Roccat Raivo

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość
5. Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
6. Podsumowanie

1. Specyfikacja

  • rozmiar 350mm x 270mm x 2mm
  • cena: ok. 100zł
  • kolory: Midnight Black (szara z białym logo), Stealth Black (czarna z niebieskim logo) i Lightning Blue (niebieska z błękitnym logo)
  • powierzchnia: plastikowa, bardzo gładkaraivo 2xxraivo 1x

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Powierzchnia podkładki jest wykonana z mikro-granulowego plastiku, bardzo gładkiego i przyjemnego w dotyku (jest to ten rodzaj plastiku, który wydaje się dosyć miękki).
  • Krawędzie standardowo są wycinane laserowo , nie są ostre.
  • Wysokość podkładki to tylko 2mm, dzięki czemu krawędzie nie przeszkadzają w trakcie gry. Dodatkowo, z przodu zastosowane lekkie nacięcie, aby jeszcze bardziej zminimalizować kontakt nadgarstka z podkładką.
  • Podkładka jest stosunkowo giętka - nawet jak zdarzy nam się ją położyć w pozycji z luzem od spodu a podpartej na krawędziach, to naciskając na nią nie złamie się.
  • Jak większość plastikowych powierzchni, Raivo jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości - wystarczy po prostu przetrzeć ją wilgotną szmatką.
  • Powierzchnia po 2 miesiącach używania nie wykazuje żadnych wytarć. Również, nie jest "destrukcyjna" dla ślizgaczy od myszki - chociaż tworzą się tam drobne ryski, to nie powodują one zmian w ślizgu.
  • Największym mankamentem jest odklejająca się antypoślizgowa warstwa gumy od spodu podkładki, wynikająca z zastosowania bardzo słabego kleju. Jeżeli podkładka cały czas leży na blacie - prawdopodobnie tego nie zauważymy. Wystarczy jednak zostawić ją na kilkanaście minut w pozycji, w której nie będzie dotykać podłoża, a guma zacznie się samoczynnie odklejać. Dosłownie, możemy odczepić całą gumę i z powrotem przymocować na swoje miejsce. Być może jest tak tylko w naszym modelu. Co istotne, grając na podkładce, a nawet przesuwając ją ręką, obie warstwy trzymają się bardzo dobrze i nie ma obawy, aby górna część np. ślizgała się po kleju.
  • Średni czas żywotności podkładki szacujemy na ok. 2 lata.
  • U żadnej z osób testujących powierzchnia nie wywołuje potliwości rąk (nie związanej z temperaturą w pokoju).
    raivo 3xxraivo 5raivo 8
  • Mikro-granulowa powierzchnia pod mikroskopem:
    raivo 6x

3. Przyczepność

Antypoślizgowy spód średnio przywiera do podłoża, wydaje się być zależny od powierzchni na której spoczywa. Trzeba się liczyć z tym, że u niektórych osób na biurkach będzie się przesuwać. Osoby, które używają wysokich czułości nie powinni i tak się tym faktem jakoś specjalnie przejmować, bo wykonując jedynie krótkie ruchy nadgarstkiem, podkładka raczej nie będzie się przesuwać.
raivo 8_1x

4. Szybkość

Najlepiej, pokazuje to nasze zestawienie. Podkładka oferuje nam bardzo szybki ślizg -  praktycznie brak jakiegokolwiek oporu. Ruszając myszką po powierzchni Raivo można wyczuć efekt "poduszki powietrznej", dosłownie czujemy jakby pomiędzy myszką a podkładką była warstwa powietrza , która "zmiękcza" ślizg.

raivo 12

5.Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

W przypadku plastikowych podkładek ocena kontroli jest bardzo subiektywna. Osoby, które chcą mieć idealnie równy ślizg, nie czuć żadnego oporu i móc wykonać płynnie nawet najmniejszy ruch z pewnością uzyskają dużą kontrolę - wiąże się to jednak z dość trafnym powiedzeniem "myszka na plastikowej powierzchni jest ciągle w ruchu", nawet najmniejsze nasze ruchy ręką będą zarejestrowane na monitorze, gdyż w przeciwieństwie do materiałowych powierzchni, na Raivo musimy "pilnować" non stop myszkę. Osoby, które na co dzień używają wolnych podkładek, będą miały duże problemy, aby w grach np. fpy trafić w przeciwnika, a przyzwyczajenie się do nowej powierzchni zajmie im trochę czasu.
raivo 9x

LOD - większość sensorów łapie trochę wyżej niż na czarnych materiałowych powierzchniach.

Jittering - żaden sensor nie będzie miał problemów z działaniem, nawet na wartościach wyższych niż 2000dpi pomimo widocznego jitteru, sensory działają całkiem przyzwoicie (jak na takie wartości).

raivo jitter
kliknij, aby powiększyć

raivo 10xraivo 12_1x
6. Podsumowanie

Roccat po raz kolejny pokazał, że potrafi zrobić wyjątkową powierzchnię, zapewniającą praktycznie zerowy opór, na której nasza myszka chodzi "szybciej niż po lodzie". Do tego nie odczuwamy i nie słyszymy praktycznie w ogóle tarcia - co jest rzadkie wśród podkładek plastikowych. Sensory działają bez zarzutu, nawet optyczne pomimo białych krawędzi logo producenta. Podkładka jest dobrze wyprofilowana na brzegach, dzięki czemu nie ma obawy o jakiekolwiek otarcia ręki.  O ile przyczepność jest bardzo dobra, to samo mocowanie tej gumy z powierzchnią ślizgową jest wykonane fatalnie. W tej klasie podkładki, powinno to być na "mur-beton". Jak ktoś nie miał wcześniej do czynienia z szybkimi powierzchniami, może mieć na początku problemy z opanowaniem "gryzonia". Jeżeli jednak wasza kontrola nad myszką zależy od równego, szybkiego i bez oporowego ślizgu to uzyskacie na niej doskonałe osiągi. Trzeba pamiętać, że tak szybkie powierzchnie "nie wybaczają", jeżeli zadrży nam ręka, to ruch ten będzie odwzorowany na ekranie.

Cena w dniu publikacji ok. 100zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

raivoend

 

rekomendacjaTG2wyroznienieTG-PL