Artisan Hayate OTSU

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar:
      L: 420 x 330 x 4 mm
      M: 310 x 240 x 4 mm
    • trzy warianty twardości: medium, soft i xsoft
    • kolor: Japan violet (czarny z lekką domieszką fioletowego)
    • rodzaj: hybrydowa
    • powierzchnia: szybka
    • cena wersji L: 150 do 190 zł
      dostępna na: artisan-jp.com, amazon.com lub co jakiś czas na massdrop.com.

Nasz model testowy jest w wersji Soft i rozmiarze L.

Firma Artisan słynie z produkcji wyjątkowych podkładek pod myszki. Model Artisan Hayate jest bez wątpienia jednym z najbardziej popularnych na świecie (oczywiście poza Polską, bo tu zawsze wszystko później dociera). Wraz z SteelSseries Qck'iem i PureTrak Talent'em stanowią swego rodzaju ikony i są traktowane jako odnośniki, gdy przychodzi rozmawiać o podkładkach (u nas w Polsce jest to zapewne A4tech X7, o którym z kolei za granicą nie bardzo kto słyszał).
Prezentowany model z dopiskiem OTSU został ulepszony w stosunku do podstawowej wersji. Ma zwiększoną wytrzymałość na ścieranie, zmniejszoną różnicę między ruchem w pionie, a w poziomie, lepszą kompatybilność z różnymi sensorami oraz ma zapewniać trochę lepszą kontrolę.


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Podkładka składa się z trzech warstw:
    ⇒ Górna warstwa podkładki wykonana jest w 100% z poliestru. W dotyku przypomina jakby piankową powierzchnię (coś a'la gładką karimatę). Podobnie jak w przypadku większości podkładek hybrydowych materiał jest bardzo gładki, ale podczas ruchu czuć delikatną szorstkość.
    Środkowa warstwa wykonana jest ze specjalnej gumy, która w przeciwieństwie do standardowych podkładek nie posiada "bąbelków" (patrząc z boku np. na podkładkę SS Qck widać jakby gąbkę pełną otworków). Podobnie jak w podkładce Zowie SR jest jednolita.
    Spód jest wykonany z gumy przypominającej antypoślizgową matę, z warstwą drugą jest jakby wprasowany co zapewnia, że nie będzie się rozklejał.
  • Krawędzie zostały laserowo wycinane więc nie powinny się strzępić. Są dosyć ostre. Nie zauważyliśmy też żadnych oznak, aby górna warstwa miała odchodzić od środkowej.
  • Ciężko nam określić żywotność tej podkładki. Model podstawowy nieraz po roku okazywał mocne oznaki zużycia, więc jeżeli rzeczywiście poprawiono tą kwestię to jest szansa, że "pociągnie" dłużej. Naszym zdaniem dwa lata to będzie jej maksimum.
  • Na podkładce brud jest widoczny (widać drobne białe plamki). Nie zauważyliśmy, aby wpływał on jednak na ślizg. Można go usunąć przecierając wilgotną szmatką. Niemniej dla największych estetów nie nada się.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni i jak przystało na hybrydę jest wodoodporna. Gdy coś się na nią rozleje, łatwo to wytrzeć, a mokre miejsce nie wpływa zbytnio na ślizg.
  • Musimy ostrzec przez zbytnim składaniem i zwijaniem jej. Niestety specyficzna powierzchnia ma swoje minusy. Gdy złożymy podkładkę to po jej rozprostowaniu widać jakby załamania (jak na zdjęciu poniżej). Na domiar złego, powstałe marszczenia nie bardzo chcą później znikać. Niestety, ale chcąc cieszyć się wyjątkową powierzchnią trzeba bardzo uważać i dbać o nią.


3. Przyczepność

Lekko lepki, gumowy spód rewelacyjnie utrzymuje podkładkę w miejscu. Nie ma szans, aby podkładka mogła się sama przesunąć podczas grania i to praktycznie bez względu na powierzchnię na której leży.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podobnie jak na większości podkładek hybrydowych sensory optyczne A3050, A3090, S3888 i PAW3305 mogą mieć problemy z prawidłowym działaniem. Najczęściej objawia się to dużo niższymi prędkościami maksymalnymi. Nie ma jednak reguły, gdyż są modele z tymi sensorami, które działają tak samo jak na zwykłych materiałowych podkładkach (np. Zowie EC Evo, Xornet, Cougar 300M). Krótko mówiąc działanie starszych optyków jest jedną wielką ruletką i nie ma w tym niczego nadzwyczajnego. Zaskoczyło nas jednak to, że sensory laserowe nie działają tak jak powinny, a mianowicie podczas ruchu po skosie, znacząco spada maksymalna prędkość (podczas takiego samego ruchu w pionie lub poziomie nie ma żadnego problemu). Na pocieszenie można powiedzieć, że przynajmniej laserowy sensor Philipsa działa bez zarzutu. Dla nas najważniejszym jest jednak fakt, że sensory PMW3310 oraz S3988 działają na podkładce bez zarzutów.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu)
LOGITECH G9X
(A9500)
- częściowa (2CD)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- częściowa (1CD)
CM STORM XORNET
(A3050)
- pełna (2.5CD)
GAMDIAS EREBOS OPT.
(A3050)
- częściowa (4.5CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna (2CD)
ZOWIE EC EVO CL
(A3090)
- pełna (1CD)
NINOX AURORA
(A3090)
- częściowa (2CD)
ROCCAT SAVU
(A3090)
- brak
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
- częściowa (2.5CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- częściowa (1CD)
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- brak
ASUS GLADIUS
(S3988)
- pełna (1.5CD)
COUGAR 550M
(S3988)
- pełna (1.5CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna (1.5CD)
MIONIX CASTOR 7000
(PMW3310)
- pełna (1CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
To co wyróżnia podkładki z serii Hayate to bez wątpienia niezwykle równy i szybki ślizg. Rewelacyjny feeling (feedback) podkładka zawdzięcza bardzo przyjemnemu odgłosowi i uczuciu delikatnego szurania, co pomimo dużej szybkości pozwala lepiej kontrolować myszkę. Ruch w pionie jest bardzo podobny do tego w poziomie. Ruch z pozycji "0" odbywa się przy bardzo małym oporze, powinno to w pełni zadowolić osoby, które często wykonują drobne ruchy. Jako, że jest to szybka podkładka o niskim oporze, to wiadomym jest, że trudniej jest zatrzymywać myszkę w pożądanym miejscu po szybkim ruchu. Podkładka posiada pewną cechę, którą ciężko jest opisać w słowach, ale możemy powiedzieć, że nawet osoby które na co dzień korzystają z wolnych podkładek, mogły dosyć szybko zacząć używać z powodzeniem podkładki Hayate. Jest w podkładce coś co powoduje, że bardzo przyjemnie się z niej korzysta i łatwo do niej przywyknąć. Niemniej wiadomo, że zwolennicy szybkich powierzchni będą z niej najbardziej zadowoleni.
Podkładka występuje w trzech wariantach twardości powierzchni: medium, soft i xsoft. Główna różnica pomiędzy nimi będzie w szybkości ślizgu i łatwości zatrzymania w pożądanym miejscu. Medium (najtwardsza) będzie najszybsza, ale będzie na niej najtrudniej zatrzymać myszkę po szybkim ruchu. Xsoft (najmiększa) będzie najwolniejsza, ale z największym współczynnikiem "gripa". Soft (pośrednia) jest najbardziej uniwersalna i stanowi balans pomiędzy szybkością, a kontrolą. Chociaż do czynienia mieliśmy tylko w wersją Soft, to wg różnych opinii z zagranicznych źródeł różnice pomiędzy poszczególnymi twardościami nie są duże, ale są na pewno odczuwalne. Dodamy, że nasza wersja soft, jest wystarczająco sprężysta, aby myszki o cienkich ślizgaczach (np. Zowie i Cougar) nie miały z nią żadnych problemów (na xsoft mogłoby być już zbyt miękko dla nich).

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Powierzchnia jest na tyle wyjątkowa, że nie znaleźliśmy odpowiednika dla tej podkładki. Najbliższe skojarzenie jakie mieliśmy to takie, że można by ją przyrównać do czegoś pomiędzy Zowie TF Speed, a Rough. Kto lubi podkładki Zowie temu Artisan również powinien się spodobać.

Zestawienie Artisan Hayate OTSU (soft) w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Artisan Hayate OTSU. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link wyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
71 65 8 8.5 7
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia spod mikroskopu:
artisan hayate otsu x100

powierzchnia z bliska:

Jittering – Optyki A3050 i A3090 powinny być używane w wartościach nie przekraczających 1000 dpi (powyżej tej wartości w losowych miejscach na podkładce zaobserwowaliśmy, że jitter nagle się pojawiał). Sensor S3988, można użytkować do 3000 dpi. PMW3310 w zasadzie do 5000dpi nie okazuje oznak jittera.  Natomiast na laserach A9500/9800 można spokojnie grać do 2500 dpi.

kliknij, aby powiększyć

Podkładka dostępna jest w dwóch rozmiarach.  Wersja Large - 420 x 330 x 4 oraz Medium - 310 x 240 x 4. Szczerze powiedziawszy, graczom low sense może brakować tych kilkudziesięciu centymetrów nawet w wersji Large.


5. Podsumowanie

Jeżeli ktoś ma ochotę na odrobinę egzotyki na swoim stole to warto zacząć od recenzowanej podkładki Artisan Hayate OTSU, która jest produkowana w Japonii. Fakt, że jest tak słabo rozpoznawalna w Polsce może jedynie usprawiedliwiać jej bardzo wysoka cena. W czasach, gdy praktycznie wszystko kupuje się przez internet, to z jej dostępnością nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Dlaczego warto się nią zainteresować? Otóż jest to bardzo szybka, hybrydowa podkładka o niepowtarzalnej powierzchni. Mówiąc w przenośni, myszka porusza się na niej szybko i gładko niczym miecz samuraja, tnący swoich przeciwników. Do tego, nie ma innej podobnej podkładki, a to już czyni model Hayate OTSU zdecydowanie wyjątkowym i godnym uwagi. Trzeba jednak pamiętać, że można ją polecić jedynie osobom posiadającym myszki z najnowszymi sensorami, gdyż na tych starszej generacji mogą występować problemy z kompatybilnością. Pod kątem wytrzymałościowym określilibyśmy podkładkę jako delikatną, stąd chcąc cieszyć się unikatową powierzchnią maksymalnie długo, musimy o nią dbać i bardzo uważać, aby jej nie uszkodzić. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że Artisan jako jedyna firma oferuje swoim klientom wybór miedzy trzema wersjami twardości (medium, soft i xsoft), co już samo w sobie pokazuje, że nie jest to kolejna zwykła podkładka.

Cena w dniu publikacji - 150 - 190 zł za rozmiar Large. Dostępna na: artisan-jp.com, amazon.com lub co jakiś czas na massdrop.com.

rekomendacjaTG2wyroznienieTG-PL