Natec Genesis M11

spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie

1. Specyfikacja

    • rozmiar:
      mini: 250mm x 210mm x 2.5mm
      mid: 300mm x 250mm x 2.5mm
      maxi: 900mm x 450mm x 2.5mm
    • powierzchnia: materiałowa
    • szybkość: średnia
    • cena:
      mini ~ 12zł
      mid ~ 14zl
      maxi ~ 38zł

Testowany przez nas model to M11 mini

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Jest to standardowa dwuwarstwowa podkładka, mająca u spodu gumę a z wierzchu gładką tkaninę. W dotyku przypomina lekko naoliwiony materiał (coś jak Roccat Taito i Tesoro Aegis, a w porównaniu do podobnego cenowo a4techa x7 MP, jest znacznie gładsza).
  • Materiał ten ma to do siebie, że nie zbiera brudu (jest bardzo prosty w utrzymaniu w czystości), a swoje wartości ślizgowe zachowuje dosyć długo (po ok. 3 tygodniach nie zauważyliśmy żadnych zmian).
  • Krawędzie nie są obszyte i wydaje się, że z czasem mogą się lekko strzępić lub odchodzić.
  • Po wyjęciu z opakowania, (przynajmniej w wersji mini) podkładka wymagała ok. tygodnia na wyprostowanie się, a i po tym czasie nie gwarantujemy, że będzie w 100% prosta.
  • To co najbardziej nam przeszkadzało w niej, to mało przyjemny zapach gumy, który potrafi utrzymywać się nawet 2 tygodnie.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni. Jeżeli nawet ją lekko zamoczymy to nie odczuwamy specjalnie zmian w ślizgu.

3. Przyczepność

Guma u spodu nie różni się praktycznie niczym od tego co widzimy w większości materiałowych podkładek. Pewnie trzyma się dowolnego podłoża, uniemożliwiając jakiekolwiek niechciane jej przesunięcie.

4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

W niskich czułościach, dowolny sensor powinien poradzić sobie na powierzchni M11 bez żadnych przeszkód.  Podkładka jest mocno elastyczna, dzięki czemu w myszkach o cienkich ślizgaczach nie odczuwamy szurania spodem o powierzchnię. Podczas ruchu z pozycji "zero" doświadczymy mały, lecz wyczuwalny opór. Podobnie jak w Roccat Taito ruch nie jest jednakowy - lecz bardziej hamujący. Biorąc pod uwagę specyfikę powierzchni najbliższymi "krewniakami" podkładki wydają się wspomniany Roccat Taito i Tesoro Aegis.

Zestawienie Natec Genesis M11 z uśrednionymi wynikami w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy wyniki ślizgu i kompatybilności dla poszczególnych myszek (wybraliśmy po jednej myszce z każdej firmy, która udostępniła dany model do testów. Większość producentów bardzo często stosuje w swoich myszkach w miarę jednakowe ślizgacze, stąd, bazując na poniższych danych, wiemy czego można się spodziewać po innych modelach tej samej firmy).

SPEED
CONTROL SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP LOD
KOMPATYBILNOŚĆ
LOGITECH (G9x - A9500)
56 63 6,5 8 8 2mm pełna
TESORO (Shrike - A9500)
59 62 6,5 7,5 7,5 1mm pełna
CM STORM (Xornet - A3050)
58 64 6,5 8,5 7,5 2.5mm pełna
STEELSERIES (Rival - PMW3310)
62 62 6,5 8 7,5 1mm pełna
ROCCAT (Savu - A3090)
58 64 6,5 8,5 7,5 2mm pełna
ZOWIE (EC 1 Evo CL - A3090)
61 65 6,5 8 7,5 1mm pełna
MIONIX (Avior 7000 - PMW3310)
60 63 6,5 7,5 7,5 1mm pełna
MAD CATZ (R.A.T. TE - Philips Twin-Eye)
58 62 6 8 7,5 2mm pełna
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • control (kontrola - skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek i ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką w przedziale do 1600dpi (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga trochę niższe wartości maksymalne od optymalnej).

Pod mikroskopem widać gładkie włókna o średnio gęstym i w miarę regularnym splocie. W zasadzie jest to standard dla tego typu powierzchni.

Jittering – standardowo, sensor PMW3310 nie ma najmniejszych problemów, praktycznie w dowolnych wartościach dpi. W optykach, już w granicach 1000dpi pojawia się widoczny jitter. Lasery natomiast, dobrze sobie radzą nawet w okolicach 1500dpi. Musimy jeszcze zaznaczyć, że sensor A3090 w modelu Zowie Evo CL działa trochę gorzej (na tej podkładce) niż ten sam sensor w innych modelach myszek.

kliknij, aby powiększyć

5. Podsumowanie

Podkładka M11 to podstawowy model od Natec'a, który jest dostępny w trzech rozmiarach i dosyć niskiej cenie. Może być kuszącą propozycją dla osób szukających niedrogiej, a zarazem przyzwoitej jakościowo, oferującej dobry ślizg i współpracujących ze wszystkimi sensorami podkładki. Oczywiście ma ona swoje minusy, lecz w tej cenie jest to bez wątpienia nieuniknione, chociaż na pewno nie prześciga, to w wielu kwestiach dorównuje swoim droższym odpowiednikom.
Osoby poszukujące podkładki o średniej szybkości, która w swojej klasie cenowej oferuje bardzo przyzwoite osiągi oraz jest skierowana dla graczy preferujących niskie ustawienia dpi, spokojnie mogą wybrać Natec Genesis M11.

Cena w dniu publikacji - w zależności od rozmiaru mini ~12zł, mid ~14zł, maxi ~38zł.

rekomendacjaTG-1wyroznienieTG-PL


Produkt dostarczył portal i sieć sklepów dla graczy gamedot.pl. Dziękujemy.
gamedot