Roccat Taito

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość
5. Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
6. Podsumowanie

1. Specyfikacja

  • rozmiar:
    mini 265mm x 210mm x 3 lub 5mm
    mid 400mm x 320mm x 3 lub 5mm
    king 455mm x 370mm x 3 lub 5mm
    Prawdziwy rozmiar może się nieco różnić od podanych przez producenta wartości o ok. +5mm
  • cena: mini – 35zł // mid – 50zł // king - 75zł
  • kolor: czarny
  • powierzchnia: materiałowa, gładka

taito 2

taito 3

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Powierzchnia podkładki jest wykonana z gładkiego materiału, w dotyku sprawia wrażenie jakby był lekko naoliwiony.
  • Jest bardzo solidna. Spód pewnie przylega do górnej warstwy. Materiał części ślizgowej jest wytrzymały (mała podatność na ścieranie i zarysowania)
  • Brak obszytych boków. Chociaż podkładka nie posiada obszytych boków to nie wykazuje oznak strzępienia się.
  • Podkładka jest łatwa w utrzymaniu czystości. Nie przyciąga kurzu, w momencie jak zobaczymy na niej ślady codziennego używania (lekki brud) wystarczy przemyć ją wilgotną szmatką, aby ją wyczyścić.
  • Po wyjęciu z opakowania powierzchnia była idealnie prosta.
  • Szacujemy czas żywotności podkładki na ok. 2 lata (regularnego używania).
  • Pot w średnim stopniu wpływa na ślizg. Na szczęście ciecz stosunkowo szybko wysycha.

taito 4taito 5

3. Przyczepność

Podkładka jest bardzo stabilna i pewnie trzyma się podłoża. Nawet najsilniejszy ruch ręką nie jest w stanie jej przesunąć.

taito 6

4. Szybkość

Najlepiej, pokazuje to nasze zestawienie. Podkładka należy do wolnych - posiada dosyć duże włókna, które sprawiają, że na ślizg w dużej mierze wpływa wielkość i szybkość ślizgaczy w myszce (na np. Logitechu G9x, Zowie EC2 evo mysz ślizga się bardzo wolno, ale na Roccat Savu lub Tesoro Shrike dużo szybciej). Co istotne, dzięki wytrzymałym włóknom, ślizg długo pozostaje taki sam.

taito 12

5.Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Powierzchnia podkładki jest bardzo gładka i dosyć specyficzna (raczej nie znajdziemy u innych producentów podkładki o podobnych właściwościach). Wyczucie myszki na podkładce jest duże, podczas ruchów wyraźnie czujemy włókna, co zapewnia lepszą kontrolę podczas szybszych ruchów, mankamentem jest jednak to, że ruch po osi Y jest inny (mysz chodzi wolniej) niż po osi X (ruch w lewo/prawo jest szybszy). Podkładka jest dosyć sprężysta, w przypadku myszek z cieńszymi ślizgaczami i przy mocniejszym dociśnięciu do podłoża, mysz może zahaczać spodem o materiał. Podczas normalnego korzystania (bez nadmiernego dociskania) można jednak korzystać z myszek o dowolnych ślizgaczach. Ruch z "pozycji 0" odbywa się z małym oporem, a normalne ruchy myszą na podkładce można nazwać hamującymi - ślizg nie jest jednakowy. Stąd zalecamy podkładkę graczom, którzy mają problemy z zatrzymaniem myszki w odpowiednim miejscu na ekranie. Grupą docelową będą wszyscy Ci, którzy wykonują częściej pojedyncze ruchy (gracze fps), bo tych co muszą ciągle poruszać kursorem (gracze rts), podkładka może zbytnio ograniczać.
Sporą zaletą podkładki jest świetne działanie z sensorami laserowymi (np. sensor A9500 dobrze działa nawet do ok. 2500dpi - co jak na podkładki materiałowe jest rzadko spotykane). Sensory optyczne z kolei dobrze działają w swoich niższych wartościach (do 1000dpi), ale za to (np. A3090) osiągają wysoką prędkość maksymalną (ciężej wywołać akcelerację negatywną).

Pod mikroskopem widać włókna, które są stosunkowo gładkie i ułożone w miarę blisko siebie - co zapewnia lepszą pracę sensorów. Splot jest ustawiony horyzontalnie (co w tym przypadku jest odczuwalne podczas ruchów myszką po osi Y - czujemy większy opór niż podczas ruchów po osi X)
taito 1
taito 7x1

LOD(lift-off distance) – sensory osiągają swoje najlepsze wartości (tylko na białej powierzchni LOD może być mniejszy).

Jittering – jest to podkładka materiałowa na której lepiej działają sensory laserowe - nawet do 2500dpi A9500 nie posiadał jittera. W sensorach optycznych, powyżej 1000dpi jitter jest znacznie większy niż na wielu innych podkładkach.

taito jitter
kliknij, aby powiększyć

taito 9taito 8

6. Podsumowanie

Roccat Taito jest swego rodzaju ewenementem wśród podkładek materiałowych, oferuje ona bowiem znacznie lepsze osiągi sensorom laserowym (nawet do 2500dpi bez utraty precyzji), niż optycznym (jitter pojawia się już przy 1000dpi). Do tego zapewnia optymalne wartości LOD i gwarantuje osiągnięcie maksymalnych prędkości praktycznie wszystkim sensorom (np. na A3090 jest znacznie trudniej wywołać akcelerację negatywną niż na wielu innych podkładkach).
Podkładka nie będzie jednak dla każdego gracza. Można określić ją jako wolną, o nieregularnym ślizgu, z tendencją do wyhamowywania naszych ruchów. Duży wpływ na to ma rozmiar i jakość ślizgaczy w myszce (wydaje nam się, że powierzchnia Taito została specjalnie dopasowana pod ślizgacze myszek Roccata, na których znacznie przyjemniej korzysta się z podkładki).
Pad jest łatwy w utrzymaniu czystości, a do tego bardzo solidny i odporny na wiele zarysowań i przetarć. Dostępne są trzy rozmiary i dwie wersje grubości - co znacznie ułatwia wybór, w zależności od naszych preferencji.

Roccat Taito w szczególności możemy zarekomendować osobom, które poszukują wolnych, materiałowych podkładek i korzystają z sensora laserowego przy większej ilości DPI.

taito 10rekomendacjaTG-1