ASUS Strix Glide Speed

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar: 400 x 300 x 3 mm
    • kolor: różnokolorowa (dominuje pomarańczowy i czarny)
    • rodzaj: materiałowa
    • powierzchnia: o średniej szybkości
    • cena ok. 40 zł


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Wierzchnia warstwa wykonana jest z gładkiego materiału, który w dotyku przypomina lekko naoliwioną tkaninę (coś jak Natec M11, Roccat Taito i Tesoro Aegis, ale jest od nich znacznie szybsza). Posiada idealnie równy i gęsty splot. U spodu znajduje się praktycznie bezzapachowa, dobrej jakości guma.
  • Podobnie jak w przypadku innych podkładek o podobnej powierzchni materiał z którego wykonano podkładkę charakteryzuje się małą podatnością na zabrudzenia oraz dużą wytrzymałością.
  • Boki podkładki są równo obszyte. Szew wydaje się mocny, co powinno zapobiegać jakiemukolwiek strzępieniu się brzegów.
  • Po wyjęciu z opakowania podkładka była idealnie równa na całej powierzchni. Duża sprężystość i elastyczność zapewnia jej łatwość w ewentualnym składaniu i późniejszym prostowaniu.
  • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalanie nie powoduje znaczących zmian w ślizgu.
  • Podkładka nie wywoływała u większości osób testujących potliwości dłoni.



3. Przyczepność

Guma od spodu, z wyglądu wydaje się standardowa jak w większości podkładek. Jednak jak się okazało, charakteryzuje się przeciętną przyczepnością do większości  powierzchni. Niestety podczas szybkich ruchów myszką, daje się ją dosyć łatwo przesunąć. Objawia się to tym, że podkładka zauważalnie porusza się o kilka milimetrów. Stopień w jakim wpływa to na rozgrywkę zależy od każdego indywidualnie, gdyż jednym to przeszkadzało innym zupełnie nie.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka współgra praktycznie ze wszystkimi popularnymi sensorami. Jedynie sensor PAW3305DK-H w myszce Gigabyte najwyraźniej źle znosi różnokolorową powierzchnię, na której zwyczajnie się "gubi". Maksymalne prędkości osiągane przez myszki na tej podkładce wydają się adekwatne do tych podawanych w specyfikacji danego sensora. Niektórym modelom myszek podkładka wydaje się podwyższać nieznacznie LOD'a.
Charakterystyka ślizgu:
Powierzchnia jest bardzo sprężysta dzięki temu myszki z cienkimi ślizgaczami (np. Zowie) nie ocierają spodem o powierzchnię. Ślizg nie jest jednolity, gdyż w poziomie myszka porusza się szybciej niż w pionie. Pomimo tego, że podkładka jest gładka i dosyć szybka, to przy drobnych ruchach odczuwamy jak stawia lekki opór.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Strix Glide Speed wydaje się mieć podobną powierzchnię do podkładek typu Aegis, Taito, M11, ale w ich szybszej odmianie.

Zestawienie ASUS Strix Glide Speed z uśrednionymi wynikami w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy wyniki ślizgu i kompatybilności dla poszczególnych myszek i ich sensorów (wybraliśmy po jednej myszce z każdej firmy, która udostępniła dany model do testów. Większość producentów bardzo często stosuje w swoich myszkach w miarę jednakowe ślizgacze, stąd, bazując na poniższych danych, wiemy czego można się spodziewać po innych modelach tej samej firmy).

SPEED
CONTROL SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP LOD
KOMPATYBILNOŚĆ
LOGITECH (G9X- A9500)
61 63 7 7.5 7 2mm pełna
TESORO (Shrike - A9500)
66 58 7 7 6.5 1mm pełna
CM STORM (Xornet - A3050)
65 59 7 7 6.5 2.5mm pełna
STEELSERIES (Rival - PMW3310)
67 57 7 6.5 6 2mm pełna
ROCCAT (Savu - A3090)
65 62 7 7.5 7 3.5mm pełna
ZOWIE (EC 1 Evo CL - A3090)
63 60 7 7 7 1.5mm pełna
MIONIX (Avior 7000 - PMW3310)
68 56 7 7 6 1mm pełna
MAD CATZ (R.A.T. TE - Philips Twin-Eye)
66 59 7 7 6.5 3mm pełna
A4TECH (Bloody V3 - PAW3305DK)
63 59 6.5 6.5 6 2.5mm pełna
ASUS (ROG Gladius - S3988)
65 60 7 7 6.5 1.5mm pełna
GIGABYTE (M6900X v2 - PAW3305DK-H)
64 60 7 7 6.5 2.5mm brak
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • control (kontrola - skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Do wyniku nie wchodzi maksymalna szybkość danej myszki. W przypadku jak któraś myszka nie działa to do oceny kontroli brany jest wynik z innych myszek tego samego producenta.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).

Zdjęcie struktury powierzchni spod mikroskopu:
asus glide x100

Jittering – Optyki A3050 i A3090 powinny być używane w wartościach nie przekraczających 1500 dpi. Sensory PMW3310 i S3988 bezproblemowo używa się nawet do 3000 dpi. Lasery A9500/9800 nie mają jittera do ok. 2000 dpi.

kliknij, aby powiększyć

Podkładka dostępna jest tylko w jednym rozmiarze 400 x 300 mm. Cieszy nas fakt, że w sytuacji gdy podkładka jest sprzedawana tylko w jednej wielkości nie zdecydowano się na nic mniejszego. Wydaje nam się, że taki rozmiar jest wystarczający dla większości graczy.


5. Podsumowanie

Najnowsza podkładka ASUS'a, podobnie jak pozostałe peryferia z serii strix charakteryzuje się specyficznym wyglądem i "żywą" kolorystyką. Pierwsze nasze obawy dotyczące powierzchni, właśnie ze względu na jej różnokolorowość, okazały się na szczęście niepotrzebne, gdyż wszystkie dobre sensory działają na niej bezproblemowo. O ile powierzchnia, zgodnie z nazwą, rzeczywiście jest dosyć szybka, to niestety kontrola nie wypada już najlepiej. Charakterystyczny śliski materiał z którego wykonano Strix Glide'a, najwyraźniej znacznie lepiej spisuje się w wolniejszym wydaniu. To na co warto zwrócić uwagę w przypadku tego produktu to najwyższa jakość wykonania (obszyte brzegi) i bardzo niska cena (biorąc pod uwagę rozmiar). Bazując na opiniach wielu osób z naszego zespołu, możemy powiedzieć, że ASUS Strix Glide Speed jest godny polecenia osobom, które gry traktują jedynie rekreacyjnie i nie szukają podkładki do poważniejszej gry w różnego rodzaju "sieciówki".

Cena w dniu publikacji - ok. 40 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

 


Produkt dostarczyła firma ASUS. Dziękujemy.