Ninox Aurora

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt

3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Competitive gaming
8. Podsumowanie


Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32 z którymi jest w pełni kompatybilna. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).

Wszystkie testy były przeprowadzone na ustawieniach fabrycznych bez instalacji sterowników.

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<


1. Specyfikacja

  • sensor: Avago 3090,
  • zakres dpi: 400/800/1600/3200/4000*,
  • polling rate: 125, 500 i 1000 Hz (fabrycznie ustawione jest 500Hz),
  • maksymalna szybkość ~ 4 m/s (wg specyfikacji sensora w tym modelu),
  • pod 2 głównymi przyciskami - Omron D2FC-7N (10M),
  • gumowy kabel o długości ~1.9 m,
  • 6 przycisków + scroll,
  • sterowniki (na dzień dzisiejszy sugerujemy z nich nie korzystać),
  • podświetlenie,
  • wymiary: 117.5 x 60.5 x 38 mm, waga ~70g,
  • cena: na Amazonie ok. 30£. Co pewien czas pojawia się na Massdrop.com w cenie ~41$ z przesyłką.

*bez instalacji sterowników (na ustawieniach fabrycznych) są to wartości 800, 1600 i 4000 dpi


Myszka Ninox Aurora została wyprodukowana z pomocą społeczności z ESReality.com, przez jednego z użytkowników tegoż serwisu - Bst. Na przestrzeni kilku lat praktycznie każdy mógł uczestniczyć w projekcie jej powstawania, o czym dokładniej można przeczytać >tutaj<.

ninox aurora 1 esr

2. Waga, wielkość, kształt

Wymiary to: długość - 117.5 mm  x szerokość - 60.5 mm w najszerszym miejscu x wysokość - 38 mm. Szerokość przycisków to ~19 mm. Myszka jest symetryczna z lekko podwyższonym tyłem. Grzbiet jest półokrągły o delikatnym spadzie ku przodowi. Boki są równe i ustawione pod kątem ~85º, co wraz z niewielkim rozmiarem całej myszki sprawia, że najlepiej trzymać ją fingetipem lub claw-gripem (doskonała do korzystania z niej samymi palcami). Kształt sprzyja dużej zwrotności i dobrej kontroli podczas drobnych ruchów. Przed zakupem trzeba mieć na uwadze, że przy dłoni wielkości 18+ cm myszka wyda się nam dosyć mała, praktycznie bez problemu możemy ją nakryć całą ręką. Przy układzie 1+2+2 na palce serdeczny i mały też nie ma zbyt dużo miejsca i trzeba je trzymać tuż przy krawędzi z podkładką. Aby chwycić ją w sposób 1+3+1 to według nas trzeba mieć naprawdę małą dłoń, gdyż w innym przypadku może być ciężko dosięgnąć do scrolla, który jest jakby cofnięty. Z kształtu jest bardzo podobna do Logitecha G100/s i G1. W zasadzie żadna z osób testujących nie miała zastrzeżeń odnośnie kształtu Aurory.

Waga Ninox'a to ~70g, bez kabla (realnie trzeba doliczyć do tego część wagi przewodu, czyli jakieś ~6g). Jako, że jest to mysz nieduża, przeznaczona do chwytania i kontroli głównie za pomocą palców, to niska waga gwarantuje, że nie będziemy odczuwać zmęczenia, a wszelkie ruchy będą sprawne i precyzyjne. Waga jest rozłożona w stosunku 45% przód, 55% tył (nie licząc kabla, który dociąża przód). Wraz z myszką zalecamy używać mouse bungee, gdyż jej przewód jest ciężki, dosyć sztywny i gruby, co powoduje, że krępuje nasze ruchy. W zasadzie, nawet z mouse bungee odczuwa się jego negatywne skutki, ale w mniejszym stopniu. Dodajmy jeszcze, że tak niska waga jest dosyć niecodzienna w myszkach które posiadają podświetlenie oraz boczne przyciski, za co na pewno należy się tutaj uznanie.

ninox aurora 7

ninox aurora 8


3. Precyzja

Myszka zaopatrzona jest w optyczny sensor Avago 3090, ulokowany centralnie. Chociaż ma on już swoje najlepsze lata za sobą i obecnie jest wypierany przez nowszego PMW3310, to nie da się ukryć, że dobrze skalibrowany należy do ścisłej czołówki najlepszych sensorów.
Charakteryzuje się on brakiem predykcji, akceleracji, jittera, smoothing’u, interpolacji oraz posiada stosunkowo przyzwoite prędkości maksymalne - w przypadku Ninoxa są one nadzwyczaj wysokie, nawet wyższe niż w myszkach Zowie, które do tej pory były pod tym względem bezkonkurencyjne
. Posiada on również miękki i responsywny feeling, który jest poniekąd znakiem rozpoznawczym i kluczowym elementem tego sensora. Ninox Aurora spełnia wszystkie powyższe standardy i pod kątem kalibracji zasługuje na wyróżnienie. Śmiemy twierdzić, że jest to jedna z najlepszych implementacji tego sensora z jaką się do tej pory spotkaliśmy.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – jak to sensor A3090 ma w swoim zwyczaju - jest mocno zależny od powierzchni na której pracuje. Na pewno "nie lubi" różnokolorowych materiałowych podkładek, których kolory mocno ze sobą kontrastują (np. biała z niebieskimi lub czarnymi paskami). Zachowanie sensora jest różne, raz kursor kompletnie się gubi (np. na Qpad CT), innym razem zwalnia (np. na Zowie G-SR, po szybkim najechaniu na białe logo). Źle współgra z hybrydowymi podkładkami mającymi wzory na powierzchni. Na większości plastikowych powinna działać całkiem dobrze o ile nie są one zbyt jasne (np. białe, różowe, jasno szare i niebieskie lub wielokolorowe). LOD na większości materiałowych jest w okolicach 2 płyt CD, co jest naszym zdaniem w sam raz, na plastikowych jest to nawet do 6 CD, czyli praktycznie jest to już wysokość nie do użytku.

Predykcja – brak.

Polling rate – testowana przez nas wartość 500Hz (fabrycznie ustawiona) jest stabilna. Pozostałych wartości nie testowaliśmy, gdyż wymaga to instalacji sterowników.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – do 1600 dpi praktycznie nie występuje. Co więcej, nawet przy 4000 dpi zjawisko to jest stosunkowo niewielkie jak na ten sensor.

kliknij, aby powiększyć

Interpolacja – brak.

Maksymalna szybkość – jest w granicach 4 m/s, co jest bez wątpienia fantastycznym wynikiem jak na ten sensor. Podczas normalnego grania nie zdarzyło się nikomu wywołać (lub przynajmniej zauważyć) akceleracji negatywnej. Jeżeli jednak już wymusimy, naprawdę bardzo szybki i raczej nienaturalny ruch to akceleracja negatywna objawia się w postaci zwolnienia ruchu kursora, czyli w najłagodniejszej postaci.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi Y można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce (klikając w zdjęcie można powiększyć obrazek).

max speed gembird ninox aurora

max speed g440 ninox aurora

Akceleracja pozytywna – brak.


4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze

Obudowa: materiały z których zrobiona jest myszka wyglądają na dosyć przeciętne, już w dotyku da się wyczuć, że nie jest to najwyższa klasa. Samo wykonanie też nie stoi na najwyższym poziomie. Góra obudowy została pokryta gumo-podobną powłoką, podobną do tej stosowanej w myszkach typu Rival, Avior, EC Evo, Strix Claw. Niemniej ma ona ciut inną fakturę, jest jakby mniej śliska. Boki oraz spód są wykonane z lekko szorstkiego, zwyczajnego plastiku jaki można spotkać w najtańszych myszkach. Niestety u części osób, które na co dzień nie mają problemów z potliwością dłoni, zarówno boki jak i góra lekko ją wywoływały. To co może się jeszcze nie podobać wielu osobom, to łączenie między górną częścią obudowy, a dolną. Leci ono tuż pod bocznymi krawędziami i jest stosunkowo ostre - zależy to też od egzemplarza jaki dostaniemy, u nas w jednym jest ok, w drugim było tragicznie. Jak trafimy na gorszy egzemplarz to myśląc o komforcie, bez szlifowania papierem ściernym raczej się nie obejdzie. Co poniektórym może przeszkadzać również fakt, że myszka posiada sporo szpar, w których może gromadzić się brud. Obudowa jest dosyć cienka, gdyż ściskając ścianki kciukiem aktywują się boczne przyciski. Podczas klikania przycisków głównych jest delikatne wrażenie jakby cała obudowa lekko "chodziła", wydając przy tym delikatne "pykanie".

Kabel: gumowy, bardzo wytrzymały, ale dosyć sztywny i ciężki. Ma średnicę 3.5 mm i długość 1.9 m. W miarę możliwości i umiejętności sugerujemy go po prostu wymienić. Jak już pisaliśmy wcześniej, w obecnej formie zwyczajnie przeszkadza podczas korzystania z myszki.  

Ślizgacze (teflonowe): ładnie zaokrąglone, dosyć szybkie, o w miarę równym, ale  średnio wyczuwalnym ślizgu. Jakościowo prezentują się co najwyżej średnio, jednak korzystając z materiałowej podkładki nie powinny się za szybko wytrzeć. W zestawie dostajemy dodatkowy komplet.

Wnętrze: Podczas poruszania myszką słychać lekko drgający scroll. Wnętrze można powiedzieć, ze jest minimalistyczne. W ten sposób zredukowano wagę do minimum. Płytka PCB trzyma się na zatrzaskach. Montaż wszystkich elementów jest jak najbardziej poprawny. Aby dostać się do wnętrza trzeba odkręcić 1 śrubkę znajdujące się na spodzie. Podczas ściągania górnej części obudowy trzeba mocno uważać na delikatne zatrzaski w okolicach przycisków, aby ich nie urwać. Pod głównymi przyciskami oraz scrollem użyto przełączników Omron, boczne to Huano. Scroll jest nieznanej nam firmy. Za poprawną współpracę poszczególnych elementów odpowiada 8-bitowy mikro-kontroler firmy Holtek (specyfikacja).


5. Przyciski i scroll

PRZYCISKI

Pierwszy poważny (przynajmniej dla niektórych) problem Ninox'a to opóźnienie rzędu 53 ms między lewym a prawym przyciskiem myszki (klikając oba przyciski równocześnie). Chociaż w większości gier nie ma to większego znaczenia, to np. w Quake'u może utrudniać wykonywanie "rocket jump'ów". Główne aktywują się na całej długości i szerokości. Są dosyć twarde i brakuje im trochę większej wyrazistości i "chrupkości". Oba boczne są dosyć łatwo dosięgalne, pomimo, że są stosunkowo małe. Mają bardzo przyjemny klik.
Poglądowe zestawienie szybkości rejestrowania kliku w myszce Ninox Aurora w stosunku do innych, dostępne jest pod >>tym linkiem<<.

  • 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Omron D2FC-F-7N (10M) - wytrzymujące do 10 mln kliknięć. Dźwięk kliku obu przycisków znacznie się od siebie różni.
    • ocena kliku - 3/5 *(5 to najlepsze)
    • miękkość - 4/5 *(5 to najsztywniejsze)
    • głośność - 2/3 *(3 to najgłośniejsze)
  • 2 boczne: mają przełączniki Huano białe.
    • ocena kliku: 4/5
    • miękkość - 2.5/5
    • głośność - 1/3
  • 1 przycisk poniżej scrolla do zmiany dpi ma również przełącznik Huano biały.

SCROLL

  • Przycisk "na kółeczku" posiada przełącznik Omron D2FC-F-7N (10M).
    • ocena kliku: 4/5
    • miękkość - 3.5/5
    • głośność - 1/3
  • 24 stopniowy scroll wykonała nieznana nam firma (nie znaleźliśmy żadnej informacji o widocznym na poniższym zdjęciu logo producenta). Szczerze powiedziawszy jego konstrukcja nie jest najbardziej udana. Przekręca się praktycznie bez większego oporu, jest strasznie luźny. Niemal kompletnie nie czuć "schodków". Do tego podczas przekręcania lekko terkocze i chybocze się na boki.

ninox aurora 15

ninox aurora 14


6. Oprogramowanie i podświetlenie

Drugi, tym razem bardzo poważny problem dla wszystkich to sterowniki - mocno sugerujemy w ogóle ich nie instalować, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że kompletnie uszkodzą myszkę. Nasz pierwszy model właśnie z tego względu uległ uszkodzeniu (zresztą wystarczy poczytać zagraniczne fora, gdzie ludzie masowo piszą o tym problemie). Objawem jest albo spadek maksymalnej szybkości sensora do poniżej 1m/s albo całkowity brak reakcji kursora (jak w naszym przypadku).

W zależności od wybranego poziomu dpi, zmienia się podświetlenie logo, scrolla i przycisku dpi. Standardowo jest ustawione czerwone dla 800dpi, niebieskie dla 1600dpi i fioletowe dla 4000dpi.


7. Competitive gaming (ocena pod kątem rywalizacji w sieciowych grach F/TPS: CS;GO, Battlefield 4, APB:Reloaded oraz RTS: Warcraft 3:TFT - test na micro arenach i MOBA: DOTA 2)

Każdy kto preferuje niską wagę i mały rozmiar myszki na pewno będzie zachwycony. Pod kątem kształtu również nie da się nic złego powiedzieć - każdy kto do tej pory korzystał z podobnych myszek, po przejściu na Aurorę może poczuć tylko poprawę. W grach doskonale operuje się nią palcami. Nie ma najmniejszych problemów z wykonywaniem nawet najdrobniejszych i najszybszych ruchów. Sensor jest perfekcyjny, wszyscy jednogłośnie chwalili sobie jego działanie i feeling. Przyciski są poprawnie zbalansowane (nie zachwycają, ale większych zastrzeżeń do nich nie mamy). Nawet do dynamicznych RTS'ów są wystarczające. Boczne są dobrze ulokowane i bardzo przyjemnie się je klika. Opóźnienie między prawym, a lewym przyciskiem, w grach w których testowaliśmy myszkę, nie ma większego znaczenia. Do minusów należy zaliczyć powierzchnię, która wyjątkowo mocno wpływa na potliwość dłoni, do tego jej boki na dłuższą metę nie są najprzyjemniejsze w dotyku. Kabel, jest jednym z najgorszych jaki kiedykolwiek widzieliśmy, zbyt mocno ogranicza nasze ruchy. Scroll działa zbyt luźno i nieraz w trakcie rozgrywek przewijaliśmy za daleko podczas zmiany broni. Ogólnie, za sprawą świetnego sensora grało nam się dobrze praktycznie we wszystkie gry.

Ocena w kategorii competitive gaming (pod wszystkie rodzaje gier) – 4/5


8. Podsumowanie

Myszka na dzień dzisiejszy przypomina taką późną wersję Beta. Prawie skończona, ale właśnie... prawie i biorąc do ręki Aurorę da się to wyraźnie odczuć. Przede wszystkim jakość, która stoi tu na dosyć niskim poziomie (nie wspominając o kompletnej wpadce ze sterownikami). Trzeba się liczyć z tym, że nie będzie to produkt na lata. Do tego dochodzą mało udany kabel, scroll i powierzchnia. Pod kątem osiągów prezentuje się znakomicie, obecny tu sensor A3090 w prawie niczym nie ustępuję tak popularnemu PMW3310, a wielu z nas nawet pokusiłoby się o stwierdzenie, że pod kątem feelingu jest od niego lepszy. Jedynie trzeba zwracać uwagę na dobór odpowiedniej podkładki. Dokonując zakupu trzeba być w pełni świadomym jej rozmiaru, kształtu i wagi, gdyż można powiedzieć, że takie proporcje mają charakter niszowy i są skierowane do wąskiej grupy odbiorców.
Rozważania o opłacalności zakupy Ninox Aurory pozostawiamy wam. Każdy indywidualnie musi przeanalizować wszystkie za i przeciw i zadecydować czy będzie to myszka dla niego. Nie ma co tu ukrywać, że wiele osób kupiło lub kupi ją tylko i wyłącznie z czystej ciekawości, żeby zobaczyć co wyszło z wielu lat przygotowań i rozważań na temat tego projektu.

Cena w dniu publikacji - na Amazonie ok. 30£. Co pewien czas pojawia się na Massdrop.com w cenie ~41$ z przesyłką.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki
  • kształt - 4.5
  • waga - 4.5
  • sensor - 5
  • jakość - 2.5
  • powierzchnia - 3
  • przyciski - 4
  • scroll - 2.5
  • ślizgacze - 4
  • przewód - 1.5