SteelSeries Qck Limited

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar i cena (stan na 08.2017):
      Qck Limited: 320 x 270 x 3 mm - 100 zł
      Qck+ Limited: 450 x 400 x 3 mm - 125 zł

    • kolor: czarna z biało szarymi wzorkami
    • rodzaj: materiałowa
    • powierzchnia: wolna

——---—


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Górna warstwa podkładki wykonana jest z tzw. polerowanego materiału - czyli jest bardzo gładka, śliska, jakby lekko naoliwiona (jest to przeciwieństwo zwykłego Qck'a). Z doświadczenia wiemy, że taki materiał jest bardzo wytrzymały i ślizg bardzo długo utrzymuje się na tym samym poziomie - naszym zdaniem powinna przetrzymać min. 2 lata bez zmian w ślizgu (przy codziennym użytkowaniu i dbaniu o jej czystość).
  • Dolna warstwa jest wykonana z gumy (bardzo podobną możemy znaleźć w Taito 2017), jakościowo prezentuje się bardzo dobrze. Nie powinno się nic złego z nią dziać (w przekroju przypomina gąbkę).
  • Krawędzie są równo obszyte gęstym i mocnym szwem. Dzięki temu możemy być pewni, że brzegi nie zaczną się rozklejać. Co ważne, szew nie wystaje ponad linię części ślizgowej, dzięki temu trzymając rękę na krawędziach nie czujemy go i nie przeszkadza nam on w ruchach.
  • Podkładka posiada niską podatność na zabrudzenia. Ewentualny brud jest bardzo łatwo zetrzeć - wystarczy mokra szmatka.
  • Podkładka posiada bardzo dobrą odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalania nie powodują znaczących zmian w ślizgu i nie są odczuwalne.
  • Po wyjęciu z pudełka, recenzowana podkładka była w 100% wyprostowana.


3. Przyczepność

Zastosowana tutaj guma doskonale utrzymuje podkładkę w miejscu. W przypadku testowanego przez nas rozmiaru, na niektórych powierzchniach można zaobserwować milimetrowe przesunięcia podkładki podczas grania, co jest całkowicie normalne. Im większa podkładka tym to zjawisko jest mniejsze.
W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, na większości powierzchni nie mogliśmy jej przesunąć.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładkę zalecamy tylko do najnowszych sensorów optycznych (PMW3310/20/30/60/61/66, S3988, 3389 i TrueMove3) oraz wszystkich laserowych. Na starszych sensorach (np. A3050, A3090, S38888, PAW3305) oraz na jednym z nowszych - PMW3325, ze względu na niejednolitą powierzchnię występują zaburzenia w jego pracy. LOD jest na standardowym poziomie dla danego sensora.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- częściowa (3CD)
Tracer Toriado
(A3050)
- brak
STEELSERIES RIVAL 100
(A3059 @500dpi)
- pełna
(2
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna (1-3CD)
CM XORNET II
(PMW3320)
- pełna (1CD)
CM STORM ALCOR
(A3090)
- brak
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- brak
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
-pełna (2CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- brak
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- brak
RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna
(1.5CD)
EASY_TOUCH CORNET
(A7700)
- pełna (1.5CD)
SS Rival
(PMW3310)
- pełna
(1CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna
(1CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka charakteryzuje się wolnym, gładkim i równym ślizgiem. Szybkość ruchu w poziomie jest porównywalna do tego w pionie. Wyczucie powierzchni jest bardzo dobre ze względu na ciągle towarzyszący nam lekki, równy opór. Jak na tego typu powierzchnię efekt poślizgu po szybkim ruchu jest bardzo mały, dzięki czemu łatwo zatrzymujemy myszkę tam gdzie chcemy. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest mała - oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwa się jedynie lekki opór (mniej więcej taki sam jak podczas normalnych ruchów). Efekt przyklejania się myszki do podkładki jest lekko odczuwalny. Jest ona wystarczająco sprężysta, aby móc używać myszek z cienkimi ślizgaczami. Przy mocniejszym dociśnięciu można poczuć jak lekko zapada się w niej myszka, co poniekąd ułatwia zatrzymanie jej po szybkim ruchu, ale nie jest to poziom, który spowoduje jakiś dyskomfort podczas normalnego korzystania z myszki. Qck Limited zalecalibyśmy bardziej pod FPS'y.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
W podkładkach takich jak Taito, Aegis, Natec M11, Xtrac Ripper materiał i powierzchnia wydają się dosyć podobne. Różnice występują jednak w wartościach ślizgowych oraz w kompatybilności z niektórymi myszkami i poziomie LOD danych sensorów.

Zestawienie SteelSeries Qck Limited w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce SteelSeries Qck Limited. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
52 68 6.5 8 8.5
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1600dpi; A9500 - 3000dpi; natomiast wszystkie nowsze sensory optyczne doskonale sobie radzą we wszystkich natywnych wartościach.

kliknij, aby powiększyć

Podkładka Qck Limited oferowana jest tylko w dwóch rozmiarach: 320 x 270 x 3 mm oraz w wersji z "plusem" 450 x 400 x 3 mm. Nasze pomiary grubości, długości i szerokości zgadzają się z podawanymi przez producenta.


5. Podsumowanie

SteelSeries Qck Limited to zupełnie inna podkładka od dobrze znanego wszystkim Qck'a. Jest to ukłon w stronę osób, które preferują charakterystyczną polerowaną powierzchnię (przypominamy, że zwykły Qck ma ją szorstką, o typowo materiałowym feelingu) oraz dosyć wolny, ale równy i wyczuwalny ślizg. Zastosowano tu również inny spód niż w zwykłym Qck'u, który jest teraz bardziej "chwytny". Powiemy szczerze, że jest to bardzo udany model o czym może świadczyć fakt, że wiele osób używających zwykłego Qck'a lub np. Taito 2017 i Zowie G-SR z powodzeniem mogło się przesiąść na Qck Limited bez konieczności długiego przyzwyczajania się. O ile wartości ślizgowe są bardzo podobne w tych podkładkach, tak różnica w materiale powierzchni będzie tym indywidualnym czynnikiem, który zadecyduje o łatwości tej adaptacji. Osoby, które ciągle korzystają ze starszej generacji sensorów optycznych (np. A3050/A3090) niestety z dużym prawdopodobieństwem doznają częstych "zawirowań" kursora przy szybkich ruchach. Z racji na niewielką różnicę w cenie radzimy rozważyć większą wersję (Qck+).
Chociaż SteelSeries długo kazało sobie czekać na nową podkładkę materiałową, to z czystym sumieniem przyznamy, że było warto, gdyż ten model z pewnością spodoba się wielu graczom.

Cena w dniu publikacji - 100 zł (wersja Qck Limited) oraz 125 zł (wersja z +).