Natec Genesis M22

spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie

1. Specyfikacja

    • rozmiar: 300mm x 255mm x 2.5mm
    • kolor: czarno-szara
    • powierzchnia: materiałowa
    • szybkość: średnia
    • cena ~ 18zł

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Jest to materiałowa podkładka o specyficznej górnej powierzchni, która przypomina szorstką siateczkę pokrywającą położoną niżej warstwę materiału (coś a'la Razer Goliathus control). U spodu znajduje się standardowa gumowa warstwa (identyczna jak w modelu M11).
  • Podczas naszych testów (ok. 3 tygodnie) nie zauważyliśmy żadnych zmian w ślizgu, ani jakichkolwiek śladów zużycia.
  • W przypadku mocniejszego zabrudzenia lub po dłuższym okresie czasu używania, podkładka może być trudna do wyczyszczenia.
  • Krawędzie są ładnie obszyte więc o strzępienie nie musimy się martwić.
  • Po wyjęciu z opakowania podkładka nie jest idealnie prosta, na boku lekko odstaje. Po ok. tygodniu będzie w 90% wyprostowana.
  • Podobnie jak wersja M11 posiada przez ok. 1-2 tygodnie intensywny, nieprzyjemny zapach gumy.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni. A pot nie wpływa znacząco na ślizg.

3. Przyczepność

Spód doskonale trzyma podkładkę w jednym miejscu. Podobnie jak w przypadku modelu M11, nie znaleźliśmy powierzchni na której dałoby się ją, bez większego oporu przesunąć.

4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Jest to podkładka, która zdecydowanie lepiej współgra z sensorami optycznymi, niż laserowymi. Podobnie jak wersja M11, jest mocno elastyczna, dzięki czemu w myszkach o cienkich ślizgaczach nie odczuwamy szurania spodem o powierzchnię. Podczas ruchu z pozycji „zero” praktycznie nie odczuwamy oporu. Ślizg wydaje się być dosyć równy (jednakowy podczas krótkich i długich ruchów). Chociaż M22 w nazwie ma dopisek "control" to zdecydowanie nie przypomina typowo wolnych podkładek o dobrym wyczuciu powierzchni, dopiero po ok 1h użytkowania, gdy "wygrzeją się" ślizgacze w myszce oraz sama powierzchnia to podkładka nabiera ciut większej kontroli. Szybkość w dużej mierze zależy do ślizgaczy w myszce. W dotyku wydaje się być podobna do Razer Goliathus Control.

Zestawienie Natec Genesis M22 z uśrednionymi wynikami w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy wyniki ślizgu i kompatybilności dla poszczególnych myszek (wybraliśmy po jednej myszce z każdej firmy, która udostępniła dany model do testów. Większość producentów bardzo często stosuje w swoich myszkach w miarę jednakowe ślizgacze, stąd, bazując na poniższych danych, wiemy czego można się spodziewać po innych modelach tej samej firmy).

SPEED
CONTROL SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP LOD
KOMPATYBILNOŚĆ
LOGITECH (G9 - A9500)
63 56 7 6,5 6.5 2mm pełna
TESORO (Shrike - A9500)
66 57 7 6 6.5 1mm pełna
CM STORM (Xornet - A3050)
65 60 7 6,5 6.5 2.5mm pełna
STEELSERIES (Rival - PMW3310)
68 60 7 6,5 6.5 1mm pełna
ROCCAT (Savu - A3090)
66 62 7 7 6.5 2,5mm pełna
ZOWIE (EC 1 Evo CL - A3090)
65 57 7 6,5 6.5 1,5mm pełna
MIONIX (Avior 7000 - PMW3310)
67 57 7 6 6.5 1mm pełna
MAD CATZ (R.A.T. TE - Philips Twin-Eye)
64 61 7 6,5 6.5 2mm pełna
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • control (kontrola - skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek i ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką w przedziale do 1600dpi (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga trochę niższe wartości maksymalne od optymalnej) - jitter nie wpływa tu na ocenę.

Duża liczba wypustek na powierzchni (na poniższych zdjęciach widać, że włókna są ułożone warstwowo) pośrednio zmniejsza tarcie, a tym samym powoduje większą szybkość ruchu myszki. Wzór jest dosyć regularny, co powinno gwarantować bezproblemową pracę większości sensorów optycznych. Trochę gorsza praca laserów jest spowodowana tym, że te sensory źle działają na nierównej i niegładkiej powierzchni (m.in. stąd poleca się pod lasery głównie podkładki plastikowe i aluminiowe).

Jittering – O ile sensor PMW3310 (Rival, Avior, FK1) działały praktycznie bez widocznego jittera nawet w wartościach do 3000dpi, tak pozostałe sensory optyczne lepiej sprawdzają się w granicach do 1500dpi. Natomiast lasery sprawują się dobrze do 1000dpi (można jednak zauważyć, ze nawet na 400dpi jitter w A9500 jest większy niż przy optykach, przy tej samej wartości). Zauważyliśmy dodatkowo, że sensor A3090 obecny w Zowie Evo CL posiada trochę większy jitter niż ten sam sensor, ale w innym modelu myszki (np. savu, evo).

kliknij, aby powiększyć

5. Podsumowanie

Oceniając podkładkę Natec Genesis M22 stajemy przed trudnym wyborem gdyż za przemawia na pewno wyjątkowo dobra jakość wykonania, świetna cena oraz rzadko spotykana powierzchnia, która jest równocześnie głównym punktem przeciw - w dłuższym okresie zacznie mocno zbierać brud, a ruch po niej jest mało charakterystyczny (zapewnia dosyć przeciętny tzw. feedback). Decydując się na zakup M22 musicie jeszcze pamiętać, że jest ona słabym wyborem pod sensory laserowe. Na podstawie naszych testów i obserwacji możemy jeszcze dodać, że nie jest to podkładka, którą byśmy polecali do grania w FPSy, a w inne gry? - bez przeszkód.
Jeżeli myśleliście kiedyś o zakupie Razer Goliathus Control, ale jej cena was odstrasza i szukacie jej tańszego odpowiednika lub po prostu chcielibyście spróbować podkładki o rzadko spotykanej powierzchni, innej niż większość materiałowych z którymi mogliście się dotychczas spotkać, to warto zaryzykować i wybrać właśnie Natec Genesis M22.

Cena w dniu publikacji - ok. 18zł

Produkt dostarczył portal i sieć sklepów dla graczy gamedot.pl. Dziękujemy.
gamedot