu lekko obniża te wartości we wszystkich sensorach, co uważamy akurat za plus (w FK1, Avior i Kone Military sensor ten działa bezproblemowo po ustawieniu na wyższy lod).
Charakterystyka ślizgu:
Na pewno nie zalecamy używania na podkładce myszek z cienkimi (jak np. w myszkach Zowie i Gigabyte), średnio twardymi (jak u Mionixa) i słabej jakości (jak u A4Techa) ślizgaczami, gdyż jej szorstkość jest zbyt odczuwalna na swoją nie korzyść i ogólnie gorzej prowadzi się wtedy takiego gryzonia. Natomiast, gdy używamy grubszych, miększych ślizgaczy (m.in. Roccat, Logitech, SS, CM Storm, Tesoro) podkładka gwarantuje bardzo przyjemny "feeling", co zwiększa również kontrolę. Pozostałe parametry wydają się standardowe dla dobrych plastikowych padów, czyli ma równy i bez oporowy ślizg.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
W dotyku ręką, powierzchnia przypomina stronę control w Razer Vespuli, jednak wystarczy przejechać myszką, aby zobaczyć, że ślizg jest kompletnie różny na obu podkładkach. Także, na tą chwilę ciężko nam wskazać podkładką oferującą zbliżone doznania co Ancile.

Zestawienie Tesoro Ancile z uśrednionymi wynikami w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy wyniki ślizgu i kompatybilności dla poszczególnych myszek i ich sensorów (wybraliśmy po jednej myszce z każdej firmy, która udostępniła dany model do testów. Większość producentów bardzo często stosuje w swoich myszkach w miarę jednakowe ślizgacze, stąd, bazując na poniższych danych, wiemy czego można się spodziewać po innych modelach tej samej firmy).

SPEED
CONTROL SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP LOD
KOMPATYBILNOŚĆ
LOGITECH (G9X- A9500)
90 50 9 5.5 4.5 2mm pełna
TESORO (Shrike - A9500)
92 46 9 5 4 1mm pełna
CM STORM (Xornet - A3050)
91 49 9 5 4.5 2.5mm pełna
STEELSERIES (Rival - PMW3310)
93 - 9 5 4 0.5mm brak
ROCCAT (Savu - A3090)
92 49 9 5.5 4.5 2mm pełna
ZOWIE (EC 1 Evo CL - A3090)
90 42 9 3 3.5 1mm pełna
MIONIX (Avior 7000 - PMW3310)
94 42 9 3 3 1.5mm pełna
MAD CATZ (R.A.T. TE - Philips Twin-Eye)
91 44 9 3.5 3.5 2mm pełna
A4TECH (BLOODY V3 - PAW3305DK)
92 41 9 2.5 3 2mm pełna
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • control (kontrola - skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek i ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Do wyniku nie wchodzi maksymalna szybkość danej myszki. W przypadku jak któraś myszka nie działa to do końcowej oceny kontroli brany jest wynik innych myszek, które mamy na stanie.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną). Jitter nie wpływa na ocenę. 

Struktura powierzchni podkładki spod mikroskopu:
ancile x100

Jittering – Jak widać, nawet przy 2300dpi optyk A3090 radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Pozostałe sensory, w swoich zalecanych wartościach dpi, również nie mają problemów z jitterem.

kliknij, aby powiększyć

Podkładka dostępna jest tylko w jednym rozmiarze 320 x 220 mm (faktycznej powierzchni ślizgowej) czyli jest dosyć mała. Odbiorcami jej będą praktycznie tylko gracze high sens. 

5. Podsumowanie

Po bardzo udanej serii podkładek materiałowych - Aegis, firma Tesoro pokazała, że ich pierwszy plastikowy pad Ancile jest również solidnym produktem. Niemniej, wydaje nam się, że przy jego tworzeniu zabrakło trochę doświadczenia i za bardzo skupiono się na stronie wizualnej i innowacyjności, tym samym zapominając o tym co najważniejsze dla graczy, czyli o praktyczności. Do tego dochodzi cena, która wydaje się trochę za wysoka. Na szczęście jakość i kompatybilność z sensorami jest na bardzo wysokim poziomie, co w pewnym stopniu rekompensuje pozostałe niedociągnięcia. Ostatecznie dostajemy "cieszącą oko" podkładkę o ciekawej powierzchni, ale ze względu na mały rozmiar przeznaczoną praktycznie tylko dla graczy high sens.

Cena w dniu publikacji - ok. 100 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Produkt dostarczyła firma Tesoro. Dziękujemy.