Zalman ZM-M201R

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Kształt, komfort, jakość, przyciski, sterowniki
3. Precyzja
4. Podsumowanie i ocena


Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32 z którymi jest w pełni kompatybilna. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<


1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: Sunplus SPCP168A,
  • dpi: 1000,
  • polling rate: 125 Hz,
  • maksymalna szybkość ~ 0.63 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • pod 2 głównymi przyciskami przełączniki: Kailh,
  • gumowy kabel o długości ~1.75 m,
  • 5 przycisków + scroll,
  • rozmiar: 118 x 66 x 35 mm,
  • waga: 70  g,
  • cena: 20 zł

2. Kształt, komfort, jakość, przyciski, sterowniki

Rozmiar, waga, kształt i komfort użytkowania:
Myszka posiada identyczny kształt jak jej nieco droższy odpowiednik tego samego producenta, model ZM-M401R. Jedynymi różnicami w obudowie względem bliźniaczego modelu są: niższa waga (nie posiada ciężarka) oraz inna powierzchnia na bokach.

Wymiary myszki to: długość - 118 mm x szerokość - 66 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 35 mm. Natomiast szerokość przycisków to ~19.6 mm. Podstawowa waga myszki to ~70 g. Myszka jest przeznaczona dla graczy prawo ręcznych (w przypadku lewo ręcznych, może doskwierać brak przycisków po prawej stronie oraz brak możliwości zamiany funkcjami lewego z prawym głównym). Sugerowanym chwytem, jakim najwygodniej chwycimy myszkę, będzie fingertip. Palce najwygodniej trzymać w sposób 1+2+2 (w przypadku szczupłych palców może to być również 1+3+1). Mysz jest symetryczna, bardzo płaska i dosyć krótka. Górne krawędzie są dosyć dobrze zaokrąglone. Podstawowym problemem w całej konstrukcji jest mało miejsca na palec serdeczny - wiąże się to z dosyć niefortunnie wyprofilowaną krawędzią przechodzącą przez bok myszki, łączącą dwie części obudowy. Góra obudowy pokryta jest miękką, przyjemną w dotyku, gumo-podobną powłoką. Boki są wykonane z typowego plastiku (jest na pewno mniej przyjemny w dotyku, niż pokrycie w modelu ZM-M401R). Pod kątem ergonomii najwygodniej jest osobom o szczupłych i raczej małych dłoniach (poniżej 18 cm). W naszej ogólnej ocenie komfort z korzystania jest co najwyżej średni - kształt na pewno nie należy do najwygodniejszych (różne osoby, nawet po kilku godzinach gry, nie mogły się do niego w pełni przyzwyczaić). Kabel jest cienki, lekki i nie krępuje ruchów.

Jakość (wewnętrzne komponenty, obudowa, kabel, ślizgacze):
Jakość wykonania szkieletu obudowy stoi na tym samym poziomie co w modelu ZM-M401R. Praktycznie jedyna różnica jest w doborze materiałów na bokach obudowy (wierzch jest identyczny). Zamiast gumo-podobnego, miękkiego tworzywa użyto, tani, najzwyklejszy plastik.
Kabel jest gumowy, lekki, elastyczny, o średnicy 2.8 mm i długości ~1.75 m. Na pewno nie jest zbyt wytrzymały, ale o ile nie będziemy nim szarpać, nic złego nie powinno się mu przydarzyć.
Ślizgacze w tym modelu są bardzo cienkie, szybko wycierające się, o nie najlepszym ślizgu (nawet z wyglądu są mniej gładkie, teflonowe, a bardziej matowe, plastikowe). Poruszając myszką, praktycznie trzemy jej spodem o podkładkę. Ślizgacze kompletnie nie zapewniają gładkiego poślizgu.
Wewnątrz widać PCB jakie spotyka się w większości najtańszych produktów. Montaż wszystkich elementów jest w jak najlepszym porządku z wyjątkiem kółka scrolla, które jest tak luźno osadzone, że podczas przekręcania mamy wrażenie jakby zaraz miało wylecieć. Komponenty są najtańsze i w większości nieznanego nam producenta. Jedynie rozpoznajemy przełączniki Kailh pod głównymi przyciskami, które wytrzymują 3 mln kliknięć. Sensor jest produktem firmy Sunplus - jest to mocno budżetowy produkt, który w myszkach nazywanych jako "dla graczy" nie powinien być stosowany.

 

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Przyciski i scroll:
Przełączniki pod głównymi przyciskami zapewniają bardzo twardy i mało charakterystyczny klik. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 2 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 4.5/5, a głośność określilibyśmy jako wysoką. Boczne przyciski jest łatwiej nacisnąć niż w modelu ZM-M401R (nie ma wypustki pod przyciskami), ich klik jest identyczny w obu modelach - dosyć lekki i wyraźny. 24-stopniowy scroll, ze względu na gorsze mocowanie niż w modelu ZM-M401R, nie ma praktycznie żadnego oporu, ogólnie jego użytkowanie nie jest zbyt przyjemne i komfortowe. Przycisk na scrollu posiada twardy i słabo wyczuwalny klik.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~16 ms, jest to słaby wynik.

Sterowniki i podświetlenie:
Brak sterowników, myszka jest typu plug & play. ZM-M201R posiada podświetlaną cześć wokół scrolla na kolor niebieski - podświetlenia nie da się wyłączyć.


3. Precyzja

W myszce ZM-M201R zastosowano sensor i mikrokontroler w jednym - SPCP168A firmy Sunplus. Jest to model często spotykany w nisko budżetowych produktach, z przeznaczeniem do typowo biurowych zastosowań. W związku z tym posiada bardzo niskie prędkości maksymalne i wysoki LOD.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – myszka działa najlepiej na jednolitych (ewentualnie wielokolorowych, ale o zbliżonych odcieniach) podkładkach. Wśród posiadanych przez nas podkładek, praktycznie na każdej wyniki były bardzo do siebie zbliżone (na wielokolorowych jak G-SR, M33 Robot, Nostromo A2 sensor częściej się gubił). LOD kształtuje się w granicach 2.5 do 3 CD.

Dpi  wartość realna jest bardzo zbliżona do tej podawanej przez producenta - wg naszego pomiaru jest to ~ 850. 

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – brak.

kliknij, aby powiększyć

Predykcja – jest, ale bardzo mała. Podczas normalnego korzystania nie wpływa znacząco na ruchy.

Interpolacja – brak.

Maksymalna szybkość – nie wiemy co jest dokładnie przyczyną, ale najwyraźniej maksymalna szybkość może być raz ~0.3 m/s, innym razem ~0.5 m/s nawet na tej samej podkładce. Być może procesor nie zawsze potrafi przetworzyć prawidłowo dane i przesłać je do komputera. Chcąc obrócić się o 180° w jakiejkolwiek grze, trzeba uzbroić się w nie lada cierpliwość. Po przekroczeniu maksymalnej szybkości kursor zatrzymuje się w miejscu.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Polling rate – myszka posiada stabilne i spójne 125 Hz.

Smoothing – nie występuje.

Akceleracja pozytywna – brak (biorąc pod uwagę fakt, że nie da się wykonać szybkiego ruchu, to  pomiar odbywał się przy wolnym przesunięciu i jedynie troszkę szybszym powrocie do pozycji początkowej).


4. Podsumowanie i ocena

Na tle konkurencji model ZM-M201R niczym się nie wyróżnia. Biorąc pod uwagę cenę, jest to produkt co najwyżej poprawny. Trzeba być jednak świadomym tego, że do grania "po sieci" na chociaż przyzwoitym poziomie, zwyczajnie się do tego nie nadaje. Zresztą, jak pewnie większość myszek z podobnego pułapu cenowego. Oczywiście jej ograniczenia nie każdemu będą w takim samym stopniu przeszkadzać, lecz decydując się na taki produkt trzeba zdawać sobie sprawę przede wszystkim z ograniczeń technologicznych, jakie posiada sensor. Rozumiemy jednak, że niska cena wymusza na producencie wybór najtańszego układu optycznego. Są jednak takie rzeczy jak chociażby kształt myszki, który jeżeli jest zły, to nawet niska cena tego nie usprawiedliwia. Niestety model ZM-M201R nie ma dobrego kształtu. Nie ma nawet dobrych ślizgaczy. Niby tak błahy i de facto tani element, a nie wiedzieć czemu, większość producentów w budżetowych myszkach stosuje wręcz tragiczne stopki - których na dobrą sprawę mogliby w ogóle nie naklejać, bo tak czy tak szuramy o podkładkę spodem obudowy. Naszym zdaniem, jedynie osoby, które potrzebują możliwie najtańszej myszki do sporadycznego grania lub typowo biurowych zastosować, znajdą sens z zakupu tego modelu.

Cena w dniu publikacji - 25 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii myszek do 100 zł
  • kształt - 2
  • waga - 3.2
  • sensor - 0.5
  • jakość - 2
  • powierzchnia - 3
  • przyciski - 2.5
  • scroll - 1.5
  • ślizgacze - 0.7
  • przewód - 3.5
  • competitive gaming - 0