Mionix Propus 380

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie

1. Specyfikacja

    • rozmiar: 380mm x 260mm x 2.5mm
    • kolor: czarna ze srebrno-metalicznym połyskiem
    • powierzchnia: plastikowa
    • cena: 25 euro

propus 1

propus 9

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Powierzchnia podkładki jest całkowicie gładka, o minimalnie granulowanej strukturze (znacznie mniej niż np. w Raivo). Na powierzchni widać setki srebrnych odblaskowych kropek (coś jakby rozsypać brokat), nadających podkładce metalicznego połysku.
  • Podkładka składa się z 3 warstw (2 plastikowych i gumy) doskonale ze sobą scalonych.
  • Wycinane laserowo krawędzie, nie są ostre.
  • Grubość podkładki to około 2,5mm, także podczas ruchów myszką, krawędzie w minimalnym stopniu zahaczają o rękę. Nie ma jednak z tego powodu, żadnych negatywnych skutków.
  • Jest dosyć giętka, więc w razie potrzeby częstego jej transportowania, nie powinna się złamać.
  • Nie ma żadnych problemów z utrzymaniem jej w czystości.
  • Grając na niej nie zauważyliśmy nadmiernego zużywania się zarówno powierzchni podkładki, jak i ślizgaczy pod myszką. Po około miesiącu używania, powierzchnia jest praktycznie identyczna, a na ślizgaczach w myszkach pojawiły się jedynie minimalne ryski, nie mające większego wpływu na ślizg.
  • Trzeba uważać, aby na podkładce nie znajdowały się jakieś drobinki, które podczas ruchów myszką mogłyby rysować powierzchnię. W razie jak się dostaną to pojawia się efekt, jakbyśmy jeździli myszką po betonie.
  • Jej żywotność szacujemy na około 2-3 lata.
  • Po kilku godzinach grania, w okolicach w których styka się ręka z podkładką, powierzchnia może wydawać się trochę lepka.propus 4
    propus 5
    propus 6

3. Przyczepność

Podkładka doskonale trzyma się wszystkich powierzchni. Nawet usilnie starając się przesunąć ją ręką, podkładka pozostaje w miejscu.

propus 8

4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

SZYBKOŚĆ

Propus nie należy do najszybszych plastikowych podkładek, bynajmniej nie jest też wolna, po prostu ma dosyć mocno zaakcentowany ślizg, co stwarza wrażenie lekkiego oporu. Podobnie jak na Roccat Raivo, ślizg wydaje się lekko "zmiękczony" co zmniejszając opór, dodaje mu szybkości. Efekt ten jest jednak odrobinę mniej charakterystyczny niż na Roccacie.

Dokładne porównanie m.in. szybkości, kontroli i gładkości ruchu Propus 380 z innymi podkładkami dostępne jest pod TYM linkiem.

KONTROLA i GŁADKOŚĆ RUCHÓW

Podobnie jak na większości plastikowych podkładek, ocena kontroli sprowadza się stricte do osobistych preferencji użytkownika. Stąd ocena kontroli może być dosyć subiektywna. Patrząc na nasze wyniki w grach, były one podobne jak na podkładce Raivo. Brak praktycznie jakiegokolwiek oporu i całkowicie jednolity ślizg, powodują, że kontrola nad myszką jest na pewno niższa niż na materiałowych. Ciężej jest zatrzymać myszkę w idealnym momencie oraz częściej zdarza się wykonywać niepożądane ruchy myszką. Trzeba przykładać większą wagę do każdego ruchu myszki, pozostając non-stop w pełnym skupieniu. Duża szybkość, jednolity ślizg i brak oporu, mogą nas za to wynagrodzić w znacznie szybszej reakcji na to, co dzieje się na ekranie.

Białe plamki widoczne na powierzchni pod mikroskopem są odblaskowymi kropkami, którymi pokryta jest cała podkładka.
propus 380 x100

propus 2

ZACHOWANIE SENSORÓW

Podkładka dobrze współgra z większością sensorów, miała jednak problemy z np. myszką SS Rival - kursor strasznie "przeskakiwał" (jest to spowodowane tym, że sensor PMW3310 potrzebuje wyższy lod, aby móc poprawnie na niej działać). Myszki Avior i Naos 7000 działały bez problemu, ponieważ mamy w nich możliwość regulacji wysokości lod.
Dziwi nas jednak fakt, że kursor w myszce Roccat Savu (A3090) kompletnie się na Propusie nie poruszał. W myszkach od Zowie z A3090, nie było natomiast żadnego problemu. Czytając różne fora, widzieliśmy podobne problemy jak podczas naszych testów. Podkładka ta jest dosyć wybredna i czasem nawet te same sensory w różnych myszkach mogą nie działać tak samo.

LOD(lift-off distance) – sensory "łapią" w standardowych wartościach poszczególnych myszek.

Jittering – można powiedzieć, że do 3000dpi praktycznie wszystkie sensory, poza A3050 (który zdecydowanie najlepiej działał na 500dpi) radzą sobie bardzo dobrze.

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

propus 3

5. Podsumowanie

Biorąc do ręki podkładkę Mionix Propus 380, pierwsze co zauważymy to wyjątkowa staranność z jaką została ona wykonana. Zarówno górna warstwa jak i guma przeciwślizgowa są wykonane z najwyższej klasy materiałów, co gwarantuje jej długą żywotność. Ślizg na niej, jest w pełni gładki oraz dosyć szybki - jeżeli są to cechy które pomagają Wam w kontroli nad gryzoniem, to możecie być pewni, że będzie Wam się dobrze na niej grało. Niestety podkładka posiada znaczącą wadę, w postaci wybiórczej współpracy z różnymi sensorami. Kupując Propusa zalecamy upewnić się (np. czytając komentarze na różnych forach, osób, które ją kupiły) czy wasza myszka będzie z nią współpracować.
Wybierając Mionix Propus 380 musimy być absolutnie pewni, że nasza myszka dobrze z nią współpracuje. W przypadku wątpliwości, na rynku są dostępne podkładki o podobnych cechach, których wybór będzie pewniejszy.

propus 7

Produkt dostarczyła firma Mionix. Dziękujemy.
mionix_logo