SteelSeries DeX

spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar: 320mm x 270mm x 2mm
    • kolor: czarna
    • rodzaj: hybrydowa (syntetyczny materiał)
    • powierzchnia: szybka
    • cena: ok. 160 zł

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Górną warstwę podkładki tworzą gęsto plecione włókna jakiegoś syntetycznego materiału, na której znajduje się szereg wypustek, tworzących wzór przypominający plaster miodu. Spód wykonano z silikonu. Całość jest perfekcyjnie ze sobą połączona.
  • Jak deklaruje producent podkładka ma charakteryzować się niebywałą wytrzymałością i co jak co, nie zauważyliśmy niczego co mogłoby sugerować inaczej. Przez ok. 3 tygodnie była użytkowana prawie non-stop, w tym przez kilka dni naszą testową myszką od "zarzynania" podkładek (jest pozbawiona ślizgaczy 😉 ). Po tym czasie nie zauważyliśmy żadnych defektów na powierzchni, ani zmian w ślizgu myszek. Dodajmy jeszcze, że nawet na pierwszy rzut oka, DeX wydaje się wyjątkowo solidna.
  • Krawędzie są lekko zaokrąglone. Nie ma mowy o jakimkolwiek strzępieniu, bądź odklejaniu, gdyż końce podkładki został zgrzane wraz z warstwą silikonową.
  • Jest bardzo elastyczna. Można ją zginać i zawijać do woli po czym bez problemu wyprostuje się. Z pudełka "wychodzi" prościutka.
  • Nie ma najmniejszych problemów z utrzymaniem jej w czystości. W razie czego można dać ją pod kran i przetrzeć szmatką. Trzeba zaznaczyć, że musieliśmy ją sztucznie pobrudzić, bo pomimo częstego transportu, korzystania w różnym otoczeniu i warunkach, na podkładce nie widać było żadnych śladów brudu, a jak już pojawiały się jakieś odrobinki, to w 99% wystarczyło je zdmuchnąć, bądź przetrzeć ręką.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni. Jako, że jest ona w pełni wodoodporna, to ciecz można z niej wytrzeć w sekundę.

3. Przyczepność

Pomarańczowy spód jest wykonany z silikonu, który cechuje się dużą wytrzymałością i elastycznością. W dużej mierze gwarantuje on, że podkładka jest w pełni prosta tuż po wyjęciu z opakowania. Spód doskonale przywiera do dowolnej powierzchni, także nawet silny ruch ręką jej nie przesunie.

4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka w pełni współgra z sensorami PMW3310 (oczywiście licząc się z ograniczeniami jakie wynikają z połączenia tego sensora w ogóle z hybrydowymi podkładkami), A3050, A9500/9800 (wyjątkowo, na laserach nie odczuwamy jittera nawet do ok. 2500dpi) lecz popularny optyk A3090 w niektórych modelach, miał na niej spore problemy z prawidłowym działaniem. Myszki Zowie EC Evo CL, CM Recon i Roccat Savu miały dużo niższe prędkości maksymalne, praktycznie wykluczające je z komfortowego grania. O dziwo myszka Zowie Ec Evo (też z sensorem A3090) nie miała już takich problemów. Dodatkowo wspomniany model od Zowie z dopiskiem CL był nieprecyzyjny nawet w najniższych wartościach dpi (kursor potrafił samoczynnie o kilka milimetrów "uciec"). Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy akurat w waszym modelu myszki, ten sam sensor A3090 będzie prawidłowo współpracował z podkładką, stąd zalecamy unikać takiego połączenia.
Charakterystyka ślizgu:
Jest to dosyć twarda podkładka, na czym skorzystają użytkownicy myszek o cienkich ślizgaczach. Ślizg jest niezwykle równy i gładki, nawet najdrobniejsze ruchy można wykonywać praktycznie bez oporu. Chociaż DeX należy do najszybszych materiałowych, to dzięki dobremu wyczuciu powierzchni, myszka daje się na niej całkiem dobrze kontrolować.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Chociaż struktura powierzchni wydaje się niemalże jednakowa jak w podkładce Zowie G-TF Speed i w kilku innych hybrydach, to za sprawą obecnych na DeX licznych wypustek i wynikających z tego różnic, nie ma zamiennika.

Zestawienie SteelSeries Dex z uśrednionymi wynikami w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy wyniki ślizgu i kompatybilności dla poszczególnych myszek (wybraliśmy po jednej myszce z każdej firmy, która udostępniła dany model do testów. Większość producentów bardzo często stosuje w swoich myszkach w miarę jednakowe ślizgacze, stąd, bazując na poniższych danych, wiemy czego można się spodziewać po innych modelach tej samej firmy).

SPEED
CONTROL SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP LOD
KOMPATYBILNOŚĆ
LOGITECH (G9X- A9500)
74 59 8,5 7 6.5 2mm pełna
TESORO (Shrike - A9500)
79 57 8,5 7 6 1mm pełna
CM STORM (Xornet - A3050)
78 58 8.5 7.5 6.5 3mm pełna
STEELSERIES (Rival - PMW3310)
80 53 8.5 6.5 5.5 1mm pełna
ROCCAT (Savu - A3090)
78 58 8.5 7.5 6.5 3mm częściowa
ZOWIE (EC 1 Evo CL - A3090)
75 59 8.5 7 6 1mm brak
MIONIX (Avior 7000 - PMW3310)
80 54 8.5 6.5 5.5 1mm pełna
MAD CATZ (R.A.T. TE - Philips Twin-Eye)
78 57 8.5 7 6 2mm pełna
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • control (kontrola - skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek i ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Do wyniku nie wchodzi maksymalna szybkość danej myszki.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną). Jitter nie wpływa na ocenę. 

Pod mikroskopem możemy zaobserwować bardzo gęsty i gładki splot włókien. Gdyby nie widoczne wypustki to można by porównać powierzchnię DeX'a do tej w Zowie G-TF Speed. Owe wypustki pośrednio zwiększają szybkość ślizgu, a niemalże jednakowy splot w każdym calu podkładki gwarantuje identyczny ślizg na całej powierzchni.

Jittering – Najnowszej generacji sensor PMW3310 jak zwykle nie ma najmniejszych problemów z jitterem, bez względu na dpi. Lasery o dziwo działają zaskakująco dobrze nawet w wyższych wartościach do 2500dpi. Optyki A3050 standardowo radzą sobie dobrze do 1000dpi. Natomiast A3090 w modelach innych niż Zowie EC Evo CL nie ma problemów z jiterrem nawet do ok. 1500dpi. We wspomnianej myszce od Zowie, kursor niekontrolowanie, potrafi lekko przeskoczyć (zadrgać) o kilka milimetrów bez względu na wybrane dpi.

kliknij, aby powiększyć

Występuje tylko w jednym, powiedzmy średnim rozmiarze (320mm x 270mm), przez co już na wstępie, szereg graczy low sens nie będzie mógł z niej korzystać.

5. Podsumowanie

DeX jest pierwszą podkładką hybrydową od firmy SteelSeries i jak przystało na tego producenta, jest ona na swój sposób innowacyjna i niepowtarzalna. Osoby, które do tej pory używały popularnego QcK'a i myślą o zmianie na DeX'a muszą liczyć się z tym, że najnowsze "dziecko" od SteelSeries jest zupełnie innym produktem. O ile QcK był typową materiałową, dosyć szorstką, szybko brudzącą się i wolną podkładką, tak DeX jest jej kompletnym przeciwieństwem. Oferuje ona świetną jakość wykonania, bezproblemowe utrzymanie w czystości, wodoodporność oraz najszybszy, jednolity i gładki ślizg. Pod kątem kompatybilności, niestety nie obyło się bez wpadki w postaci słabej współpracy z sensorami Avago 3090, które to uzyskują znacznie mniejsze prędkości maksymalne od standardowych. Inne testowane przez nas sensory nie miały żadnych problemów z perfekcyjnym działaniem. Dla wielu, ograniczeniem może być jej stosunkowo niewielki rozmiar, być może w przyszłości wyjdzie jej większa wersja, ale wtedy o cenę chyba lepiej nie pytać. Ogólnie jest to bardzo dobra podkładka pod RTS'y i MOBA.
Na pytanie - czy jest ona warta tych 160zł, odpowiedzieć będzie można dopiero po kilku latach, gdy okaże się, czy hasło reklamowe producenta o treści "DeX jest ostatnią podkładką, jakiej kiedykolwiek będziesz potrzebować" było prawdziwe i czy rzeczywiście nie potrzebowaliście jej wymieniać :).

Cena w dniu publikacji - 160 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Produkt dostarczyła firma SteelSeries. Dziękujemy.
Steelseries-logo